پگاه آهنگرانی بازیگر و مستندساز از زندان آزاد شد


پگاه آهنگرانی بازیگر و مستندساز از زندان آزاد شد

پگاه آهنگرانی بعد از ۱۷ روز با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. ماموران با ممنوع‌کردن حضور خانواده آهنگرانی در برابر زندان خودشان او را به خانه آوردند. پگاه آهنگرانی و خانواده او اجازه مصاحبه با رسانه‌ها را ندارند.

بالاخره امروز، چهارشنبه، ۵ مرداد، آهنگرانی با یک وثیقه صد میلیون تومانی و در شرایطی غیرمتعارف آزاد شد. همچنین خبر رسید که مهناز محمدی، فیلمساز دیگری که او هم اخیراَ دستگیر شده بود نیز، آزاد شده است.

اما ظاهراَ تلاش‌ها برای آزادی مرضیه وفامهر از سوی همسرش، ناصر تقوایی و تنی چند از هنرمندان سینمای ایران همچنان ناموفق بوده است. مقامات قضایی ایران کماکان از پاسخگویی روشن پیرامون وضعیت این بازیگر سینمای ایران خودداری می‌کنند.

نزدیکان پگاه آهنگرانی پیش از این به دویچه‌وله گفته بودند که او در تماس تلفنی روز یکشنبه اول مرداد خود، پرسیده که آیا از زندان اوین برای گذاشتن وثیقه با آنها تماس گرفته‌اند یا نه. این تماس روز دوشنبه دوم مرداد با خانواده آهنگرانی گرفته شد و مقام‌های زندان  از آنها خواستند که ساعت ۵ بعد از ظهر همراه با وثیقه درمقابل اوین حاضر باشند. اما تا روز سه‌شنبه نیز به رغم انتظار خانواده آهنگرانی در برابر زندان، او آزاد نشد.

پگاه آهنگرانی، بازیگر و مستندساز جوان ایران که قرار بود به دعوت دویچه وله و با سفر به آلمان در مورد بازی‌های جام جهانی فوتبال زنان وبلاگ‌نویسی کند، شامگاه یکشنبه ۱۹ تیرماه ناپدید شد. دو روز پس از این تاریخ مشخص شد که وی توسط حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی بازداشت شده است.پیش از این، غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل ایران گفته بود که پگاه آهنگرانی و مرضیه وفا مهر «بر اساس گزارشات رسمی مراجع امنیتی دستگیر شده اند و آنها فعلا به دلیل تکمیل تحقیقات مقدماتی با تامین قرار آزاد می شوند.» او هم‌چنین گفته  بود که  پگاه آهنگرانی به درخواست یک نهاد امنیتی بازداشت شده است و«نباید رسانه ها عنوان کنند که دو هنرمند دستگیر شده اند زیرا ما عنوان شخص را دستگیر نمی کنیم بلکه خود شخص را بر اساس جرمی که انجام داده دستگیر می‌کنیم.» روزنامه کیهان که توسط حسین شریعتمداری، نماینده ولی فقیه اداره می‌شود نیز، در شماره امروز خود بدون آن که توضیح روشنی دهد مجدداَ  دستگیری آهنگرانی را بی‌ارتباط به فیلم  انتقادی او در باره ده‌نمکی توصیف کرد و نوشت که اتهام آهنگرانی مربوط به "امنیت ملی" است.

دستگیری پگاه آهنگرانی با اعتراض بسیاری نهادها و محافل در ایران و خارج از مرزهای ایران همراه بود. جامعه بین‌المللی حقوق بشر بازداشت و زندانی شدن هنرمندان در ایران را در بیانیه‌ای محکوم کرد. در نیمه ماه ژوئیه نیز کلاودیا روت، رهبر حزب سبزهای آلمان با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری آهنگرانی شد. بازداشت این هنرمند سینما هم‌چنین اعتراض شدید سوسیال دمکرات‌های آلمان را به دنبال داشت. اعضای این حزب در پارلمان فدرال آلمان خواستار توضیح دولت ایران در این زمینه شدند.

خانه سینمای ایران در واکنش به دستگیری پگاه آهنگرانی آن را "اتفاق‌ ناگواری" نامید که "این ایام بر جامعه بازیگری ایران سنگینی می‌کند." سایت اینترنتی تحول سبز، پس از انتشار خبر بازداشت پگاه آهنگرانی نوشت «در برخی از سینماهای تهران از جمله ملت و پردیس، پس از اتمام فیلمی با شرکت پگاه آهنگرانی، جمعیت حاضر در سالن شعارهایی در حمایت از این هنرمند دربند سر دادند.»
 
پگاه آهنگرانی سال ۲۰۰۹ جشنواره فیلم برلین را در قالب وبلاگ‌نویسی برای دویچه‌وله پوشش داده بود .او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ستاد میرحسین موسوی  فعال بود و به همین خاطر نیز احضار شد و مورد بازجویی فرار گرفت. پگاه مستندی نیز به نام "ده نمکی‌ها"  ساخت که از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش شد.

bavaffa - اذربیجان - باکو
هر جا باشی و این زیبایی داشته باشی در عذابی. خوش بهال خودم زشت هستم .
پنج‌شنبه 6 مرداد 1390

mashady - انگلیس - منچستر
اخه یه همچین عسلی رو میشه زندانی کرد ??
پنج‌شنبه 6 مرداد 1390

Shamamai - ایران - کوردستان
آذربایجان باکو bavaffa دوست عزیز آزادی بها میخواد باید بهای آن را پرداخت
پنج‌شنبه 6 مرداد 1390

ssepehr - ایران - ایران
ای بابا من فکر کردم " اقدام علیه امنیت ملی" تهمتی است مخصوص ما بهاییان!! اما گویی شامل هر کسی که مرام و مسلکش را نپسندند هم میشود!!
پنج‌شنبه 6 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
ssepehr عزیز, اینو خیلی خوب امدی که پنداری در ایران همه بهایی و مرتد و مشرک و مفرد و منافق و جنی هستند و فقط 10% دارای مسلک ناب محمدی ! زکی.
پنج‌شنبه 6 مرداد 1390

asiai - ایران - تهران
ssepeh, هموطن عزیز این تهمت فقط شامل ساندیس خورها نمیشود :)
پنج‌شنبه 6 مرداد 1390

ssepehr - ایران - ایران
فرهاد عزیز چی بگم، از دروغ و نیرنگ و تهمتهای عجیب وغریب اینها، که هرچی بگم کمه! اما خوب میدونم و میدونی که ماه پشت ابر پنهان نخواهد ماند. و نیز:پایان شب سیه سپید است.
جمعه 7 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.