اندام‌های مصنوعی در دنیای حیوانات


اندام‌های مصنوعی در دنیای حیوانات

افزایش اندام‌های مصنوعی مناسب حیوانات که جایگزین اندام کارای قطع‌ شده یا از کارافتاده می‌شوند و همچنین ارتزها که اعضای آسیب‌دیده را می‌بندد، در سال‌های اخیر انقلابی در علم دامپزشکی بوجود آورده‌اند.

به گزارش ایسنا با ورود این ابزارها به دنیای پزشکی حیوانات، زندگی هزاران حیوان از عقابها گرفته تا فیل‌ها بهبود یافته است.

در میان این حیوانات، زرافه «امید» قرار دارد که در ژوئیه 2010 در باغ‌ وحش توپکا با یک ناهنجاری خطرناک سم به دنیا آمد که مفاصل پایین پای او را تا 90 درجه خم و جابجا کرده بود.

این حیوان که قادر به ایستادن نبود در دو ساعت اول پس از تولدش از کفش‌های خاص اصلاحی استفاده کرد. این کفش‌های ارتز از سیستم تاندون‌های خارجی برای نگه داشتن سم‌های امید در تراز مناسب ساخته شده بودند.

کفش‌ها، نقص تولد امید را جبران کرده و این زرافه کوچک به قدری خوب به درمان واکنش نشان داد که دیگر احتیاجی به استفاده از این کفش‌ها پیدا نکرد.

«ناکی‌او»: ناکی‌او اولین توله‌سگ جهان با چهار پنجه مصنوعی است. این سگ گله استرالیایی زمانی به همراه خواهران و برادران خود در خانه‌ای که صاحب آن از ترس سرما آن را ترک کرده بود، زندانی شده بودند.

در این رویداد مادر ناکی‌او مرد و او با قدم گذاشتن در سرداب یخ‌زده خانه هر چهار پنجه خود را در اثر سرمازدگی از دست داد.

این حیوانات پس از پنج هفته پیدا شده و به مرکز عملیات نجات حیوانات منتقل شدند. ناکی‌او تحت سرپرستی کریستی تاملینسون، تکنسین دامپزشک درآمد که سپس این پنجه‌های مصنوعی را برای وی مهیا کرد.


 


«آلیسون»: آلیسون که یک لاک‌ پشت سبز اقیانوس اطلس است، در پی ورود توریست‌ها از محل زندگی خود آواره شده و سه باله خود را از دست داد. این آسیب‌ها احتمالا توسط یک شکارچی به وجود آمده بود.

آلیسون پس از شناسایی به شرکت لاک ‌پشت دریایی در تگزاس سپرده شد که در آنجا می‌توانست با تنها باله خود در دایره‌های خلاف ساعتگرد شنا کند.

تام ویلسون یکی از انترن‌های این شرکت یک ایده ارائه کرد که مطابق آن یک باله سکان مانند در امتداد بدن حیوان اضافه شده و بدنش را ثابت نگه دارد. این باله رزین پشم ‌شیشه به آلیسون که اکنون یک سال و نیم دارد، اجازه داده تا مستقیم شنا کند.

«موشا»: موشا که اولین فیل دنیا با پای مصنوعی است در هفت ماهگی بر روی مین پا گذاشت. این حیوان به بیمارستان فیل‌ها در تایلند منتقل شد، در حالی‌که پزشکان از آینده این فیل در حال رشد بیم داشتند، چرا که اگر موشا نمی‌توانست راه برود، احتمالا زنده نمی‌ماند.

تردچای جیواکاته، مدیر بنیاد انسان‌های قطع عضو تصمیم گرفت که یک پای مصنوعی برای این فیل بسازد. پزشکان در سال 2007 توانستند با موفقیت یک پای مصنوعی برای موشا از پلاستیک، خاک اره و فلز که از استحکام لازم برای تحمل وزن یک فیل برخوردار بود، ایجاد کنند.

«هوپا»: یک سگ پنج ساله از نژادهای مختلط در زمان تولد فاقد پاهای جلو بود. صاحب این سگ برای تسهیل مشکل راه رفتن این حیوان، یک دستگاه چرخدار برای آن ترتیب داد. طراحان این ایده خلاقانه امیدوارند که این دستگاه بتواند زندگی حیوانات دیگر با مشکل مشابه را بهبود ببخشد.

«زیبایی»: چهار سال پیش، زیبایی، عقاب آمریکایی در حالی در آلاسکا شناسایی شد که از گرسنگی در حال مرگ بود. یک شکارچی نوک بالایی این پرنده را از بین برده بود و از این رو زیبایی نمی‌توانست غذای جامد بخورد. نیت کالوین از گروه مهندسی کینتیک از روی نمونه اسکن رایانه‌ای فک این حیوان، دست به ساخت یک منقار پلاستیکی موقت زد.

این اندام مصنوعی زردرنگ به یک پایه تیتانیومی چسبانده شده و به سر این حیوان متصل شد. برنامه بعدی این مهندسان، ساخت یک منقار مصنوعی کامل است.

اسب مینیاتوری «نیمه‌شب»: نیمه شب در زمان تولد فاقد یکی از پاهای عقب خود بود. مقامات قانونی این کره اسب را که توسط صاحبانش مورد آزار قرار داشت، نجات داده و آن را به فردی در تگزاس بخشیدند که وی با کمک شرکت محلی ساخت اندام مصنوعی برای نیمه‌شب یک پای مصنوعی ترتیب داد.


 


گربه «اسکار»: این گربه که دو پنجه عقب خود را در زیر کمباین از دست داده بود، در سال 2009 تحت یک عمل جراحی قرار گرفت. پزشکان انگلیسی برای نصب پنجه‌های مصنوعی برای اسکار در استخوان زانوی آن سوراخ‌هایی ایجاد کرده و پنجه‌های تیتانیوم موسوم به ITAP را نصب کردند.

دلفین «فوجی»: فوجی که در آکواریوم اوکیناوا چوراومی ژاپن قرار دارد، طی حادثه‌ای بیشتر دم خود را از دست داده بود.

مسؤولان این آکواریوم با همکاری با شرکت لاستیک‌ سازی بریجستون توانستند یک دم لاستیک سیلیکونی ضدآب برای اتصال به بدن فوجی بسازند تا این دلفین بتواند بعد از مدت‌ها به راحتی شنا کند.

hameshehbahar - انگلستان - انگلستان
یادتون رفت دست مصنوعی رهبر شیر ه ای ایران را هم بگذارید!!
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

bache shapoor - سوئد - یوسدال
بابا دمشون گرم. ولی حیف که این دکترها که این کارها را میکنند کافر هستند و زبان عربی هم بلد نیستند در نتیجه همه شان ممنوع الورود به بهشت هستند!!! یکی نیست به اینها بگه بجای این کارهای بیهوده میرفتید یه کم عربی یاد میگرفتید تا شما را به بهشت راه بدهند.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
بله در کشور کافران برای حیوانات هم امکانات هست ولی در کشور اسلام ناب محمدی خیلی از کسانی که در جنگ دست و پای خود را از دست دادند نمیتوانند عصا بخرند چه برسد دست و پای مصنوعی.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
قابل تقدیر و تقلید و ستایش است ! شاد و سگ و گربه دوست باشیم .
جمعه 24 تیر 1390

amirkabir - استرالیا - سیدنی
bache shapoor - سوئد - یوسدال,,,zartusht67 - المان - فرانکفورت. درود به فهم و شرف و شعور شما.امیدوارم به زودی از شرخرافات مذهبی خلاص شیم.
جمعه 24 تیر 1390

neda2oo7 - ایران - شیراز
اون گربه طفلی چه گناه داره.
جمعه 24 تیر 1390

perspolisi - استرالیا - سیدنی
و البته تمام این کارها در دیار کفر انجام می‌گیرد، و در دیار اسلام که به رعوفت علی‌ اعتقاد دارد، پزشکان قسم خورده، چشم مجرمین را از حدقه در می‌‌آورند و یا دست و پا قطع میکنند.
جمعه 24 تیر 1390

zari goli - ایران - کرمانشاه
واقعا اشکم درومد.. مرســــــــــــــی
جمعه 24 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
این است حدفاصل انسان بودن و ناانسان بودن چرا که توحش در دنیای حیوانات برای تنازع بقاست ولی در کشورهائی چون ایران و عربستان مهد این دین ادمخوار انسانهای سالم را مثلا به جرم دزدی ناشی از نابسامانیهای اجتماعی و روانی با قطع دست ناقص می کنند-- در این کشورها کمک به حیوان با این شرایط برای ادامه ی زندگی/همین اسلامیون و یهودیان با بیهوشی قبل از ذبح حیوانات مخالفند و به بهانه حلال و حرام یعنی حیوان حتما باید درد سربریدن را حس کنند تا اینها کوفت کنند /
جمعه 24 تیر 1390

odin - بلژیک - انتورپن
قبلآ هم اینو نوشته بودم اما فکر میکنم لازمه که دوباره بنویسم، گاندی رهبر بزرگ هند و مبارزات بدون خشونت میگه: مدنیت در یک جامعه را از رفتار مردم ان جامعه با حیوانات بسنجید. ببینید در ایران و کشورهای مسلمان با حیوانها چه میکنن و اینها که بقول اقایون همه «کافر و ملحد و ضددین» هستن، چه میکنن. عروسی،گوسفند سر میبرن،عزاداری گوسفند سر میبرن،ازخرابشده مکه برمیگردن،گوسفند میکشن،از بیمارستان میان همینطور.کباب گنجشک، امام جعفرصادق:کبوتر تازه از تخم درامده بخورید قوه باء رو در سانفرانسیسکو رو قوی کنید!اخه بما بگین کسی دلش میاد کبوتر تازه بدنیا اومده رو بکشه و بخوره؟ ذبح اسلامی!؟سر ببرین و بخورین.بخدا دیگه بریدیم از اینهمه جهالت و پستی و وقاحت اینها.دست هم برنمیدارن.خجالت هم نمیکشن.
جمعه 24 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
amirkabir -استرالیا - سیدنی درود بر شما به امید ازادی ایران زمین
جمعه 24 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
odin - بلژیک - انتورپن . دوست گرامی-- این قربانی کردن گوسفند در عزا و عروسی و برای مسافر یک رسم شرم اور حیوانی و کثیف است و می دانید که در سفر بت پرستان ایران برای زیارت مکه مسکن بت بزرگ و خل و چلهای کشورهای دیگر از کشتار حیوانات دریای خون براه می افتد تا خدای دراکولایشان راضی شود /
جمعه 24 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
ARTEMIS-SW گرامی, چون ما همدیگر را تا حدودی میشناسیم و با اینهمه تلخی ها و شادی ها البته کمتر که با هم در این دنیای مجازی با همدیگر داشتیم, پس میتوانیم با سوالهای انتقادی و تیزمان از همدیگر باعث سوتفاهم نشویم ! دوست عزیز, قبل از دیدن کامنت شما, خواستم از odin کاربر گرامی سوال کنم که ایا داستان کبوتر و جوجه اش حقیقت دارد و یا نه, که از این سوالم بنابدلایلی صرفنظر کردم, بهرحال, ارتمیس گرامی, انچه را که شما توصیف کردید ( کشتار خونین گوسفندان ) کمکی برای راه حل مشکل ما در " حال حاضر " نیست, زیرا شعور فرهنگی و حیواندوستی مردم ایران هنوز به حد جهان اول رشد نکرده, زیرا اینگونه تشریح کردن شما باعث سوتفاهم میشود و " اعتبار " شما پیش مردم عوام کاسته خواهد شد ! دوست گرامی, فراموش نکنید, وقتی برژیت باردو, مثل شما اعتراض کرد که مسلمانان باید دست از این کشتار عیدقربان بکشند ,در سالهای اول اعتراضش
شنبه 25 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 2): چطور مورد حمله افراد مسلمان اروپایی که تا اندازه ای مدرنتر هستند, قرار گرفت ! خانم گرامی, بهنگام نوشتن این کامنتم بیاد کشتار بچه فوکها و سگهای دریایی در نروژ و کانادا افتادم که داد جهانیان در امده که نوعی از کشتار عید قربانی در کشوزهای اسلامی هست ! جان کلام اینکه نباید به وجدان مردم ساده و بیخبر از جهان زیاد فشار اورد که عکس العمل معکوسی میدهد و شما را جدی نمیگیرنند و یا شما را دشمن خود میپندارند, زیرا مانند اینست که من به بچه 7 ساله از فیزیک و شیمی درسی بدهم ! با سپاس فراوان و تا بعد همواره شاد و مکمل هم باشیم .
شنبه 25 تیر 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
الان در مرز کنیا و سومالى بیش از ٤٠٠ هزار نفر در کمپ هاى پناهندگى دچار وضع وحشتناکى هستند مخصوصا مواد غذائى که خیلى مورد نیاز است
شنبه 25 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
khosh bavar - ایران - یزد . گرامی کار زشت زشت است حال چه مسلمان چه غیره/ اینرا توضیح دهم کتاب پندار خدا اثر ریچارد داوکینز بی خدا منتشر می شود به همه ی زبانها حتی فارسی چرا یک مسیحی یک یهودی که خدای او هم از اسمان به زیر کشیده شده بفکر بریدن سر او نمی افتد?? ولی در همین کشورهای اسلامی که ایران هم به لطف عنقلابیون جزو انها شد سرت بر باد خواهد رفت اعمال حیوانی در غرب 1 مورد تائید 95 د ر صد نیست 2 جنبه ی مذهبی ندارد/ ولی قربانی گوسفند یک عمل وحشیانه و برامده از سرزمین حجاز است مطمئن باشید نه کامنتهائی چون من و ادین و نه معتدل چون شما کوچکترین اثری در مغز حمار خورده ها نخواهد کرد تنها یک محیط ازاد برای ابراز نظر همین/ ملت از مطالعه فراریست بوده .هست.خواهد بود. شاد باشید/
شنبه 25 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
khosh bavar - ایران - یزد . و موضوع دیگری که باید توضیح دهم و به دلیل شغلم در دو کشور با ان برخورد داشته ام ایرانیان80 در صد خود را با مدرنیته ی اروپا وفق داده و اسلامشان مثل اسلام قبل از عنقلاب ابکی است و معمولا برای توجیه می گویند اسلام واقعی این نیست!و این مرهون جامعه ی بازقبل از عنقلاب ایران است !! ولی جهت اطلاع شما تمام اسلامیهای عرب فلسطینی پاکستانی و افغانی با وجود سالهای طولانی اقامت در خارج کوچکترین روزنه ای از پیشرفت در جهت عکس خرافات مذهبی در انان دیده نمی شود /هزاران درود من بر بودا اموزگار بزرگ و زردشت که فرمود///وای بر کسانی که شتران را با فریاد به کشتارگاهها می برند///شاد باشید
شنبه 25 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
ARTEMIS-SW گرامی, کاملا با شما موافقم, مخصوصا در این 2 قسمت بحث شما, که بعضی ها بخودشان " دروغ " گفته و رودرواسی دارند که این اسلام, اسلام " واقعی " نیست, هرچند قوانین اسلام بدتر از اینهم هست که با منطق و شعور انسان امروزی مطابقت ندارد, بعنوان مثال پرت کردن همجنسگرایان از کوه ! و یا وفق ندادن مسلمانان اروپایی با جامعه مدرن اروپایی, زیرا انان " مخالف بودن " را با سیستم دمکراسی را " شیک " میدانند و از روی کمبود, خواهان " عرض اندام کردن " در جامعه اروپایی هستند و از روی جبر پرهیزکار شدند و مانند زمان شاه روانشاد, مردم بیسواد ایران, و از روی ندانم کاری دست به مخالفت میزنند ! دوست گرامی, هدفم فقط این بود که مردم ایران ظرفیت شنیدن و عمل کردن به گفته های شما را ندارند ! شاد و راهنما باشید .
شنبه 25 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.