۲۰ عاملی که می تواند لبخندتان را نازیبا کند


20 عاملی که می تواند لبخندتان را نازیبا کند

غذا، نوشیدنی ها و عادات ناسالمی که دندانها و لثه هایتان را خراب می کند و حتی اگر منظم مسواک بزنید، از نوارهای سفید کننده دندان استفاده کنید و دوبار در سال نزد دندانپزشکتان بروید باز هم کافی نیست.

اینجا به عواملی اشاره می کنیم که دندانها و لثه هایتان را خراب می کند و باعث می شود که لبخندتان دیگر زیبا نباشد.

نوشابه های ورزشی

در دهه اخیر، نوشیدنی های ورزشی شدیداً محبوب شده است اما این نوشیدنی ها به هیچ وجه برای دندانهایتان خوب نیست.

تحقیقات علمی نشان داده است که سطح pH در بسیاری از نوشیدنی های ورزشی می تواند به خاطر غلظت بالای ترکیبات اسیدی که در خود دارند، موجب فرسایش دندانها شود که مینای دندان را از بین می برد.

علاوه بر این، نوشیدنی های ورزشی معمولاً حاوی قند بالایی هستند که برای اسید مثل غذا می ماند—تولید باکتری می کند که داخل منافذ دندان ها رفته و موجب فرسودگی دندان ها می شود.

آب بطری

آب شیر معمولاً حاوی فلوراید است—تقریباً 60 درصد از شهروندان امریکایی در آب لوله کشی خود فلوراید دارند. اما اکثر آب های بطری فلوراید کمتری نسبت به میزان توصیه شده برای سلامت دهان و دندان در خود دارد.

فلوراید ساختار کلی دندان را درمقابل پوسیدگی مقاوم تر می کند و موادمعدنی آنرا تجدید کرده که به ترمیم پوسیدگی قبل از آشکار شدن خرابی دندان کمک می کند. تحقیقات تایید کرده اند که موثرترین منبع فلوراید، فلوراید موجود در آب است.

دیابت

دیابت مقاومت بدن در برابر عفونت را کاهش می دهد، از اینرو فرد در خطر بیماری های لثه قرار می گیرد. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و کنترل قند خون می تواند در این زمینه مفید باشد.

بیماری دیابت مستقیماً با بیماری های مربوط به اطراف دندانها (ضریع دندانی) در ارتباط است به همین جهت مراجعه به دندانپزشک و چک کردن منظم سطح تری گلیسیرید و کلسترول نیز اهمیت دارد.

تحقیقات نشان داده اند که افراد دیابتی می توانند با حفظ سلامت لثه های خود، میزان مورد نیاز مصرف انسولین خود را کاهش دهند.

دخانیات


سیگار کشیدن موجب زرد شدن دندانها می شود اما مضرات آن فقط در این حد نیستند. استفاده از هر نوع دخانیات می تواند به طرق مختلف به دندانها و لثه های شما آسیب برساند. مصرف دخانیات موجب سرطان حلق، ریه و دهان می شود و حتی می تواند منجر به مرگ شود. علاوه بر این، دود دخانیات لایه ای چسبناک بر روی دندانها ایجاد می کند که تولید اسید را تقویت کرده و سموم مضری تولید می کنند که می تواند موجب التهاب لثه ها، پوسیدگی دندانها و از دست رفتن آنها شود.

مشروبات الکلی

مشروب خورها توجه کنند: استفاده از مشروبات می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

اسیدی بودن مشروب ساختار دندان را حل می کند و هر دو نوع شراب سفید و قرمز ایجاد لکه بر روی دندان ها را بیشتر می کند. فرسایش مینای دندان زمانی اتفاق می افتد که فرد مشروب را در تماس با مینای دندان نگه می دارد.

بارداری

مراقبت از دندانها و لثه ها در زمان حاملگی اهمیت بسیار زیادی دارد چون تحقیقات نشان می دهد که بین بیماری های درمان نشده لثه و نوزادان قبل از موعد و کم وزن رابطه ای وجود دارد.

تغییر در سطح هورمون ها در طول بارداری به ویژه در استروژن و پروژسترون می تواند موجب التهاب لثه ها شده که خود باعث ورم لثه و احتمال عفونت می شود. برای خنثی کردن محیط اسیدی درون دهان که درنتیجه حالت تهوع ایجاد می شود بهتر است دهانتان را با آب شسته و دندانهایتان را با مسواک و جوش شیرین و آب بشویید.

قرص های رژیمی

بااینکه این قرص ها راه خوب و سریعی برای کم کردن دور کمر به نظر می رسند اما قرص های رژیمی راه سریعی هم برای بیماری های لثه و پوسیدگی دندان می باشند.

قرص های رژیمی هم مثل خیلی داروهای بدون نسخه یا تجویزی دیگر، جریان بزاق را کاهش می دهند که موجب خشک شدن دهان شده و فرد را در خطر بیماری های لثه، پوسیدگی دندان، کرم خوردگی و ناراحتی می کند.

نکته آخر اینکه، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش بهترین و مطمئن ترین راه برای کم کردن وزن و محافظت از لبخندتان است.

دندان قرچه

ساییدن دندانها یا دندان قرچه می تواند به فک شما آسیب برساند، ایجاد درد کند و حتی ظاهر صورتتان را بر هم بریزد.

افرادیکه دندانها و لثه های سالمی دارند ممکن است هر از گاهی دندانهایشان را سفت به هم بفشارند. اینکار با گذشت زمان مینای دندان را از بین می برد و موجب ایجاد حساسیت در دندانها می شود.

استرس و عصبانیت هم می تواند دندان قرچه را در طول شب افزایش دهد. پیدا کردن راه هایی برای کاهش این احساسات می تواند در این زمینه کمک کند اما خیلی مهم است که به دندانپزشک هم مراجعه کنید تا راه حل هایی تخصصی به شما پیشنهاد دهد.

آب نبات

برعکس آنچه مادرتان می گوید، قند مستقیما موجب پوسیدگی دندانهایتان نمی شود اما اسیدی که موقع خوردن شیرینیجات و کربوهیدرات ها تولید می شود ایجاد پوسیدگی می کند.

باکتری که به طور طبیعی موقع خوردن قندیجات در دهان تولید می شود، اسیدهایی تولید می کند که به مینای دندان آسیب می رساند و این مسئله می تواند منجر به پوسیدگی دندان و مشکلات بسیار دیگری از جمله التهاب لثه ها و کرم خوردگی شود.

بدترین کاری که می توانید اتجام دهید این است که اجازه دهید قند روی دندانها و لثه هایتان بماند. خوردن هر مقدار شیرینی شکلات با شستشوی فوری آنها خیلی کمتر از نشستن دندانها بعد از خوردن یک تکه شکلات کوچک به دندانهایتان آسیب می رساند.

اگر برایتان مقدور نباشد که بعد از خوردن چنین موادی دندانهایتان را مسواک کنید، می توانید کمی پنیر یا ماست بخورید یا آدامس بدون قند بجوید تا جریان بزاق افزایش یافته و خاصیت اسیدی درون دهان خنثی شود.

بلوغ

تغییرات هورمونی که در دوران بلوغ ایجاد می شود فقط باعث جوش زدن نوجوانان نمی شود، می تواند باعث تورم لثه ها هم شود. این مسئله می تواند موجب بروز عفونت های لثه، تورم لثه و ایجاد زخم در دهان شود.

اما معمولاً لثه ها فقط زمانی این اتفاقات برایشان می افتد که بهداشت دندانها به خوبی رعایت نشود. برای اطمینان دندانهایتان مربت مسواک کنید و نخ دندان بکشید و منظم نزد دندانپزشک بروید.

خشکی دهان

خشکی دهان فقط مسئله ای ناخوشایند نیست، برای دندانهایتان هم ضرر دارد. بزاق باکتری هایی که موجب کرم خوردگی می شود را شسته و اسیدهای مضر را خنثی می کند.

دندان ها بدون وجود بزاق سریعتر آسیب می بینند. بزاق به جلوگیری از پوسیدگی دندانها و سایر مشکلات دهان و دندان کمک می کند.

تا می توانید آب بنوشید، آدامش بدون قند بجوید، از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده کنید و در صورت لزوم می توانید از بزاق مصنوعی هم بهره بگیرید. اگر این مشکل مداوم برایتان اتفاق می افتد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

رژیم گرفتن

رژیم های محدود و عادات بد غذایی می تواند شما از ویتامین ها و موادمغذی لازم برای داشتن لبخندی زیبا محروم کند.

مخصوصاً خیلی مهم است که میزان کافی فولات، ویتامین های B، پروتئین، کلسیم و ویتامین C به بدنتان برسانید که همه آنها برای داشتن دندانها و لثه هایی سالم لازم هستند.

تغذیه بد می تواند بر کل سیستم ایمنی شما تاثیر منفی بگذارد و احتمال بروز اختلالات و بیماری ها، ازجمله بیماری های دهان و دندان را در شما افزایش دهد.

نوشیدنی های گرم

عادت شما برای برای خوردن نوشیدنی های داغ می تواند یکی از دلایلی باشد که دندانهایتان ظاهر جالبی ندارند. چای و قهوه حاوی تانین می باشد که ایجاد رنگ و لکه می کند و در چاله چوله های مینای دندان ساکن شده و ظاهری سخت و بدرنگ در روی دندان ایجاد می کند که چسبناک است و می تواند موجب بقای باکتری هایی شود که باعث بروز کرم خوردگی در دندانها می شوند.

سعی کنید نوشیدنی ها را با درجه حرارت متوسط مصرف کنید، تا می توانید آب بخورید و به قهوه و چایتان شیر اضافه کنید تا خاصیت اسیدی را خنثی کند.

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن، در کنار پر کردگی های قدیمی یا ریشه های حفاظت نشده احتمال پوسیدگی بیشتر می شود. اما به این معنا نیست که نمی توانید دندانهایتان را حفظ کنید. بیماری های دهان و دندان خطر اصلی هستند نه بالا رفتن سن.

رمز کار بالا بردن حفاظت دندانها از طریق فلوراید است. و اگر مبتلا به ورم مفاصل هستید، محصولاتی هستند که مسواک زدن را برایتان راحت تر می کند و باعث می شود درد کمتری حس کنید.

سالخوردگانی که به طور منظم با خمیردندان های حاوی فلوراید مسواک می زنند یا از محلول ها و ژل های فلوراید استفاده می کنند، کمتر دچار پوسیدگی و کرم خوردگی دندان می شوند.

قرص های ضدبارداری

ازآنجاکه روش های ضدبارداری از بارداری تقلید می کنند می توانند موجب التهاب لثه و عفونت ها نیز بشوند.

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان داده است که خانم هایی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند بعد از کشیدن دندان دیرتر التیام یافته و دوبرابر بیشتر از سایرین دچار کرم خوردگی دندان می شوند.

اگر از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید، بد نیست که درمورد تاثیرات آن با دندانپزشک خود مشورت کنید.

استفاده نکردن از نخ دندان

بااینکه خیلی از ما روی مسواک زدن حساس تر از نخ دندان کشیدن هستند اما استفاده از نخ دندان به همان اندازه مسواک زدن اهمیت دارد.

استفاده هر روزه از نخ دندان یکی از بهترین راه ها برای محافظت از دندانهاست. این تنها راه جلوگیری از بروز مشکلات دهان و دندان است که 50 درصد از افراد بزرگسال را مبتلا می کند.

کشیدن نخ دندان به برداشتن اضافه های غذا که لای دندانها گیر می کند کمک کرده و با صیقل دادن سطح دندان باعث می شود که زیباتر و درخشان تر به نظر برسند. همچنین به از بین بردن بوی بد دهان نیز کمک می کند.

مسواک زدن در زمان نامناسب

بااینکه از بچگی به ما یاد داده اند که بعد از خوردن هر وعده غذایی مسواک بزنیم، اما برحسب اینکه چه می خورید و چه مینوشید، این مسئله همیشه هم درست نیست.

بعد از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی مثل قهوه، آب میوه های مرکبات و نوشابه ها، باید برای برطرف کردن خاصیت اسیدی ایجاد شده، دهانتان را آب بکشید اما بعد از گذشت یک ساعت دندانهایتان را مسواک کنید.

مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف این مواد می تواند موجب پوسیدگی دندانها شود.

استفاده بیش از حد از سفیدکننده ها

هنوز مشخص نشده که سفیدکردن دندانها موجب از بین رفتن مینای دندان می شود یا خیر اما آنچه مسلم است این است که اینکار حساسیت دندانها را بالا می برد، مخصوصاً اگر بیش از اندازه انجام شود.

حتی درمان های خانگی برای سفیدکردن دندانها باید به تعادل استفاده شوند چون برخی خمیردندانها و ژل های سفیدکننده حاوی مواد و ترکیبات ساینده هستند که می تواند حساسیت دندانها را بالا ببرد.

نوشابه ها

نوشابه های مملو از قند هستند که شما را در خطر بروز کرم خوردگی، پوسیدگی دندان و عفونت های لثه قرار میدهند. همچنین نوشابه های سیاه به دندانهایتان رنگ هم می دهند.

توصیه دندانپزشکان این است که بعد از خوردن نوشابه حتماً دهانتان را آب بکشید و از آدامس های بدون قند استفاده کنید تا خاصیت اسیدی ایجاد شده درون دهان از بین برود.

مسواک زدن بعد از خوردن نوشابه را هم باید یک ساعت به تاخیر بیندازید.

غذاهای اسیدی و مرکبات

بااینکه لیمو، گریپ فروت و آب پرتقال مثل نوشابه ها مستقیماً موجب ایجاد کرم خوردگی نمی شوند اما این مواد هم خاوی اسید هستند که موجب از بین رفتن مینای دندان؛ ضعیف کردن دندانها و قرار دادن آن در معرض پوسیدگی می شود.

مسواک زدن یک ساعت پس از خوردن این مواد، شستن دهان بلافاصله پس از خوردن آنها و جویدن آدامس های بدون قند می تواند مفید باشد. استفاده از زایلیتول که یک شیرین کننده طبیعی در گیاهان و میوه هاست بسیار مفید است و توسط FDA نیز تایید شده است.

زایلیتول که در آدامس های بدون قند، قرص های نعناع و خمیردندان ها یافت می شود می تواند از فعالیت باکتری هایی که ایجاد کرم خوردگی می کنند جلوگیری کند. دندانپزشکان معمولا توصیه می کنند که افرادیکه در معرض پوسیدگی دندان هستند، در روز دو تکه از این آدامس ها بجوند.

khosh bavar - ایران - یزد
پس همان بهتره که لبخند نزنیم ! مشروب نخوریم, سیکار نکشیم, اب نارنج با لوبیا نخوریم, نوشابه و قرص ضدبارداری نخوریم که مثلا دارای لبخند ژکوند باشم !?
دوشنبه 3 مرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
جالبه
دوشنبه 3 مرداد 1390

bita tehrani - کانادا - ویکتوریا
khosh bavar - ایران - یزد/انوقت چه دلیلی برای لبخند زدن داریم? ;))))
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

gol andam - سویس - زوریخ
به نظر من برایه خانومها هیچی زشتتر از جویدن ادامس نیست.. همون قرصهای نعنا از همه بهتره
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
bita عزیز, واقعا زیبا و گل گفتی, پس تا بعد !
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.