مضرات استفاده از تردمیل بیش از فواید آن


مضرات استفاده از تردمیل بیش از فواید آن

رئیس بورد دکترای فیزیوتراپی وزارت بهداشت گفت:این روزها شاهد استفاده از وسیله ای به نام تردمیل در خانواده ها هستیم، وسیله ای که پزشکان و متخصصان مضرات استفاده از آن را بیش از فواید آن ذکر می کنند و درباره این موضوع تأکید دارند که این وسیله در زمینه آمادگی فرد برای انجام مسابقات و تقویت عضلانی ورزشکاران موثر است.

دکتر ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران در خصوص شیوع استفاده از تردمیل در خانواده ها افزود: در زمینه استفاده از تردمیل باید به این نکته توجه داشت که مضرات استفاده از تردمیل بیش از فواید آن است به طوری که در کسانی که سابقه کمردرد، درد زانو و ناراحتی در مچ پا دارند، به هنگام استفاده از این وسیله به دلیل رعایت نکردن نکات اصولی درد تشدید یافته و عملا فشار زیادی روی مفاصل وارد آمده و فرد را دچار ناراحتی ها و بیماری های دیگری نیز می کند.

وی گفت: اگرچه امروز شاهد شیوع استفاده از این وسیله به منظور کاهش وزن و تناسب اندام در خانواده ها هستیم اما باید توجه خانواده ها را به این نکته مهم جلب کرد که استفاده ازتردمیل بدون حضور متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و بدون حضور فیزیوتراپیست در ارائه برنامه ورزشی مناسب و منظم می تواند عوارض جبران ناپذیری از جمله آسیب به ناحیه کمر، مچ پا و ستون فقرات داشته باشد.

دکتر ابراهیمی در شرایطی استفاده از این وسیله را مناسب عنوان کرد که پیش زمینه های آمادگی جسمانی در فرد وجود داشته باشد مثلا فرد دارای ماهیچه های قوی و مفاصلی با توانایی بالا باشد تا در هنگام استفاده از تردمیل دچار ناراحتی های مفصل و ماهیچه ای نشود.

*هیچ مدرک علمی مبنی بر موثر بودن تجهیزات پزشکی تبلیغاتی وجود ندارد

رئیس بورد دکترای فیزیوتراپی وزارت بهداشت و درمان در ادامه سخنان خود در مورد تجهیزات پزشکی تبلیغاتی بیان داشت  دراین زمینه نیز مکاتباتی با سازمان تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت انجام دادیم که این سازمان نیز اعلام کرد هیچ مجوزی دال بر موثر بودن این تجهیزات وجود ندارد.

دکتر ابراهیمی گفت: استفاده از این وسایل نه تنها فایده ای نداشته بلکه می تواند به دلیل وجود امواج مغناطیسی بسیار آسیب رسان باشد.کمربندهای لاغری برای از بین بردن چربی موضعی و لاغری می تواند به دلیل امواج و فرکانس‌های مغناطیسی اعصاب بدن تأثیرات منفی ایجاد کند.

دکتر ابراهیمی تصریح کرد: این تبلیغات خلاف بهداشت جامعه بوده و خلاف قانون نیز هست از این رو متخصصان شدیدا مخالف استفاده از این وسایل هستند.

وی خاطرنشان کرد: باید در زمینه استفاده از تجهیزات پزشکی تبلیغ شده و یک سازماندهی جامع و مدون از سوی وزارت بهداشت و وزارت بازرگانی صورت پذیرد.


*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
منم از هر کی سوال کردم هیچ گونه تاثیری بر روی اندام نداشته ..به نظر من هیچ روشی مانند طبیعی روی اندامهای بدن مناسب و تاثیر گذار نیست .. همین پیاده روی می ارزه به هزار تا از این جور دستگهای مصنوعی و پر خطر
شنبه 18 تیر 1390

siamaktg - ایران - تهران
به نظرم تردمیل وسیله ی خوبیه اگر به همراه پیاده روی بیرون انجام بشه!!!. من خودم 5 سال هست در رشته بدن سازی فیت نس فعالیت دارم .. به هیچ کس در برنامه هایی که دارم دویدن تنها یا دوچرخه یا الپتیکال تنها رو پیشنهاد نمیکنم ... به علاوه برای بدنساز ها که عضلات مختلف بدن رو تقویت میکنند .. عملا فشار کمتری روی مفاصل وارد میکنند . اما افراد عادی متعاقبا با مصرف بالا .. مطمئنا مشکلات زیادی خواهند داشت
یکشنبه 19 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.