پیشنهاد عربستان به هند: به جای ایران از ما نفت بخرید


پیشنهاد عربستان به هند: به جای ایران از ما نفت بخرید

عصر ایران : عربستان سعودی در تلاش است تا از مشکل پیش آمده بر سر بازپرداخت بدهی نفتی هند به ایران ، استفاده کرده و بازار نفت آسیای جنوبی و هند را از چنگ ایران در آورد.

به گزارش
عصر ایران دو مقام نفتی عربستان که نخواسته اند نامشان فاش شود به خبرگزاری بلومبرگ گفتند که شرکت نفت دولتی عربستان به شرکت های نفتی و پالایشگاه های هند پیشنهاد داده تا به جای ایران از عربستان نفت بخرند تا بدینسان مشکل پرداخت پول نداشته باشند.

به دلیل تحریم های مالی و بانکی اعمال شده علیه ایران در ماه های گذشته موضوع پرداخت بدهی نفتی هند به ایران یکی از مشکلات جدی بر سر راه ادامه صادرات نفت به هند بوده است.

بانک های معتبر بین المللی به دلیل تحریم ها قادر به پرداخت پول به ایران نیستند و ایران و هند چند دور مذاکره برای حل این معضل برگزار کرده اند که تاکنون به نتیجه مشخصی نرسیده است.

ایران پس از عربستان دومین صادر کننده بزرگ نفت به هند است که روزانه 400 هزار بشکه نفت به این کشور صادر می کند و هند دومین بازار بزرگ نفت ایران است که سالانه 12 میلیارد دلار نفت از ایران می خرد .

عربستان بزرگ ترین دارنده و صادر کننده نفت در جهان است که روزانه حدود 9 میلیون بشکه نفت تولید می کند ، اما مقامات نفتی عربستان می گویند که بیش از 3 میلیون و پانصد هزار بشکه ظرفیت تولید نفت اضافی نیز دارند. این میزان ظرفیت اضافی عربستان بیش از کل تولید نفت ایران می باشد.

یک منبع نفتی سعودی به بلومبرگ گفته که عربستان مشغول رایزنی با شرکت های نفتی هندی است . وی از اظهار نظر بیشتر در این باره به دلیل محرمانه بودن مذاکرات خودداری کرده اما یک سخنگوی شرکت نفتی آرامکوی عربستان نیز بدون تایید خبر انجام مذاکره شرکت نفت دولتی عربستان با شرکت های هندی اعلام کرده که قادر به اظهار نظر درباره گمانه زنی ها و شایعات نیست.

گفتنی است در اواخر دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش نیز در چارچوب سیاست فشار دولت آمریکا به ایران ، ملک عبدالله پادشاه عربستان با انجام یک سفر به چین ، تلاش کرده بود تا مقامات پکن را از خرید نفت ایران منصرف سازد و به آنها وعده داده بود که ریاض حاضر است در صورتی که چین از ایران نفت نخرد ، نفت مورد نیاز این کشور را تامین کند.
 
ایران هفته گذشته به شرکت های نفتی هندی درباره بازپرداخت بدهی نفتی شان هشدار داده است ، اما برخی ناظران بر این گمانند که شرکت های نفتی هندی از وضعیت پیش آمده در زمینه تحریم ایران سوء استفاده کرده و با اطمینان خاطر از اینکه ایران حاضر نخواهد بود تا دومین بازار بزرگ صادراتی خود را از دست بدهد ، همچنان به بهانه مشکل پرداخت بانکی بدهی های خود ، از ایران نفت وارد کنند.

 دیوید کرش یک تحلیلگر  نفتی آمریکایی درباره پیشنهادعربستان برای جایگزینی به جای ایران در بازار نفت هند ، می گوید که  این مساله کاملا در جهت منافع ملی آمریکا است و احتمالا واشنگتن از این پیشنهاد عربستان استقبال می کند.

morid - ایران - بوشهر
سوگلی نوکرهای امریکا عربستان.افسوس عمرتان به پایان رسید واز عاقبت نوکران دیگر همچون صدام مبارک بن علی .عبدالله صالح درس عبرت نمیگیرید چقدر احمقند این باصطلاح شاهزادگان فسیل شده.
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

alirezaperspolisi - ایران - بندرعباس
خاکبرسرشون بکنن نفت مجانی میدن به هندیها حالا براشون ناز هم میارن وضعیت ایران شده تو اسیا پیش گداهای مثل هند و پاکستان و سوریه و لبنان وووو مثل ف..های بیچاره ای که از شب تا صبح در اختیارن فرداش هم با لگد و دست خالی از خونه بیرونشون میکنن
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
به امید پروردگار ازاین تحریم ها عبور میکنیم . و بعد میله داغ برای خاندان السوسمار اماده داریم . حالا یک سری احمق برن سفرمکه و پول تو جیب این اصل و نصب وحشی هابریزن .دشمن اصلی ایرانیان این نیاکان سگ هستند . نه قوم یهود .
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

marka - گرگان - ایران
هندیها انقدر احمق نیستن که نفت مفتو بزارن برن دلار خیرات عرب احمق کنن
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

mamoti - ایران - کرج
من هم قبول دارم دشمن ما اسلامی(عرب) ها هستند نه یهودیها. اصلا یکی به من بگه ظرف 2500 سال گذشته یهودیها چه آسیبی به ما رسوندن وعربها چه کردن؟
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.