زیان یک میلیارد تومانی دزدان دریایی به ۲ صیاد ایرانی


زیان یک میلیارد تومانی دزدان دریایی به 2 صیاد ایرانی

ناو روسی که شناور ایرانی را منهدم کرد

روزنامه اعتماد : 863 روز پس از آنکه شناور صیادی ایران در منطقه 25 صیادی به دست دزدان دریایی افتاد، هنوز مقامات ایرانی هیچ اقدامی برای طرح دعوا و جبران خسارت آن نکرده‌اند. این در حالی است که 20 اسفندماه 1387 این شناور توسط دزدان دریایی سرقت شد و 82 روز بعد در خلیج عدن، وقتی یک ناوجنگی روسی با آن مواجه شده بود در یک درگیری منهدم شد.

گزارش خبرنگار «اعتماد» حاکی از آن است که با وجود تحویل دزدان دریایی به ایران، دادگاه رسیدگی‌کننده به این پرونده همه متهمان را آزاد کرده و هیچ فرصتی برای جبران خسارت مالکان شناور در نظر نگرفته است.

این اتفاق درحالی روی داده است که عدم پیگیری وزارت امورخارجه و همین‌طور دستگاه قضایی سبب شده تا مالکان دیگری در دریای عمان شناورهای صیادی خود را از دست بدهند.

مالک شناوری که دزدان دریایی آن را ربوده بودند، درباره وضع رسیدگی به دادخواست قضایی وی و شریکش گفت: پس از آنکه ناو روسی شناور ما را که تحت اختیار دزدان دریایی بود منهدم کرد 11 دزد دریایی و 22 خدمه به گروگان گرفته شده ایرانی را تحویل جمهوری اسلامی ایران داد. رافع‌شیخی و شریکش یوسف قلجایی، مالکان این شناور درباره چگونگی رسیدگی به این ماجرا توضیح دادند: با تحویل این عده به ایران دادگاهی در شهرستان کنارک (در استان سیستان و بلوچستان) که ما به آن شکایت کرده بودیم عهده‌دار رسیدگی به ماجرا شد.

این دو شاکی پرونده سرقت دزدان دریایی تاکید کردند: پرونده‌یی به شماره کلاسه 2279788 در این مجتمع قضایی تشکیل شده بود اما قاضی پرونده بعد از مدتی که از دستگیری این دزدان سپری شده بود آنها را به سبب داشتن بیماری خاص (ایدز) آزاد کرد بدون آنکه خسارتی که به ما وارد شده بود را پیگیری کنند. حتی عمل مجرمانه آنها نیز تحت رسیدگی قرار نگرفت و از جهت سرقت شناور مجازاتی برای این عده در نظر گرفته نشد.


وزارت امور خارجه هیچ اقدامی نکرد

در 9 ماده شرح وظایف وزارت امور خارجه هیچ اشاره‌یی به حمایت از حقوق اتباع ایرانی نشده است حال آنکه وظیفه هر دولتی است که از حقوق اتباع خود در مراودات بین‌المللی حمایت کند. در شرح وظایف وزارت امور خارجه به مسائلی از جمله حمایت از مستضعفان و همین‌طور تابعیت سیاسی و پناهندگی اشاره شده است اما هیچ اشاره‌یی به این که اگر حقوق یکی از اتباع جمهوری اسلامی ایران مورد تعرض قرار بگیرد چه باید کرد، نشده است.

مالکان این شناور صیادی در عین حال که از توجه نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان رییس‌جمهور و... برای پیگیری‌هایی که تاکنون انجام داده‌اند تشکر می‌کنند، تاکید کردند وزارت امورخارجه که مسوول حمایت از اتباع ایرانی در مراودات بین‌المللی است هیچ اقدام منجر به نتیجه‌یی درباره این ماجرا و کلا پدیده دزدان دریایی و آسیبی که از ناحیه ایرانیان مورد تهدید قرار می‌گیرد، انجام نداده است.


بیمه از پرداخت خسارت سر باز زد

رافع‌شیخی، یکی از دو مالک این شناور با اشاره به قراردادی که با بیمه‌گران لندن تحت پوشش بیمه ایران داشته است و باید خسارت ناشی از سرقت این شناور را متقبل می‌شدند، گفت: در آذرماه 1388 وقتی پیگیر مطالبه خسارت از بیمه بودیم آنها زیر بار پرداخت خسارت نرفتند و تاکید کردند چون این شناور در خلیج عدن توسط یک ناو جنگی منهدم شده است، در تعهدات این شرکت نیست.

این مالباخته و شریکش تاکید کردند بیمه به این موضوع توجهی نمی‌کند. ابتدا سرقت در منطقه 25 صیادی صورت گرفت که از مناطق معرفی و تایید شده اداره کل شیلات کشورمان است، سپس دزدان دریایی آن را به نقطه‌یی دیگر برده و از آن در راستای اهداف خود سود برده‌اند.

ارزش این شناور صیادی که با اخذ تسهیلات از بانک‌های داخلی کشورمان ساخته و به بهر‌ه‌برداری رسیده بود، یک میلیارد و 250 میلیون تومان برآورد شده است اما بیمه و کارشناسانش در ارزش‌گذاری این شناور رقم 750 میلیون‌تومان را درنظر گرفته‌اند.

به گفته مالکان این شناور، شرکت بیمه‌ایران و همین‌طور بیمه لندن که عهده‌دار بیمه این شناور بودند حتی حق 25درصدی این بیمه‌شدگان را که متعهد آن شده بودند نپرداخته‌اند.

رافع‌شیخی و شریکش درباره این واقعه و سپری شدن دوسال و اندی از زمان وقوع آن تصریح کردند: متاسفانه بانک در این شرایط در تدارک به اجرا گذاشتن وثیقه‌های بانکی ما بوده است. ما هم شناورمان را از دست دادیم و هم مال و اموال‌مان و دولت جمهوری اسلامی ایران هم برخلاف قول‌های مساعدی که داده شده هیچ حمایتی از ما نکرده است. ما حتی در سفر سوم هیات‌دولت به سیستان و بلوچستان از آقای هاشمی‌ثمره وقت گرفتیم و ایشان قول مساعد دادند اما تاکنون نتیجه‌یی حاصل نشده است.

گرچه داستان دزدان دریایی و افسانه‌های آنان هم‌سن عمر تاریخ‌دریانوردی انسان را داراست و نخستین قوانینی که انسان‌ها نوشتند و به آن عمل کردند نیز متوجه دریانوردی و تجارت دریایی بوده است اما پدیده دزدان دریایی در عصر کنونی هنوز به اندازه‌یی مورد توجه مسوولان بویژه دستگاه قضایی قرار نگرفته است که درباره آن چگونه باید اقدام کنند.

ari jojeh - ایران - تهران
بابا دلت خوشه برو خدا رو شکر کن به اسم اقدام علیه امنیت ملی نگرفتن دارت بزنن. این روزها مد شده. دوما اخوندا خودشان تا خرخره گرفتارند و امروز امید به فردا ندارن حالا تو معطل قول‌های مساعدی که داده شده هستی؟ به عقلت نباید شک کرد؟ خدا ناو یا ناوچه ات را بیامرزد برو قلاب ارزونه بخر و ماهی گیری کن امورات بگذرون . پولداری ات پیشکش.
شنبه 1 مرداد 1390

Royan - المان - المان
خوب معلومه دیگه وقتی دزد دریائی آزاد میشه یعنی بچه های فک وفامیل خامنه ای بودن دیگه , بچه بودن داشتن بازی می کردند. ایدز داشتن آزادشون کردن حالا چرا اعدامشون کنیم زمستان خودشون سرما میخورند میمیرند, چرا دست دولت اسلامی به خون آلوده بشه؟
شنبه 1 مرداد 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
شرکت بیمه با سر باز زدن از تعهدش ثابت کرده که از دزدان دریائى برتر است
یکشنبه 2 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.