آمریکا، کانادا و بریتانیا به دنبال محدودسازی سفر مقام های ایرانی


آمریکا، کانادا و بریتانیا به دنبال محدودسازی سفر مقام های ایرانی

خانم کلینتون گفت تا زمانی که ایران ناقضان حقوق بشر را محاکمه نکند، آمریکا و متحدانش به دفاع از مردم ایران بر خواهند خاست

آمریکا، بریتانیا و کانادا در اعتراض به "نقض حقوق بشر" در ایران و با هدف کمک به اجرای تحریم های بین المللی سفر، مقام های جمهوری اسلامی را به کشورهای خود محدود می کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده و بریتانیا از جمعه محدودیت هایی را در صدور روادید برای مقام های حکومت ایران و افرادی که در نقض حقوق بشر دست داشته اند، اعمال می کنند و کانادا نیز از این محدودیت ها حمایت خواهد کرد.

خانم کلینتون در بیانیه ای گفت: "تا زمانی که حکومت ایران ناقضان حقوق بشر را محاکمه و از شهروندان خود محافظت نکند، ایالات متحده، بریتانیا، کانادا و دیگر شرکای آن برای حمایت از مردم ایران اقدام خواهند کرد".

وزارت امور خارجه بریتانیا هم اعلام کرد اقدام هماهنگ این سه کشور شامل اقدماتی است که به موجب آن بریتانیا از سفر ناقضان حقوق بشر در ایران و افراد مرتبط با برنامه هسته ای این کشور به خاک خود جلوگیری خواهد کرد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: "ایران همچنان در سراسر دنیا به تلاش برای دستیابی به تجهیزات و قطعات مورد نیاز در برنامه هسته ای خود ادامه می دهد. سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا محدودیت هایی را بر حوزه های مالی و مسافرت افراد مرتبط با برنامه هسته ای ایران وضع کرده اند. در راستای این اقدامات، بریتانیا در حال همکاری با متحدانش است تا مانع از سفر طیف گسترده ای از افراد مرتبط با برنامه های غنی سازی و تسلیحات هسته ای ایران به این کشورها شود".

به گفته آقای هیگ، دانشمندان، مهندسان و افراد مرتبط با خرید قطعات و تجهیزات مشمول محدودیت های جدید خواهند بود.

"ناقضان حقوق بشر"

به موجب بیانیه منتشر شده توسط وزارت امور خارجه بریتانیا، آقای هیگ گفت: "ما همچنین اقداماتی را بر علیه آن دسته از ایرانی ها انجام می دهیم که به طور جدی مرتکب نقض حقوق بشر شده اند، از جمله وزرای کابینه، مقاماتی در قوه قضاییه، مقامات مسئول در حوزه زندان ها و افراد مرتبط با سرکوب خشونت بار حکومت ایران علیه مردمش که از زمان انتخابات بحث برانگیز سال ۲۰۰۹ صورت گرفت".

جان بئرد، وزیر خارجه کانادا هم با صدور بیانیه ای گفت: "پیام (این اقدام) برای رهبران ایران مشخص است: ایران تا زمانی که به تعهدات بین المللی و ملی خود عمل نکند، از جایگاه خود به عنوان یک عضو کامل و مورد احترام در جامعه بین المللی برخوردار نخواهد شد."

به گفته آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا، پیام اقدام مشترک ایالات متحده، بریتانیا و کانادا به حکومت ایران این است که آن دسته از مقام هایی که "حقوق بشر را به طور فاحش و مکرر" نقض کرده اند، باید پاسخگو باشند.

آقای ایر به بی بی سی فارسی گفت وزیران دولت ایران، فرماندهان نظامی و انتظامی و مسوولان قوه قضائیه و سازمان زندان شامل فهرست افرادی می شوند که صدور ویزا برای آنها ممنوع شده است.

او در پاسخ به سوالی درباره نام این افراد، گفت: "طبق قانون آمریکا و مقررات مربوط اسامی را نمی توانیم فاش کنیم".

romano - ایران - تهران
مگه رئیس زندانهای ایران از ایران خارج هم می‌شوند، حساب بانکی هم دارند! عجب بعد ایشون این 32 سال چکار می کردن معصوم بودن عجب! بابا یکباره بگید ما یک حکومت جدید می‌خوایم تو ایران که با اوپک حلقوم چین رو فشار بده قبلا آخوندا نوکر بودن حالا پیر شدن یک دسته جدید می‌خواین حتما هم تو کابینه آینده دوتا عطا مهاجرانی باشه! دوتا هم که زناشون دامن کوتاه بپوشن. ضمنا تو تهران هم دوتا فروشگاه زنجیره‌ای بزنن که دوباره داهاتیها تو ایران احساس تغییر و غرور ملی بکنن! آخ که خر نیستیم ولی کی حرف مارو تو این مملکت گوش می‌کنه!
شنبه 18 تیر 1390

morid - ایران - بوشهر
چند روز قبل در امریکا 25نفر به یکدختر یازده ساله تجاوز کردند ومادر بیچاره اش بخاطر اینکه می خواست شکایت کند تهدید به مرگ شد. انوقت خانم کلینتون هی هر روز ایران مستقل وشجاع را که دیگر فرمانبر امریکا نیست تهدید به تحریم میکند.یه کم شرم و حیا بد چیزی نیست.
شنبه 18 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.