پرسش های توکلی از صالحی در مورد نقش مشایی در سیاست خارجی ایران


پرسش های توکلی از صالحی در مورد نقش مشایی در سیاست خارجی ایران

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، گفته است: علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران با حضور در مجلس به پرسش ها در خصوص نقش اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر محمود احمدی نژاد در سیاست خارجی جمهوری اسلامی پاسخ داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کاظم جلالی که درجمع خبرنگاران صحبت می کرد، گفت که احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس، در نشست نمایندگان با علی اکبر صالحی سوال ها در خصوص نقش رییس دفتر محمود احمدی نژاد را مطرح کرد.

طبق این گزارش احمد توکلی در خصوص نقش اسفندیار رحیم مشایی در سیاست خارجی ایران، سفرهای خارجی و همچنین و دیدارهای وی با مقامات خارجی پرسش هایی را مطرح کرد.

احمدی توکلی پرسیده است:« تعداد این سفرها و ملاقات ها و موضوع هر یک چه بود؟ آیا ملاقات با خارجیان با حضور نماینده رسمی وزارت امورخارجه صورت گرفته است؟ اگر جواب برای همه موارد مثبت نیست وزارتخانه چگونه از سیر امور مربوط در جهت مصالح و سیاست های تایید شده مطمئن می شده است؟»

کاظم جلالی می گوید:وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به  سوالهای احمد توکلی گفته است از زمانی که وی  مسئولیت وزرات امورخارجه را برعهده گرفته است سفرهای اسفندیار رحیم مشایی در قالب همراهی با رییس جمهور ایران بوده و وی سفری به تنهایی نداشته است اما در زمانی که  وی معاون رئیس جمهور بوده سفرهای متعددی داشته است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اضافه کرده است:«علی اکبر صالحی همچنین گفت که (اسفندیار رحیم) مشایی هیچگونه دخالتی در دستگاه سیاست خارجی و وزارت امورخارجه در زمانی که من وزیر بودم نداشته است و در زمان من هیچگونه موازی کاری نشده است.»

طبق این گزارش احمد توکلی همچنین پرسیده است: آیا در سفرها و ملاقاتی های خارجی  که اسفندیار رحیم مشایی  داشته است نمایندگان وزارت امورخارجه حضور داشته‌اند یا خیر؟ و آیا گزارشهای آن موجود است؟

کاظم جلالی می گوید: قرار شده است وزارت امور خارجه ایران در ظرف چند روز آینده با بررسی گزارش های خود به این پرسش احمد توکلی پاسخ بدهد.

حضور اسفندیار رحیم مشایی درعرصه سیاست خارجی ایران با واکنش های تند اصولگرایان منتقد دولت همراه بوده است.

محمود احمدی نژاد سال گذشته اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی، محمد مهدی آخوندزاده و ابوالفضل  ظهره وند را به سمت «نمایندگان ویژه رئیس جمهوری» در امور خاورمیانه، آسیا، دریای خزر و افغانستان منصوب کرد. این اقدام محمود احمدی نژاد به عنوان موازی کاری با دستگاه دیپلماسی ایران ارزیابی شد.

به دنبال تشدید حملات منتقدان اصولگرای دولت  از اقدام محمود احمدی نژاد، وی در نهایت مجبور شد عناوین این افراد را تغییر دهد. محمود احمدی نژاد در شهریورماه سال ۱۳۸۹ این افراد را به عنوان مشاورین خود منصوب کرد.

اما به دنبال تشدید اختلافات رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمد ی نژاد بر سر  ادامه کار حیدرمصلحی، وزیر اطلاعات، در دولت دهم  و در نهایت ابقای وزیر اطلاعات توسط آیت الله خامنه ای، هوادارن رهبر جمهوری اسلامی  حمله به  آنچه که جریان انحرافی در دولت می نامند،  را تشدید کردند. از منظر هواداران رهبر جمهوری اسلامی اسفندیار رحیم مشایی از افراد اصلی این «جریان انحرافی» در دولت دهم محسوب می شود.

علی اکبر صالحی پیشتر به دلیل انتصاب محمد شریف ملکزاده به عنوان معاون وزیر امور خارجه تا آستانه استیضاح توسط مجلس پیش رفت. اما درنهایت با استعفای محمد شریف ملکزاده، استیضاح کنندگان  در مجلس نامه خود را پس گرفتند.

رسانه های اصولگرای منتقد دولت از محمد شریف ملکزاده به عنوان یکی از نزدیکان اسفندیار رحیم مشایی نام می برند.

Shamamai - ایران - کوردستان
این آقای توکلی تااین اندازه سر این مسائل حساسند، چرا از آقای رهبر این سوأل رو نمیکنن که چرا رأی چهل میلیون ایرانی رو باید ایشان تائید کنن
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.