آمار بالای طلاق در مذهبی‌ترین شهر ایران و ناکامی مدیریت فقهی


آمار بالای طلاق در مذهبی‌ترین شهر ایران و ناکامی مدیریت فقهی

وحید پوراستاد
ابراهیم حاج مظفری، مدیرکل بهزیستی استان قم، اعلام کرده است که در این استان ۲۱ درصد ازدواج‌ها به طلاق ختم می‌شود و استان قم پس از تهران از نظر آمار طلاق در رده دوم قرار دارد.

وی همچنین گفته است که «میانگین طلاق در کشور ۱۷.۵ درصد است ولی این آمار در استان قم ۲۱.۴ درصد است.»

این مقام بهزیستی افزوده است که در ایران «به ازای هر شش ازدواج یکی به طلاق منجر می‌شود و در استان قم در ازای هر ۴.۷ ازدواج یکی به طلاق ختم می‌شود که این آمار نگران کننده‌ای است.»

اکبر کرمی، پژوهشگر و آشنا به مسائل سیاسی و اجتماعی شهر قم، به سؤالات رادیو در همین زمینه پاسخ داده است.

آقای کرمی، چرا در شهر قم که یک شهر مذهبی شناخته می‌شود میزان طلاق بسیار بالاست ؟


من چون خودم سال‌ها ساکن قم بوده‌ام به جرئت می‌توانم بگویم که این فاجعه‌ای که امروز در قم جاری است و خبرش را شما مطرح کرده‌اید، فقط گوشه‌ای از کوه یخی است که در شهر قم وجود دارد.

علت آن هم بسیار روشن است، استاندارهای فقهی و مذهبی به شدت در قم اعمال می‌شود و این امر می‌تواند کارنامه مدیریت مدیریت فقهی و دینی در مذهبی‌ترین شهر ایران، یعنی شهر قم باشد.

مدیرکل بهزیستی استان قم اعلام کرده است که اعتیاد مردان به مواد مخدر، مهم‌ترین علت طلاق در استان قم است. چطور است که در یک شهر مذهبی که شاکله جمعیتی آن قاعدتاً مذهبی هستند، استفاده از مواد مخدر تا این حد شایع است که موجب می‌شود تا یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق در این استان باشد؟


احتمالاً به این دلیل است که در شهری مثل قم برای اوقات فراغت جوانان و کودکان هیچ نوع اندیشه مدرن و امروزپسندی وجود ندارد. در این شهر جوان‌ها در شرایطی به سرمی برند که راحت‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین نوع لذت یابی و کمیابی از زندگیشان را دسترسی به مواد مخدر می‌بینند.

شاید بشود به این نکته هم مشخصاً اشاره کرد که این امر نتیجه مدیریت فقهی و تنگنا‌ها و سختگیری‌های زایدالوصفی است که در شهر قم ساری و جاری است.

مدیرکل بهزیستی بهزیستی قم اعلام کرده است که نزدیک به ۳۰ درصد طلاق‌هایی که در استان قم صورت می‌گیرد در سال‌های ابتدایی ازدواج رخ می‌دهد که این امر نشان دهنده عدم شناخت صحیح زوجین نسبت به یکدیگر است. آیا اینکه زوجین نمی‌توانند قبل از ازدواج در یک شهر مذهبی با همدیگرارتباطی داشته باشند، یکی از دلایل افزایش طلاق در سال‌های اولیه ازدواج نیست؟


به تعبیر جامعه‌شناسان نوعی سیکل معیوب در شهری مثل قم وجود دارد. به این معنا که مذهبیون با اعمال استانداردهای تنگ نظرانه فقهی خودشان تلاش می‌کنند یک شهر پاک را به نمایش بگذارند. اما وقتی این استانداردهای دینی و فقهی به شدت در شهری مثل قم اعمال می‌شود، چنین نتیجه‌ای را به بار خواهد آورد.

این‌ها به جای اینکه استانداردهای خود را با مطالعات و تحقیقات می‌دانی و جامعه‌شناختی تعدیل کرده و تغییر دهند، مشکل کار را درک کرده و در مدیریتشان تغییر ایجاد کنند، فکر می‌کنند که با سخت‌گیری‌های بیشتر و با اعمال قوانین سفت و سخت‌تر مذهبی، می‌توانند مشکل را به شکلی حل کنند. به همین خاطر است که روز به روز دامنه بحران گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌شود.

اگر این سطح بالای آمار طلاق را به سطح بالای آمار طلاق‌های عاطفی که در شهر قم وجود دارد و همچنین روابطی که با توجه به استانداردهای مذهبی نامشروع تلقی شده و به شدت هم در شهر قم گسترش پیدا کرده است، اضافه کنیم به نظر می‌رسد که با توجه به این موضوع کع مسئله سکس و هنجارها و ناهنجاری‌های سکسی، یکی از محوری‌ترین گفتمان‌های مذهبی و فقهی است، به روشنی ناکامی مدیریت فقهی در شهرهای مذهبی می‌تواند ناکامی مدیریت فقهی را در دنیای مدرن عریان و آشکار کند.

چرا حکومت جمهوری اسلامی تمایلی ندارد که آمار بزهکاری را در مذهبی‌ترین شهر ایران، یعنی قم، به طور مشخص و شفاف ارائه دهد؟


در هیچ جایی حکومت جمهوری اسلامی تمایل ندارد این آمار را نشان دهد، این دقیقاً مشخص است به خاطر اینکه جمهوری اسلامی، مشروعیت خودش را به گونه‌ای تعریف می کند که گویی انقلاب اسلامی برآمده از یک سری ناهنجاری‌های اجتماعی و ارتباطی بوده و جمهوری اسلامی برای حل این ناهنجاری‌ها آمده تا انسان‌ها را به سعادتمندی برساند.

ولی عملاً با اعمال مدیریت‌های ناهنجار و ناکارآمد، نه تنها نتوانسته مشکلات را حل کند که مشکلات را به مراتب بیشتر کرده است. اگر جمهوری اسلامی بخواهد این آمار را ارائه دهد، به گونه‌ای ناکامی خود را نمایان می‌کند و از خود مشروعیت‌زدایی می‌کند.

بنابراین به جای آنکه شفاف‌سازی کرده و مسائل را عریان کند تا کارشناسان به بحث و تحلیل بپردازند و احتمالاً راه حلی پیدا کنند، سعی می‌کند با کتمان‌کاری و فشار بیشتر به گونه‌ای ظاهرسازی کند که بتواند حدی از مشروعیت را برای خود در اذهان و اندیشه‌های هواداران مذهبی خود حفظ کند.
siamaktg - ایران - تهران
با پارچه و امامه میخوان مملکت و خانواده رو محکم کنند×. خاک بر سر عرب های تازی
یکشنبه 26 تیر 1390

kiyasha - آلمان - برلین
من خوشبختانه و یا بدبختانه در این شهر زاده شده ام و می دانم که بیشترین مشکلات شهر از این اخوندهای بی فرهنگ هست . دوستان باور کنید که شعار نمی دهم و هزاران بار , در این شهر اخوندی را گرفته اند که حتی به دختران زیر 10 سال تجاوز کرده اند و تازه خلع لباس می شوند و بعد از جنایت مثل بقیه مردها می شوند یعنی هر مرد قمی بدون لباس یک ( از دید آنها ) جنایت کار هست. بیشترین فساد در خانواده های اخوندی دیده شده که حتی بچه های چپ قدیمی , اکثرا از همین خانواده ها می آید چون این دوستان , چیزی که از بچگی از پدر یاد می گیرند 1 دروغ 2 سکس هست یک اخوند کاری جز این ندارد و اکثرا , اخوندی را به یک شغل قبول کرده اند و عدم دینانت , خیلی در این شغل مهم نیست (مثل شغهای دیگر)
یکشنبه 26 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
آخه مگه روضه خون سر قبر میتونه مدیریت کنه!!! مدیریت جامعه کار ساده ای نیست که بشه با مفاتیح الجنان و حلیه المتقین و .. انجامش داد. فقر و فساد و تمام مشکلات جامعه بخاطر اینه که این ریش و پشمی های بیسواد و بیشعور پاشون رو از گلیم خودشون دراز کردند و فاجعه ای به بار آوردند که سالیان سال باید برای پاک کردن این کثافتکاریها تلاش کرد. نابود باد حکومت جهل و جنایت ولی وقیح
یکشنبه 26 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
اگر با دقت به تیتر این گزارش بنگریم : " آمار بالای طلاق در مذهبی‌ترین شهر ایران و ناکامی مدیریت فقهی " متوجه خیال و وهم خودمان شده که عجب فرهنگ و جهانبینی غلطی داریم که مثلا امار طلاق در شهرهای غیرمذهبی باید بالاتر باشه تا شهرهایی که دارای امامزاده و ارامگاه هستند ! ایننوع فکر کردن دالی بر ان است که نه دخیل و دعا به داد زن و شوهر میرسه و نه مذهبی بودن کمکی به راه حل مشکلات جنسی میباشد !
یکشنبه 26 تیر 1390

رضا هراتی - استرالیا - ملبورن
خوب معلوم است وقتی خبر میشود که (ملا مندلی)چند زن صیغه ای و دایمی دارد طلاق میگیرد. باید هم امار طلاق بالا باشد.نظر دوستان چیست؟
یکشنبه 26 تیر 1390

kiyasha - آلمان - برلین
چیزی دیگری که باید اشاره کنیم این است که متاسفانه در شهرهای مذهبی مثل قم و مشهد , شاید فقط 10 درصد از جمعیت بومی هستند و بقیه از تمام در و دهات , دنبال این اخوندها راه افتاده اند و به اینجا امده اند و امروز , قسمتی بزرگی از شهر دست عربها هست که فقط حسینیه و مغازه عربی می بیند و جمکران هم به یک فاحشه خانه تبدیل شده که هر کی می خواد کار کند , با این اتوبوسها , وارد شهر می شود
یکشنبه 26 تیر 1390

borzoopersia - انگلستان - بیرمنگهام
فتنه از عمامه خیزد نی ز قم. این یک نمونه بسیار بارز و روشن است که دیگر با اراجیفی به نام مذهب نمی توان اخلاقیات را در جامعه پیاده کرد. در یک جامعه مدرن و تحصیلکرده و مترقی نیازی یه مذهب نیست. چون دانش یک جوان 15 ساله امروزی- در جوامع مترقی- به مراتب بالاتر از دانش موسی و محمد و باقر است که همه چوپان و بیابانگرد بوده اند. امروز دیگر نمی توان با ترس از موهومات و خرافه پرستی و فشار قبر مردم را راهبری کرد بلکه تنها و تنها با مشعل پر نور دانش و آگاهی و راستی هاست که این کار شدنی است. دیگر با شب پرستی نمیتوان با نسل خورشید جنگید.به امید روزی که نور آگاهی و دانش و پندار و گفتار و کردار نیک, تاریکی و سردی نادانی و دروغ را در کشور عزیزمان برای همیشه از میان بردارد.
یکشنبه 26 تیر 1390

poriyaye_vali - قطر - دوحه
قم رو نمیدونم ولی مشهد واقعا شهریست پر از جنایت
یکشنبه 26 تیر 1390

مشتعل - سوئد - استکهلم
مدینه فاضله به مدینه فاضلاب داره تبدیل میشه!!!!
یکشنبه 26 تیر 1390

man-malaysia - مالزی - کوالالامپور
افرین هراتی! مرکز صیغه قم دیگه! نیازی به ازدواج دایم نیست
یکشنبه 26 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
میدونین چرا امار طلاق تو قم زیاده ? چون میزان صیغه اینقدر بالاست!!!lol
یکشنبه 26 تیر 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
kiyasha - آلمان - برلین. من یک روز اونجا مجبور شدم بمونم, چه شهر غمگینیه! احساس میکردم روح نیکان ما در انجا در عذابند بخاطر سکنی گزینی قاتلان و اشغالگران ایران.
یکشنبه 26 تیر 1390

a.ahooraei - المان - کلن
Kiyasha/ عمو جون نگران نباش این فقط قم نیست که پر از غربتی هست تموم شهرهای بزرگ و یا مذهبی دنیا اینجوری هست و حالا قم هم بخاطر جاذبه ای که معصومه خانم داشته ملت رو بخودش جزب کرده. اما تهران چرا اینجور شده و پر از ملا و سیدهای زاده تازیان و قدری دیگه که اصلاً به اون مرز و بوم تعلق ندارند، چی میخوان؟ مسئله کار و موقعیت اقتصادی هست که از تمام نیروها حتی خلافکاران رو بخودش جذب میکنه. یه نگاه به کرج بنداز، سال ٥٦ خاطرم هست که دوتا خیابون و یک میدان و یک سینما بود و جمعیت هم مطمئناً بیش از ١٥٠٠٠ نفر نبود حالا برو در مغازه و بزبون فارسی چیزی طلب کن اگه موفق شدی صد در صد تبادل فکری و عقیدتی داشته باشی.
دوشنبه 27 تیر 1390

armiya87 - ایران - تبریز
دوستان از افتضاحی که در شهر قم در جریان است فقط همین بس که در مسافرتی که بهمن 89به این شهر داشتیم.داخل حرم کنار ضریح حضرت معصومه دیدیم یه آخوند جوون داره یه پیرمرد رو کتک میزنه نزدیک که شدیم دیدیم آخونده با رکیکترین کلمات در حال فحش دادن به اون پیرمرده و اون پیرمرد با صدای لرزون میگف:تف به شرفت که دختر منو خودت صیغه کردی و حالا طلاقش دادی فرستادی خونه ی من . قسم می خورم از دیدن این صحنه اونقدر خجالت کشیدم که دیگه شهر قم نمیرم. ولی دریغ از یه ذره شرم و حیا تو چهره ی این آخوند هوس ران!!!
سه‌شنبه 28 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.