خودداری یک ورزشکار ایرانی دیگر از رقابت با حریف اسرائیلی


خودداری یک ورزشکار ایرانی دیگر از رقابت با حریف اسرائیلی

محمد علیرضایی، شناگر ایرانی حاضر در جام جهانی شنا در چین، از رقابت با حریف اسرائیلی سر باز زد. ظاهرا بیماری دلیل این موضوع عنوان شده است. فدراسیون جهانی این ورزش هنوز واکنشی به این رفتار هیئت ایرانی نشان نداده است.

محمد علیرضایی

یکی از تنها سه نماینده‌ی ایران در رقابت‌های جام جهانی شنا در شانگهای روز یکشنبه (۲۴ ژوئیه/ ۲ مرداد) از شرکت در ماده‌ی ۱۰۰ متر قورباغه خودداری کرد. نام گال نِوو، شناگر اسرائیلی، نیز در میان حاضران در این رقابت دیده می‌شد. بنا بر گزارش برخی از خبرگزاری‌ها، تیم ورزشی ایران "بیماری" را دلیل عدم حضور علیرضایی در این رقابت عنوان کرده است.

این در حالی است که پایگاه اینترنتی فدراسیون "شنا، شیرجه و واترپولو" جمهوری اسلامی زیر عنوان "مسئولان سفارت ایران در چین از عمل علیرضایی تقدر کردند" بر خودداری شناگر ایرانی به‌دلیل هم‌گروهی با ورزشکار اسرائیلی صحه می‌گذارد و می‌نویسد: «]...[ و به همین دلیل امروز مسئولان کنسولگری سفارت ایران در چین (شانگهای) با حضور در محل برگزاری مسابقات جهانی شنا از عمل محمد علیرضایی تقدیر کردند.»

به گفته‌ی ییژاک کرامر، رئیس هیئت ورزشی اسرائیلی حاضر در چین، «متأسفانه این یک رویه است. این یک رویداد ورزشی است و نه سیاسی و باید این دو را از هم تفکیک کرد. این یکی از زیبایی‌های ورزش است». هیئت ورزشی اسرائیل تقاضای مجازات ورزشکار ایرانی را نکرده است. کرامر می‌گوید: «اگر کسی می‌خواهد مثل کودکان رفتار کند، برای ما اهمیتی ندارد».

فدراسیون جهانی شنا (FINA) روز دوشنبه اعلام کرد که هنوز در این مورد خبری دریافت نکرده است. کورنل مارکولسکو، یکی از مدیران اجرایی این فدراسیون، می‌گوید: «ما باید در ابتدا در جریان کل موضوع قرار بگیریم. اگر واقعا این‌طور باشد ]خودداری به دلیل حضور ورزشکار اسرائیلی[ شرکت در جام جهانی معنا ندارد. ما به چنین سیاستی در ورزش نیاز نداریم».

این نخستین بار نیست که ورزشکاران ایرانی به دلیل برخورد با ورزشکاران اسرائیل در رقابت‌های بین‌المللی از ادامه‌ی رقابت خودرداری می‌کنند. محمد علیرضایی در المپیک ۲۰۰۸ پکن هم در استخری که حریف اسرائیلی در آن حضور داشت، شنا نکرد. طالب نعمت‌پور، فرنگی‌کار وزن ۹۴ کیلوگرم، نیز در مسابقات کشتی جهانی ۲۰۱۰ در مسکو به دلیل "درد آپاندیس" با حریف اسرائیلی روبه‌رو نشد. آرش میراسماعیلی هم در المپیک آتن به‌خاطر "کمر درد شدید" با جودوکار اسرائیلی رقابت نکرد.

 شناگر ایرانی سیاسی بودن انصراف خود در رقابت با یک اسرائیلی را رد کرد

محمد علیرضایی، شناگر ایرانی، سیاسی بودن انگیزه انصراف از رقابت با حریف اسرائیلی اش را رد کرد.

محمد علیرضایی روز سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، دلیل اعلام انصرافش از رقابت روز یکشنبه در گروه ۱۰۰ متر قورباغه را «خستگی و سستی» ناشی از سفر و تاخیر در ورود به چین، میزبان این مسابقات، عنوان کرد. آقای علیرضایی رقابت با ورزشکاران اسرائیلی را «بدون اشکال» خوانده است.
روز گذشته  ییژاک کرامر، سرپرست تیم شناى اسرائیل، با انتقاد از عملکرد تیم‌هاى ورزشى جمهورى اسلامى ایران خواستار تفکیک قائل شدن میان رقابت های ورزشی و امور سیاسی شده بود.

رقابت‌هاى شناى قهرمانى جهان  که هم‌اکنون در شانگهاى چین در حال برگزارى است، در حکم مسابقات انتخابى المپیک ۲۰۱۲ لندن است.

soheil_alman - المان - فرانکفورت
خاک بر سر اون ورزشکاری که بازیجه این رژیم کثیف قرار بگیره ورزش ربطی به سیاست نداره احمق...
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
این شناگر طبق رساله ملا نخاله رفتار کرده که در کتاب ششم, صفحه هفتم نوشته شده که اگر مسلمانی با یهودی در اب شنا کند, عقیم خواهد شد و اگر عقیم نشد و صاحب فرزندی پسر / دختر بشود, احتمال همجنسگرایی فرزندان او را بیشتر خواهد شد ?!
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

mahkam - المان - کلن
من اینو میشناسم.از اون چاقالاست.تو شمال خوب کارمونو راه مینداخت.
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
دوستان اینان همه دوست دارند ولی نظام وی و اطرافیان او را نابود می کند در رسانه اخوندی هم این حرکت را خود جوش می میگویند .یعنی شما این مسائل بدیعی ایران را نمی دانید ؟ چنان تلاش می کنند یهودی ها را بد معرفی کنند که انگار خودشان احسن الخالقین هستند
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
این مسئله ی عدم مسابقه با اسرائیلی ها هم قضیه ی نان و ابداری شده برای پهن کردن دستمال یزدی برای رهبران عرب حکومتی...
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
واقعا که متا سفم! حقشه که داور به نفع ورزشکار اسرائیلی سوت پایان بازی رو بزنه
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

DADA_ST - هلند - آمستردام
به نظر میاد این فقط ما ایرانی‌‌ها هستیم که از این تعصبات خشک مذهبی‌ آنهم از نوعِ ایرانیش داریم چون تا به حال نشنیدم و جای نخواندم که ورزشکار کشور دیگی‌ چنین کاری کرده باشد. اتفاقا خیلی‌ هم تلاش می‌کنن که در این زمینه هم رقیب سیاسی را شکست بدهند ، فرار از مسابقه به این دلیل نشان از ضعف ورزشکار ایرانی‌ هست نه جنگ سیاسی . حتما میدانند که میبازند و مورد شماتت قرار میگیرند که از مسابقه انصراف میدهن
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

شب قطبی - امارات - دبی
دمش گرم.مرگ بر اسراییل و حامیانش.اونا که کشوری ندارند.همه چیزشون جعلیه.به این میگن غیرت
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

felora - ایران - تهران
ایران" ما همه چیزش شده سیاست!ساسی غذا میخوریم سیاسی حرف میزنیم سیاسی دعوا وجنگ میکنیم سیاسی ازدواج. سیاسی کار ...سیاسی عشق ..سیاسی ورزش ...سیاسی نفس.. دارین میخونین ! بازم بگم ......
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
خاک بر سر خودتان با ورزشتان
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
felora عزیز, واقعا زدی تو خال که حقیقت محض است ! ولی ما هم ( felora و اقا فرهاد ) همدیگر را از طریق این سیاست شپشی اشنا شدیم ! ولی خدا وکیلی مردم دنیا همدیگر را در دیسکو و سینما و کناردریا با هم اشنا میشونند و ما همدیگر را در زیارتگاه شاه عبدالعظیم, در قبرستان, در مراسم تعزیه خوانی عاشورا و شام غریبان ! فکر کنم اشنایی ما حلال باشه, نظرت چیه ?!
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

A.ahooraei - المان - کلن
اونوقت میگن چرا ملا توی ایران همه کاره شده. این حمایت از ملا و دینش نیست؟ امثال این ببو بسیارند که آش زرد و عدس پلو واسه تازیان غارتگر ایران نذر میکنند و بعد میگن ؛ ما توی یک زندان اسیر شدیم و راه رهایی از دام آخوند نداریم.
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
شب قطبی - امارات - دبی . حرف شما خیلی جالب هست .اگه منظورت اینه که یهود نباید انجا باشند اشتباه میکنید .هزاران سال خاک یهود بوده اگه می گویی جدیدند که کشور های عربی هم در تاریخ یا از ان ایران بودند یا عثمانی ترک . لطفا از تعصبات کور مذهبی و قومی بیرون ائید .بهترین تصمیم ان هست مسلمانان و یهود با هم انجا باشند اگه متعصبین بزارند و صلح باشد
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

Royan - المان - المان
این اقا هم از تبوره میخواد بخوره هم از آخور از طرفی چاپلوسی نظام را کرده از طرف دیگه میخواد کسی بهش نگه ساندیس خور . اتقاقا یهودیها آدمهای بسیار خوب ساده و بی غل وغش هستند.
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
خوب اینها میدونند از اخر اول هستند . پس یه بهانه خوب ....
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
شب قطیبی / لطف کن تو ... /سنگین تری . تو امارات سوسمارخوار ها به تو امرونهی میکنند.
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

مهدی کیانمهر - ایران - تهران
لطفا مزخرف نگین. این بنده خدا اگرهم می خواسته حکومت نمیذاشته که مسابقه بده! نمی دونم چه گیری دادن به اسراییل!
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

felora - ایران - تهران
khosh bavar - عزیز, فعلاکه همه چی با یک فتوای کوچک یه روز حلاله ویه روز حرام ! خودشون هم گیج شدن چی بگن وچکار بکنن/ یک قانون مهم زندگی کردن اینه که سعی کنیم چیز های خوب و به هدر" ندیم وبه قول معروف تلف نکنیم . مخصوصا ومخصوصا وقت وزمان!چون زمان برای هیچکس نه به عقب برمیگرده ونه می ایسته فعلا جبرجغرافیایی سیاسی" در اینجا اینطور حکم میفرماید..
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

ghost_rider - ایران - اصفهان
متاسفانه دوستان حرفهایی میزنن که نمیدونم بهش فکر میکنن یا نه و راحت به هر کسی توهین میکنن، برای یک ورزشکار با ارزشتر از همه چیز رسیدن به مقام و دیدن نتیجه تلاشش ، مطمئن باشید به خاطر تهدیدهایی که میشن مسابقه نمیدن ، این مشکل برای یکی از دوستای من پیش اومد و میدونم چه فشار روحی به اون ورزشکار میاد
چهار‌شنبه 5 مرداد 1390

$persian$ - ایران - تهران
چیه هی فحشش میدین،تک تک شمام جاش بودید مجبور بودید همین کار و بکنین، خوب اگه مسابقه می داد که چوب تو آستینش می کردن یعنی شماها این و نمی دونین؟. ...
شنبه 8 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.