عراق جنگنده‌های اف ۱۶ از آمریکا می‌خرد


عراق جنگنده‌های اف ۱۶ از آمریکا می‌خرد

نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق می‌گوید که کشورش طرح خرید جنگنده‌های اف ۱۶ از آمریکا را پیگیری و اجرا خواهد کرد. 

آقای مالکی گفت که عراق قصد دارد مذاکرات با آمریکا بر سر خرید ۳۶ فروند جنگنده اف ۱۶ را از نو آغاز کند

این تعداد دو برابر جنگنده‌هایی است که عراق پیش از این قصد داشت از آمریکا خریداری کند. 

طرح اولیه خرید جنگنده‌های اف ۱۶ آمریکایی پس از آنکه مقامات عراقی گفتند بودجه ۹۰۰ میلیون دلاری این کار را صرف خرید مواد غذایی و جیره‌بندی آن می‌کنند، مدتی به حالت تعلیق درآمد. 

این قرارداد که میلیاردها دلار ارزش دارد، به عراق کمک خواهد کرد تا بار دیگر نیروی هوایی خود را که تا پیش از جنگ عراق یکی از بزرگترین نیروهای هوایی در منطقه بود، بازسازی کند. 

این خبر در شرایطی از سوی نخست‌وزیر عراق اعلام می‌شود که مقامات عراقی و آمریکایی در مورد احتمال نیاز به ادامه حضور عده‌ای محدود از نیروهای ارتش آمریکا در عراق، پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی تا پایان سال جاری میلادی، بحث و رایزنی می‌کنند.

آقای مالکی به خبرنگاران گفت که قصد دارد با فرستادن نماینده‌ای از نیروی هوایی عراق به میز مذاکره با آمریکا، شمار جنگنده‌های اف ۱۶ را که در قرارداد اولیه هجده فروند بود به ۳۶ فروند افزایش دهد. 

نخست‌وزیر عراق در جمع خبرنگاران گفت: "ما باید با خریداری این جنگنده‌ها، حاکمیت ملی عراق را تضمین کنیم". 

در حال حاضر نیروی هوایی عراق نسبت به دیگر نیروهای مسلح این کشور ضعیف‌تر است. 

ارتش عراق همچنان از حمایت‌های نیروی هوایی آمریکا بهره‌مند می‌شود. آمریکا ماموریت نظامی نیروهای ارتش خود در عراق را رسماً سال گذشته به پایان رساند و ارتش آمریکا در حال حاضر عمدتاً نقش مشاوره دادن به ارتش عراق را برعهده دارند. 

در زمان حکومت صدام حسین، نیروی هوایی عراق یکی از بزرگترین نیروهای هوایی در منطقه خاورمیانه بود و صدها جت جنگی ساخت روسیه را در اختیار داشت. 

اما پس از حمله نظامی آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۳ میلادی، نیروی هوایی عراق تا حد زیادی قدرت گذشته خود را از دست داد.

afshin7174 - ایران - تهران
در این جنگ پر افتخار بسیجیان و سپاهیان و ارتشیان غیور میهن من طوری عرب ها رو ادب کردند که دیگه هوس حمله نکنند.امام خمینی مرد بود و در برابر دشمن ایستاد. اونایی فرار کردند یا به صدام پیوستند یک عمر رو سیاهی رو برای خودشون خریدند و ما که ایستادیم یک عمر افتخار خواهیم کرد.
یکشنبه 9 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
بهتر میبود اینطور بیان میکردی, هر چند مسخره و جمله " تازه ای " برای عقل و گوش شنونده نبود ! " نخست‌وزیر عراق در جمع خبرنگاران گفت: "ما باید با خریداری این جنگنده‌ها، بانک ملی usa را تضمین کنیم". !
یکشنبه 9 مرداد 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
جمهوری اسلامی ایران برای ملت ایران مایه بدبختی است و برای امریکا مایه خوشبختی . اگر خطر جمهوری اسلامی نبود ایا امریکا هیچ وقت میتونست ملیار د ملیارد اسلحه به عراق و عربستان و کویت و ................. بفروشد امریکا هیچ وقت نمی خواهد رژیم جمهوری اسلامی عوض بشه چرا ؟ چون چون به نفعش نیست . پس برای تغییر رژیم نباید از امریکا یا اروپا انتظار داشت ..
یکشنبه 9 مرداد 1390

امیراردلان - ایران - تهران
درود بنظر میرسد بعد از حمله ایران به خاک عراق برای مبارزه با گروهک پژاک عراق خود را آماده میکند برای دفاع از کشورش برای جلوگیری از اتفاقات جدیدتر بدرود
یکشنبه 9 مرداد 1390

massoudoslo - نروژ - اسلو
عراق امروز آزاد شده و در راه سازندگی است و به زودی یکی از کشور های پیشرفته منطقه خاهد شد چونکه از دست دیکتاتور رهایش کردند .
یکشنبه 9 مرداد 1390

iran-esfahan-ario barzan - ایران - اصفهان
حالا مگه عراق اون موقع چه تحفه ای بود که الان قصد برگشتن به اون زمان رو داره؟اون موقع ۸سال(جنگ) خودش رو به هرجا می کوبید به در بسته میخورد حالا که ۸ساله(۲۰۰۳تا۲۰۱۱)از همه ی کشور های منطقه به خصوص ایران عقب مونده
یکشنبه 9 مرداد 1390

Arash آرش - بریتانیا - لندن
در مورد جنگ ایران و عراق، اگر بعد از انقلاب در ایران دولت دمکراتیک و متمدنی روی کار آمده بود جنگی شروع نمیشد و در واقع این سیاست صدور تروریزم و ارتجاع خمینی بود که بعنوان مثال با فراخوانهای مکرر از مردم عراق میخواستند که علیه دولت خودشان قیام کنند که به درگیری های مرزی و نهایتا تجاوز عراق به ایران رسید. با این وجود تمام بخشهای ملت ایران در جنگ علیه عراق شرکت کردند تا دشمن خارجی را که تجاوز کرده بود بیرون کنند و سرانجام عراق از خرمشهر بیرون انداخته شد بعد از فتح خرمشهر هر انسان ایرانی آگاه خواستار صلح بود زیرا دیگر جنگ ضد منافع عالی ملت ایران بود ولی خمینی خائنانه برای حفظ رژیمش به 6 سال جنگ بیهوده و تجاوز به عراق و کشتن صدها هزار نفر هموطنان ما و میلیاردها دلار خسارت (با نرخ آنروز) ادامه داد و در واقع دشمن ملت ایران خمینی و رژیمش شده بود و هر کسی که ذره ای هم به وطنش علاقه داشت (البته اگر توسط آخوندها شستشوئی مغزی نشده بود) ضد ادامه جنگ بود.
یکشنبه 9 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.