پارسی به جای ریال؛ انتخاب اول ایرانی ها برای پول ملی


پارسی به جای ریال؛ انتخاب اول ایرانی ها برای پول ملی

اسکناس یک تومانی؛ یکی از اولین اسکناس های ایران که دوره سلطنت ناصرالدین شاه منتشر شده است

یک مقام بلندپایه در بانک مرکزی ایران می گوید که اغلب شرکت کنندگان در نظر سنجی این بانک درباره تحول در واحد پولی ایران، نام پارسی را به جای واحد فعلی که ریال است، برگزیده اند.

گزینه های پیشنهادی بانک مرکزی در این نظر سنجی، ریال، تومان، پارسی و دریک است. همچنین این امکان به شهروندان داده شده تا نام های پیشنهادی خود را با ذکر دلیل انتخاب آن، وارد صفحه نظر سنجی بانک مرکزی ایران کنند.

نقش صفرها در پول ملی ایران

رقم بودجه ایرن در سال جاری خورشیدی ۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ یعنی پنج هزار تریلیون ریال است

بر اساس این گزارش تا زمان انتشار این خبر نزدیک به ۵ هزار نفر در نظر سنجی بانک مرکزی درباره طرح تحول در پول ملی شرکت کرده اند.

از مجموع ثبت نام کنندگان ۹۲ درصد مرد بوده اند و ۸۹ درصد آنها هم زیر ۴۵ سال سن دارند. سطح سواد هم بر اساس گزارش بانک مرکزی، فوق دیپلم به با لا بوده است.

مطابق اعلام معاون بانک مرکزی تاکنون ۸۹ درصد شرکت کنندگان در این نظر سنجی با حذف چهار صفر از پول ملی موافق بوده اند.

دردسرهای فعلی صفر در پول ملی

در حال حاضر هرچند در فرهنگ گفتاری مردم ایران هر واحد پول این کشور تومان خوانده می شود اما واحد رسمی پول ایران ریال است. هر تومان معادل ۱۰ ریال است و به دلیل نیاز به استفاده زیاد از صفر، حتی در گفتار مقام های رسمی ایران هم از واحد تومان استفاده می شود که صفر های کمتری دارد و راحت تر از واحد ریال درک می شود.

حسین قضاوی، معاون بانک مرکزی ایران درباره طولانی بودن صفرها و تاثیر آن در اعداد و ارقام محاسبات اقتصادی کشور، گفته است که به طور مثال بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۰ معادل ۵ هزار تریلیون یعنی عدد ۵ همراه با ۱۵ صفر در جلوی آن است.

به گفته معاون بانک مرکزی ایران اگر بخواهیم این عدد را به صورت مشخص بخوانیم باید متخصص فیزیک نجومی برای درک آن باشیم.

سئوال های بانک مرکزی چیست؟

نظر سنجی بانک مرکزی از بامداد شنبه ۲۵ تیر( ۱۶ ژوئیه) به وقت ایران آغاز شده است.

این نظر سنجی، شامل ۳۱ سئوال از شهروندان است. هفت سئوال این نظر سنجی درباره وضعیت شخص نظر دهنده اعم از سن و میزان تحصیلات و موقعیت شغلی او است.

یک سوم از سئوال ها به نظر سنجی درباره میزان استفاده شهروندان از پول نقد (اعم از اسکناس و سکه)، چک و بانکداری الکترونیک اختصاص دارد.

در این بخش همچنین سئوالاتی درباره تاثیر حذف صفر بر میزان تورم و قیمت املاک و مستغلات مطرح شده است.

طرح اسکناس های آینده چه باشد؟

بخش پایانی نظر سنجی هم درباره نام، اندازه، طرح اسکناس سئوال شده و از شهروندان خواسته شده که بگویند در معاملات خود بیشتر از اسکناس، سکه یا بانکداری الکترونیکی استفاده می کنند.

در این بخش همچنین سئوالهای چندگزینه ای در باره زمان تعویض اسکناس و سکه های قدیمی ( درصورت تغییر پول ملی) است.

 

بانک مرکزی ایران امیدوار است تا سه ماه آینده لایحه حذف صفر از پول ملی تقدیم مجلس شود

در این بخش از نظر سنجی از شهروندان پرسیده شده که برای طرح پشت اسکناس از میان چهره دانشمندان و نویسندگان و شعرا، اماکن تاریخی و باستانی و مذهبی، سمبل های ملی (مثل کوه دماوند) روزهای مهم تقویم (همانند ۲۲ بهمن ۱۳۵۷) و طرح هایی در بزرگداشت برخی از مشاغل و اصناف ( مثل کشاورزان) چه گزینه ای را ترجیح می دهند.

در سال های اول پس از انقلاب اسلامی، تصاویر برخی اماکن و نمادهای مذهبی و ایدئولوژیک در پشت اسکناس ها جایگزین اماکن تاریخی و باستانی ایران شد.

طرح حذف صفر از پول ملی ایران از سالها پیش مطرح بود و در دو سال اخیر این بحث شدت گرفت.

۱۰ روز پیش از این بانک مرکزی ایران اعلام کرده بود که دولت این کشور با حذف چهار صفر از پول ملی و در نظر گرفتن واحد پول فرعی در کنار واحد پول اصلی موافقت کرده است.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته که اگر دولت بتواند "حمایت مجلس را به طور کامل داشته باشد" حذف چهار صفر از پول ملی "به خوبی" انجام می شود.

آقای بهمنی ابراز امیدواری کرده که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ایران تا سه ماه آینده تقدیم مجلس شود.

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
میان این همه فاجعه قتل و غارت فقط جای نام پول رایج کم بود که به سلامتی انجام شد/
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

http - انگلستان - بیرمنگهام
پارسی !!چقدر مضحک وخنده اور
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
هرکار میکنند فقط عکس اخوند و اصطلاحات عربی رو باید قلم بگیرن. اینچیزا جاش روی پول نیست
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

mehraeen - ایران - تهران
من موافق این نام نیستم . باز هم اینقدر پول ایران بی ارزش میشود که پارسی معنای بی ارزش خواهد داد.!!!! از همه اینها گذشته باعث اختلاف قومی میشود که آخوندها ماشا.. در این زمینه استاد هستند. به نظرم ای کاش واحد "دریک" را انتخاب می کردند. دریک واحد پول ایران در زمان داریوش کبیر بود . که حتی سکه های آن نیز از دل خاک پیدا شده اند.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

ayazz - ایران - زنجان
وقتی یک غیر پارسی اعتراض کند می گویند: ما همه ترک و فارس و کرد و لر بلوچ برادریم و همه ایرانی هستیم هیچ فرقی بین ما نیست، اما تیم فوتبال می شود شاهزاده پارسی!! نام هنر می شود هنر پارسی! و نام پول هم باید باشد پارسی!!! آن وفت اینجا هیچ نژادپرستی وجود ندارد و همه اقوام با هم برابرند حتی اگر تعداد مردم ترک زبان در ایران خیلی خیلی زیاد هم باشد
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

faramarz65 - ایران - تهران
باید بگیم پاپاسی .....
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
چه فایده ایی داره پولمان پارسی باشه اما حکومتمان عربی ؟؟؟
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
من با پارسی موافق نیستم با واحد پول "ایرانی یا ایرانیک "موافقم چرا به کل ملت ایران احترام نمیگذارید. اگرکسی پارسی نبود باید چکارکند . به کورد اذری بلوچ مازنی گیلکی پارتی خراسانی و کرمانی سیستانی بندری لر و بختیاری احترام بگذارید . باید به انها گفت جدا از ایران نیستند. زبان و هویت مادریشان را قرنهاست تحقیر کرده و میکنیم. تاکی خودپرستی. خودمان پارسی پارسی میکنیم و میشویم وطنپرست در حالیکه تخم نفاق میکاریم بعدانتظارداریم کرد نگوید کرد است بلوچ حق و حقوق نخواهد ..... چون میشوند تجزیه طلب . تجزیه طلب ان کسی است که ایران را سرزمین فارس میخواند زیرا سرزمین کل ملت های اریائی ست
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

sepherdad - استرلیا - سیدنی
پارسی از نظر اسم بهتر از ریال پرتقالی هست, اما تا تکلیف اشغالگران عرب تبار در ایران امروز معین نشود, و این کشور سیاست عربی-ترکیه خود را تغییر ندهد, تغییر نام تنها کافی نیست.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

Pezhman - اتریش - وین
پول مردم را با چاپ کاغذ بی ارزش از جیبشان دزدیدید.واقتصاد دانان ایران هیچ افشاگری نکردند.خاک بر سر شان باد.حداقل در مورد چاپ بی رویه ومعنی بی ارزش کردن پول ومال مردم میتوانستید در خارج برای دانشجویان ایرانی توضیح دهید.دزد را دیدید وفریاد نزدید.حالا با این ترفند میخواهند انتخاب رنگ تابوت اقتصاد اسلامی را به عهده مردم گذاشته ونهایتان موضوع را با تعارف برگزار کنند.و در پایان کار, نام پارسی راهم سکه یک پول سیاه کنند.و به حال و روز واحد پول افغانستان, یعنی افغانی بیندازند.همان نام دریک(درک اسفر السافرین) بگذارید بیشتر به امام خمینی ملعون تان برازنده است.که اقتصاد را مال خر دانست و روشنفکران احمق مذهبیمان برایش الله واکبر گفتند.و بی سوادی وبیشعوریشان راهمه ملت در حذف این صفرهای دزدی شده می بنند.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
نباید با واژه " پارسی " با سهل انگاری برخورد کرد و با این منطق و شعور غلطی که این رژیم ددمنشی از علم اقتصاد دارند, ارزش پارسی را هم به لجن بکشند, پس بهتره از واژه " ضحاک " و یا " اهریمن " استفاده کنند که به عکسی که بر روی اسکناس هست بیشتر مطابقت دارد, پس همواره شاد و ایراندوست باشیم که این قشر ضد ایران و ضد فرهنگ ایرانی هستند و همانند رژیم اپارتاید افریقای جنوبی با تعداد اندکشان بر اکثریت استبداد میکنند !
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
چطوری شد حالا که پول ایران حتی ارزش پهن را هم ندارد برای انتخاب اسم و نقش اسکناس از مردم نظر سنجی میکنند و این بیسوادن هم نام پارسی بر ان میگذارند. در اوائل تغیر رژیم و انزمان که ارزش ریال ما معادل 70 ریال به یک دلار بود عکس اون حیوان پشمالو خون خوار را بدون نظر خواهی پشت اسکناس چاپ کردند و اقتصاد رامال خر دانستند. حال که هر 12000 ریال معادل یک دلار شده یاد مردم افتادنند انهم مردمی که هنوز فرق این ارقام را نمشناسند. خواهشان از همان نامهایتوهین امیز عربی استفاده کنید که ارزش واقعی این پول است.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

adsi - چین - شانگهای
ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریسhttp - انگلستان - بیرمنگهام اولا که این بحث واسه حالا نیست چندساله که پیگیری میشه شماها عادت دارین هر مطلبی مبینید یه ایرادی بگیرید و این اصلا درست نیست چون ماهیت انتقاد رو خدشه دار میکنه و دوم اینکه نام واحد پولی به نظر شما درهم و دینار عربی باشه خوبه و پارسی که میگید چه مضحک و خنده دار؟!!!فکر نمیکنم هیچ ایرانی اصیل با اسم واحد پولی مثل پارسی مخالفتی داشته باشه مگر عرب زاده یا عرب پرست باشه!!!!!
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

sanazsarmad - المان - برلین
چرا دریک نمی گذارن؟؟؟ پارسی‌ مثل واحد پولِ افغانستان که افغانی هست می‌شه. در ضمن این واحد پول همه اقوام هست، چرا پارس؟
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

majid63 - فرانسه - پاریس
همه رو سی و سال هست گذاشتند سر کار . تعجبی ندارد از اخوند نمیشه بیشتر . از این توقع داشت یک بیکار و دووله و بیسواد بدبخت.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

مرگ بر اسرائیل - ایران - ایذه
من نام دریک رو بیشتر دوست دارم،البته پارسی هم زیباست.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

sepherdad - استرلیا - سیدنی
اقایان و خانمهای که اعتراض کردن لطف کنن و ببینن بانک مرکزی رای گیری کرده , پارسی انتخاب شده. قومیت با ملیت فرق میکند! من و فامیلهایم بیش ازیک قوم هستیم اما ملت نیستیم ! هرچند من فکر میکنم مخصوصا این نام را گذاشته اند تا با ان اقتصاد منهدمشان نام درخشان پارس را بی اعتبار کنن. باید میگذاشتن: یا مهدی!.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

shahryar-khan - کانادا - مونترال
بهتر اینست که واحد پول فعلی ایران, پشگل باشد!!! وهر ده پشگل معادل یک پهن!!! شرط میبندم اگر این واحد رو به نظر سنجی مردم بذارن صددرصد رای میاره!!!!
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

z.e.molla - ایران - ایران
واحد پول مسخره ای ما داریم در واقع پول جزع نداریم تومن پرداخت میکنیم و ریال مینویسیم.در ضمن به تبعیت از پول واحد اروپا یعنی یورو قرار هست پول واحد اسیا با نام (یارو) و پول واحد خراسانیها با نام (یره)بجریان بیفته ولی نمیدونم کی!?!?!
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

odin - بلژیک - انتورپن
مبلغی که بعنوان بودجه اعلام کردن، نصف درامد نفت ایرانه، نصف دیگه کجا میره، فروش گاز ایران کجا میره؟ مالیاتها و درامدهای دیگه کجا میره؟ اقا یه نفر دزدتر از این رژیم و اخوندها تا الان دیده؟ با اسم اینکه شاه چون از امریکا اسلحه میخره و پول مملکت را هدر میده اومدن، اما ببینین الان چه میکنن. صندوق ذخیره ارزی هم که خدارو شکر از همه شرمنده تره.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

parsezanetariki - ایران - بندرعباس
به این کار میگن باد کردن پول و فقط جهت مصرف خوراک داخلی کاربرد داره.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
حالا به بعضی ها برخورده پارسی ایرانیک تومان و.....اول باید تکلیفمان را با این اشغالگران تازی روشن کنیم
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

پدرام-اهواز - ایران - اهواز
به نظر من ریال پارس ایرانیک یا هر چیز دیگه که باشه تا زمانی که اقتصاد رو درست نکنیم یعنی پول مفت هدر کردن میشه تا زمانی که تورم بالای 14 -13 . قدرت خرید مردم ضعیف باشه بودجه مملکت با نفت باشه حتی اگر اسم از مریخ بیارن یا از یکی از کتابهای آسمانی در بیارن همون آش و همون کاسه هست . بجای این همه مصرف پول برای تغییر واحد پول کشور که بالای میلیارد ها دلار خرج میشه اول اقتصاد متکی به نفت رو درست کنان باقیش همش حل میشه
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

marka - گرگان - ایران
دوستان عزیز زیاد غصه نخورین سختی همین صد سال اوله !!!؟. .
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

fv007 - المان - دوسلدورف
البته با حذف چهار صفر به اظافه عکس خمینی از واحد پول ایران شاید برکت به پول ا یران برگرده....... المان دوسلدورف
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

hasti.farzin - ایران - تهران
پول زندگی فقط زمان شاهنشاه بزرگ ایران. حالا باید فقط بجای ظهور آقا منتظر سقوط جمهوری اسلامی باشید تا این حکومت عوض بشه وملت ایران ازاد زندگی کنند ولی خواهشن نباید یک روحانی زنده باشد اصلان بدترین رفتار رضا پهلوی این بود که اینها را زنده نگه داشت باید فقط اینها را کشت یعنی نسل اینها را باید حذف کرد حتی یکیشم نباید زنده باشه حتی اگر بگه من وفادار یا نوکر ملتم فقط مرگ میتونه راهه نجاتشون باشه پول پارسی بدرد عمه اش می خوره پدر سگا فقط موندهبگن خدا کافره چون اسرائیل وامریکایی ها را بوجود اورده ای خاک بر سر جمهوری اسلامی که ای قد بد بخت است سوریه پرچم ایران اتش می زنه اینا می گن سوریه دوست رفیق همسایه است .این تن شهادت خایی؟؟؟؟؟ کی ؟؟؟؟ دوست رفیق همسایه
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

porharfi - هلند - آرنم
هر نامی داشته باشه!!؟ به حساب ملا ها در بانکهای اروپا واریز میشه!!.. چی فرقی داره؟؟!..چی نامیده شود؟؟!
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

h.k - دانمارک - اودا
ملایان به یک جنگ واختلافات داخلی برای بقای حکومتشان نیازمندهستند.تابهانه وفرصت راازملت ایران بگیرند.مثل,زمان گرفتن,,برای اتمی شدن.حالا اینمسئله رامطرح کردن!!چون میخواهند اختلاف بین اقوام ایرانی ایجادکنند.ملت واقوام ایرانی بایدهوشیارباشند.وجوگیرنشوند.همان,,ریال وتومان بهترازهمه است.ودوم.باترکیه مسئله دارشده اند.چون ترکیه از,بشاراسد,خواسته خودراکناربکشد.وازمردم سوریه خواسته باکناررفتن,اسد,اوراببخشندومجازات نکنند.ودولت موقت تشکیل شودتاانتخابات ازادانجام داده شود.و,,کک,به شلوار ملایان افتاده.دراینصورت ایران دست به اقداماتی میزند.که طرح ترکیه باشکست,والتیماتومی هم داده باشند.که ماهم,فلان,میکنیم.دقت لازم است برای هموطنان.
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

دل نازک - ایرلند - کابل
خدا میدونه باز چه کلکی واسه مردم میخوان سر هم کنن همه صفر های پول ایران هم که حذف بشه گرانی همینو وضعیت مردم از قبل بدتر
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
adsi - چین - شانگهای . با یک مشت ادمخوار اسلامی به عنوان رهبر و کوفت و زهر مار می خواهم صد سال سیاه در مورد نام پول نظر ندهند مرگ بر خودشان
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

mehrdad.n.l - هلند - بردا
(1). با درود. به نقل از دکتر محمد اسماعیل رضوانی (ر‌ه) استاد بزرگ تاریخ ما. ریشه ی کلمه ریال ایرانیست که وارد زبان های لاتین شده است. ریال از واژه ی رویان است . رویان از کلمه ی رو ا یش مند اوستا است که به منطقه ی شهرستان های نور ، نوشهر و چالوس در مازندران قدیم گفته می‌‌شد. . (به کتاب از آستارا تا استار ابا د جلد ۳ دکتر منو چهر ستوده و تاریخ رویان . . اولیا الله آملی و تاریخ ناتل داود ظفری مراجعه کنید .). در دوری رضا شاه که در تلاش بودن از کلمات ایرانی‌ اصیل استفاده شود اگه اشتباه نکنم این واحد پولی‌ را بکار بردند .انزمان خیلی تلاش شد ایرانی‌ بودن به جای قوم گرایی مطرح شود که تغییر نام ایران از پرشین به جهانیان پیشنهاد شد هر چند امروز عدّه‌ای تلاش میکنند تاریخ را تحریف کنند .
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

mehrdad.n.l - هلند - بردا
(2). ریال از گزینه‌های دیگر بهتر هست چون هم ایرانیست و ربطی‌ به هیچ قوم ی ندارد بهتر هست فکر حذ ف صفر زیر نظر کار شناسان اقتصادی باشیم که اگر مفید هست اجرا شود و تومان که مغولی است حذ ف شود . ریال ریشه ی نژادی و دین باستانی همه ی ایرانیان دارد و شامل سه قوم بزرگ ماد ، پارس و پارت که اجداد همه ی ما ایرانیان هستند، میشود . در چند گزینه ی پیشنهادی دریک بهترین هست چون اولین سکه ی ایرانی‌ است که در زمان اوج قدرت ایرانیان که دولتی متحد ماد و پارس هست در زمان داریوش هخامنشی ضرب شد . تصاویر هخامنشیان و قوانین آنان نشان می‌دهد که بر خلاف امروز که همه چیز به پارس مرتبط میشود آن دولت بزرگ تلاش داشت همه ی ایرانیان را باهم متحد نگاه دارد .بهتر است تلاش کنیم تاریخ را علمی‌ بخوانیم و حق همه اقوام و ادیان و زبان‌ها را احترام بگذریم و ایرانی‌ متّحد از حضور همه ی کردها ،ترک‌ها ،عرب‌ها ،بلوچ‌ها ،لٔر‌ها ،فارسها ،پارت ها،ترکمن و.. و همه ی ادیان و مذاهب و زبان‌ها داشته باشیم . بدرود 1390/4/30.
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

yagoot - ایران - ممقان
ayazz - ایران - زنجان -گل گفتی دوست عزیز. با احساسات قومیت ها بازی کردن کم کم داره یه سنت میشه تو ایران
پنج‌شنبه 30 تیر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
mehrdad.n.l - هلند - بردا مرسی بسیار اموزنده بود...پس ما هم ریال رو قبول داریم وایرانی اصیل
جمعه 31 تیر 1390

h.k - دانمارک - اودا
seda iran برزیل.سلام.عین واقعییت راگفتی.منهم کامل موافقم.چون اگاهانه فکرمیکنی.
جمعه 31 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.