چطور بدون قدرت اراده و تقلا سیگار را ترک کنید


چطور بدون قدرت اراده و تقلا سیگار را ترک کنید

اولین قدم برای کنار گذاشتن این عادت این است که نگاهی به آن بیندازید. همیشه وقتی کسی از من برای ترک سیگار کمک می‌خواهد، اولین کاری که می‌کنم این است که از آنها می‌پرسم چقدر سیگار می‌کشند. جواب‌ها متفاوت است اما معمولاً مقدار سیگاری که می‌کشند از یک پاکت بیشتر است. این نشانه بارز اعتیاد است.

یک پاکت واحد یک است (عادت یک سری رفتارهای یکپارچه و وابسته به یکدیگر است که به صورت متوالی انجام می‌گیرد، و یک واحد دیده می‌شوند، مثل رانندگی کردن یا گلف بازی کردن. هر دوی این رفتارهای عادتی نیاز به ده‌ها رفتار تکی دارند). و وقتی کسی به من می‌گوید که حدود یک پاکت یا یک پاکت و نیم در روز سیگار می‌کشد، می‌داند که من می‌فهمم منظورش 20 تا 30 عدد سیگار در روز است.

اما چیزی که آگاهانه متوجه نمی‌شوند این است که من می‌دانم اگر به هر سیگار حداقل 10 پک بزنند، درنتیجه در روز حدود دویست تا سیصد پک سیگار می‌کشند. هربار که یک سیگار را بین لب‌هایتان قرار می‌دهید و دود را به ریه‌تان می‌کشانید، یکبار سیگار کشیدن به حساب می‌آید.

این اولین قدم این فرآیند یک قدم ساده است و بلافاصله به شما می‌گوید که آیا واقعاً آمادگی ترک سیگار را دارید یا به خودتان دروغ می‌گویید. اگر دوست دارید فقط به عادتتان نگاهی بیندازید، آماده‌اید که اول تغییرش داده و بعد از آن دست بکشید. اما باید دقیق بدانید که ذهن ناخودآگاهتان را معطوف به چه چیز می‌کنید. جزئیات اهمیت زیادی دارد.

قدم اول این است که تعداد سیگارهایی که در روز می‌کشید را بشمارید. به صورتی که یک مداد کوچک بردارید که بلندتر از سیگار نباشد. بعد یک کار ویزیت که پشت آن سفید است بردارید. البته کاغذ این اندازه‌ای هم خوب است اما باید به همان سفتی و کمی کوچکتر از جعبه سیگار باشد.

بعد وقتی پاکت سیگار را برای اولین بار باز می‌کنید و اولین سیگار را بیرون می‌کشید، یک علامت پشت کاغذ بگذارید و کنار آن حرف اول آن روز را بنویسید. بعد کارت را بین پلاستیک و پاکت بیندازید و مداد را هم همان جایی بیندازید که سیگار آن جا بوده است. بعد هر بار که یک سیگار برمی‌دارید، کارت را بیرون بکشید، یک علامت روی آن زده و دوباره سر جایش بگذارید.

در آخر یک هفته کامل، می‌دانید که دقیقاً عادتتان چه بوده و اگر الان کاری برایش نکنید، در آینده چطور خواهد بود.

اما اینقدر دقت کردن روی یک عادت باعث می‌شود که خودبه‌خود از بین برود. به مرور زمان، دیده‌ام که خیلی از آن سیگاری‌هایی که روزی یک پاکت بیشتر مصرف می‌کردند، در ابتدای هفته بین 15 تا 25 عدد سیگار می‌کشیدند اما تا آخر هفته، این تعداد به شش تا ده عدد کاهش می‌یافت.

این افراد می‌گویند که هنوز هم هرچقدر که می‌خواهند سیگار می‌کشند اما این تعداد بسیار کمتر شده است. البته نمیگویم این اتفاق حتماً برای شما هم می‌افتد و اگر نیفتد، هیچکس نمی‌داند این پروسه چقدر طول می‌کشد.

اول اینکه هرچقدر که لازم باشد طول می‌کشد. هیچ زمانبندی مشخصی برای آن وجود ندارد. زمانبندی روی شما فشار وارد می‌کند و این پروسه اصلاً نباید اینطور باشد.

دوم اینکه، خیلی سخت نخواهد بود. تنها قسمت ترک سیگار که واقعاً سخت است مقاومت دربرابر میل به کشیدن سیگار است که در این روش هیچ نیازی به آن نیست. شما می‌توانید هر روز و هر زمان که خواستید سیگار بکشید. درواقع، تشویق می‌شوید که هربار که خواستید سیگار بکشید. این دقیقاً متضاد آن روشی است که در آن دربرابر میل به سیگار باید مقاومت کنید. این یک فرایند آرام و طبیعی است.

پس هفته اول را با شمردن عادتتان شروع کنید و ببینید چه تعداد سیگار می‌کشید. می‌گویند مرد عاقل دشمنش را خوب می‌شناسد. این هم دشمنی است که می‌خواهیم با محبت آن را از بین ببریم. اولین قدم برای آن هم این است که آن را بشناسید.

تا زمانیکه نتوانسته‌اید به این سوال جواب بدهید بقیه مطلب را نخوانید، "خوب، هفته پش چه تعداد سیگار کشیدید؟" و می‌دانید که برای جواب دادن به این سوال نباید ببینید که آخرین کارتن سیگاری که خریدید کی بود و چیزی که ازآ باقی مانده است را از آن کم کنید. این فقط یک حدس خواهد بود. باید یک عدد دقیق داشته باشید.

درضمن این شمردن‌ها بیشتر از اینکه عدد را به شما بدهد، روی مغزتان کار می‌کند. این اولین قدم نباید نادیده گرفته شود! برای اینکه این روش خوب عمل کند، باید هر یک عدد سیگار را همان موقعی که آن را می‌کشید بشمارید و بعد ثبتش کنید. بعد به سراغ قسمت دوم بروید.

نکته: اگر شمردن اینکه هر روز چه تعداد سیگار می‌کشید برایتان خیلی سخت است، دیگر ادامه مطلب را نخوانید.

اگر حتی نمی‌توانید به عادتتان نگاه بیندازید، واقعاً آماده برای ترک کردن نیستید.

neda2oo7 - ایران - شیراز
من سیگاری نیستم ولی نوشته های بالا نمی تونه کمکی به ترک سیگار کنه. سیگاری ها اکثرا با علم و اطلاع کامل به مضرات سیگار، سیگار می کشند. من پزشکان زیادی رو دیدم که سیگاری هستند. هرکس برای سیگاری بودنش سعی می کنه دلایل موجهی ارائه بده. حالا موجه یا غیرموجه بودنش چندان مهم نیست. موضوع اینه که وقتی درگیر سیگار می شند ترکش خیلی سخته.
جمعه 31 تیر 1390

reza_frankfurt - المان - فرانکفورت
من سیگار عشقی می کشم,د کل شاید در هفته 1 پاکت.به نظر من این هم زیاد.ترک سیگار خیلی سخت چون همه جا فراون,و هر جای می تونی بکشی.خوش به حال کسانیکه اصلا نمیکشند.
جمعه 31 تیر 1390

rizali_dehghan_fadakar - هندوستان - پونا
من خودم سیگار میکشم اما این راهی که میگه فکر نکنم کمکی به ترک سیگار کنه چون ترک سیگار خیلی سخته با چند تا علامت زدن ترک نمیشه
جمعه 31 تیر 1390

lord.araz - سوئد - استکهلم
من سیگار میکشم مدت چند سال .می خواستم ترک کنم . انواع روشهای یه دفعه بزار کنارو کمش کن وبعد غذا نکشو ادامس بنداز بالا ... رو امتحان کردم همشونم جواب داد بنظرم ترک سیگار خیلی اسونه من خودم تاحالا هزار بار ترک کردم
جمعه 31 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.