افزایش تعداد دختران مجرد در ایران


افزایش تعداد دختران مجرد در ایران

بر اساس آمار ِ"سازمان ملی جوانان ایران" ۳۰ درصد دختران ایرانی در شهرهای بزرگ، مستقل از خانواده زندگی می‌کنند. این آمار نشان‌دهنده وجود ۷ میلیون دختر مجرد در مقابل چهار میلیون و هشتصد هزار پسر مجرد است.

ظرف ده سال آینده یک میلیون نفر به جمعیت دختران مجرد ایران افزوده خواهد شد

۰ درصد دختران ایرانی در شهرهای بزرگ همچون تهران، تبریز، اصفهان، مشهد و شیراز مستقل از خانواده و به‌طور مجردی زندگی می‌کنند. براساس آمار "سازمان ملی جوانان ایران"، در دو دهه گذشته ازدواج دختران کاهش داشته و تعداد دختران تحصیل‌کرده‌ای که هرگز ازدواج نکرده‌اند از ۵ درصد به ۱۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

بر اساس آمار "سازمان ملی جوانان ایران"، در حال حاضر حدود شش میلیون و دویست هزار دختر مجرد بیست تا بیست و نه ساله در ایران وجود دارد که اگر رقم دختران بالای بیست و نه سال که هنوز ازدواج نکرده اند نیز به این تعداد اضافه شود، رقمی بالغ بر هفت میلیون دختر مجرد در ایران وجود خواهد داشت.

بر اساس همین آمارتعداد پسران مجرد بیست تا سی و چهار سال نیز حدود چهار میلیون و هشتصد هزار نفر برآورد شده است. برا اساس این گزارش، با در نظر گرفتن این واقعیت که پسران به ازدواج با دختران در گروه سنی پایین‌تر تمایل بیشتری نشان می‌‏دهند، نتیجه گرفته شده که یک میلیون و دویست و پنجاه هزار دختر شانس ازدواج نخواهند داشت.

شهلا کاظمی‌پور، "معاون مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه" نیز افزایش تعداد دختران مجرد را "مشکل فعلی جامعه" دانسته و درباره راه حل این مشکل گفته است: « تنها راه حل مشکل تجرد قطعی دختران این است که همسن گزینی همسری در کشور رخ دهد. چرا که اگر تعداد پسران در سن ازدواج را با دختران در آستانه ازدواج با فاصله سنی دو یا سه سال نیز در نظر بگیریم تعداد دخترهایی که مجرد باقی می مانند کمتر می شود.»

هزینه یک ازدواج معمولی

به گفته رئیس انجمن مددکاری ایران، زندگی دختران مجرد در خانه‌های مستقل و افزایش استقلال آنان به علت تغییر طرز تفکر آنان صورت گرفته است. به گزارش خبرگزاری مهر، با ادامه روند فعلی، تا ده سال آینده یک میلیون دختر مجرد به تعداد دختران مجرد فعلی افزوده خواهد شد.

یک شرکت خدمات برگزاری مراسم عروسی در تهران درباره هزینه‌های برگزاری یک مراسم عروسی معمولی در تهران می‌گوید: «سال ۷۵ که این کار را شروع کردم، کمترین منوی عروسی ما برای هر نفر ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود ولی امروز همان منو ۶۰ هزار تومان است. یک عروسی معمولی با ۲۰۰ تا ۳۰۰ میهمان بین ۸ تا ۱۲ میلیون تومان  هزینه دارد، البته این هزینه جدای  هزینه ارکستر و فیلم‌بردار و... است.  سال ۷۵، میانگین سنی عروس و دامادهایی که به ما مراجعه می‌کردند بین ۲۰ تا ۲۵ سال بود اما میانگین سنی عروس و دامادها که امروز به ما مراجعه می‌کنند بین ۲۵ تا ۳۵ سال است.» 

هر چند به گفته رئیس انجمن مددکاری ایران، تغییرات اجتماعی و تغییر طرز تفکر جوانان ایران در افزایش آمار دختران مجرد موثر است اما به گفته برخی کارشناسان مسائل اجتماعی "عوامل اقتصادی" نیز از جمله علل موثر برای کم شدن انگیزه جوانان ایرانی برای آغاز زندگی مشترک است.

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
بااین شرایط مالی و شغلی مگه دیوانه اند که بخواهند ازدواج کنند .اقتصاد ایران به کلی نابود کننده نظام خانواده شده
شنبه 8 مرداد 1390

شمبلیله - انگلیس - لندن
اقایون جمع کنیم بریم ایران که بهمون بدجور احتیاج دارن.
شنبه 8 مرداد 1390

ezatdf - ایران - تهران
آدرسی شماره تلفنی چیزی از شون ندارید؟
شنبه 8 مرداد 1390

mashkok - ایران - تهران
تازه داره میشه مثل خارج چیزه تازه ای نیست
شنبه 8 مرداد 1390

kian ahvaz - ایران - اهواز
این که کیف دسته از همون اول معلومه زن ذلیله چون هیچی نشده زحمت کیف و انداخته گردن شوهره....ضمنا چه اشکالی داره دختران رو پای خودشون باشند و از پاشون واسه گذران زندگی استفاده کنند(با احترام به خانم های سایت) البته ازدواج سنت حسنه پیامبره که در سن جهل سالگی ازدواج کردندی وتا شصت و سالگی و مادام مرگ ادامه داشت این سنت حسنه و به صغیر و کبیر رحم ننمودندی ایشان...
شنبه 8 مرداد 1390

jengir - کره - سئول
ریشه یابی کنی باز میرسی به چشم وهم چشمی در ما ایرانیها ,وااااا .....فلانی 3 تا زائیده خوب ما هم میتونیم ..روزیه بچه و هم خدا میده ......بله خدا روزی رسون هست اما دیگه ما اشتباه کنیم و هی اون جبران کنه? بعد هیچ کس در حین چشم و هم چشمی و ایناااااا ....به فکر نظم جامعه و اینده این بچه چه خواهد نیست که ! فقط عقب نمونه که بگن فلانی ناتوان ...ووووووووووو....از این جور داستانهای ما ایرانیها.....بله خدا دیگه دفتر شوهر یابی که نداره که ??????.
شنبه 8 مرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
مگه همه چیز به تشکیل خانواده دادنه؟چه اشکالی داره مجرد بودن؟!.
شنبه 8 مرداد 1390

porharfi - هلند - آرنم
موقع طلاق هم .همون 200/300 نفر را دعوت میکنند؟؟؟؟؟!!
شنبه 8 مرداد 1390

Artosh - ایران - تهران
فکر کنم دیگه وقتشه ما آقایون ناز کنیم و بشینیم تو خونه تا خواستگار بیاد.. (دی:) تازه میتونیم شرایط هم بگذاریم. خونه داشته باشه.. ماشین داشته باشه. حق طلاق هم با ما باشه.. مهریه هم یادتون نره..
شنبه 8 مرداد 1390

siamaktg - ایران - تهران
آخ جون!
شنبه 8 مرداد 1390

Royan - المان - المان
ازدواج نکردن بهتر از تن دادن به یه ازدواج ناخواسته فقط صرف شوهر داشتن است. ولی بعضی وقتها هم توقع زیاد دختراس که باعث میشه ازدواج نکنن من یه دوست دارم که 50 ساله است و شوهر نکرده و خواستگار هم داره ولی ایراد زیاد میگره یه دفعه بهش گفتم فلانی این خواستگار که خوبه برای چی نمیخواهی گفت آخه 62 سال اش است ! بهش گفت درست که شوهر نکردی ولی سنت بالا رفته یه نگاهی به آینه و یه نگاهی به شناسنامه ات بنداز هنوز منتظر یه پسر 25 ساله هستی؟
شنبه 8 مرداد 1390

shabparast - ایران - شمال
از خانوما من مهرم کمتر از 3000 سکه باشه قبول نمیکنماااااا گفته باشم :D
شنبه 8 مرداد 1390

hamiddoo - ایران - تهران
باز جای شکرش هست که هنوز هم ازدواج صورت میگیره،اینور آب که تک و توک میبینی که کسی ازدواج کنه . اینور فقط دوست پسر، دوست دختر.البته خوب دروغ نگم چند وقت پیش ویلیام هم تو انگلیس بعد از ۶ سال با دوست دخترش ازدواج کرد ولی دریغ از یه کیک یا یه لیوان شربت ،زیر گرما از تشنگی تلف شدیم.بعدش هم گفتند چند میلیون خرجش شد .lol..
شنبه 8 مرداد 1390

dastan2012 - انگلستان - لندن
وای به حال جامهه امروز ما من اینجا بجز خودبزرگبینی ودیوانگی همو طنان عزیزم چه زن چه مرد چیز دیگه ا ی ندیدم ما نیاز به دکتر داریم تا ازدواج کردن نتیجه انکه هما جوری مجرد بمونیم بهتره/خانمها واقایون
یکشنبه 9 مرداد 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
خدا به داد جامعه ای برسه/ که دختران ترشیده از بی شوهری ادامه تحصیل بدن . و بعد عقده پیر دختری شونو سرجامعه خالی کنند .جامعه ای که زن قدرت بگیره یعنی الفاتحه .
یکشنبه 9 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.