تیرگان؛ جشن سه روزه ایرانیان در تورنتو


تیرگان؛ جشن سه روزه ایرانیان در تورنتو

در روزهایی که گرمای تورنتو از مرز ۴۰ درجه گذشته است، سومین دوره از جشن بزرگ ایرانیان خارج از کشور با نام تیرگان و تحت عنوان «جاودانگی» از روز ۳۱ تیرماه به مدت سه روز در شهر تورنتو کانادا برگزار شد.

تیرگان جشنی است که با همکاری داوطلبانه ۳۰۰ ایرانی مقیم تورنتو و با مشارکت مالی ایرانیان ساکن این شهر و دولت کانادا هر دوسال یکبار در این کشور پذیرای ایرانیان و سایر ساکنان این منطقه است.

اجرای ۷۶ برنامه مختلف با حضور ۱۲۰ هنرمند ایرانی تیرگان را جشنواره ای متنوع با دربرگیری انواع سلیقه ها نشان می دهد.

برگزار کنندگان این جشن حضور ده ها هزار نفر ایرانی را در این برنامه تخمین زدند که همگی برای دیدن فیلم ، شنیدن موسیقی، نقالی و قصه خوانی گردهم آمده بودند.

در برنامه های تیرگان امسال ﻧﻤﺎﻳﺶ آثار ۳۴ ﻃﺮاح اﻳﺮاﻧﯽ ﺑﻪ همراه آثاری از ۱۰ هنرمند اﻓﺘﺨﺎرﯼ همچون ﺁﻳﺪﻳﻦ ﺁﻏﺪاﺷﻠﻮ، ﻣﺼﻄﻔﯽ اﺳﺪاﻟﻠﻬﯽ، ﺧﺴﺮو ﺑﻴﺎت، ﻣﺤﻤﺪ اﺣﺼﺎﻳﯽ، اﺑﺮاهیم ﺣﻘﻴﻘﯽ، ﻋﺒﺎس ﮐﻴﺎرﺳﺘﻤﯽ، ﻓﺮﺷﻴﺪ ﻣﺜﻘﺎﻟﯽ، ﻣﺮﺗﻀﯽ ﻣﻤﻴﺰ، ﻣﺤﻤﺪ رﻣﻀﺎﻧﯽ و ﻗﺒﺎد ﺷﻴﻮا پیش بینی شده بود.

کتابخوانی شهرنوش پارسی پور، نمایش کمدی موزیکال زهره و منوچهر به کارگردانی شاهرخ مشکین قلم، کارگاه ساخت عروسک برای کودکان و برگزاری کارگاه رایگان آموزش تنبک و تار و دف نیز از سایر برنامه های این جشن بود.

armita2010 - آمریکا - لس آنجلس
واقعا زنده باشن این کار باعث زنده نگه داشتن رسم و آیین ایرانیان اصیل می شوند و مچ تو دهنی رژیم آخوندا و سگ زاده ها میشن
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
قبل از اسلام ایرانیان بسیار شاد بودند و جشن های بسیاز زیبا و جالبی داشتند وقتی پای کثیف تازیان جنایت کار به ایران باز شد بدبختی و فلاکت را برای ایرانیان به ارمغان اورد.
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
روز بروز شاهد افول فرهنگ باقی مانده ایران باستان در کشورمان هستیم که نمادهای فرهنگی و تاریخی را ویران میکنند و از طرفی, چه جالب روز بروز شاهد جلب توجه و مجذوب شدن فرهنگ علم و دانش جهانیان با نماد و فرهنگ ایران باستان هستیم که جای شکرش باقیست, که اقلا یکروزی همین دنیای غرب ( چشم ابی ها ) بما فرهنگ ما را بیاموزند و از ان تعریفها کنند ! وای بر ما و وای بر فرهنگ باقیمانده ما ! امیدوارم شاگرد خوب و حرفشنویی باشیم !
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

mortimer - ایران - اصفهان
باز به اینا.یه خرده ایرانی بودن تو وجودشون باقی مونده.تو خود ایران که همه ز بیخ عرب شدند.
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

kaveh irani - پارسیان - تهران
بادرودوسپاس از عزیزانی که این ایین مقدس را در کشوری که اصلا از ایین ماهیچ نمی داند برگزار کردند وسپاسگزار از دولت کانادا که همکاری کرده اما ما در کشوری که مهد این ایین مقدس هست هیچ کاری نمیتوانیم بکنیم
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

hares2 - ایران - تهران
مطمئن باشید حضرت زرتشت علیه السلام این دین خرافی رو نیاورده و این دین رو همون مغ های زرتشتی آوردند که بدست سیدنا عمر رض به درک واصل شدند و پرچم لااله الی الله در ایران برافراشته شد.........انشاالله مغ های این زمان هم که در ایران قدرت گرفته اند روزی نابود خواهند شد.............. پ.ن:در کجای تخت جمشید بانوان بی حجاب هستند؟
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
چه زیبا، درود بر این ایرانیان آزاده که رسم ها و جشنهای ایرانی را زنده نگاه داشته و گسترش میدهند. خار چشم ملاهای دشمن ایران و ایرانی هستید.
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
اهورا.....انسان را برای شادی افرید..////گریه و شیون مزموم است//// چنین فرهنگی بود هر ماه جشنی بزرگ برای همان ماه داشتیم و منتظر کوچکترین بهانه ای برای شادی!!!!! و بر اثر حمله ی تازیهای سوسمارخور قاتل و سپس شیعه ی فقط شد عزای این قاتل ان قاتل حتی در روز تولد موسیقی به اکراه!!!!اقای چپی که بدون مطالعه ی اسلام با یک شعار/دین افیون توده هاست / زیر پرچم خمینی سینه زدی بجای ترویج این فرهنگ/////نه دین///// دیدی چه به سر ایران امد??!!! شرم کن کارگر کارگر به سرت بخورد که متعاقبش مسعود و مریم امد سپس دو دلقک 30ساله ی رژیم با شعار باز گشت به دوران خلائی امام/
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

dook - امارات - دبی
zartusht67 - المان - فرانکفورت . مگه شما چند سالتونه . تا انجایی که ما میدانیم واز قبل از اسلام در ایران. بجای مانده حرمسراها وتخت ملوک ایران است که برای .....ولی اسلامی که شما از اون نفرت دارین.شعرا ودانشمندانی چون سعدی حافظ وغیره که سبب علی الاقل برجا ماندن همین زبان پارسیان هست. مگه شما از خوشگزرانی در اروپا سیر نشدین
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
ایرانیان تا اواخر صفویه انواع جشن ها ی ملی خود را داشتند .در منابع صفویه به بر پایی جشن مهرگان .اب ریزان .نوروز . تیرگان . چراغان و....اشاره شد .شاه عباس بزرگ و اسماعیل اول خیلی به این امور توجه داشتند .اسماعیل نام همه ی فرزندان خود را از شاهنامه انتخاب کرد .عباس حتی در معماری سی و سه پل جابی برای بر پایی جشن ابریزان و خاچ ارامنه و گرجیان در نظر گرفت . کاش شادی ایرانیان ادامه می یافت . برای اطلاع به کتاب های گوناگون در رابطه با صفویه مخصوصا زندگانی شاه عباش اول اثر استاد نصرالله فلسفی مرا جعه کنید
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

azadi2011 - ایران - تهران
mehrdad.n.l - هلند - امستردام. دوست گرامی! اگر بخواهی بین صفویه وجشنهای اصیل ایرانی یکی را انتخاب کنی < کدامیک را بر می گزینی ؟ من فکر می کنم انتخاب صفویه برای حامیان فرهنگ اصیل ایرانی کار درستی نیست !
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

mortimer - ایران - اصفهان
dook-امارات-دبی:حرفاتو برامون ترجمه می کنی؟!!!
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

gholiof - ایران - تهران
dook - امارات - دبی. تو هیچی نمیدونی،پس حرف نزن،دوم مگه تو چند نفری که میگی "ما"؟
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

torko100 - استرالیا - سیدنی
باعث افتخار همۀ ایران پرستان هستن برپاکنندگان این جشن،دم همتون گرم، شاد باشید.
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
dook - امارات - دبی چیزهای که مخصوص تازیان ملخ خور هست را به ایرانیان نسبت نده به پاچه خواریت برای سوسمار خورها ادامه بده.
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
dook- امارات - دبی - مگر تو ایرانی هستی میای نظر میدی برو پاچه خواری تازیان را بکن ببینیم کجا را میگیری
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

dastan2012 - انگلستان - لندن
بدانید .کین شیردلان رستم اند/برین رزمگاه از در ماتمن
پنج‌شنبه 6 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
dook - ان حرمسراها را هم اربابان تریاکی خودت برقرار کرده اند. تو که از ایران باستان هیچ چیز نمیدانی نظر نده. چرندهای ملاها را سی و اندی سال است که شنیده ایم، هرچند گاه یکبار یک نوچه ملا بالای منبر میرود و مزخرفاتشان را تکرار میکند.
پنج‌شنبه 6 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.