توت غول پیکر - عکس


توت غول پیکر

موریندا سیتریفولیا که معمولا به نام نونی،توت هندی،سگ خپله،توت ساحل و یا پنیر میوه شناخته می شود،از خانواده درختان گلدار قهوه است.این درخت که بومی آسیای شرقی و استرالیاست،امروزه در سراسر مناطق استوایی رشد می کند.نونی در جنگل های سایه دار و تاریک و نیز در سواحل شنی و یا سنگی رشد می کند.

میوه این درخت در حدود 18 ماه می رسد و هر ماه در طول سال، تقریبا بین  4-8 کیلوگرم بار می دهد.

این درخت در برابر خاک شور و شرایط خشکسالی مقاوم است.بنابراین می توان آن را در گستره ی وسیعی از زمینهای آتشفشانی، سواحل پراکنده ای از گدازه و یا سطوح سنگ آهک مشاهده کرد.

این درخت می تواند تا 9 متر رشد کند و دارای برگ های بزرگ ، ساده ، سبز تیره ، براقی است که رگه های عمیقی دارد.

این درخت در تمام طول سال گل و میوه دارد.میوه ی این درخت نوعی میوه ی مرکب و چندگانه است که هنگام رسیدن،عطر و بوی تندی دارد و از این رو به عنوان پنیر میوه و یا حتی استفراغ میوه شناخته می شود.

ظاهری بیضی شکل دارد و اندازه آن به 4 تا 7 سانتی متر می رسد. ابتدا به رنگ سبز است و سپس زرد و هنگام رسیدن تقریبا سفید می شود.دانه های بسیاری در آن وجود دارد. گاهی به نام میوه گرسنگی شناخته می شود. با وجود بوی تند و طعم تلخی که دارد، در هنگام قحطی مواد غذایی و در برخی از جزایر اقیانوس آرام  به عنوان یک غذای اصلی و به صورت خام یا پخته خورده می شود.

بومیان جنوب شرقی آسیایی و استرالیا،این میوه را به صورت خام با نمک مصرف می کنند یا آن را با ادویه کاری می پزند و می خورند.دانه های درون آن وقتی کباب می شود،قابل خوردن می شود.نونی به خصوص برای مورچه ها بافنده جذاب است زیرا از برگ درخت آن لانه می سازند.این مورچه ها، گیاه را از برخی حشرات انگلی محافظت می کنند.

همچنین،بوی میوه این درخت،خفاش میوه را به خود جذب می کند که به این ترتیب،به پراکنده کردن دانه های آن کمک می شود.پودر میوه نونی سرشاراز کربوهیدرات و فیبر است.میوه های سبز ، برگ ،ریشه و ساقه زیرین به طور سنتی برای درمان دیابت ،بی نظمی روده،بیماری های کبد و عفونتها مورد استفاده قرار می گیرد.پودر میوه نونی سرشاراز کربوهیدرات و فیبر است.میوه های سبز ، برگ ،ریشه و ساقه زیرین به طور سنتی برای درمان دیابت ،بی نظمی روده،بیماری های کبد و عفونتها مورد استفاده قرار می گیرد.kili_patilaki - قطر - دوحه
چه توت زشتی.مثل کرمه.توت فقط قرمز....
سه‌شنبه 21 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
عجب چیزیهایی من در این سایت می بینم و میشنوم ! خدا ترا دور باشد ! پس افرین بر iranianuk !
سه‌شنبه 21 تیر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
kili_patilaki - قطر - دوحه آفرین منم با شما موافقم خوب گفتی. **khosh bavar - ایران - یزد**ای بابا خوش باور جان بالاخره چی شد ایرانیان یوکی کار خوبی کرده یا نادرست آخه اولش انتقاد کردی بد تشکر :d. واااای یادم نبود خوش باور با نمک سایتی
سه‌شنبه 21 تیر 1390

(_JuSt MujiZ_) - پاکستان - لاهور
اصلا نباید خوشمزه باشه ...!!!
سه‌شنبه 21 تیر 1390

nooshyn - فرانسه - رن
یازده ساله توت سفید نخوردم. دهنم اب افتاد
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
قبل از خوردنش کلی ادم باید با خودش درگیر بشه ...بخورم یا نه وای چقدر زشته .....بعد یه زبون برایه تست...هوووووووووم چه خوشمزه اس بعد یام یام......
چهار‌شنبه 22 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
با این اسمهایی که این توت واسه خودش دست و پا کرده هیچ رقم دیگه نمیشه خوردش. واسه خوردن چیز دیگه هم از اشتها افتادم .
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

pesare korosh - آمریکا - فلوریدا
تو عکس که هیچ فرقی با توت های دیگه نمیکنه
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

pesare korosh - آمریکا - فلوریدا
تو عکس که هیچ فرقی با توت های دیگه نمیکنه
پنج‌شنبه 23 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.