تفاوت مغز مردان و زنان


تفاوت مغز مردان و زنان

سالیان سال تصور می‌شد که تفاوت مغزی زنان و مردان در اثر هورمون‌های جنسی تستوسترون (مردانه) و استروژن (زنانه) است. ولی اکنون دریافته‌اند که بین چهار لوب مغز زنان و مردان از نظر عملکرد، تولید مواد شیمیایی و اندازه، تفاوت هایی وجود دارد.

مغز انسان

وظایف نیمکره راست و چپ مغز

نیمکره راست مسئول تفکرات خیالی و تصورات و هنر است که در خلق ، استنباء احساس و شوخ طبعی نقش دارد. نیمکره چپ مغز مسئول فعالیت‌های منطقی و ظریف و موشکافانه است. خواندن، نوشتن، تجزیه و تحلیل و دانش و مهارت و مدیریت علوم برعهده این بخش از مغز می‌باشد.

ارتباط قوی بین این دو نیمکره دارای مزیت است. برای مثال نیمکره چپ مغز با پردازش‌های نیمکره راست ، بیان بهتری از احساس را ارائه خواهد داد. ایستموس (isthmus) یا تنگراه، باریکه‌ای از بافت است که نیمکره چپ مغز را به نیمکره راست وصل می‌کند.

مزیت‌های مغز زنان بر مردان

ارتباط عاطفی: ایستموس، در زنان ضخیم‌تر از مردان است و همین ارتباط قوی‌تر بین دو نیمکره مغز می‌تواند دلیل موفقیت زنان در برقراری ارتباط عاطفی از طریق زبان باشد.

مهارت گفتاری: کورتکس (قشر مخ) زنان 15 تا 20 بزرگ‌تر از قشر مخ مردان است. این بخش از مغز، مسئول عملکردهای اولیه‌ای مثل سخنرانی، حرکت و استنباط و احساس است. به طور کلی، زنان دارای دانسیته عصبی بیشتری در ناحیه قدامی مغز می‌باشند که این دربرگیرنده اعمالی چون برنامه‌ریزی، قضاوت و زبان می‌شود.

احساس درد: زنان نسبت به درد واکنش‌های عمیق‌تر و شدیدتری از خود بروز می‌دهند. بنابراین درد بیشتری در مقایسه با مردان احساس می‌کنند.

حافظه: زنان به طور متوسط 7/5 امتیاز در حافظه بالاتر هستند. زنان دارای دید محیطی بهتری می‌باشند که بـه آن‌ها کمک می‌کند اتفاقات پیرامون مـنـزل خـود را زیـر نـظـر گـرفـتـه و خـطـر در حـال نـزدیـک شدن به خانه را شنـاسایی کنند. مـغـز زنـان قـادر اسـت دامـنـه اطـلاعات وسیع‌تری را رمزگشایی کند. زنان با ارزش‌ترین اطلاعات را برگزیده و آن را به نسل بـعد انتقال می‌دهند.

تکمیل وظایف: زنان دارای گوش تیزتری می‌باشند و هنـگام صحبت کردن از واژه‌های بیشتری استفاده می‌کنند و در تکمـیل و اتـمام وظـایف به طور مستقل، بهتر از مردان می‌باشند.

مرور اطلاعات: زنـان تمایل دارند تا اطلاعات را بارها و بارها در مغزشان مرور کنند.

عدم تقسیم کار بین دو نیمکره: هر دو نیمکره راست و چپ مغز زن‌ها با هم روی مشکلات کار می کنند و تقسیم کار بین آن‌ها صورت نگرفته است.

کپی برداری مسئولیت‌ها: اگر یکی از نیمکره‌های مغز زنی آسیب ببیند، نیمکره دیگر قادر به کپی کردن تمامی قابلیت‌های نیمکره تخریب شده است و می‌تواند مسئولیت تمامی کارهای زندگی او را به عهده بگیرد.

تمرکز: زنان موضعی می‌اندیشند و بر روی جزئیات و نکات ظریف تمرکز می‌کنند.

پیروی از دیگران: زنـان تـمـایل دارند از عقاید پیشنهادی دیگران پیروی کنند. ارزیابی آنان از خودشان در سطح پایین‌تری از مردان می‌باشد.

رضایتمندی در زندگی: زنان برای خانواده و فرزندان ارزش قائل می‌باشند.

تحمل درد: زنان درد و کار یکنواخت را بهتر از مردان تحمل می‌کنند. زنان بـیشتر بـه سـلامتـی خود اهمیت می‌دهند. لذا مردان دو برابر زنان بیمار می‌شوند

خواهان شنونده: وقتی زنان مشکلاتشان را بـا مـردان در میان می‌گذارند، دنبال راه حل نمی‌گردند، بلکه آن‌ها نیاز دارند تا فردی به حرف‌هایشان گوش دهد.

مزیت‌های مغز مردان بر زنان

اندازه مغز: مغز مردان از نظر فیزیکی بزرگ‌تر است، زیرا اندازه مغز با اندازه بدن مرتبط است. میزان سلول‌های مغز مردان 4 درصد بیشتر از زن‌هاست و مغز آنان 100 گرم سنگین‌تر است.

علوم و دانش: بخش سفید مغز مسئول ارتباطات درونی مغز است. این بخش ، همه آنچه را که مغز فرا گرفته است، سازماندهی می‌کند. هر چه ارتباطات بخش سفید مغز بیشتر باشد، فرد باهوش تر است و توانایی سازماندهی، توجه به جزئیات، ارتباطات فضایی و حل مشکلات در او بیشتر خواهد بود. ماده خاکستری مربوط به هوش عمومی در مردان بیش از 6 برابر زنان است.

ذخیره اطلاعات:
مردان قادر می‌باشند تا اطلاعات را طبقه بندی کرده و در مغزشان ذخیره کنند. مـردان قـادر هستـند تــا مسیر حرکت خود را به خاطر بسپارند.

عدم تغییر وضعیت: مغز یک مرد در مقایسه با مغز یک زن، مدت زمان بیشتری احتیاج دارد تا تغییر وضعیت بدهد. هنگامی که خانمی با همسرش مشغول گفتگو درباره مسائل مادی و اقتصادی است و ناگهان بخواهد از احساساتش صحبت کند، می‌بینند که همسرش حوصله این کار را ندارد؛ زیرا به همان سرعت نمی‌تواند از وضعیتی به وضعیت دیگر تغییر جهت دهد.

تفکر کامل: مردان موقعیت‌ها و اوضاع را به طور کلی درک می‌کنند و تفکر کلی و جـامع دارند.

ریسک پذیر: مردان سازنده و خلاق می‌باشند. آن‌ها ریسک پذیـر بـوده و به دنبال تجربه‌های جدید می‌باشند.

اعتماد به نفس: مردان در تفکرات و اعمالشان استقلال دارند و بیشتر از عملکرد خودشان رضایت دارند.

رضایتمندی در زندگی: مردان برای شغل مناسب و موفقیت در کارها ارزش قائل اند.

پنهان کردن احساسات: مردان و زنان دارای حس حسادت یکسان هستند، اما مردان بهتر می‌توانند این حس را پنهان سازند.


khosh bavar - ایران - یزد
جالب, شیرین و خواندنی بود ! حجم مغز زنان در هنگام بارداری کاهش مییابد و بر حجم مغزی قسمت عاطفه ای بیشتر میشود که بعد از دوران بارداری به همان حجم قبلی خود باز میگردد ! و ایکاش دانشمندان تحقیقاتی در مورد مغز نژادهای مختلف میکردند که ایا مغز یک انسان اریایی کوچکتر / بزرگتر از مغز یک انسان بور و چشم ابی هست یا نه ?! و چه تغییراتی در مغز یک انسان ترانس سکسویل انجام میگیرد ! سوالات تابویی ولی منطقی ! شاد و tolerant باشیم .
سه‌شنبه 28 تیر 1390

dannni - سوئد - استکهلم
بس زن بدون مرد نمیتونه ادامه زندگی کنه
سه‌شنبه 28 تیر 1390

مرگ بر اسرائیل - ایران - ایذه
زنا مغز هم دارن که تفاوت داشته باشه؟
سه‌شنبه 28 تیر 1390

مهرداد2011 - ایران - تهران
مشکلی که‌ در این گونه‌ از مقالات هست و آن را غیر قابل اعتماد میکند، اینست که‌ متأسفانه‌ شما منبع نوشته‌ را ذکر نمی کنید. خواهشمند است، منبع را هم ذکر کنید. متشکرم.
سه‌شنبه 28 تیر 1390

neda2oo7 - ایران - شیراز
مرگ بر اسرائیل- اصولا برمبنای مکتب آخوند ملایی شما و اربابانتون بله زن مغزی برای فکر کردن نداره. یک قبای سیاه روی سرش می اندازند و برای مواقع مهمی مثب صیغه و زایمان و کلفتی نگهش می دارند. خب معلومه که تحمل ندارید زنان مغزداری مثل شیرین عبادی و همین پگاه آهنگرانی و .. رو ببینید مجبورید سرکوبشون کنید.
سه‌شنبه 28 تیر 1390

morteza00 - ایران - رشت
مرگ بر اسرائیل - ایران - ایذه زنا مغز هم دارن که تفاوت داشته باشه؟. --------------------------------------------------------. یعنی مادرت یا خواهرت اگه داشته باشی مغز ندارن؟. بعد میگن چرا میگی اسلام زن ستیزه
سه‌شنبه 28 تیر 1390

nooshyn - فرانسه - رن
مرگ بر اسرائیل - ایران - ایذه , جناب.شما حتما اسراییلی هستی. داری با حرفات واسمی که برای خودت گذاشتی برا اسراییل تبلیغ میکنی. مثل رفیقت احمدی نژاد که با شعاراش دایم اب تو اسیاب اسراییلیها میریزه
سه‌شنبه 28 تیر 1390

snowy me - سوئد - مالمو
سلام. من خیلی وقته اینجا سر می زنم و بعضی از اعضای سایت رو میشه گفت یک طرفه میشناسم. ولی این اولین باره که دارم چیزی می نویسم. نمیدونید چه حس بدی داره آدم وقتی که اولین کسی رو که باید مخاطب قرار بده آدمیه به اسم مرگ بر اسرائیل. عزیزم شما خودت کاملا از نعمتی به نام مغز بی بهره ای. اینو کاملا از اظهارات شما میشه فهمید. زنان از مغز و هوش و منطق و درک و فهم بهره ی کافی بردن ولی تو و امثال تو که هنوز توی کلتون چیزی جز نادانی و پلیدی و بوی تعفن یه مشت افکار گندیده وجود نداره قابلیت درکشو ندارید. چون شما اصلا نمیتونید چیزهای مثبت و حقیقی رو ببینید و درک کنید. کسی که این همه زیبایی رو تو این دنیا نمی بینه و اسمی به جز آرزوی نابودی یه سری آدم پیدا نمیکنه که رو خودش بذاره مسلما طرز فکرش هم چیزی جز این نیست. مادر شما هم زن بودن اگر اشتباه نکنم. درسته؟ یعنی شما تربیت شده ی یه انسان بی مغزی؟ یه آدم بی مغز شما رو به این دنیا آورده و بزرگ کرده؟ اگر مادر شما مغز نداشته پس وای به حال خودت. چی بار آورده بنده خدا!!!
سه‌شنبه 28 تیر 1390

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
مرگ بر اخوند- ایران - ایذه -وای که چقدرتوتهوع اوری .
چهار‌شنبه 29 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.