رئیس کمیسیون انرژی: بودجه پارس جنوبی خرج پرداخت یارانه نقدی شده است

رئیس کمیسیون انرژی:
بودجه پارس جنوبی خرج پرداخت یارانه نقدی شده است

حمیدرضا کاتوزیان، رئیس کمسیون انرژی مجلس، می‌گوید، دولت با اختصاص بودجه‌های عمرانی به امور جاری و از جمله پرداخت نقدی یارانه‌های ، بسیاری از طرح‌ها را متوقف کرده است؛ به گفته  این نماینده مجلس بخشی از بودجه توسعه میدان پارس جنوبی نیز صرف پرداخت نقدی یارانه‌ها شده است.

حمیدضا کاتوزیان، در مصاحبه با  سایت خبرآنلاین به برخی مشکلات مجلس و به ویژه کمیسیون انرژی با دولت  اشاره کرده و تصریح می‌کند دولت  از  محل  بودجه‌های عمرانی وزارتخانه‌ها، برای پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم استفاده می‌کند.

کاتوزیان می‌گوید که حتی مسئولان وزارت نیرو در  کمیسیون انرژی تایید کرده‌اند بخشی از درآمد صادرات برق کشور صرف پرداخت یارانه نقدی شده است.

مجلس شورای اسلامی، مدت‌ها است که با دولت محمود احمدی‌نژاد درباره «تغییر سرفصل‌های بودجه» اختلاف دارد. به گفته مجلسی‌ها دولت به جای اینکه متمم بودجه ارائه کند و خواستار  بودجه‌ برای کمبودهای خود بکند به طور سرخود،  از محل بودجه‌های عمرانی برای هزینه‌های روزانه خود استفاده می‌کند.

 این در حالی است  که یکی از ویژگی‌هایی که محمود احمدی‌نژاد درباره لوایح بودجه خود،  همواره به آن تاکید ورزیده است رقم بالای بودجه عمرانی کشور در آن است.

واردات بنزین هم از دیگر مواردی بود که تبدیل به مناقشه‌ای میان مجلس دولت شد و به گفته نمایندگان، دولت محمود احمدی‌نژاد بدون تصویب مجلس بودجه اقدام به واردات بنزین کرده بود.

 اکنون حمیدرضا کاتوزیان در این باره می‌گوید: «مسئولان وزارت نیرو چندی پیش در نشستی در کمیسیون انرژی تاکید می‌کردند درآمد ناشی از صادرات برق هم در این بخش صرف شده است که اصلا قرار نبود چنین اتفاقی بیفتد. یا بخشی از بودجه‌ای که قراربود وزارت نفت در پارس جنوبی هزینه کند متأسفانه در قالب یارانه به مردم پرداخت شده است. اینها جزو تخلفاتی است که مجلس باید به آن رسیدگی کند.»

وی اضافه کره است:«در حال حاضر منابع ملی دارد هدر می‌رود، اگر قراربود اینکار انجام شود روش قبلی که بهتر بود، بنزین و گازوئیل را ارزان به مردم می‌دادیم هیچ کس هم گلایه‌ای نمی‌کرد در ازای آن دیگر نیاز نبود پروژه‌ها را معطل پول کنیم تا به مردم یارانه بدهیم.»

حمیدرضا کاتوزیان در ادامه با متهم کردن دولت به شفاف نبودن و دادن آمارهای نادرست، می‌گوید احمد قلعه‌بانی، مدیر عامل شرکت ملی نفت، در کمیسیون  انرژی وقتی گزارش نمایندگان درباره کاهش تولید نفت را شنید هیچ گلایه‌ای نداشت اما پس از آن در گفت‌وگو با مطبوعات حرف دیگری زد.

رئیس کمیسیون  انرژی می‌گوید «ابهام در عدم واریز  ۱۱.۲میلیارد دلار مازاد درآمد فروش نفت به صندوق ذخیره ارزی»، «۷. ۷ میلیارد دلاری که باید برای توسعه پروژه‌های شرکت ملی نفت به این شرکت پرداخت می‌شد» و «کاهش ۷۲ هزار بشکه‌ای تولید نفت در هر روز»  در کمیسیون انرژی مورد بررسی قرار گرفت و  مدیرعامل شرکت ملی نفت نیز «هیچ گلایه‌ای» از گزارش نداشت و حتی آن را تایید کرد اما پس از آن به رسانه‌های آمار دیگری داد و گفت ۲۵ هزار از تولید روزانه نفت کاسته شده است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تاکید می‌کند که قرار بود تا پایان برنامه چهارم توسعه، تولید نفت روزانه به ۵ میلیون برسد که به دلیل اختصاص ندادن سرمایه ، ۷۲ هزار بشکه از نیز  میزان تولید کنونی کاهش یافته است.

کاتوزیان همچنین وعده  بهره‌برداری از شماری از طرح‌های پارس جنوبی در طول ۳۵ ماه را که دولتی‌ها به آن وعده داده‌اند زیر سئوال برده و از قول برخی منابع خود  تاکید کرده است که به  شرکت‌های پیمانکار  فشار آورده‌اند که این زمان را اعلام کنند.

حمیدرضا کاتوزیان  همصدا با شماری دیگر  نمایندگان که ایجاد اشتغال یک میلیون و ۶۰۰ هزاری احمدی‌نژاد را به چالش کشیده‌اند و  با اشاره با رشد اقتصادی یک درصد و  احتمالا کمتر از یک درصد می‌پرسد: «در شرایطی که خیلی از طرح‌های عمرانی دچار رکودند و حتی تعطیل شده‌اند، خیلی از کارخانه‌ها با ۱۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند و دنبال تعدیل نیرو هستند باید مسئولان پاسخ دهند چگونه این یک میلیون و ۶۰۰ هزار فرصت شغلی در چنین فضای اقتصادی ایجاد شده است.»

وی اضافه کرده است:«اگر واقعا سیستم مسئولیت‌پذیر و پاسخگو بود و دستگاههای نظارتی کشور به نحوی بود که کسی اگر ادعایی می‌کرد و خلاف آن ثابت می‌شد به دادگاه کشیده می‌شد و مجبور به توضیح ادعای خلافش بود قطعا این مشکلات بوجود نمی‌امد و کسی هم به سادگی ادعاهای عجیب و غریب نمی‌کرد.»
jengir - کره - سئول
واقعا که معلوم نیست کی به کیه ? اقایون از بسکه حول میزنن واسه پر کردن جیبهاشون و حساب بانکی های خارجیشون و تمام حواسشون پی تبلیغات خارجی و ......حسن نصرالله و....دیگه قاطی کردن اینجاست که اون ضرب المثل قدیمیها معنا پیدا میکنه ...که میگن:(معلوم نیست کی رئیس نظمیه اس و کی ج. ...............ش بلدیه).
جمعه 17 تیر 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
دزدی در ساعات نیمه شب با اره اش چهارچوب مغازه ای را میبرید. رهگذری از او پرسید چه میکنی؟ دزد پاسخ داد: چوب اره میکنم. رهگذر پرسید: پس اره کردنت چرا صدا ندارد؟ دزد گفت: صدایش فردا در میآید. ......... صدای شاهکارهای دوست صمیمی امام زمان کم کم در میآید. داستان رایانه ها آنقدر احمقانه و بی منطق است که فقط باید افسوس خورد. پروژه هارا متوقف کردن, کارگران را بیکار کردن, ایجاد امکان شغلی را از بین بردن به خاطر پخش بی دلیل و بیهوده سرمایه ها. آقای احمدی نژاد همه این دسته گل هارا به آب داده است که خودرا در میان مردم شیرین و محبوب کند. مردم بدبخت فقط اسکناسهارا نگاه میکنند. نمیدانند که این دیوانه تیشه به ریشه اقتصاد زده است.
جمعه 17 تیر 1390

avareh swed - سوئد - بوروس
شاید این هم یک ترفند جدید احمدی باشد .با با یکدفعه بگو .یارانه بی یارانه .خیال همه راحت کن . مطمئن باش اب از اب تکان نخواهد خورد .تازه اگر چهار نفر هم امدند به خیابان وخواستند اغشاش ایجاد کنند .تو که راهش را بلدی .بگو خار وخاشاک بودند .سر به نیست کن .برای تو واون گنده تر از تو که کاری ندارد .رفیقت را نگاه کن .شما یادش دادید زد رو دست شما از اون بشار اسد یعنی شما کمتر ین .نگران نباشید .شلوغی دو روزه بعد همه میروند خانه هایشان .تمام میشه .از همین ماه قطع کن .نترس .هیچ اتفاقی نخواهد افتاد .ممکن است .بگویند .تعداد .. انها را زیاد کنی تا زیاد معطل نشوند . برو جلو نترس .
جمعه 17 تیر 1390

kabootar - پاکستان - لاهور
پس تا قبل از این یارانه ها پول آرد و امثال آن از چه محلی پرداخت میگردید؟
جمعه 17 تیر 1390

astara - ایران - استارا
بینوا وطنم.یه عده بیلمز (به ترکی یعنی نفهم) سی و دو ساله که دارن با تمام قدرتشون مملکتو به قهقرا میبرند. اخه اینهمه کینه و نفرت از ایران برای چیه??
جمعه 17 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.