اولین وزیر خارجه زن در پاکستان


اولین وزیر خارجه زن در پاکستان

یک زن برای اولین بار در تاریخ پاکستان وزیر خارجه این کشور شد. او که حنا ربانی کهر نام دارد و ۳۴ ساله است، جوان‌ترین عضو کابینه پاکستان به شمار می‌رود. ربانی اهل پنجاب و عضو فراکسیون حزب مردم در مجلس ملی پاکستان است.

حنا ربانی کهر

وزیر خارجه جدید پاکستان متولد شهر "مولتان" در ایالت پنجاب و فرزند یکی از سیاستمداران این کشور به نام ملک‌ غلام‌نور ربانی کهر است. وی لیسانس اقتصاد خود را از دانشگاه لاهور گرفته و تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه ماساچوست آمریکا ادامه داده است.

خانم ربانی در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ و در دوران ریاست جمهوری پرویز مشرف، وزیر اقتصاد و آمار دولت ایالتی پنجاب بوده و در سال ۲۰۰۸ از سوی حزب مردم به مجلس ملی پاکستان راه یافته است.

 

حنا ربانی پس از برکناری شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پیشین پاکستان در ماه فوریه سال ۲۰۱۱ به سرپرستی وزارت‌خارجه پاکستان رسیده بود و انتصاب وی به پیشنهاد یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان صورت گرفت.

ناظران سیاسی می‌گویند که مبرم‌ترین وظیفه خانم ربانی پس از عهده‌دار شدن پست وزارت خارجه، کاهش انزوای فزاینده کشورش در سطح جهانی است.  بسیاری دولت‌ها از جمله دولت آمریکا، پاکستان را متهم به کم‌کاری و بی‌تدبیری در کارزار بین‌المللی ضد تروریسم می‌کنند. از جمله انتقادها به دولت پاکستان آن است که رهبر شبکه تروریستی القاعده توانست چند سال در این کشور به سر برد و به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

تنش‌زدایی و تثبیت مناسبات حسنه میان هند و پاکستان نیز از دیگر وظایف دشوار خانم ربانی قلمداد می‌شود. وی قرار است در هفته جاری، نخستین سفر خارجی خود را در مقام جدید انجام دهد. مقصد این سفر اندونزی خواهد بود.

انتظار می‌رود حنا ربانی در اجلاس منطقه‌ای آسه‌آن در اندونزی با هیلاری کلینتون همتای آمریکایی خود نیز ملاقات کند.

زنان در جامعه سنتی و محافظه‌کار پاکستان به ندرت به مدارج عالی در میدان سیاست دست می‌یابند. نامدارترین سیاستمدار زن در این کشور، بی‌نظیر بوتو بود که در سال ۲۰۰۷ و در آستانه انتخابات مجلس این کشور ترور شد.

Shamamai - ایران - کوردستان
امیدوارم دهها حنا ربانی در پاکستان وافغانستان پستهای دولتی رو دست بگیرند چون دمکراسی و اصلاحات نیاز به تغییر دارد
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
افرین بر این شهامتش که در این کشور مردان ریش حنایی فقط ترور نشود !
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

مهرداد2538 - ایران - تهران
اگر منفجرش نکنند خوبه!
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

siamaktg - ایران - تهران
ای بابا .. اون پاکستانی ها هم از سر عقل و فهم دموکراسی این کار رو نکردند که .. یارو رییس جمهوره .. خیال کرده .. وزیر امور خارجه مثل منشی شرکت میمونه
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
هر جند که پاکستانی خیلی مسلمان و متعصب هستند اما یادمان باشد چند سالی بی نظیر بوتو نخست وزیر بود که متاسفانه ترور شد . امیدوارم که دست از خشونت و ترور بردارند اما بعید می دانم به نظر من هر جامعه ای که در ان به مذهب متعصب باشند خالا چه اسلام یا یهود و مسیحی و..... اون جامعه هیچ وقت پیشرفت نخواهد داشت . نمو نه ها خاورمیانه و امریکا ی لاتین و شاخ افریقا و... است .
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

setareye shomal - انگلستان - لندن
همینطوری ادامه پیدا کنه ما زنها تمام دنیا رو میگیریم
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
امیدوارم که طالبان ها ایشان را به حال خود بگذارند
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

بابک - ایران - سبزوار
فکر نمی کنم با این جوانی موفق بشه.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

hamzehveronique - ایران - تهران
کاش بیاد ایران تا ارشادش کنیم
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

monairan - ایران - تهران
والا این پاکستانی ها از ما جلوترند .حالا این خانم ایران بود به جرم بدحجابی گرفته بودنش .اگر یک زن تو ایران خوشگل باشه عمرا بشه وزیر !همین وزیر به ظاهر زن کابینه. احمدی نژاد هم کلی ریش و سیبیل داره .باور کنید تو ایران انگار خوشگلی جرمه .ادم. اگه خوشگله باید خودشو پنهان کنه و گرنه چشم دیدن زن خوشگل را ندارند. زن بلید عین بادمجان پهن باشه اونوقت بین 70 میلیون شاید یکی وزیر شه.البته همه. میدانند چرا دستجردی وزیر شد چون شوهر کثافت رذلش شریعتمداری مدیر مسئول. کیهان بود و احمدی نژاد می خواست کیهان به نفعش بنوییسه و پایگاه تبلیغاتی. اش باشه . ایران تهران
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
با هزاران تبریک وارزوی دوام اوردن این زن زیبا و باسواد. دمش غلغل.
شنبه 1 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.