فاصله ایران تا بدترین اقتصاد دنیا تنها ۱۰ پله


فاصله ایران تا بدترین اقتصاد دنیا تنها ۱۰ پله

دویچه وله : نشریه اقتصادی فوربس در گزارشی که منتشر کرده، نام ده کشور دارای بدترین اقتصادهای دنیا را برده که شاخص آن‌ها تورم، کاهش رشد اقتصادی و فساد مالی است. ایران دهمین این کشورهاست.

بورس تهران

نشریه فوربس برای تهیه فهرستی که منتشر کرده،  اقتصاد ۱۷۷ کشور جهان مورد بررسی قرار داده است. بخش‌هایی از این  گزارش در برخی روزنامه‌ها و نیز وبسایت‌های خبری داخل ایران از جمله سایت «فرارو» نیز منتشر شده است. گزارش فوربس  بر اساس میانگین آمارهای سه ساله در خصوص رشد تولید ناخالص داخلی ،تورم، سرانه تولید ناخالص داخلی به اضافه تراز حساب های جاری انجام شده است.

نتیجه‌ای نامطلوب برای ایران

نتیجه‌ای که نشریه فوربس در رابطه با اقتصاد ایران گرفته بسیار ناخوشایند است: ایران در جایگاه دهم فهرست بدترین اقتصادهای جهان طی سه سال گذشته قرار گرفته است. به عبارت دیگر ایران در میان ۱۷۷ کشور دنیا، جایگاه ۱۶۷ را به خود اختصاص داده است و ده پله تا سقوط به بدترین فاصله دارد. بدترین اقتصاد دنیا در فهرست فوربس، کشور ماداگاسکار است.

در این نشریه آمده است: «اقتصاد ایران با سوء مدیریت، افزایش نقش دولت در فعالیت‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی و تحریم ها روبرو است.» در این بررسی روی این نکته تاکید شده است که «بنا بر آمارهای سازمان بین المللی انرژی، ایران ۱۰ درصد ذخایر کشف شده نفت جهان را در اختیار دارد. درآمد سرانه در ایران به ۵۴۹۳ دلار می رسد . گرچه دولت ایران سعی کرده با حذف ۶۰ میلیارد دلار از یارانه های پرداختی به بخش انرژی اصلاحات وسیعی را در اقتصاد این کشور آغاز کند، ولی اجرای این طرح موجب رشد ۲۰ برابری قیمت برخی کالاها شده است.»

مردم کشورهایی نظیر ایران و ونزوئلا علی رغم ثروت سرشار در شمار فقیرترین های دنیا هستند.

در پایان گزارش آمده است که «صندوق بین المللی پول بر این باور است که ایران برای حفظ نرخ تورم در سطح کمتر از ۱۴ درصد با مشکلات زیادی روبرو است.»

صندوق بین‌المللی پول سال گذشته نرخ رشد اقتصادی ایران را صفر درصد اعلام کرد و برای سال جاری نیز تنها رشدی یک درصدی را پیش‌بینی کرده است. ولی حتی این میزان رشد اقتصادی هم به باور بسیاری کارشناسان، با توجه به آثار هدفمند کردن یارانه‌ها و ورشکستگی بسیاری از تولیدات، به سختی قابل دسترسی است.

ایران در دوره محمد خاتمی رشد اقتصادی بالای شش درصد را تجربه کرده بود. رشدی که تا سال ۱۳۸۶ در حد ۶،۷ درصد ماند و پس از آن بطور مداوم سیر نزولی طی کرد.

بدترین‌ها

در گزارش فوربس به ترتیب از ماداگاسکار، ارمنستان، گینه، اوکراین، جامائیکا، ونزوئلا، قرقیزستان، سوازیلند و نیکاراگوئه به عنوان بدترین‌ها نام برده شده است و همان‌طور که اشاره شد ایران به دنبال این کشورها می‌آید. البته ‌عملکرد برخی کشورها مثل غنا و زیمبابوه به قدری ضعیف ارزیابی شده، که از فهرست کلا حذف شده‌اند.
از مهمترین عواملی که در گزارش به آن اشاره شده است، فساد مالی و عدم شفافیت این کشورهاست.

 

کودکانی که بار فقر را بر دوش می‌شکند

در گزارش فوربس ماداگاسکار در انتهای فهرست قرار دارد. بیش از ۷۷ درصد مردم ماداگاسکارزیر خط فقر زندگی می کنند. صندوق بین المللی پول نیز ماداگاسکار را به علت پایین بودن رشد اقتصادی، سوء مدیریت، مفاسد مالی و فقر، "قاره هشتم" نامیده است.
 
در گزارش فوربس ‌آمده است: «آمارهای اقتصادی سازمان ملل نشان می‌دهد طی سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۹ سرانه تولید ناخالص داخلی در کشور ماداگاسکار سه برابر شده و به رقم ناچیز ۴۴۸ دلاری رسیده است. اما سرانه تولید ناخالص داخلی در آفریقای جنوبی، کشوری در نزدیکی ماداگاسکار با هفت برابر رشد به بیش از۵۷۰۰ دلار رسیده است.»

در بررسی علل فقر و افت اقتصادی ماداگاسکار به عواملی نظیر «وقوع جنگهای داخلی، سوء مدیریت اقتصادی و رشد فزاینده جمعیت» اشاره شده که موجب فاصله زیاد این کشور از سایر کشورهای در حال توسعه و نوظهور مثل آفریقای جنوبی، هند و برزیل شده است.

ارمنستان جایگاه ماقبل آخر فهرست را دارد. رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۵ درصد کاهش داشته است. ارمنستان برای تامین نیازهای انرژی خود به شدت به روسیه و ایران وابسته است. درآمد سرانه ارمنستان به ۳ هزار دلار می رسد که این رقم یک سوم کشور همسایه‌اش یعنی ترکیه است . نرخ تورم این کشور نیز به بالای ۷ درصد رسیده است».

کشورهایی با ذخایر غنی ولی درگیر فقر و سوء مدیریت

وضع گینه کمی از ارمنستان بهتر است. این کشور نیمی از ذخایر قابل استخراج بوکسیت جهان را در اختیار دارد. با این‌حال ادامه درگیریهای خونین داخلی تاثیر منفی زیادی بر رشد و رونق اقتصادی این کشور داشته و آن را با معضلات و چالش‌های اقتصادی زیادی روبرو کرده است. 

اوکراین در پله چهارم قرار دارد. بنا به گزارش فوربس، این کشور با وجود ذخایر غنی معدنی و زمین‌های حاصل خیز کشاورزی، و با وجود آن‌که قصد پیوستن به اتحادیه اروپا را دارد، از نظر درآمد سرانه از کشورهایی مثل صربستان و بلغارستان عقب افتاده است. «گسترش مفاسد مالی، قوانین پیچیده و دست و پا گیر، ضعف شرکتهای دولتی و ضعف دستگاه قضایی در اعمال قانون، مهمترین علل تضعیف قدرت اقتصادی اوکراین به شمار می‌روند.»

جاماییکا در میانه جدول است و رتبه پنجم را دارد. در گزارش فوربس آمده است «بحران مالی جهانی تاثیر منفی زیادی بر بخش گردشگری این کشور داشته است. طی سال‌های اخیر نرخ فقر در این کشور ۱۰ درصد کاهش داشته است . بر اساس آمارهای بانک جهانی نرخ باسوادی در این کشور به ۸۸ درصد افزایش یافته است.»

ششمین کشور ونزوئلاست که آن هم ذخایر انرژی فراوانی دارد و رئیس جمهوری‌اش در شعارهای تبلیغاتی دست کمی از ایران ندارد. فوربس نوشته است که این کشور با  چالش‌های عدیده اقتصادی روبرو است و «تنها نکته مثبت اقتصاد ونزوئلا افزایش درآمدهای نفتی به لطف افزایش قیمت جهانی انرژی است. ونزوئلا با نرخ تورم ۳۲ درصدی روبه‌رو است.»

در پی ونزوئلا نیز قرقیزستان، سوازیلند، نیکاراگوئه و بالاخره ایران ردیف شده‌اند که در رتبه های هفتم تا دهم بدترین اقتصادهای جهان قرار گرفته اند.

شمبلیله - انگلیس - لندن
جاوید شاه مرگ بر اخوند . ما العان میتونستیم 10 از اول لیست باشیم . چه کردن با ایران زمین . لعنت بر هر چی وطن فروش.
جمعه 17 تیر 1390

m_r - استرالیا - سیدنی
با درود. جایی تعجب نیست این دولت کنونی‌ مخصوصا از سال ۸۸ با دروغ گوی‌ها و دست بردن در در اعداد و دزدی کردن و عوض کردن ارقام و به اصطلاح با تمام قوا نشان دادن که دولتی مردمی است و غافل از این که با تزویر و دروغ و پنهان کردن حقایق مشکلات از همه مهمتر اقتصادی را نمی‌توان حل کرد ولی‌ این آقای احمقی نژاد که فکر میکنه دیگه تا آخر عمرش قدرت و حکومت در دست خواهد داشت و مسخ و دیوانه قدرت و یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند وضعیت واقعی‌ جامعه ایران امروز را ببینه و فقط و فقط تبلیغ و هرج مرج هایی دوران اثر حجر و منتظر هستند تا آقای امام زمانشن ظهور کنند با رفتن در دهات و سؤ استفاده از احساسات پاک مردم ساده دل‌ و زود باور باید منتظر متاسفانه اخبار بد تر از این‌ها هم بود. زنده با د ایرانی‌ آزاد انیش پاینده با د ایران عزیزمان.
جمعه 17 تیر 1390

REZA123456 - ایران - سمنان
با این اقتصاد افتضاح انتری نژاد چاخانگو میگوید ایران تنها کشوری است که در آن گشنه نداریم
جمعه 17 تیر 1390

m_h_gol - ایران - تهران
چیز مهمی نیست ! اصلا ناراحت نباشید ! خوشحال باشید چون به جای همه آنها - ما امنیت اجتماعی داریم ! همین برای ما بس است ! شما باید خوشحال باشید که دین دارید و روسری خانم ها حتی یک سانتیمتر عقب یا جلو نیست ! ما کاری کرده ایم که حتی یک تارموی بانوان ما از زیر مقنعه آنها پیدا نیست ! ما کاری می کنیم که همه ملت ایران به بهشت بروند ! حالا اقتصاد نداشته باشید ! چیز مهمی نیست ! مهم این است که بعد از مرگتان وارد جهنم نمی شوید و یکسره وارد بهشت برین می شوید که حوریان کمر باریک در آنجا منتظر شما هستند و بلبل ها روی درختان برایتان آواز می خوانند ! بروید خدا را شکر کنید که اگر در این دنیای فانی در فقر و بدبختی و فلاکت بسر می برید لا اقل آن دنیا را دارید و همه چیز در آنجا برایتان مهیا است !
جمعه 17 تیر 1390

avareh swed - سوئد - بوروس
مدیریت جهانی دست این اغایون بیفتد .در دوسال همه دنیا همطراز خواهند شد .و دیگر ایران رتبه دهم را نخواهد داشت .میگوئید نه .ایران مثال زنده ان . امریکا یعنی چه بانک جهانی چه معنی دارد .اقتصاد رابدهید به احمدی .برایتان .... میزنه .که ...
جمعه 17 تیر 1390

bavar88 - هلند - امستردام
اگر ابنفدر بد است پس چرا طعمه شیرین برای اروپاییها است....خر خودتونید ایران بهترین جا است..
جمعه 17 تیر 1390

khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت
این ها همه دروغ است. در ایران به امامه اقا اسم کشور بلبل و سمبل است. همین جوری پول ریخته توی خیابان ملت جمع میکنند. توی خیابان شیر و عسل پخش میکنند. این سامان یهودی است.
جمعه 17 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
خسته نباشید ! کار مضاعف یعنی این ! مدیریت جهانی یعنی این ! ایا با امدن اسلام سبز ( جنبش سبز ), ایران ما تبدیل به ایران سبز و خرم میگردد ?! سوالی بسیار به جا که اقلا بدانیم برای چه هدفی و چه ارمانی میجنگیم ! درداور است که این سوال را مطرح کردم, ولی اقلا کسی باید انرا مطرح کند و چه کسی بهتر از من خوش باور که با کوچکترین جواب " محترمانه و منطقیتان " قانع میشوم, پس خوشحال باشید که شخصی بنام خوش باور این سوال را مطرح کرد و نه یک شخص دیگر که بسیار بدباور و مشکوک است ! از مشکل حجاب و سنگسار و اعدام در ملاعام بگذریم که اسلام سبز چه خوابی برای ما دیده, پس همواره شاد و خوش باور باشیم !
جمعه 17 تیر 1390

nader46 - انگلیس - لندن
اقتصاد مال خر است.یعنی خمینی انقدرقاطربوده که همچین حرفی زده!?!!!! خمینی=اخوند=ملا=امام=محمد=عرب=عقب افتاده و خرافاتزدگی ومرده های عرب پرستی, واسه حسین عرب به خودزخزدن وتوسرزدن..بدا به حال ملتی که خودبادست خودبرسر خویش خاک میریزد....خاکبرسری یعنی همین دیگه!!!!
جمعه 17 تیر 1390

robinhoodd - استرالیا - ملبورن
مبارکه وای سین من بپرم از سرکوچه شیرنی زبون بگیرم بیام.
جمعه 17 تیر 1390

شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
آقای احمدی نژاد رفته دنیا رو مدیریت کنه اقتصاد داخل ایران رو سپرده دست مشایی.این آقای مشایی هم همش تو حپروته.کم کم همه چی درست میشه فقط 200 سال زمان نیاز داره.
جمعه 17 تیر 1390

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
این پیشرفت عظیم رو به دوست داران جمهوری اسلامی و جمیع بسیجیان و خائنین به وطن تبریک میگم. شما برید به فکر آباد کردن جیب آل سعود و بشار اسد و حرب الله باشید. واقعا خاک تو سرتون
جمعه 17 تیر 1390

darkoob - ایران - تهران
تا اونجایی که من میدونم تو تولید ناخالص ما زیره سی هستیم و تا چند سال دیگه جزو 20 کشور میشیم. مشکل اقتصاد ایران تو تورمه که اونم دلیلش اینه از 100 سال پیش نفت دست دولته و هی دلار نفتو میده بانک مرکزی، ریال وارد بازار میکنه. اینکه دوتا عکس از بچه ها هی بذارید ملاک نیس. این عکسا همه جای دنیا دیده میشه. تو خود نیویرک یه عده بچه ها تو مترو می خوابن
جمعه 17 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
ان ده پله را هم طی خواهیم کرد
جمعه 17 تیر 1390

khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت
bavar88 - هلند - امستردام:...تویی که از اخوندها می خوری و رویت هم کم نمیشود. اسلام یعنی فحشا فقر. جنایت.کشتار. مواد مخدر. دروغ .رزالت.دورویی.بی شرمی. بدون وجدان. زن ستیز. استبداد.قاچاق. کودک کش. تشریف ببرید زیر پل های تهران و تماشا کنیدچقدر بچه های کوجک زیر پل ها می خوابند. بجای اینکه در هلند حشیشاسلامی بکشید و شعار بند تنبانی بدهید. انکه حقیقت را نمی بیند احمق است. انکه می بیند و انکار می کند. یک تبهکار است.
جمعه 17 تیر 1390

purelove_31 - ایران - مشهد
حساس نشو حساس نشو
جمعه 17 تیر 1390

farhadfb - ایران - تهران
عامل اصلی این بدبختی کسی نیست جز محمد رضا شاه ،که با نشر مذهب و باج دادن به آخوندها وتحویل کشور به این کثافتها بزرگترین خیانت را کرد.**درود بر کوروش کبیر و خاندان او ***لعنت بر اعراب بدوی و اجدادشان
جمعه 17 تیر 1390

hovakhshatare - ایران - تهران
ای بابا اقتصاد می‌خواهیم چیکار؟! اقتصاد که مال خره! اگه ما اقتصاد نداریم عوضش چاه جمکران داریم، جمعه‌ها کوچه رو آب و جارو می‌کنیم و لذت انتظار کشیدن برای کسی که شاید این جمعه بیاید رو تجربه می‌کنیم و یه سیرک سیار داریم به اسم احمقی‌نژاد که می‌تونیم کلی بهش بخندیم و افتخار داشتن بزرگترین و گرانترین مقبره‌ی دنیا رو داریم و ..
جمعه 17 تیر 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
خمینی: اقتصاد مال خر است
شنبه 18 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
farhadfb - ایران - تهران . باز پاچه ی شاه را گرفتید ??ایا شاه باید با مسلسل به سر ملت می کوبید که مطالعه کند??در این 32 سال که شاه نبوده شما چپیها مجاهدین ملی منقلی ها چه کردید??مثل اینکه فراموش کرده اید رهبر فکری بسیاری رفیق گل سرخی خودش یک اخوند بود با تلفیق مارکسیسم و اسلام///خاکی است که شما بر سر ملت ریختید و الفرارررر// اگر سلولهای مغز انقلابیون فرصت طلب فاسد نبود بجای عر عر امام امام!!!! انقلابی می کردند برای تبدیل حکومت مطلقه ی شاهی به پادشاهی پارلمانی/ و حتی ادامه همان حکومت رفته رفته به راندن مذهب به خانه و پیشرفت منجر می شد که امثال شما نگذاشتند/کشور را هم امثال شما با تظاهرات میلیونی به اخوند تحویل دادید نه شاه/فریب کافیست.
شنبه 18 تیر 1390

felora - ایران - تهران
ماداگاسکار، ارمنستان، گینه، اوکراین، جامائیکا، ونزوئلا، قرقیزستان، سوازیلند و نیکاراگوئه / / ترو خدا ببینین در ردیف چه کشورهایی قرار گرفتیم.............
شنبه 18 تیر 1390

felora - ایران - تهران
farhadfb - ایران - /شما هم کسی روبه جزشاه پیدا نکردین حرصتون و خالی کنین! ما ایرانیها عادت داریم همیشه دنبال یه مقصر دیگه .. بگردیم!
شنبه 18 تیر 1390

bita tehrani - کانادا - ونکوور
ایران بهترین جاست و دروغگو 88 اب و هوای هلند را برای خدمت به اغا بیشتر میپسندند!
شنبه 18 تیر 1390

h.k - دانمارک - اودا
zrtsht 67 المان.این کامنتت واقعا,,منطقی,,وکاملا صحیح بود.وحرف درست رانمیشود انکارکرد.امیدواریم همیشه اینگو نه باشد.
یکشنبه 19 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.