مقام قضایی از مرخصی سکینه محمدی آشتیانی خبر داد


مقام قضایی از مرخصی سکینه محمدی آشتیانی خبر داد

پرونده خانم محمدی آشتیانی بازتاب گسترده ای در رسانه های جهانی داشته است

یک مقام قضایی ایران می گوید سکینه محمدی آشتیانی، زنی که حکم سنگسارش در پی اعتراضات گسترده بین المللی متوقف شده، به تازگی از زندان به مرخصی رفته است.

مالک اژدر شریفی، رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی، به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که خانم محمدی آشتیانی اخیرا برای شرکت در مراسم ختم مادرش مرخصی رفت.

سکینه محمدی آشتیانی در سال ۲۰۰۶ به اتهام مشارکت در قتل همسرش و ارتکاب "زنای محصنه" در تبریز محاکمه و به سنگسار محکوم شد.

به دنبال فشارهای جهانی برای جلوگیری از اجرای حکم سنگسار، قوه قضائیه ایران اعلام کرد که خانم آشتیانی به جرم دست داشتن در قتل همسرش به قصاص محکوم اما حکم سنگسار وی معلق شده است.

مالک اژدر شریفی به ایرنا گفته است: "به رغم انتشار برخی اخبار کذب در رسانه های خارجی، متهمه فوق در صحت و سلامتی کامل و بدون هیچ مشکلی از نظر جسمی در زندان است و همچون سایر زندانیان از حق و حقوق خود به طور کامل برخوردار است."

محمد مصطفایی که در گذشته وکالت خانم آشتیانی را برعهده داشته و به نروژ پناهنده شده است روز چهارشنبه به بی بی سی فارسی گفت که موکل سابقش پیشتر هم به مرخصی رفته بود.

او با توجه به این روند، ابراز خوش بینی کرد که حکم سنگسار یا اعدام سکینه محمدی آشتیانی اجرا نشود.

آقای مصطفایی گفت که مرخصی دادن به پرونده هایی از این قبیل رویه دادگستری نیست، "مگر آنکه خطر احتمالی سنگسار یا اعدام از بیخ گوش متهم گذاشته باشد."

این در حالیست که رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی به ایرنا گفته که این پرونده روال عادی خود را طی می کند و تغییری در آن ایجاد نشده است. وی در تیرماه گذشته خبر توقف حکم سنگسار خانم محمدی آشتیانی به دستور رئیس قوه قضائیه ایران را تایید کرده بود.

تا به حال چند پرونده علیه خانم آشتیانی تشکیل شده است.

او ابتدا در سال ۲۰۰۶ به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت شوهرش - ابراهیم قادرزاده - به شلاق محکوم شد اما چند ماه بعد در جریان محاکمه مردی که به قتل شوهر او متهم بود بار دیگر اتهام "زنای محصنه" علیه او مطرح شد.

همین اتهام بود که به صدور حکم سنگسار برای او منجر شد. دیوان عالی ایران حکم سنگسار را در روز ۲۷ مه ۲۰۰۷ تایید کرد.

گروه دیده بان حقوق بشر که پرونده او را دنبال کرده می گوید که خانم آشتیانی گفته است که اقرارهایش نزد بازجویان در زمینه زنا تحت تهدید بوده و آن را پس گرفته است.

مقام های ایرانی در ماه ژوئیه ۲۰۱۰ از طریق سفارت این کشور در لندن به رسانه های غربی اطلاع دادند که حکم سنگسار خانم آشتیانی معلق شده است.

رسانه های وابسته به دولت ایران بارها در برنامه هایی اقدام به پخش "اعترافات" خانم آشتیانی کرده اند که او در آنها از جمله اتهام مشارکت در قتل شوهر را می پذیرد.

avareh swed - سوئد - بوروس
مرخصی رفتن این خانم هم بیشتر به جوک شبیه است . ویا از بس دروغ گفتن .حرف راست راهم باور نداریم .بالاخره معلوم نشد واقعا زنا کرده .یا بکسی مربوط نیست چکار کرده . ..
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

nilofar_uk - انگلستان - لندن
خوب معلوم بود دیگه بعد از اون حرفهایی که خودش و پسرش تو تلویزیون ایران زدند باید هم به مرخصب بره چند وقت بعد هم آزادش میکنند اون شوهر بیچاره هم که مرده خونش پایمال میشه
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

felora - ایران - تهران
هیچ وقت دلم نخواسته قاضی"بشم ! چون خیلییییییییییییی سخته!!حتی برای نزدیک ترین ادمای زندگیمون نباید راحت, نظری به قضاوت بدیم ! چه برسه به .....
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
اینهمه تبلیغ برای زنی که احتمالا در کشتن شوهرش دست داشته، برای مبارزان دربند نوایی از کسی در نمیاید.
جمعه 24 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.