افغانها کارفرما و ایرانیها کارگر

بیگانه هایی که زمین می‌خرند

افغانها کارفرما و ایرانیها کارگر

جام جم آنلاین می نویسد :

در حالی مردم کرمان همچنان در انتظار تصمیم مسئولان برای خروج افاغنه از این استان هستند که هم اکنون افاغنه با خرید زمین به مالکان اصلی برخی مناطق کرمان تبدیل شده اند.

به گزارش مهر، علیرغم تاکید و پیگیری های مکرر مردم و برخی از مسئولین کرمان مبنی بر ساماندهی و یا خروج افاغنه از این استان، این مسئله به حال خود رها شده تا جایی که روز به روز بر میزان مشکلاتی که این مهاجرین ایجاد می کنند، افزوده می شود.

در کنار همه معضلات ناشی از حضور این مهمانهای ناخوانده، مالکیت آنها بر زمین و صاحبخانه شدن آنها، همچنین عدم رعایت مسایل بهداشتی، بیش از سایر مسایل مردم و مسئولین را نگران کرده است.

نکته دیگر افزایش ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه است که درنهایت منجر به بروز مشکلات اجتماعی می شود.

بعد از ممنوعیت ورود افاغنه به استان سیستان و بلوچستان، کرمان به عنوان محلی امن، مقصد اصلی این اتباع بیگانه شد.

در طول این سالها، سیل ورود این افراد به استان، با چنان سرعت مهار نشده ای ادامه یافته است که در حال  حاضر حدود 15 درصد و معادل 200 هزار از جمعیت کرمان را افغانیها تشکیل داده اند.

البته در کنار این، تعداد زیادی از آنها هستند که به اصطلاح غیرمجاز و فاقد کارت شناسایی نامیده شده و در سرشماری ها به حساب نمی آیند.

این آمار بالای جمعیتی افاغنه در استان کرمان، تبعات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و مذهبی جبران ناپذیری را به همراه داشته است بیش از 17 هزار نفر از این مهمانهای ناخوانده، فرصت های شغلی کرمانیها را تصاحب کرده اند، ۳۰ درصد جرایم خشن استان کرمان هم توسط این افراد روی می دهد همچنین مسئولین حوزه بهداشت و درمان استان، از وضع نامناسب بهداشتی آنها به شدت ابراز نگرانی می  کنند.

 100هزار افغانی ساکن کرمان کارت بهداشت ندارند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رابطه با مسایل بهداشتی این مهاجرین اظهار می کند: طبق آمار رسمی حدود 85 هزار نفر از افاغنه در کرمان زندگی می کنند که دارای کارت بهداشت بوده و خدمات می گیرند اما حدود یکصد هزار نفر هم افغانی غیرمجاز دراستان زندگی می کند که وجود این جمعیت غیرمجاز بروز مشکلات جدی را موجب شده است.

اسدالله گردان در توضیح این مطلب می گوید: از آنجا که این صدهزار نفر از لحاظ قانونی دچار موانعی هستند اعتباری برای ارایه خدمات بهداشتی به آنها تخصیص نمی یابد اما برای اینکه بیماری های این گروه، شاخص های بهداشتی ما را تحت تاثیر قرار ندهد، مجبور هستیم به صورت اکتیو این افراد را در محل هایی که اقامت کرده اند همچون حوالی کوره ها و باغات پسته شناسایی کرده و به آنها خدمات بهداشتی درمانی ارایه دهیم.

وی با اشاره به شیوع اپیدمی سرخک در افاغنه و کشف و مهار آن در کرمان در سال گذشته نیز می گوید: اگر این بیماری به شهر سرایت می کرد معضل جدی در زمینه بهداشت در منطقه ایجاد می شد که خوشبختانه با کشف و مهار به موقع آن، چنین اتفاقی رخ نداد.

افاغنه غیر مجاز؛ نیمی از جمعیت اتباع افغانستان در کرمان

رییس کل دادگستری کرمان نیز  با اشاره به وجود 200 هزار افغانی در کرمان می گوید: بیش از نیمی از این افراد افاغنه غیر مجاز هستند.

حجت الاسلام علی توکلی اظهار می کند: بسیاری از مشکلات استان کرمان ناشی از حضور افاغنه در استان کرمان است.

15 درصد جمعیت کارگری استان در اختیار افاغنه

در همین حال، بر طبق آمار حدود ۱۵ درصد از جمعیت کارگری استان کرمان را افاغنه تشکیل می دهند و همین ارقام نشان می دهد که این میهمانان ناخوانده توانسته اند بخش قابل توجهی از فرصتهای شغلی کرمان را اشغال کنند.

در این شرایط اما، مهاجرین افغانی در کرمان بیشتر شهرهای نزدیک به مرکز استان نظیر اختیارآباد و زنگی آباد را برای اقامت مناسبتر دیده اند و ساکنان این شهرها بیش از دیگران، از وجود این مهاجرین متضرر شده و می شوند.

در خصوص اینکه سکونت افاغنه در این مناطق چه تبعات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی را موجب شده است، خبرنگار مهر با زهرا حسینی، رئیس شورای شهر اختیارآباد و حسن زنگی آبادی، نایب رئیس شورای شهر زنگی آباد که دو مرکز عمده تجمع افغنه در شهر کرمان هستند به گفتگو نشست.

افاغنه؛ بیشترین دریافت کننده خدمات بهداشتی

نایب رئیس شورای شهر زنگی آباد از سکونت جمعیت دوهزار نفری مهاجرین افغانی در این شهر خبر داد و ضمن اشاره به مشکلات بهداشتی ایجاد شده از سوی این افراد اظهار می کند: به دلیل تراکم بالای جمعیت خانواده های افغانی و کمبود امکاناتی که دارند، مسایل بهداشتی زیادی در این منطقه ایجاد شده است.

حسن زنگی آبادی می افزاید: در حال حاضر برای کنترل بیماری ها و جلوگیری از بروز مشکلات شدید بهداشتی، بیشتر امکانات مرکز بهداشت ما صرف واکسیناسیون و تنظیم خانواده افغانیها می شود.

وی با بیان اینکه به تعداد جمعیت ساکن در محله های شهر زنگی آباد، افغانی زندگی می کند می گوید: همچنین  حدود شش هزار نفر در اطراف شهر ساکن شده اند.

خانه های مخروبه و قدیمی محل زندگی افغانی ها

زنگی آبادی می گوید: این افراد بیشتر در خانه های قدیمی و متروکه شهر ساکن شده و در محل زندگی خود از حداقل امکانات محروم هستند.

وی ضمن ابراز نگرانی شدید از این مسئله و با بیان اینکه محل زندگی افغانها بسیار نامناسب است، اظهار می کند:  در این خانه ها جمعیت زیادی زندگی می کنند تا جایی که یکی از مردان افغانی ساکن در زنگی آباد، صاحب سه زن و 40 فرزند است.

وی ادامه می دهد: افغانیها در همین محلهای نامناسب اقدام به نگهداری دام هم می کنند که این خود بر مسایل بهداشتی دامن می زند.

تغییر شغل افغانها از کشاورزی به معامله گری

وی در ادامه، به تبعات اقتصادی حضور این مهاجرین در شهر زنگی آباد اشاره و اظهار می کند: چون این شهر یکی از مناطق پسته خیز استان بوده بسیاری از افغانها در این باغات مشغول به کار بوده اند.

نایب رئیس شورای شهر زنگی آباد ادامه می دهد: اما در یکی دو سال اخیر به دلیل مشکل کمبود آب، کشاورزی این منطقه دچار افت شدید شده و به تبع آن، افغانها به مشاغل دیگری نظیر معامله گری، کوره داری و مشارکت با ساکنان بومی شهر در فعالیت های اقتصادی کرده اند.

جای کارفرما و کارگر عوض شده است

زنگی آبادی با تاکید بر اینکه وجود افغانها در این منطقه به یک معضل اساسی تبدیل شده می گوید: در بسیاری از موارد جای کارفرما و کارگر عوض شده و ساکنان بومی این شهر به صورت کارگر برای افغانیها کار می کنند.

وی اظهار می کند: همچنین این افراد مهاجر با برخی از ساکنان بومی در فعالیت اقتصادی شریک شده اند و در صورت بروز هر مشکلی برای آنها ایرانیها بهترین حامی برایشان شده اند.

افغانها بروند، بانکهای زنگی آباد ورشکست می شوند

وی ادامه می دهد: چند سال پیش طرحی را در زنگی آباد اجرا کردیم و توانستیم جمعیت افغانیها در این شهر را از پنج هزار نفر به دوهزار نفر کاهش دهیم اما این طرح عملا بی فایده بود چرا که در بسیاری از موارد این افراد از سوی شرکای بومی خود حمایت شده و برگشته اند علاوه بر آن با میزان زاد و ولد خانواده های افغانی خیلی زود جمعیتشان مجددا افزایش می یابد.

وی می گوید: هم اکنون مهاجرین افغانی به آن چنان سرمایه ای دست یافته اند که چندی پیش مسئول یکی از بانکهای زنگی آباد  اعلام کرد که اگر بروند بانکهای این شهر ورشکست می شوند!

50 درصد دانش آموزان زنگی آباد افغانی هستند

وی در ادامه، به مسایل فرهنگی، اجتماعی و مذهبی ایجاد شده از سوی افغانیها در مدارس زنگی آباد اشاره و اظهار می کند: طبق آمارها در حال حاضر 50 درصد دانش آموزان ما در مدارس شهر افغانی هستند که به صورت مختلط با بچه های ما از امکانات آموزشی استفاده می کنند.

زنگی آبادی می گوید: بدیهی است این مسئله پیامدهای نامطلوب مذهبی، فرهنگی و اجتماعی به دنبال دارد.

فعالیت افغان ها در مشاغل سخت

زهرا حسینی، رئیس شورای شهر اختیارآباد از سکونت حدود 400 نفر افغانی در این شهر خبر داد و گفت: در بحث مسایل اقتصادی وجود این افراد مسایلی را موجب شده اند.

وی بیان می دارد: بسیاری از فرصتهای شغلی را این مهاجرین از جوانان ما گرفته اند.

وی ادامه می دهد: این افراد بیشتر در مشاغل سخت فعالیت می کنند که همین کار جوانان ما را از انجام چنین کارهای دشواری بی مسئولیت کرده است.

وی تصریح می کند: به این دلیل شاید خروجشان در کوتاه مدت مشکلاتی را موجب شود اما در دراز مدت این مشکل رفع خواهد شد.

افغانیها؛ کارگران بی دردسر

وی می افزاید: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از ایرانیها تمایل دارند که افغانها بمانند چرا که این افراد کارهای سخت را انجام داده و کارگران بی دردسری هستند که در صورت خروج، بسیاری از این فعالیت های اقتصادی  لنگ می ماند.

سیاست افغانها؛ زندگی کم هزینه و سرمایه گذاری

وی در ادامه به وضعیت زندگی این مهاجرین در شهر اختیارآباد اشاره و اظهار می کند: اینها بیشتر در خانه های قدیمی و متروکه آن هم با حداقل امکانات و به سختی زندگی می کنند تا جایی که عمدتا حمام در خانه های خود ندارند.

رئیس شورای شهر اختیارآباد بیان می دارد: این شیوه زندگی مشکلات بهداشتی را برای ساکنان منطقه ایجاد کرده است.

وی می گوید: با این وضعیت بهداشتی بدیهی است که دانش آموزان افغانی در مدارس ما موجب بروز و انتقال بیماری می شوند اگر چه تاکنون مورد خاصی پیش نیامده است اما احتمال وقوع آن وجود دارد.

حسینی اضافه می کند: با این زندگی کم هزینه ای که مهاجرین افغانی در پیش گرفته اند در حال سرمایه گذاری پولهای خود هستند.

افغانها صاحب خانه شده اند

رئیس شورای شهر اختیارآباد از صاحبخانه شدن افغانیها در این شهر خبر داده و اظهار می کند: این افراد حق خرید و فروش و سند به نام کردن ندارند اما از طریق ایرانیها و به طور غیر مستقیم این کار را انجام داده اند.

حسینی می گوید: در حال حاضر با مالک شدنشان، خروجشان فوق العاده سخت تر شده چرا که به این راحتی نمی توانند از اموال خود دل بکنند.

وی بیان می دارد: هم اکنون چندین مورد در شهر اختیارآباد گزارش شده است که افغانیها خانه خریده اند؛ اکثریت آنها هم ماشین و موبایل شخصی دارند.

افزایش آمار ازدواج افغانها با ایرانیها

حسینی در ادامه، از افزایش آمار وقوع ازدواج افغانیهای ساکن در شهر اختیارآباد با جوانان محلی این منطقه خبر داد و تصریح کرد: در حال حاضر نزدیک به 10 مورد ازدواج انجام شده که همگی هم صاحب فرزند شده اند و این مسئله خود مشکلات بعدی را موجب شده است.

وی البته به برخی مزاحمتها از سوی جوانان افغانی برای دختران این شهر هم اشاره و اظهار می کند: بسیاری از آنها تغییر چهره می دهند و نمی توان تشخیص داد که آیا آنها افغانی هستند یا ایرانی.

حسینی همچنین با بیان اینکه بسیاری از خانه های محل سکونت افغانیها محل وقوع جرم است،عنوان می کند: افغانها در بحث مواد مخدر هم توزیع کننده هستند هم مصرف کننده که این نیز مسایل ناگواری را گریبانگیر مردم منطقه کرده است.

هزینه حضور افاغنه باید سنگین شود

وی می گوید: در حال حاضراز خانواده های افاغنه عوارض گرفته می شود که متاسفانه آنها این هزینه ها را پرداخت هم می کنند اما به عقیده بنده اگر این عوارض را سنگین تر کنند شاید عرصه برایشان تنگ شده و موجب بازگشتشان به کشور افغانستان شود.

حسینی همچنین عنوان می کند: باید آگاه‌سازی صورت بگیرد تا مردم از فروش ملک و اموال خود به این افراد جلوگیری کنند.

رئیس شورای شهر اختیارآباد گفت: خواسته مردم از دولت این است که با در پیش گرفتن سیاستهای خاص نسبت به خروج افغانیها اقدام کند.

منبع : جام جم آنلاین

kafar - المان - اخن
متاسفانه ما ایرانی ها بسیار راسیسم تر از همه راسیسمهای دنیا هستیم. تمام ایرانیان خارج از کشور میفهمن که رفتار ضد خارجی و یا راسیسم یعنی چی و حتما تا به حال یه کمی انرا حس کرده اند . نویسنده این مطلب بسیار بی ادبانه به این موضوع پرداخته . فکر کنم ما ایرانیها خیلی فاصله تا رعایت دموکراسی داریم . بسیار متاسفم .
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

kafar - المان - اخن
متاسفانه ما ایرانی ها بسیار راسیسم تر از همه راسیسمهای دنیا هستیم. تمام ایرانیان خارج از کشور میفهمن که رفتار ضد خارجی و یا راسیسم یعنی چی و حتما تا به حال یه کمی انرا حس کرده اند . نویسنده این مطلب بسیار بی ادبانه به این موضوع پرداخته . فکر کنم ما ایرانیها خیلی فاصله تا رعایت دموکراسی داریم . بسیار متاسفم .
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

keivan-swe - سوئد - گوتنبرگ
مشکلات کشور ما مهاجرین افغان نیستند. اینها همه بهانه حکومت برای کمبودهاست.
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

z.e.molla - ایران - ایران
گهی پشت به ذین و گهی ذین به پشت...
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
گهی زین به پشت و گهی پشت به زین ! فقط تقلید جنایاتها و تجاوزها بعضی کارگران شرور افغانی را نکنند, ما گذشتیم !
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
kafar -المان / کاملا صحیح فرمودی .
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

erfan-iran - ایران - تهران
kafar - المان - اخن : مسئله فقط راسیسم ا ملی گرایی ما ایرانیها نیست .. البته من نمیگم ما ناسونالیست نیستیم این حقیقت رو نمیشه کتمان کرد .. اما خود شما که د کشور آلمان زندگی میکنی لابد به قول معروف سرتو نینداختی پائین و وارد آلمان که نشدی ! .. از راه درستش رفتی و مهاجرتت دلایل خاص خودش رو داشته .. در این حرفی نیست که حرمت انسانی هر مهاجری باید راعایت بشه اما فرامشو نکن هیچ کشوری حاضر به پذیرش بی برنامه و فله ایی مهاجر نیست چرا که پیامدهای بد و ناخوشایندی بهمراه داره که ما در مورد مهاجران افغان در سی سال گذشته آن را تجربه کردیم .. حتما اطلاع دارید که آمریکا (یعنی کشوری که ما به وجود آزادی در آن می بالیم) بخش هایی از مرز خود و مکزیک را حصار کشی نموده و با تقویت نیروهای مرزبانی خود از ورود غیر قانونی و کنترل نشده مهاجران جلوگیری میکند . این مورد را می توان در کشورهای اروپایی هم دید . از طرفی شما و سایر دوستانی که مخالف اقدامات ایران هستند می بایست این مسئله را از دید ساکنان محل نگاه کنند .. در اینجا باید دید مردم کرمان چه دیدی در این مورد دارند !
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
اگر ایران در موقعیتی قرار میگرفت مثل برخی از کشورهای اروپایی, که سالانه ده ها هزار مهاجر وارد کشور میشد و ان هم نه فقط از یک ملیت بلکه جمعی از دها ملیت گوناگون. اونوقت چی میشد? دولت چی میگفت و ملت چیکار میکردن? جالب اینجاست که ایرانیان مهاجر و پناهندگان ایرانی از پر توقع ترین ملییتها هستند. شاید بد نباشد اگر وجدان خود را قاضی کنند و به مقایسه یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن با ایران بنگرند! برخورد مردم ما با افغانها و اجرای قانون پذیرش مهاجر و پناهنده توسط دولت ایران ! واقعا" جای کافی برای خجالت نمیماند.!!! ولی ادعاهای این ملییت با فرهنگ و با احساس با تاریخی چنان و شاهانی چنین, ادیانی فلان و دیدگاهی بهمدان, زمین و زمان را جر میده.!
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

mansourehtaghavi - ترکیه - ازمیر
kafar-آلمان. راسیزم در خون ما ایرانیان است.ما خود را بالاتر ونجیب تر وبهتر از تمامی نژادهای دنیا میدانیم در حالیه ثابت کردیم که عرضه حتی برای حفظ تاریخ وحرمتمان نداشتیم.چه به روز این افغان های بدبخت طی این سالها آوردند. بله بقول Khoshbavar عزیز گهی پشت به زین وگهی زین به پشت.حالا اوائلشه .صبر کنید .بازهم مانده.
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

mansourehtaghavi - ترکیه - ازمیر
kafar-آلمان. راسیزم در خون ما ایرانیان است.ما خود را بالاتر ونجیب تر وبهتر از تمامی نژادهای دنیا میدانیم در حالیه ثابت کردیم که عرضه حتی برای حفظ تاریخ وحرمتمان نداشتیم.چه به روز این افغان های بدبخت طی این سالها آوردند. بله بقول Khoshbavar عزیز گهی پشت به زین وگهی زین به پشت.حالا اوائلشه .صبر کنید .بازهم مانده.
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

bacheyebameyan - نروی - اسلو
kafar - المان - اخن -باهات موافقم . برام جالب بود قبلاً اگه همچین مسئله‌ای پیش میومد همه تقصیرارو به گردن افغانیها مینداختن اما اینبار نظراته منطقی‌ دادن . متاسفانه در ایران مهاجرین فقط حق تنفس دارن حتا اجازه کار در کارهای ساختمانی نداران . البته ایرانی‌های داخل ایران مسلما نمی‌تونن این حرفارو درست درک کنن چون خودشون مهاجر نشدن . و اینم باید بگم اونایی که بیکارن کمی‌ بیعرضه هستن و الی‌ تو ایران کسی‌ که بخواد کار کنه کار پیدا می‌شه حتما که نباید کار پشت میزی باشه.
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

سوییس - سوییس - برن
بترسید از تکرار تاریخ که ورود ترکان چه فاجعه ای برای ایران به بار آورد.حالا نوبت ورود افغانها به ایران شده است وقدرت گرفتن آنها.
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
z.e.molla - ایران - ایران.گهی پشت به زین و گهی زین به پشت(شامل این سوژه نمیشود چون در سال 5 کیلو مواد مخدر وارد میکنند و سریع مالک خانه میشوند...oghab - فنلاند - هلسینکی.تو یکی نمیخواد تایید بفرمایید درست است یا نه چون خود تو هم افغانی هستی لذا گفته تو بج نیست و اما kafar - المان - اخن.خودش هم افغانی هستش و از آب گلالود کوسه شکار میکند...تو نمیخواد از کیسه خلیفه بخشید و دیگران هم سخنگو نخواستند.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

klopatra7 - آلمان - دوسلدورف
چه لحن بی ادبانه و نژادپرستانه ای داره این مقاله اگه اینجا این نوشته شده بود طرف رو مجبور میکردن بیاد بگه غلط کردم
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
به باور من ایرانی فارس، افغانی به کشورم بیاید بارها بهتر است از پاکستانی های کاسه بدست و لبنانی و فلسیتینی های بسیجی نوچه که دستشان به سرکوب مردم ایران آلوده است، و برخی دیگر.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

faryar - نمسه - تهران
مام میهن از ایرانی نماهای اجنبی دوست که وجدان ملی ندارند بیزار است>آنهم خارجیهایی که بیشترشان بی فرهنگ و مسلمان متعصب هستند و مثل موش زادو ولد دارند/این ایرانی نماها باقی مانده از زمان یورش تازیان و مغولها و افاغنه و ترکان هستند--پس از سر نگونی رژیم جنایتکار اسلامی(آخوندی)باید آنها را به کشورشان پس فرستاد/ایران شده کشور گداها و کور و کچلهای اسلامی...
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

raha1984 - المان - هامبورگ
erfan_iran دقیقا درست میگیدشما !!alexxx خوبه خودتون هم دارید میگید کشورهای اروپا ! مردم ایران خود هزاران مشکل از رفاهی و کاری و پولی و تحصیلی و............ دارنند و کسی بهشون رسیدگی نمیکنه اونوقت شما توقع دارید از این دولت مزخرف که به پناهنده ای که غیر قانونی هستش پناه و امکانات رفاهی بده ؟؟!!
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

hovakhshatare - ایران - تهران
من دو تا دوست افغانی دارم که هر دو هم انسان‌های بسیار شریفی هستند. یکی‌شان فروشنده‌ی یک مغازه‌ی لوازم ورزشی بود که از این طریق آشنا و دوست شدیم و با دیگری هم به واسطه‌ی علاقه‌ی مشترک به شعر و ادبیات آشنا شدم. متاسفانه ما ایرانی‌ها عادت‌های بد زیادی داریم و یکیش هم اینه که خیلی اوقات همه را با یک چوب می‌زنیم. اگه چهار تا از افاغنه دزدی کنند کل جامعه‌ی افغانی‌ها رو به چشم دزد نگاه می‌کنیم انگار نه انگار که هموطنان خودمون هم شنیع‌ترین و فجیع‌ترین جنایات رو در کشور خودمون یا کشورهای دیگه مرتکب میشن. با kafar موافقم ما هنوز تا دموکراسی فاصله‌ی زیادی داریم.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

رضا هراتی - استرالیا - ملبورن
erfan-iran - ایران - تهران دوست عزیز . شما در ایران هستید و سر و گوش شما را اون مرتیکه دجال بسته است . شما اصلا معنی مهاجر را میدانید یعنی چی؟افقانها غیر قانونی نیامدند خمینی گفت که اسلام مرز ندارد و زمان جنگ افقانها بودند که در کنار ایرانیها با صدام میجنگیدند. تمام برادران ایرانی و افقانها که به خارج از کشور زندگی میکنند همه و همه به نام پناهنده مقیم ان کشورها شده اند پناهنده یعنی ورود غیر قانونی البته به قول ملا امامان شما کشورهای کفر نه مسلمان اما بیا این کافران رحم دل رل ببین. تمام دوستان قضاوت کنند ایا شما ها که در کشور های بیگانه زندگی میکنید به شما چنین توهین ناتی بشود یا با شما چنین رفتاری بشود ایا خدایی چه کارها که نمیکنید مثلا بچه شما را به مدرسه راه ندهند یا خانم شما که بار دار است به بیمارستان راه ندهند یا به شما کار ندهند و شما را به بار فوش و توهین در خیابان بگیرند یا پشت در خانه شما فوش بد بنویسند یا تنها پولی را که به رهن خانه داده اید به شما صاحب خانه ندهد........ وجدانند چه کار میکنید؟ این گوشه ای از مشکلات افقانها است.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

رضا هراتی - استرالیا - ملبورن
خدا لعنت کند این دولت دیکتاتوری را که مردم را انقدر به جان افقانها می اندازد. دوستان انصافا قضاوت کنید. خدایا تا کی توهین تا کی بدنامی تا کی بی حرمتی را باید مردم رنج کشیده افقانستان باید تحمل کنند؟ خدا یا یکی از صفات تو عادل است پس کجا است ان عدالت. ایا مسلمانی همین است به خدا کفر بهتر از این مسلمانی است. دوستان که در خارج هستید قضاوت کنید این مطلب چند درصد درست است؟
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

new new - دانمارک - کپنهاگ
واقعا برای بعضی ها که چنین افکاره فاشیستی و بدونه تاملی دارند متاسفم اکثر کسانی که چنین مقاله های رو مینویسن ۲ کلاس سواد ندارن و انسان های متعصبی هستن پس دوستان افغان ناراحت نشین
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

nemat420 - کانادا - لندن انتاریو
رضا هراتی-استرالیا-ملبورن/دوست عزیز افغان را با حرف "غ"می نویسند نه با "ق".شما که خود افغان هستی چطور فرق افغان وافقان و نمیدونی.اشتباه تایپی هم نیست چرا که چند بار تکرار کردی.ولی بانظرت کاملا موافقم.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

erfan-iran - ایران - تهران
رضا هراتی - استرالیا - ملبورن : من در کشوری زندگی میکنم که هویت و تاریخش هر روز مورد تجاوز و تعدی قرار میگیرد .. من در کشوری زندگی میکنم به نام ایران که برای حفظ نام و هویتش باید خون و دل بخورم ...در کشوری زندگی میکنم که هزاران هزار مشکل نهادینه شده دارد اما مسئولین به فکر مدیریت جهان و ترویج اسلام منفور هستند .. در کشوری زندگی میکنم که اقتصاد و صنعتش روز به روز ویران تر می شود اما سیل محصولات چینی همچنان به داخل کشورمان سرازیر می شود .. در کشوری زندگی میکنم که جوانانش بی کار و خانواده هایی را می بینم که به نان شب شان محتاجند .. در کشوری که مهمترین مشکل و وظیفه پلیس ( از دید مشتی آخوند امل و مذهبیون مسلمان کثیف) مقابله با تبرج چکمه و موی زنان و حجاب یک دختر 13 ساله است .. در کشوری که بیدادگاه است و به قولی اراذل و اوباش آزاد و دانشجویش در در شکنجه گاههای اسلام ناب ...
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

erfan-iran - ایران - تهران
...... بپذیرید که نمی شود و نمی توانیم سکوت کنیم . نمی توانیم حق کودکان و مردم کشورمان را به دیگری بدهیم ... اصلا افغانها فرشته !.. ولی فراموش نکنید ایران استرالیا نیست و استرالیا ایران ! ... در ضمن خمینی جنایتکار خیلی حرفها زد که نسل ما تاوانش را می دهد ولی خنده دار این است که 99 درصد مهاجران تنها بخاطر یک زندگی بهتر (اگر در ایران وجود داشته باشد) وارد ایران می شوند و با خمینی و مرزهای کذایی اسلام محمد کاری ندارند ... تاکید میکنم من به افغانها توهین نمیکنم چرا که زمانی همکلاسی و همبازی افغانی داشته ام (ترجیح میدهم بگویم تاجیک) اما هر چیزی باید در مجاری قانونی و عقلانی اش باشد
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

پریستوک - ایران - تهران
ما با افغان ها مشکلی نداریم، ما باافغان های مسلمان و تحصیل نکرده و با طرز فکر پایین مشکل داریم که یه جورایی سربار جامعه ما می شن!
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
kafar - واژه هایی که یزم یا یسم در آخرشان هست، نام هستند و نمیتوان آنها را بعنوان صفت بکار برد. در دستور زبان زبان آلمانی هم همین است.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
faryar - هم میهن گرامی، میدانم چه میگویی، در میان ایرانیان میهن دوست کم است، در همین سایت میبینی که بیشتر شان به جا به ملا و اسلام دشنام و ناسزا میگویند، اما کمتر کامنتی درباره ستایش از میهن و پادشاهان بزرگواری مانند کوروش و داریوش و سرداران بزرگ ایرانی دیده میشود. تا یک بسیجی از رژیم پشتیبانی کند سدها نفر بر سرش میریزند، اما کسی که از تاریخ ایران بدگویی کند و دشنام دهد، تنها چند کاربر مشت بر دهانش میزنند. بروید در تاپیک چنگیز آدمکش در همین سایت، و ببینید کسانی به ستایش از این آدمکش ویرانگر ایران پرداخته و کسی صدایش در نیامده. درباره افغانی، برای من ایرانی فارس میهن دوست، اگر کسی برای کشورم کاری سازنده انجام دهد، خوش آمد. کشور ما اکنون در دست یک مشت تازی وحشی اسیر است و مشکل ملایان و تازی پرستان و مغول پرستان هستند.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
kafar - المان - اخن . لطفا دقت کنید در اکثر موارد لغات بطور غلط استفاده می شود راسیسم/ایده/ راسیست در مورد شخص/ نمی توانیم در مورد فرد بگوئیم راسیسم است یا کمونیسم است//در ضمن کلمه ی فارسی راسیسم نژاد پرستی است/
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
کشورهایی مانند امریکا و کانادا بدست مردم مهاجر تبار ساخته شده و پیشرفت کرده اند. این از عرضه یک دولت است که خارجی های با استعداد را به خود کشانده و آموزش درست به انها بدهند که به سازندگی کشورشان بپردازند. کشور امام زمانی جمکرانی، درست وارونه آن، هرچه جوان ایرانی با استعداد بوده فراری داده است و کشور افتاده بدست یک مشت تازی بیسواد و بادنجان دور قاب چین رهبر کوکناری، که حتی یک جمله پارسی درست هم نمیتوانند بنویسند.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

رضا هراتی - استرالیا - ملبورن
nemat420 - کانادا - لندن انتاریو .عاقلان در پی لغت اش نروند. دوست عزیز تشکر. خوب و بد تمام دنیا دارد اگر یک کسی اشتباهی میکند بقیه گناهی ندارند
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

رضا هراتی - استرالیا - ملبورن
erfan-iran - ایران - تهران .دوست عزیز طوری میگویی (من در کشوری زندگی میکنم که هویت و تاریخش هر روز مورد تجاوز و تعدی قرار میگیرد )انگار هر روز افغانها به ایرانیها تجاوز میکنند.و گفته اید ایران استرالیا نیست . مگر افغانها در ایران از دولت ایران پول خواستند یا کمک نقدی یا صندلی ریاست جمهوری؟ به دنبال یک زندگی بدون توهین وارام هستند . بیا ارزش افغانی را در سطح جهانی ببین نه در سطح ایران . دوست عزیز خوب و بد در تمام دنیا است . ایران 70 میلیون جمعیت دارد این 2 میلیون هم روش .
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
رضا هراتی - استرالیا - ملبورن..نوشته ای بیا ارزش افغانی را در سطح جهانی ببین نه در سطح ایران..ما همینجاداریم میبینیم دیگه نمیخواد جهان را بدنام کنی,,,,,,این 2 میلیونی که تو میخواهید پیشکش کنی به ایران اندازه 3 برابرش مشکل ساز هستند,,,,بعد از عمری خفت و خاری زندگی در ایران و هر شب میرفتند زیارت خمینی گوربه گور شده برای مصلحت اندیشی.دور مرقدش زار زار گریه میکردند. ,همینکه پاشون به خارج میخوره و هنوز زیرشان گرم نشده فورا دری وری شروع میشه..کمی مردانگی و غیرت لازمه زندگی هر کسیه..اگر از استرالیا هم دیپورتت کنند همینی هستی که بودی.
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

Ali- Ghaznavi - سوئد - مالمو
خانه به دوش - سوئد - استکهلم !!! تو چه دری وری میگی? متاسیفانه چیزی که در وجود شما نیست, ادمیت است. به خمینی فحش نده چون خودت اجیرش هستید. ...
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

Ali- Ghaznavi - سوئد - مالمو
خانه به دوش - سوئد - استکهلم !!! به گفته ای صاحب تون, اب را جای بریز که میسوزه. ...
جمعه 24 تیر 1390

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
Ali- Ghaznavi - سوئد - مالمو ..سری قبل خوب جوابتو گرفتی.در ضمن(.متاسیفانه نیست متاسفانه.)تو هنوز نمیفهمی فارسی درست بنویسی یا که تلفظ کنی.جواب ا.ب.ل.ه.ا.ن.خاموشیست.
جمعه 24 تیر 1390

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
Ali- Ghaznavi - سوئد - مالمو.در ضمن فراموشم شد برایت بنویسم چون تو بیش از حد سوختی پیشمرگ هرات شدی.یارو مشغول کاشت( خشی جونه)بعد مینویسه استرالیا..سوئد مالمو...)new new - دانمارک - کپنهاگ.تو یکی هم افغانی هستی نمیخواد از طرف دیگران وکیل وصیت بشید و یا احساس دلجویی و ترحم دیگران را. کنی..
جمعه 24 تیر 1390

Ali- Ghaznavi - سوئد - مالمو
خانه به دوش - سوئد - استکهلم ! سری قبل این تو بودی که جواب تو گرفتی. ... من همیشه ازین سایت بازدید میکنم. هر.. که در رابطه به افغانهای غیوربکنی, جواب تون رو میگری. در ضمن کلمات وصفات که درخور خودت هست به دیگران مگو! کمی به خود بیا ..
جمعه 24 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
raha1984-هامبورگ ببین دوست من, برای تائید نظر من کافیست تیتر این مطلب رو بخونی ( افغانها کارفرما و ایرانیها کارگر ) این چی رو میرسونه? مگه این خلاف قانون طبیعته که یه افغان کارفرما باشه? مگه همین کارفرما محل کار واسه اون ایرانیا ایجاد نکرده? کجای این کار غلته, فقط چون ملییت دیگه است? اره دوست عزیز این منظور من بود. خدا نگهدار
جمعه 24 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
raha1984-هامبورگ با سلام دوست عزیز. نه من از این دولت هرگز همچون انتظاری ندارم. با مردم خودش که در خانه خود احساس غریبی میکنن چه کمک و خدمتی میکنه? بجز غارت اموال این مملکت کار دیگری هم کرده? من دیدگاه مردم رو عرض کردم. و این هیچ ربطی به مشکلات این جامعه نداره, چون در زمان شاه, در فصل اول ورود افاغنه به ایران موارد وحشتناک و شرم اوری اتفاق میافتاد. اون زمان نه مردم مشکلات امروز رو داشتن و نه هنوز سوابق بدی از افغانها دیده شده بود. نه عزیز من, من فقط خواستم ضعف فرهنگمان رو زیر زره بین برده باشم. متاسفانه باید قبول کنیم ملییت فاشیستی هستیم. البته چنین صفاتی شامل تمامی مردم نمیشه ولی درصد بزرگی از ملت ایران این ضعف رو دارن. شاد و پیروز باشید
جمعه 24 تیر 1390

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
Ali- Ghaznavi - سوئد - مالمو.اون کلمات فقط شایسته و برازنده طرفشه که اونهم تو هستی..نه تنها من بلکه همه در مورد تو و بقیه خشخاشکاران همین فکر رامیکنند,خیلی ناراحتی اسم کامنتت را عوض کن مثل هم دهاتیهات. اسم مایکل داگلاس بیشتر به قیفتان میخوره ,چون بعد از اینکه به خارج پاتون خورد و لباس ماکسیتون را درآوردید فورا زانوی شلورتان را با تیغ تکه تکه میکنید و بعد با نخ و سوزن میدوزید یا با سنگ پا و وایتکس رنگش را سفید لکه ای میزنید...لااقل این ولخرجیها را به نزدیکانت کمک کن تا سازمانهای خیریه از روی ترحم و نداری به افغانستان و البته امثالهم کمک نکنند.خدا عقل سالم عطا کند و زودتر شفای عاجل بشی-غزنوی( دیگه لازم نیست چیزی بنویسی چون من مسافرت میرم وکسی نیست جوابتو بده و در اینصورت کامنتت میترشه .
شنبه 25 تیر 1390

Ali- Ghaznavi - سوئد - مالمو
خانه به دوش - سوئد - استکهلم !!! تمام کلمات شایسته خودت هست وبه خودت برمیگرده. اول اینکه من خشخاشکار نیستم وثانیا اگر کسی خشخاش میکاره درحقیقت نیازهای افراد شیره ای مثل شما را تامین مکنند. قضاوت های تان مثل قضاوت های صاحبان...تونه. همانطوریکه قبلا گفتم برازنده خودته مثلا در مورد شلوار و ولخرجی.....ولی یه چیزی را فراموش کردید که بنویسی و اون پرونده تون است. اگر شما حالا در ایران بودین جا نه داشتین دور ور ازادی میخوابیدین. باید از دولت سوئد ممنون باشد که واست جا وغذا میده ولی اینجا فقط یه جیزی نمیده و اون تریاکه, مطمئنا خودت ان زحمت را میکشی که بیدا کنی. حالا هیچ هیچ چاره ای به جز در رفتن نداری البته به بهانه مسافرت.
شنبه 25 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.