تبدیل هشتمین میراث جهانی ایران به پارک!


تبدیل هشتمین میراث جهانی ایران به پارک!

مسئولان شهری بیستون قصد دارند شهر اشکانی بغستان در حریم مجموعه میراث جهانی بیستون را به پارک تبدیل کنند به طوری که اکنون قسمتهایی از این محوطه تاریخی خاکبرداری، تخریب و تسطیح شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود تذکر باستان شناسان مبنی بر اجتناب از تغییرات غیرکارشناسی در مجموعه "دامنه پارتی بیستون" یا "شهر کهن بغستان"، متاسفانه به تازگی شهرداری بیستون به منظور تبدیل این محوطه به پارک، قسمتهایی از این محوطه تاریخی را خاکبرداری، تخریب و تسطیح کرده است.

همچنین قرار است پارک موجود در قسمت ورودی محوطه میراث جهانی بیستون تخریب شود و به "محوطه تاریخی دامنه پارتی بیستون" انتقال یابد.

گفته می شود مسئولان پایگاه میراث فرهنگی بیستون و شهرداری آن در مورد ساماندهی محوطه بیستون با یگدیگر به توافق رسیده اند این درحالی است کارشناسان تاکید دارند بدون تردید انجام این عمل در شرایطی که کاوش‌های مداوم در این مجموعه ارزش تاریخی محوطه را تایید می‌کند برای یک اثر جهانی مانند بیستون خطرآفرین و آسیب‌زاست.

این تخریب ها در حالی انجام می شود که مجموعه بیستون در سال 1385 به عنوان هشتمین اثر تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان میراثی که متعلق به بشریت است و حفاظت و صیانت از آن بر عهده دولت ایران قرار دارد، به ثبت رسیده است و خدشه دار کردن این میراث جهانی، با هر عنوانی، به مثابه لکه دار کردن آبروی کشور در انظار جهانیان محسوب می شود.

همچنین محوطه موسوم به "دامنه پارتی بیستون" علاوه بر این که در حریم بلافصل "مجموعه میراث جهانی بیستون" قرار دارد، جزو نخستین محوطه های ثبت شده در فهرست میراث ملی ایران است و با شماره 26 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

در این محوطه ها آثار تاریخی بسیاری مانند تپه نادری، پل معروف به صفوی بیستون، دژ تاریخی مدفون، بقایای گورستان پارتی، آتشدان پارتی- بقایای شهر پارتی، سنگ بلاش، مجسمه هرکول، غار شکارچیان، نقش‌برجسته میتریدات دوم، نقش‌برجسته گودرز، کتیبه داریوش بزرگ، نیایشگاه مادی، سراب بیستون، فرهادتراش و ... قرار دارد.

love-iran - ایران - چابهار
تو عکسها هر جا خراب شده که اسفالت بود و خاک صاف ما تخرب چیزه دیگه ندیدیم
یکشنبه 26 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
تا زمانیکه از مردم صدای اعتراضی نشنونند و مردم هم با بیعلاقه ای و یا با حالت شوک به اعمال چپاول و خرابی کشور و فرهنگ خود بنگرنند, این عقب نشینی مردم باعث تحریک انان شده و انها همانند کفتاری که بر طعمه خود نشسته است و با حالت خونخواری و هاری با شکار و طعمه خود بازی میکند هستند !
یکشنبه 26 تیر 1390

jafar_palang - دانمارک - کپنهاگ
خوب بهتر از اینکه خرابه بمونه آشغال دونی بشه دمتون گرم
یکشنبه 26 تیر 1390

ARTEMIS-SW - /فرانسه - پاریس
بله اثار ایران باستان ربطی به شما اشغالگران تازی ندارد شما باید به...طلای گنبد امامان ...بیندیشید که از .. همانها بوجود امدید ننگتان باد / باز بدنبال دو تازی دیگر باشید و به حصر خانگی انها بیندیشید که همین حکومت لایق شماست
یکشنبه 26 تیر 1390

Artosh - ایران - تهران
آثار باستانی و .. میخوایم چه کنیم. .ء اسلام سلامت.
دوشنبه 27 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
خوب ایران ما تحت اشغال این حرامیان است که هیچ احساسی به ایران زمین ندارند.
دوشنبه 27 تیر 1390

ssepehr - ایران - ایران
با کمال تاسف باید سال 90را سال تخریب آثار باستانی نامید. مثل اینکه حضرات کمر همت بسته اند برای تخریب ایران ما، اما زهی خیال باطل که: این زمین (ایران) احیا شود، سر بسر زیبا شود، غبطه دنیا شود با سرود عشق و اتحاد و دوستی بین همه اعضای جامعه با کنار گذاشتن اختلافات و با احترام به یکدیگر به امید آن روز. پیروز ایران وایرانی.
دوشنبه 27 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
باز این چابهاری بچه پاکستان یا افغان دوباره پیداش شد و شروع کرد مزخرف نوشتن. بچه جان کسی از پرسید چی دیدی? ایرانی به این مسائل حساسه تو نمیتونی بفهمی.
سه‌شنبه 28 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.