واکنش آمریکا به هشدار سوریه درباره محدودیت سفر دیپلمات ها به خارج از دمشق


واکنش آمریکا به هشدار سوریه
درباره محدودیت سفر دیپلمات ها به خارج از دمشق

رابرت فورد (چپ) سفیر آمریکا در جریان دیدار از جسرالشغور

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد سفیر آمریکا در دمشق و دیگر دیپلمات های خارجی مستقر در سوریه باید بتوانند آزادانه در تمام سوریه حرکت کنند تا شواهد مربوط به سرکوب مردم، جلوگیری از فعالیت رسانه ها و خبرنگاران و موارد نقض حقوق بشر را جمع آوری کنند.

وزارت خارجه سوریه پیشتر به سفیران آمریکا و فرانسه هشدار داده بود بدون مجوز از دمشق خارج نشوند و گفته بود در صورتی که از این دستور سرپیچی کنند، حرکت تمامی سفیران کشورهای خارجی در دمشق تا مسافت  ۲۵  کیلومتری اطراف پایتخت محدود و مجاز خواهد بود.

به گزارش آسوشیتد پرس، «هایدی فولتون»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در واکنش به دستور وزیر خارجه سوریه به دیپلمات های آمریکا و فرانسه گفت: «اگر دولتی چیزی برای مخفی کردن نداشته باشد، لازم هم نیست این چنین محدودیت هایی وضع کند. با توجه به این که دولت سوریه به رسانه های مستقل و بین المللی، امدادگران و نیروهای مدافع حقوق بشر اجازه فعالیت و کار در سوریه را نمی دهد، این دیپلمات ها هستند که باید بتوانند در کشور حرکت کرده وضعیت را ارزیابی کنند.»

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه
روز چهارشنبه در دمشق گفت: «ما به این دلیل سفیران فرانسه و آمریکا را اخراج نکردیم که روابط ما با این دو کشورها دچار مشکل نشود و آن ها بتوانند رفتار خود در قبال دولت سوریه را بررسی و بازبینی کنند. اگر این گونه رفتارها ادامه یابد، دستور می دهیم هیچ گونه سفیری حق نداشته باشد فراتر از ۲۵ کیلومتر از دمشق بیرون برود.»

خانم فولتون همچنین گفت که آمریکا مسئله محدودیت ایجاد شده برای سفیر ایالات متحده را بررسی می کند و با توجه به حفظ توان دیپلمات ها برای انجام وظایفشان، به دمشق پاسخ خواهد داد.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند در چهارماه گذشته بیش از یک هزار و ۶۰۰ تن از شهروندان سوریه در جریان اعتراض های مردمی توسط نیروهای امنیتی و نظامی دولت کشته شده اند. تحریم هایی علیه دولت بشار اسد و برخی مقامات دولتی وضع شده و حتی باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا حکومت بشار اسد را فاقد مشروعیت خوانده است.

دو هفته پیش و در روزهای هفتم و هشتم جولای، «رابرت فورد» سفیر آمریکا در سوریه و «اریک شوالیه» سفیر فرانسه در سوریه در سفرهای جدا از هم به شهر حما رفتند که در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال دمشق قرار دارد و یکی از مناطق جدی اعتراض های مردمی است. آن ها در این سفر به معترضان اطمینان دادند که دولت های فرانسه و آمریکا از حق مردم برای اعتراض صلح آمیز حمایت می کند. گزارش ها حاکی است معترضان از خودروی رابرت فورد استقبال کرده و با دسته های گل و فریاد شادی با او همراه شده اند.

ساکنان حما به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفتند این دیدارها باعث شد نیروهای امنیتی و نظامی نتوانند به سرکوب گسترده مردم دست بزنند.

دولت سوریه از این فرصت استفاده کرده و در تبلیغاتی گسترده اعلام کرده که آمریکا و فرانسه به دنبال شلوغی ها هستند و از اصلاحات واقعی حمایت نمی کنند. چند ساعت پس از پخش خبر دیدار سفیران آمریکا و فرانسه از حما، حامیان و طرفداران بشار اسد به ساختمان سفارت های فرانسه و آمریکا حمله کرده و با پرتاب سنگ، شیشه ها را شکستند و روی دیوارها شعار نوشتند. سه تن از کارکنان سفارت فرانسه در جریان این حمله زخمی شدند.

متعاقب آن شمار دیگری از چهره های مخالف دولت مرکزی در شهرهای حومه دمشق دستگیر و به زندان منتقل شدند. «جورج صبرا» رییس حزب دموکراتیک ملی که توسط دولت سوریه غیرمجاز تشخیص داده شده است، از منزل مسکونی خود دستگیر شد.

همچنین روز چهارشنبه گزارش شد که علی عبدالله، از فعالان سیاسی سوریه که سه روز بود ناپدید شده بود، دستگیر شده و در دست نیروهای امنیتی سوریه است.

خبرگزاری رویترز هم روز چهارشنبه گزارش داد شماری از نیروهای ویژه امنیتی به رهبری برادر بشار اسد، راهی مناطق حومه دمشق شده اند تا حرکت های اعتراضی را سرکوب کنند. ساکنان حمص می گویند در درگیری های روز سه شنبه در این شهر نیروهای امنیتی دستکم ۱۶ تن از شهروندان غیرنظامی را هدف گلوله قرار داده و کشته اند.

شاهدان عینی می گویند نیروهای امنیتی و نیروهای ضد شورشی راهی مناطق مسکونی شده اند و هرگونه معترضی را که ببینند، دستگیر می کنند.
نیروهای ویژه تحت فرماندهی ماهر اسد، برادر بشار اسد، همگی از اقلیت علوی دستچین شده اند که وفاداران واقعی خانواده اسد به شمار می آیند.
love-iran - ایران - چابهار
خب کاردار ایران که در سفارت پاکستان در امریکا هست. مگه ازادانه اجازه داره به همه جای امریکا بره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ باید این رو هم از تو سوریه بندازن بیرون
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

morid - ایران - بوشهر
خبرنگار تلوزیون ایران در نیویورک اجازه دارد فقط در خیابان مجاور سازمان ملل گزارش تهیه کند.سوری ها یک راه دارند و ان تخته کردن این جاسوسخانه است.سفارتخانه مکانی است برای ایجاد رابطه دوستی برابر بین دوملت ونه مقر زور گویی به ان دولت و ملت.ایرانی ها سی سال پیش لانه جاسوسی یانکی های قلدر را بستند واب از اب تکان نخوردو داریم در نبو د انها نفس راحت می کشیم.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.