مهریه‌های عجیب: ۱۰ آهوی وحشی تا دوچشم داماد , هزارپای هزارپا تا هزار بوسه

 
مهریه‌های عجیب: 10 آهوی وحشی تا دوچشم داماد  ,
هزارپای هزارپا تا هزار بوسه

عروس خانم و آقا داماد هر دو کوهنورد بودند و مهر عروس خانم صعود به 7 قله برتر جهان بود. ظاهرا هم زندگی خوبی دارند و آقا داماد عندالمطالبه مهریه عروس خانم را می‌دهد.

به گزارش برنا اگر سری به راه‌روهای دادگاه‌های خانواده بزنید پر از دختر خانم‌های جوانی است که برای خاتمه دادن به زندگی مشترک‌شان، مسیرشان به سمت دادگاه کج شده است. در میان این خانم‌ها کسانی که مهریه‌های عجیب غریب دارند هم دیده می‌شوند از سفر به ۱۲۰ کشور دنیا و ۱۰ هزار لیتر بنزین تا دست راست و پای چپ داماد،شمش طلا هم وزن عروس و یک کیلو بال مگس و حفظ کردن دیوان حافظ و صدها مهریه عجیب و غریب دیگر.

براساس این گزارش در تماس‌ها و ارتباط هایی که‌ این‌بار با دفاتر ثبت ازدواج در نقاط مختلف تهران داشتیم، در اکثر موارد سر دفتردارها می‌گفتند که مهریه‌های سنگین و عجیب و غریب را خطبه نمی‌خوانند.

در یکی از موارد، یکی از سردفترداران در غرب تهران به برنا گفت: یک مورد ازدواج داشتیم که پسر می‌خواست یک درخت گردو عجیب غریب را در یکی از مناطق خوش آب هوای ایران به نام عروس خانم بزند. البته بجز این درخت مقادیری سکه هم مهریه عروس خانم بود.

سردفترداری در شمال تهران می‌گوید: قبل‌ترها مهریه به میزان سال تولد عروس خانم (شمسی، قمری، میلادی) مد بود ولی الان دیگر مردم کمتر تمایل به این چیزها دارند شاید دلیلش این باشد که خیلی‌ها متوجه شده‌اند که داشتن مهریه سنگین چندان هم افتخار نیست! امسال دو مورد خوب هم داشتیم که مهریه عروس خانم‌ها فقط یک شاخه گل بود.

یکی دیگر از سردفترداران می گوید: یک مورد بود که داماد دو چشم‌اش را علاوه بر 2 هزار سکه مهر عروس خانم کرد تا به قول خودش اعتماد سازی کند. بعدها کارشان به دعوا و جدایی کشید. عروس خانم مصر بود که مهرش را بگیرد بعد از کلی جر و بحث دادگاه فقط به 2 هزار سکه حکم داد. چرا که مهر باید چیزی باشد که بها داشته باشد چشم مرده از آن جهت که هیچ بهایی ندارد گرفتنش شرعا جایز نیست.

شرط اصلی در تعیین مهریه عندالمطالبه بودن آن است؛به طوری که زن هرگاه مهرش را درخواست کرد بتواند آن را بگیرد، اما برخی از مهریه‌ها به گونه ای هستند که دریافت آنها عملا ممکن نیست و یا با دشواری زیادی همراه است. مثل جمع‌آوری ۵ هزار صدف دریایی یا ۵۰۰ هزار گل ارکیده، در این موارد معمولا مرد راهی زندان می‌شود تا زمانی که مهریه یا معادل آن را پرداخت کند و یا زن از مهریه خود صرف نظر کند!

یکی دیگر از سردفترداران در جنوب تهران می‌گوید: بنا بر یک آمار سرانگشتی می‌توانم بگویم که اکثر دختر خانم‌هایی که اینجا می‌آیند مهرشان بین 100 تا 314 سکه بهار آزادی است. البته یک مورد داشتیم که عروس خانم و آقا داماد هر دو کوهنورد بودند و مهر عروس خانم صعود به 7 قله برتر جهان بود. ظاهرا هم زندگی خوبی دارند و آقا داماد هم عندالمطالبه مهر عروس خانم را می‌دهد.

۱۰ راس آهوی وحشی. ۵ هزار مرجان دریایی، یک دوره کتاب های دکتر شریعتی، یک کتاب‌خانه پر از کتاب‌های فلسفی و... از جمله مهریه‌هایی است که برخی سردفترداران به آن اشاره می‌کنند که این موارد یا برای خودشان پیش آمده و یا از دفترخانه‌های دیگر شنیده‌اند.

به گفته کارشناسان، مهریه‌های عجیب و غریب دلیلش حس ناامنی است. افراد صرفا برای متفاوت بودن و برتری جویی، مهریه‌های نامتعارف را انتخاب می‌کنند که شکل تغییریافته‌ای از چشم وهم چشمی است. در این حالت فرد به حدی از ارقام نجومی مهریه اشباع شده که این بار به دنبال مطرح کردن و به رخ کشیدن خود از طریق یک مهریه نامتعارف و عجیب است حتی اگر این مهریه ارزش مادی بالایی نداشته باشد...

عجیب بودن، عجیب نیست؛ خاص بودن هم بد نیست؛ آن‌ها که دوست ندارند هم‌رنگ جماعت باشند، دلشان می‌خواهد همیشه فرق کنند. انتخاب مهریه نیز، فرصت خوبی برای متفاوت بودن است. اما این تفاوت‌ها و تمایزها، زمانی مسئله‌دار می‌شوند که کار به دادگاه می‌رسد. مهریه‌هایی که در ظاهر عجیب‌ هستند و خنده‌دار ولی عندالمطالبه‌اند و باید پرداخت شوند.

به گزارش فرارو، در چند سال گذشته، انتخاب مهریه نامتعارف، بسامد بالایی یافته است. دادگاه‌های خانواده، به پرونده‌های بسیاری رسیدگی می‌کنند که موضوشان درخواست مهریه‌های عجیب است. مهریه‌هایی که اغلب پرداخت آن‌ها یا بسیار دشوار می‌نماید، یا به کلی غیرممکن است. یک کیلو بال مگس، حفظ کردن تمام دیوان حافظ یا کل شاهنامه فردوسی، سفر به 120 کشور دنیا، 10 هزار لیتر بنزین، 10 رأس آهوی وحشی، چندین کیلو پوست پیاز و دست و پا یا قلب آقای داماد، از جمله این مهریه‌ها است.

چند نمونه از مهریه‌های عجیب
بیشتر سر دفتردارها ادعا می‌کنند، عقدهایی که مهریه‌های سنگین و عجیب و غریب را نمی‌پذیرند و برایش خطبه نمی‌خوانند؛ با این حال پسری جوان برای جذب اعتماد همسر آینده‌اش، دو چشمش را همراه دو هزار سکه طلا، مهر وی کرد؛ ولی در نهایت کارشان به اختلاف و جدایی رسید. جوان هم ناچار شد پرداخت سه هزار سکه را بپذیرد تا همسرش از گرفتن چشم‌ها صرف نظر کند.

گفته می‌شود عندالمطالبه بودن، به این معناست که مهریه در اساس قابل مطالبه باشد. از این رو تعیین مهریه‌هایی که وصولشان محال یا بسیار سخت است، تنها اهرمی است علیه مرد تا در موقع مناسب از آن استفاده شود. خانمی که مهریه‌اش، خوردن هم‌زمان ده کیلو پیاز است، این امر را تأیید می‌کند. او معتقد است مهریه وسیله‌ای تا مرد راه خطا نرود.

اما دختر جوانی که 500 هزار شاخه گل مریم را مهریه خود کرده است، این امر را تنها نشانه‌ای برای اثبات علاقه می‌داند. از سوی دیگر شیرین، دختری که 5 هزار مرجان دریایی را به عنوان مهریه‌اش انتخاب کرده بود، هنگام جدایی گفت که از انتخاب مهریه قصد خاصی نداشته، ولی پس از آنکه در زندگی به مشکل خورده است، تصمیم گرفته با درخواست مهریه‌، درس خوبی به شوهرش بدهد.

خانمی هم که مهریه‌اش رونویسی از دیوان بابا طاهر و حفظ کردن دیوان حافظ بود، یکی دیگر از این موارد  محسوب می‌شود. این خانم اصرار داشت که همسرش این کار را انجام دهد ولی چون مهریه‌، ارزش مالی نداشت، دادگاه مهریه جایگزین تعیین کرد.

عروس خانمی نیز که مهریه‌اش یک دوره کامل آثار دکتر شریعتی بود، بعد از کلی جنجال و کشیده شدن کار به دادگاه تجدید نظر، توانست طلاق بگیرد. البته این خانم در دقایق آخر قید فرهنگ را زد و مهریه‌اش را بخشید تا زودتر مراحل کار انجام شود.

گذشته از مهریه عجیب هزارپای هزارپا، یکی از خاص‌ترین پرونده‌های دادگاه خانواده مربوط به خانم جوانی بوده است که مهریه‌اش را 1000 بوسه همسرش قرار داده بود و در زمان ازدواج قصد داشته است با این کار عشق و علاقه‌اش را به همسرش نشان دهد؛ اما پس از گذشت 6 ماه از زندگی مشترکشان، متوجه خیانت همسرش شده بود. بنابراین تصمیم گرفت از وی جدا شود و حتی حاضر نشد که یکی از 1000 بوسه مهریه‌اش را بگیرد.

زنگ خطری برای زوج‌های جوان
یک جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی، مهریه را هدیه‌ای می‌داند از سوی مرد به همسرش تا در زمانی که توان پرداخت آن را داشته باشد، بپردازد. این جامعه‌شناس بر این عقیده است که در سال‌های اخیر مهریه که یکی از استحکامات زندگی مشترک است، رنگ و بوی احساسی به خود گرفته و کمتر معیارهای عقلی و منطقی برای آن تعیین می‌شود . چرا که تعیین مهریه‌های متعارف و غیرقابل باور هیچ‌گاه نمی‌تواند توجیه منطقی داشته باشد. همین امر سبب شده است تا ازدواج‌ها به سمت احساسی شدن پیش روند. دکتر ابهری این مسأله را زنگ خطری برای زندگی مشترک زوج‌های جوان می‌داند و آن را نشانی از کمبودهای اجتماعی، روحی، روانی و احساسی محسوب می‌کند.

سقف قانونی وجود ندارد
بسیاری برای کنترل کردن مهریه‌های سنگین و خارج از عرف، به دنبال راهی قانونی بوده‌اند و سعی داشتند از این طریق سقف و نوع مشخصی برای مهریه تعیین کنند با این حال در فروردین ماه سال جاری، عضو فراکسیون زنان مجلس در گفت‌وگویی اعلام کرد که تعیین سقف مهریه از لایحه خانواده حذف شد. فاطمه رهبر در این خصوص چنین توضیح داد: «اعضا در خصوص تعیین سقف برای مهریه معتقد بودند نمی‌توان حد و میزانی برای مهریه مشخص کرد. این حقی است که خداوند برای خانم‌ها در نظر گرفته و بهتر است در این زمینه فرهنگ‌سازی شود، بنابراین این موضوع از لایحه خانواده به طور کلی حذف و قرار شد به این موضوع به شکل جامع‌تری پرداخته شود.»

به عقیده کارشناسان مهریه سنت حسنه‌ای است که طی سال‌های اخیر با برخی کج اندیشی‌ها و بدفهمی‌ها تبدیل به یک بنای کج شده و هر روز خشت دیگری را بر آن افزوده می‌شود. بر اساس اطلاعات به دست آمده اغلب مهریه‌های عجیب و غیرقابل پرداخت نتوانسته‌اند ضامن خوشبختی‌ زوج‌ها باشند و یا آن‌ها را به پایبند زندگی سازد؛ گفته می‌شود این مهریه‌ها نه تنها تضمینی برای دوام زندگی نیست بلکه در بیشتر موارد نتیجه عکس نیز دارند. چرا که وقتی یک زندگی‌‌ بر پایه اندیشه‌های احساسی و هنجارشکن بنا شود؛ از همین زاویه نیز ضربه خورده و در نهایت از هم پاشیده خواهد شد.

مهران خان - ایران - تهران
جالب اینجاس که هنوز خیلیت میگن ، مهریه رو کی داده ، کی گرفته!
شنبه 8 مرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
هر کس که به مهریه زیاد فکر کنه معلومه اهداف شومی داره !!
شنبه 8 مرداد 1390

بابک خرم دین - آلمان - هامبورگ
اون چه احمقی بوده یک دور کتابهای آدم فروش و مامور ساواک علی مزینانی ملقب به دکتر حاجیولوگی شریعتی را مهریه خودش کرده . عجب چهارپایی بوده اون اقلا میگفت شاهنامه بله قبول میکردیم ولی شریعتی ؟؟؟؟ گاگول تر از این بابا سراغ نداشتن؟؟؟؟ . مثلا میخواستند تریپ روشن فکری بردارند . بدبختها
شنبه 8 مرداد 1390

porharfi - هلند - آرنم
قابل توجه طرفداران ..مهریه..."دختران روانی ایرانی!!..با درخواست اعضای بدن. مردان!!..""طرفدار محترم .حالِ برادر .پسر عمو .دایی.عمو..پسر خاله ت با دست. بریده حضرت عباسی ش چطوره؟؟!!..(عقــــــــده یی های دیوانه روانی!سوژه. خنده مردان و زنان در اینجا!!..."تا حالا به احمدی نژاد می خندیدند اکنون به دختر ایرانی روانی عقده یی"!!......
شنبه 8 مرداد 1390

شمبلیله - انگلیس - لندن
بابا خارجی بگیرید...
شنبه 8 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
مخ که نباشد جان در عذاب است
شنبه 8 مرداد 1390

Royan - آلمان - آلمان
واقعا زندگی کردن با مردی که توانائی دادن مهریه ات را نداره ( ده تا آهوی وحشی) و بخاطر این نمیتونه طلاقت بده لذت بخش است؟ بزور کسی را نگه داشتن و مجبور به ادامه زندگی کردن چه زن و چه مرد اشتباه محض است.
شنبه 8 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
با خوانده تیتر این گزارش باعث حال بهمزنی و خجالتی و بفکر رفتنم شد که چه از فرهنگ و زنان ایران ساخته اند که همانند حشره ای بنام بیوه سیاه که بعد از جفتگیری باعث مرگ زوجش میشود, بعضی از زنان ایرانی را وادار به چنین جنایتی میکند ! وای بر ما .
شنبه 8 مرداد 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
حالم از بعضی هموطنان هم جنسم به هم میخوره. برای همشون متاسفم.
شنبه 8 مرداد 1390

آرمان-انگلیس-لندن - انگلیس - لندن
به نظر من همسر خارجی بهتر از همسر ایرانی هستش اونم تازه نه هر خارجی از هر جای دنیا
یکشنبه 9 مرداد 1390

$persian$ - ایران - تهران
2تا از دوستان من با کسایی که سالها باهاشون دوست بودن ازدواج کردن ولی 1سال نشده مجبور شدن یکی 30-40 میلیون مهریه بدن،الان یکیشون معتاد شده یکیشون رفته خارج اثری ازش نیست،خود منم درسته شانس نیاوردم ولی خدا رو شکر به اینجاها نرسید خدا دوستم داشته
یکشنبه 9 مرداد 1390

massoudoslo - نروژ - اسلو
به نظر من : مهریه و یا هر چیز شبیه این هیچ معنی و مفهومی به جز خرید و فروش آدما نداره که تبدیل به سنت شده و مردم به این ننگ عادت کردند خصوصا در این ایران هرج و مرج امروز . در نظر بگیرید من با یه دختر ایرانی و یا هر جای دیگه ازدواج کنم و اینجا به دوستام بگم من اگه بخام از خانوم خودم جدا شم باید مثلا ۱۰۰۰ سکه طلا بدم !! : ))))))) در ضمن نگیم کی مهریه رو گرفته و کی داده !! این رو خیلی ها به زور گرفتن و خیلی ها هم با پشیمانی دادن. ازدواج های پولی و مادی از همان ابتدا !حالا ما اسمش را هر چه میخاهم بزاریم .
یکشنبه 9 مرداد 1390

siamaktg - ایران - تهران
روسپی ها تو خیابون قیمت میزارن . اینا جلو مامان بابا هاشون !! فرقش چیه؟
یکشنبه 9 مرداد 1390

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
این هم از برکات جامعه مردسالار و حکومت استبداد-دینی که جوانان رو از برقراری هر نوع رابطه طبیعی و آزاد دختر و پسر در ملأ عام محروم کرده و دختران را وادار می کنند به ازدواج های عجیب غریب تن دهند-پاره وقت و تمام وقت- همان صیغه و دائم -شانسی و تجاری! فرهنگ علیل خانواده ها ی جامعه مرد سالار ما هم قربونش برم سند همه چیز رو به سود مردان زده! زن حق ندارد بدون احازه مرد جایی برود,زن نمونه, زنی ست که موی سرش بوی قورمه سبزی دهد, زن یا دختر نجیب پوشش اسلامی و حجاب دارد, زن نباید در ملا عام بخندد ,بستنی بخورد,جایز نیست دست همسر و عشقش را بگیرد و ..الخ, هر وقت مرد بخواهد با زنش همبستر شود و زن ممانعت کند از دید دین و شریعت گناه کرده است. زن در جوامع مردسالار آنهم از نوع دینی یک برده و در بهترین حالت فرمانبردار است. اگر بایدها و نبایدها رو رعایت نکند از خانواده و جامعه طرد می شود از دید قانون که ضعیفه ای ست دارای نصف حقوق مرد! ...و هزاران کوفت دیگر. حال می شود بفرمایید چه چیز جوامع مردسالار دینی طبیعی ست که مهریه عروس خانم هایش باید طبیعی باشد؟!
یکشنبه 9 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.