راز زیبایی در ناحیه مغزی پشت چشم نهفته است!


راز زیبایی در ناحیه مغزی پشت چشم نهفته است!

ضرب‌المثل «زیبایی در چشم بیننده است» ممکن است به اندازه چند سانتیمتر اشتباه باشد! به گفته دانشمندان کالج دانشگاهی لندن، راز چیزهایی که مورد تحسین انسان است در حقیقت در قشر داخلی اوربیتوفرانتال است که در پشت چشم قرار دارد. به گفته این دانشمندان، این بخش از مغز در زمانی که فرد با یک منظره یا چیز زیبا روبرو می‌شود، فعال می‌شود.

 
محققان در پژوهش خود از 21 زن و مرد خواستند تا نظر خود را در مورد زیبایی مجموعه‌ای از نقاشی‌ها و قطعات موسیقی اظهار کنند. در این حین، مغز این افراد مورد اسکن قرار گرفته بود.

 
این پژوهش که در مجله پلوس وان منتشر شده، نشان داد که زمانی که داوطلبان در حال مشاهده یا شنیدن مورد دلخواه خود بودند، این قشر فعال تر می‌شد.
 

این یافته‌ها در مورد ارتباط حوزه هنر و موسیقی با این بخش خاص مغزی از اهمیت برخوردار است چرا که پیش از این محققان هرگونه هنر را با مراکز مختلف لذت در مغز مرتبط می‌دانستند.

 
همانطور که انتظار می‌رود، ناحیه مغزی مرتبط با پردازش بینایی در این پژوهش با مشاهده تصاویر و ناحیه مرتبط با شنوایی نیز با شنود موسیقی فعالتر می‌شد.

 
اما ناحیه دیگر در مغز موسوم به هسته دمی در زمانی که فرد به چیزی که دوباره شنیده یا جست‌وجو می‌کند، علاقمند باشد، فعالتر می‌شود.
ناحیه هسته دمی که در نزدیکی مرکز مغز قرار دارد در زمان فکر به فرد مورد علاقه، فعالتر می‌شود.

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
..تک تک اعضای انسان به تنهایی معجزه است قربون خدا برم
دوشنبه 20 تیر 1390

منگوله مشهدی - ایران - مشهد
همیشه به محتویات کله این آنتونی رابینز شک داشتم - شکم درست بود. بیچاره آنتونی من..
دوشنبه 20 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.