پلیس نروژ: فرد مظنون به کشتار روز جمعه بنیادگرای مسیحی است


پلیس نروژ: فرد مظنون به کشتار روز جمعه بنیادگرای مسیحی است

پلیس نروژ می‌گوید فرد مظنون به انجام تیراندازی و بمب‌گذاری روز جمعه در نروژ که باعث کشته شدن دست‌کم ۹۱ نفر شد، یک مرد ۳۲ ساله نروژی است که در وب‌سایت‌های مختلف مطالبی با مضمون «بنیادگرایی مسیحی» منتشر می‌کرده‌ است.

روز جمعه در جریان
تیراندازی یک فرد مسلح به سوی حاضران در اردوی جوانان حزب کارگر در جزیره‌ای در حومه اسلو، پایتخت نروژ، دست‌کم ۸۴ نفر کشته شدند. 

شاهدان عینی تیراندازی روز جمعه نروژ می‌گویند «مردی قدبلند و موطلایی که یونیفرم پلیس بر تن داشت» در حالی که فریاد می‌زد «همه‌تان را می‌کشم» به روی جمعیت حاضر آتش گشود و برخی از جوانان با پریدن در آب و شنا از صحنه گریختند ولی برخی نیز در آب هدف گلوله‌های این فرد قرار گرفتند.

کمی پیش از این حادثه نیز به دنبال انفجار یک بمب در نزدیکی دفتر نخست‌وزیری این کشور در اسلو دست‌کم ۷ نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شده بودند.

به گفته مقام‌های پلیس نروژ، فردی که مظنون به اجرای هر دو حمله ‌است هم‌اینک در بازداشت پلیس این کشور به‌سر می‌برد و گفته که قصد همکاری با پلیس و توضیح انگیزه‌های خود برای انجام این حملات را دارد.

پلیس هویت فرد بازداشت شده را اعلام نکرده‌است، اما شبکه خبری دولتی نروژ نام فرد بازداشت شده را آندرس بهرینگ بریویک، ۳۲ ساله، اعلام کرده است و برخی از رسانه نروژی عکسی از این فرد منتشر کرده‌اند.

ساعتی قبل از نیمه‌شب گذشته نخست‌وزیر و وزیر دادگستری نروژ در یک نشست خبری شرکت کردند. 

ینس استولتنبرگ، نخست‌وزیر نروژ، که دفترش به سختی آسیب دیده، در این نشست خبری اوضاع را «بسیار جدی» توصیف کرد.

نخست‌وزیر نروژ خود قرار بود به گردهمایی جوانان حزب کارگر در جزیره اوتویا برود، همان گردهمایی که با حمله و تیراندازی فرد نام‌برده تبدیل به صحنه‌ای خونین شد.

نخست‌وزیر نروژ این حمله را «حمله به دموکراسی» این کشور دانست و قول داد همه امکانات کشور  را برای پیدا کردن عاملان این حملات بسیج کند. وی از مردم خواست خطوط تلفن همراه را اشغال نکنند تا بار شبکه سنگین نشود.

گزارش‌ها حاکی است که فرد مظنون، نخست در منطقه‌ای که ساختمان‌های دولتی و از جمله دفتر نخست‌وزیری قرار دارد بمب‌گذاری کرده و سپس به جزیره اوتویا رفته‌است.

برپایه تصاویر و گزارش‌های منتشر شده، در محل انفجار بیشتر شیشه‌ها تا طبقه بیستم شکسته شده‌است.

نخست‌وزیر نروژ که محل اقامتش در ساعات اولیه اعلام نشده بود، در مصاحبه با تلویزیون این کشور اعلام کرد که همه وزیران کابینه در سلامت هستند.

ایالات متحده ضمن ابراز همدری با قربانیان، برای کمک به دولت نروژ اعلام آمادگی کرده‌است؛ اتحادیه اروپا و ناتو نیز این حملات را به شدت محکوم کرده‌اند.
setareye shomal - انگلستان - لندن
فرقی نمیکند چه مسلمان چه مسیحی یا هر دین دیگر وقتی در مذهب افراط شود حاصلی بهتر از این نخواهد داشت
شنبه 1 مرداد 1390

Artosh - ایران - تهران
دیشب که اعلام شد یه گروه انصار مجاهد اسلامی نمیدونم چی جی مسئولیت رو پذیرفته..! روزی دین قانونی اساسی بود برای بشر بی تمدن. اما امروز شده بلای جان بشر متمدن.
شنبه 1 مرداد 1390

ben 15 munich - المان - مونیخ
اینم یک فاشیست مذهبی کله خراب مثل خامنه ای و دارودسته اش که امثالش تو ایران وخاورمیانه زیاد داریم .
شنبه 1 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
یک خر از نوع مسیحی من به دین زرتشت افتخار میکنم که هیچوقت در کتاب مقدس اوستا اشاره ای به خوشونت و انتقام نشده بر عکس صلح و برادری و ازادی و......
شنبه 1 مرداد 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
متعصب مذهبی از هر دینی که باشه یه کثافته . چه ذوب شده در ولی وقیح و اسلام و چه عیسی مسیح و موسی.
شنبه 1 مرداد 1390

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
من هنوز نتوانستم در این دنیا دینی یا حزبی و یا هر عقیدتی را پیدا کنم که در ان افرادگرائی وجود نداشته باشد.
شنبه 1 مرداد 1390

Shomali - ایران - لاهیجان
دین=آفت
شنبه 1 مرداد 1390

Royan - المان - المان
خدا را شکر مسیحی بود وگرنه یه مدتی از خجالت نمیتونستیم سرمونو بالانگه داریم . بلاخره خوشحال باشیم که یه چند روزی هم مسیحیون خجالت می کشند , چرا همش ما.
شنبه 1 مرداد 1390

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
طالبان از نوع مسیحیت.
شنبه 1 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
این شخص یک نژادپرست نروژی است و وقاحت تعدادی از اسلامیون تندرو که در نروژ بیشتر پاکستانی هستند و یک امام مشوق تروریسم که اخراج شد-- این نوع دیوانگان نژادپرست راتحریک می کند برای چنین عملیاتی برای انتقام/چون هنگام کشتن جوانان بی گناه نروژی در روی لباس خود عکس محمد را نصب کرده بود و حادثه 11 سپتامبر نروژ نام گرفته/
شنبه 1 مرداد 1390

siamaktg - ایران - تهران
نباید این شکلی به افراد نسبت دینی داد .. کسی که 15 سال به دخترش تجاوز میکرد و ازش بچه هم داشت .. هم اسما مسیحی بود .. اما آیا این نشون از اینه که افراد مسیحی میتونن اینو قبول کنند .. یا مثلا این کشتار رو؟؟ .. اینکه در افغانستان طالبان پسر 8 ساله رو دار میزنن .. آیا نشان از اینه که مسلمونا هم همینن؟؟؟ .. نه!! این حرف رو کسایی میزنن که میخوان بین قتل و دیوانگی افراد بی دین ارتباطی برقرار کنند ..
شنبه 1 مرداد 1390

dannni - ستکهلم - ستکهلم
من نمیدونم چرا ایرانیها کاسه داغ تر از اش شدن منظورم بعضیها تا خبر تروریستی شنیدن بدون هیچ مدرکی تهمت به اسلامیها و مهاجرها زدن با اینکه من الان خونه مادر بزرگم تو اسلو بودم خود نروژیها بنده خداها تا زمانیکی خبر موثق نشنیدن هیچ اظهار نظری نکردن . حتی بعضی از کارشناسهاشون تو رادیو و روزنامهاشون گفتن اونهای که مهاجرها و مسلمونها رو به تند روی تهمت میزند باید الان جوابگو باشند . بهتره قبل از کامنت ذاشتن کمی صبر کنید بعدا اظهار نظر بدین نا سلامتی تو تمدن زندگی میکنید انقد چاپلوسی نکنید !.
شنبه 1 مرداد 1390

nader46 - انگلیس - لندن
مذهبی ها کلاهشونو بزارن بالاتر!!
شنبه 1 مرداد 1390

atefehmohammadi - یونان - اتن
. خیلی جالبه اگر مسلمان همین الان صدتا لقب بهش میدادن ولی چون مسیحی هست شده بنیادگرا لعنت به خودت با بنیادگراییت. چم
شنبه 1 مرداد 1390

romano - ایران - تهران
آخه یکی نیست بگه الاخ عزیز اگر خخیل ادعای با دین و ایمونیت می شه پس خدا خودش عقل نداشت اینها رو به این دنیا آورد بد دست خودش کوتاهه که همرو بکشه باور کن همه دینباره‌های مفت خور رو باید یکی کرد همشون باهم ترکوند. دین و مسلک هرکی مال خودشه به هیچ کس هم مربوط نمی‌شه. خودمونیما ولی این دین هم یکجور وسیله ابراز شخصیت شده برای بعضی‌ها که حتی تو هفتا آسمون هم یک ستاره ندارن.
شنبه 1 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
dannni - ستکهلم - ستکهلم . اقا چند بار در اخبارگفته شده بشدت ضد اسلام بوده و این ضدیت با این دین عقب افتاده و تعداد روزافزون مسجد و تقلب در سوئد//سومالی///...در نروژ پاکستانی از عوامل ازدیاد راسیسم در اروپا است/در ضمن در برابر دهها مورد ترورهای روزانه ی اسلام در جهان این دومین حادثه ی ترور راسیستهاست اکلاهما امریکا و اسلو نروژ/لطفا این دین که به ایران و جهان کنددددد زده را پنهان نکنید مثل اینکه نمی دانید یکی از مهمترین علل پیروزی نی دموکراتهای راستگرا و ورودبه پارلمان سوئد مخالفتشان با اسلامیون بوده که این مخالفت بی دلیل نیست اگر اندکی مطالعه داشته باشی....
یکشنبه 2 مرداد 1390

gogoli - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس ...واقعا که خیلی وقیحی. .
یکشنبه 2 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
تعجب اور اینکه به سادگی فریب سیاستهای جهان را می خورید/از 92 کشته 85 کشته جوانان مسیحی بوده اند نه مسلمان/ مذهب مسیحیت دخالتی در این عمل کثیف ندارد قدرت روزافزون اسلامیون در سطح اروپا و ترورهای اسلامی امثال این جانور را بوجود می اورد و به این وسیله به حکومتهای خود هشدار می دهند اینها هم حمارانی چون اسلامیون وحشی/
یکشنبه 2 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
dannni . این نوشته را بخوان از روزنامه یDN در باره ی قاتل!. Näthat mot vänstern och muslimer. بعد اظهار نظر کن/و اگر به فرودگاه گوتنبرگ رفتی در سالن اصلی ان اتاقک زشت اهنی را ببین///نمازخانه ی کوفتی اسلامیها// که چقدر مورد نفرت خود سوئدیهاست ولی از ترس اسلامیها بخصوص بعد از عمل انتحاری عبدالوهاب در استکهلم جرات جیک زدن ندارند/
یکشنبه 2 مرداد 1390

dannni - سوئد - استکهلم
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس /ما اینجا یاد گرفتیم و یادمون دادن هر تخلف به دیگری ربطش ندیم این کسافتها تروریست وهابی یا هر فرقه باشند وقتی ادم میکشن ربطش به دخالت اون کشور تو کشورهای افغانستان عراق لیبی . و این احمق که نروژ اینهه کشت ربطش به ضدیت با مسلمانها کومونیستها و.. و گفته مسیحیت بیاد باشه / درضمن من مادرم نصفش نروژی هستش مردم نروژ هیچ کراهیت به مهاجرها ندارند اصلا هیچ تبعیظ ندارند .دقت کن برای اینکه افکار عمومی جهت دیگه نره همون شب اعلام کردن طرف ادم کشه خودیه این نشوندهنده صطح فکری بالاشون هست .موفق باشی
یکشنبه 2 مرداد 1390

gogoli - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس .. باز هم وقیحی!
یکشنبه 2 مرداد 1390

ویرانگر - ایران - تهران
ARTEMIS_SW : یا واقعا عقب اهتاده ذهنی هستی یا خودتا به کودنی می زنی. یک کرکس مثل خودت یک عمل کثیف انجام داده و تو سعی می کنی به چیزهای دیکه ربطش بدی
یکشنبه 2 مرداد 1390

morid - ایران - بوشهر
کاشکی مسلمان بود. تا بامتهم کردن مسلمانان بویژه ایرانیها دلمان خنک میشد. راستی شنود مکالمات و کشته شدن خبرنگار انگلیسی با این حادثه یادمان رفت.چگونه یهودیان با ایجاد این رویداد به یاری روبرت مرداک که بد جوری تو گل گیر کرده بود نجات دادند.البته این نظر را سایت منتشر نمیکند. بصلاحش نیست.
یکشنبه 2 مرداد 1390

*پسر شجاع* - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس. راستش من موندم فاشیسم و نازیسم رو که ربطی به اسلام نداره چطوری میخوایی به اسلام ربط بدی! ..لوول
یکشنبه 2 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
dannni - سوئد - استکهلم . عزیز روزی پی خواهی برد چه میگویم/شاد باشی. ویرانگر - ایران - تهران . نامت نماینگر افکارت ویرانگر ایران!!!!نام کاربری جدید مبارک.بسوز. ...
دوشنبه 3 مرداد 1390

gogoli - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس .. end وقاحتی! .
سه‌شنبه 4 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.