چه کسانی شادترند؟


چه کسانی شادترند؟

افراد جوان، متاهل و بدون فرزند شادترین افراد در جامعه هستند. در مطالعاتی که توسط شورای تحقیقات اجتماعی و اقتصادی و با حمایت دولت انگلستان انجام شده است نزدیک به 48.9 میلیون پوند برای بررسی اوضاع جامعه صرف شد. در این مطالعات مشخص شد زوج‌های مسن‌تر نسبت به جوان‌ترها رضایت کم‌تری از زندگی دارند و هم‌چنین سرعت کاهش شادی و رضایت در بین زنان در جامعه سریع‌تر از مردان است.

محققان کشف کردند زوج‌هایی که برای مدت کم‌تر از 5 سال در کنار یکدیگر بودند با احتمال بیش‌تری نسبت به زوج‌هایی که مدت طولانی‌تری با یکدیگر ارتباط داشتند احساس شادی در زندگی خود می‌کردند. در این تحقیقات قرار است زندگی 40 هزار خانوار در طول 20 سال آینده به دقت تحت نظر قرار گرفته شود تا میزان دانش محققان از زندگی و تجربیات مردم در زندگیشان افزایش پیدا کند. تا کنون این تحقیقات نشان داده است که افراد متاهل به طور کلی شادتر از همتایان خود هستند که ازدواج نکرده‌اند.

در خانواده‌هایی که هم زن و هم شوهر دارای تحصیلات دانشگاهی هستند احساس پیشرفت و شادی در زندگی بیشتر است. این مطالعات در حالی صورت می‌گیرد که کشور انگلستان در حال پشت سر گذاشتن سخت‌ترین بحران اقتصادی 60 سال گذشته است.
این در حالی است که داشتن فرزند می‌تواند تا حد زیادی روی شادی زوج‌ها تاثیر بگذارد. محققان متوجه شدند زوج‌هایی که دارای کودکان پیش دبستانی هستند بیش‌ترین نارضایتی را از زندگی خود دارند، اما پس از مدتی که فرزند آن‌ها بزرگ‌تر و مستقل‌تر می‌شود این حالت روند عکس به خود می‌گیرد.

بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده، بیکاری نیز تاثیر منفی قابل توجهی روی میزان رضایت از زندگی خصوصا روی مردان دارد. البته میزان درآمد تاثیر بیش‌تری روی زنان دارد و اهمیت این موضوع برای آن‌ها بسیار بیش‌تر از مردان است.

از مجموع هزار و 268 زوج جوانی که در این مطالعات شرکت داشتند نزدیک به 60 درصد خود را کاملا از زندگی مشترک راضی می‌دانستند.
البته فاکتورهای دیگر هم می‌تواند روی شادی افراد تاثیر داشته است. برای مثال کودکانی که در کنار پدر یا مادرشان که طلاق گرفته است زندگی می‌کنند رضایت کم‌تری از زندگی دارند. حتی داشتن خواهر و برادر هم می‌تواند احساس رضایت را کاهش دهد. هرچه قدر تعداد بچه‌هایی که در یک خانه زندگی می‌کنند کم‌تر باشد و خواهر و برادرها مجبور شوند فضای کم‌تری را بایکدیگر به اشتراک بگذارند میزان رضایت از زندگی بیش‌تر می‌شود.

دانشمندان چندی پیش در تحقیقات خود متوجه شدند تک‌فرزندها شادترند، موفقیت‌های بیش‌تری کسب می‌کنند و در زندگی خود کم‌تر دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوند.
این یافته‌ها هم‌چنین نشان می‌دهد هر چه تعداد فرزندان کم‌تر باشد تعداد زد و خوردها و درگیری‌ها بین آن‌ها کم‌تر است. از مجموع کودکانی که در این مطالعات شرکت داشتند، نزدیک به 31 درصد از کودکان اعلام کردند مرتبا توسط برادر یا خواهر خود مورد ضرب و شتم واقع شده‌اند یا دیگر خشونت‌ها را تجربه کرده‌اند.

در این مطالعات برای اولین بار، زندگی 100 هزار نفر در 40 هزار خانواده مورد بررسی قرار گرفت تا محققان به بهترین شکل بتوانند تاثیر تعداد برادران و خواهران را روی یکدیگر بسنجند.
دانشمندان با بررسی خانواده‌ها در کشورهایی مانند ایتالیا و آمریکا و انگلستان متوجه شدند تقریبا 54 درصد از خواهر و برادرهای انگلیسی با یکدیگر درگیر می‌شوند و حتی به یکدیگر آزار می‌رسانند.


khosh bavar - ایران - یزد
از بس که این مقاله ضد و نقیض گفته شده که حد نداره ! از مقایسه با نتیجه تحقیقاتی قبلی و قدیمی دانشمندان " شادشناس " بگذریم که به نتایج دیگری دست یافتند ! پس جان کلم ( کلام ) اینکه شاد و خوش باور باشید که خیلی راحتتر به شادی و خوش باوری میرسید !
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

sepherdad - استرلیا - سیدنی
به طرز نوشتار این جمله دقت کنید: "هم‌چنین سرعت کاهش شادی و رضایت در بین زنان در جامعه سریع‌تر از مردان است." در ابتدا به نظر میرسد جمله ای مثبت است!!! اما با دقت متوجه میشویم معنای ان اینست که زنان زودتر وسریع تر شادی خود راازدست میدهند و به عبارت دیگر موجودات ناراحتی هستند. صرفنظر از اینکه این حرف درست است یا نه. زیرکی نویسنده درنگفتن اینکه مردان شادتر از زنان هستند, و تغیر جمله به: سریع تر بودن زنان!!در?? کاهش شادی! نسبت به مردان! نکته جالبی است.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

عرق سگی - ایران - تهران
من از همه شادترم باور کنید /به نظر من ادم بایدخوب بخوره خوب بپوشه خوب بگرده /
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

مرگ بر اسرائیل - ایران - ایذه
من که شاد شدادم ،هیچی مثل مجردی نمیشه.زن‎=‎بد بختی .
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

Hengameh Abri - هلند - انسخده
Khosh bavar عزیز ، من هر مطلبی رو که باز میکنم ، مطمئن هستم که شما یک کامنت گذاشتی. من خودم معمولا زیاد اینکارو نمیکنم چون خیلی برام سخته که فارسی بنویسم. بیشتر کامنت های دیگرانو میخونم . شما از نظره من شخصیت بسیار جالب و دوستداشتنی هستید. همیشه همینطور باقی بمون. شاد و Khosh bavar . زنده باشی .
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

morid - ایران - بوشهر
چند توصیه1. به اخبار سیاسی گوش نکنید 2مسایل اقتصادی را دنبال نکنید 3فوتبال را ببینید ولی نتیجه را بی خیال شید. چونکه ما هیچ تاثیری نمیتوانیم روی روی مسایل فوق بگذاریم. رعایت موارد فوق باعث شدی میشود...
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

بنده ی تنهای خدا - قطر - دوحه
حوصلم نشد کل مقاله رو بخونم! فقط اینو که خوندم وسوسه شدم! "افراد جوان، متاهل و بدون فرزند شادترین افراد در جامعه هستند.". کلا فکر کنم بچه های زیر 12 سال فقط شادترین باشن! بقول خوش باور عزیز " شااااااد و خوش باور باشیم" ;-)
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

setareye shomal - انگلستان - لندن
هر روز به یک نتیجه میرسند تک فرزندا کجا شادترند از قدیم گفتند خنده خنده می یاره غم غم بستگی به نوع نگاهمون به زندگی و مشکلات داره هر چه مشکلات را سخت تر بگیریم تاثیر منفیش بیشتره شاد و سرزنده باشید
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
منم میگم دنیا 2 روزه و این 2 روز دنیا ارزش اینو نداره آدم کوهی از غم به خود بگیره. و در آخر **بچه ها می بخورید مست بکنید دنیا 2 روزه هر کی شادی نکنه غم بخوره دلش میسوزه !**
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
Hengameh Abri - : هنگامه عزیز, چون میدانم مردم عزیزم مثل شما چه احساس پاکی دارند, بدینجهت سعی میکنم انرا بزبان بیارم ! بهرحال از دلگرمیتان نهایت سپاس را دارم که بمن انرژی میدهد, پس همواره شاد و مشوق هم باشیم .
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

iSam - انگلستان - لندن
مرگ بر اسرائیل - ایران - ایذه. آره تو که ازت معلومه شاد شادی, فقط ما به این آدما میگیم ک.. خ...
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

perspolisi - استرالیا - سیدنی
. iSam - انگلستان - لندن. زدی تو خال، دمت گرم با حال بود.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
بدبخت انکه نخورد و گذاشت- خوشبخت انکه بخورد و بداد.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

felora - ایران - تهران
کسانی شادترند که وقتی در مقابل"مشکلات" قرار میگیرند بتوانند" م" مشکلات را برداشته و"شکلات" مانده را بخورنند!!! چون شکلات بسیار خوشمزه وشادی اور است
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

felora - ایران - تهران
setareye shomal - انگلستان / افرین به شما. گل گفتین .
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

h.k - دانمارک - اودا
کسانی که به داشته هاشان قانع هستندوقلب مهربان دارند وحسودوبخیل نیستند.شادترازدیگرانند.البته مرام انگلیس بامرام ایران فرقمیکند.درایران بدون بچه هاغمگینترین هستند.ودعوابین بچه هادرایران لذت بخش است,,زیرهشت سالها,امادرانگلیس برعکس.بنابراین این گزازش درایران صدق نمیکند.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

PARVANE1 - انگلستان - برنموث
felora - ایران - تهران افرین.صد افرین.
جمعه 31 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.