ایران فروش نفت به هند را متوقف کرد


ایران فروش نفت به هند را متوقف کرد

در حالی که هنوز معضل چگونگی پرداخت‌های هند برای خرید نفت خام از ایران حل نشده، خبرگزاری رویترز، گزارش می‌دهد که ایران، برای ماه آینده میلادی برنامه‌ای برای فروش نفت به پنج شرکت هندی ندارد.

از ماه دسامبر سال گذشته میلادی، بانک مرکزی هند، تحت فشار آمریکا، ارائه تسهیلات برای انتقال پول خرید نفت به ایران را متوقف کرد و از آن پس شرکت‌های نفتی هند و  ایران با مشکل روبرو شده‌اند.

ایران با ۴۰۰ صادرات هزار بشکه نفت خام در روز به هند، تاکنون دومین تامین‌کننده نفت این کشور بوده است.

شرکت‌های پالایش و پتروشیمی منگالور، بی پی سی ال، آی او سی، اچ پی سی ال و اسار از خردیداران نفت خام ایران هستند.

آنگونه که محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی ایران گفته است شرکت‌های هندی ملبغ ۵ میلیارد دلار بابت خرید نفت  به ایران بدهکار هستند.

اکنون خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در این شرکت‌ها گزارش کرده است که ایران هیچ یک از این شرکت‌ها را در فهرست خریداران ماه آینده میلادی خود، قرار نداده است.

با این حال، جیپال ردی، وزیر نفت هند روز پنجشنبه گفته است که در صورت توقف صادرات نفت ایران به هند در ماه اوت، این کشور با کمبود نفت مواجه نخواهد شد.

وزیر نفت هند گفت: «هیچ کمبود و مسئله‌ای رخ نخواهد داد. ما برنامه جایگزین داریم.»

از سوی دیگر یک منبع آگاه در شرکت آرامکوی عربستان سعودی به رویترز گفته است، تهران به شرکت‌های بی پی سی ال، اچ پی سی ال و اسار  اطلاع داده که ماه آینده میلادی هیچ فروشی به این شرکت‌ها نخواهد داشت و در نتیجه این سه شرکت نفت بیشتری از آرامکو تقاضا کرده‌‌اند.

این منبع آگاه در شرکت آرامکو  همچنین گفته است که دو شرکت دیگر هندی هنوز از عربستان تقاضای خرید بیشتر نکرده‌اند.

در همین حال یک مقام آمریکایی به رویترز گفته است که واشینگتن به دنبال راه‌حلی برای حل مشکل خرید نفت هند است.

بانک مرکزى هند در دى ماه سال گذشته خورشیدى انجام هر گونه داد و ستد با ایران و از جمله خرید نفت از طریق «اتحادیه پایاپاى آسیایى» را ممنوع اعلام کرده بود.

به دنبال این اقدام دو کشور به دنبال یافتن راه‌حلى جایگزین براى پرداخت بهاى نفت صادراتى ایران بر آمده و از جمله به استفاده از بانک تجارى ایران و اروپا، مستقر در آلمان، روى آوردند.

بانک مرکزى آلمان نیز در ابتداى سال جارى میلادى با انتقال پول نفت صادراتى ایران از طریق بانک تجارى ایران و اروپا موافقت کرده بود، اما  این بانک نیز به تازگى در فهرست ۱۰۰ شرکت  تحت تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته و بدین ترتیب امکان انتقال پول نفت ایران از طریق این بانک نیز از بین رفت.
Jacki55 - انکلستان - لندن
خوب شد هندیهای کثافت.إز این هندیهای دو رو حالم به هم میخوره. خاک تو سر ما که دوستامون اینها شدن.واقعا ما ملت بدبخت کی بیدار میشیم.
جمعه 31 تیر 1390

Shamamai - ایران - کوردستان
jacki55دوست عزیر با این سیاست خارجی و ترد جامعه ایرانی با تحریمهای پیش رو، ایران دیگر میدان سیاسی فروش نفت رو در دست نداره اگه نگاهی به دهه شصت و هفتاد بندازیم کشورهای اروپایی برای خرید نفت ایران حاضر به هرگونه چشم پوشی از نافرمانیهای جمهوری اسلامی بودند ولی امروزه کشورهای تولیدکننده نفت با تولید بیشتر جایگزین نفت ایران شدند و ایران چاره نداره باید با خریداران نفت کشورش هرگونه سازش رو بکنه
جمعه 31 تیر 1390

pelle - سوئد - استکهلم
خسته نباشند ، اول که خوب پشم بجای دلار گرفتند ،و بعداز اینکه خوب خزانه را بجای دلار با پشم پر کردند، حالا تازه میخواهند دیگه نفت به هند نفروشند ،اگر چه همین هم باور کردنش مشکل است .
جمعه 31 تیر 1390

ali1111 - ایران - تهران
Jacki55 - انکلستان - لندن. یادت نره خودت هم یک خارجی هستی در لندن...اون هم یک میدل ایستی...خوبه کسی بهت اینقدر لقب بده. هرگز مملکت ازادی نخواهیم داشت با اینگونه طرز تفکر..ما هنوز ظاهرا خیلی مانده تا با دموکراسی و فرهنگ ازادی اشنا شویم.
جمعه 31 تیر 1390

8888016400 - هنروستان - ناسیک
سیاست خوبیه شاید ایران متکی به پول نفت نشه. عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد
جمعه 31 تیر 1390

Jacki55 - انکلستان - لندن
سلام دوستان.ممنون که وقت صرف کردین و نظر منو خوندین.ولی می خواهم به ali111 إز تهران بکم که من خارجی به قول شما به کسی توهین نکردم.شما هم اینها رو إز نزدیک میشناختین این حرفو نمی زدین.به أمید إیرانی بهتر.زنده باد ایران. و ملت عزیز ایران. 
شنبه 1 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.