آمانو از سه برابر شدن غنی سازی در ایران ابراز نگرانی جدی کرد


آمانو از سه برابر شدن غنی سازی در ایران ابراز نگرانی جدی کرد

یوکیا آمانو می گوید نامه 'بسیار ساده ای' از ایران دریافت کرده است

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه تهران برای سه برابر کردن غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ابراز نگرانی کرده و گفته است هفته آینده با علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران ملاقات می کند.

یوکیا آمانو روز چهارشنبه در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، به خبرگزاری رویترز گفت: "مهمترین پیام برای ایران این است که آنها باید معاهده پادمان و سایر تعهدات خود را بطور کامل اجرا کنند. برای اعتماد مجدد جامعه جهانی همکاری بیشتری مورد نیاز است."

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که بدنبال دستیابی به توانایی تولید سلاح اتمی است.

اما ایران می گوید تنها خواهان استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

آقای آمانو با ابراز نگرانی جدی، تایید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی نامه "بسیار ساده ای" از ایران درباره این برنامه دریافت کرده است.

او ماه گذشته نیز گفت که آژانس، اطلاعات بیشتری به دست آورده است که حاکی از ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران است.

آقای آمانو ششم ژوئن، در نشست شورای حکام آژانس در وین، گفت: "اطلاعات بیشتری دریافت کرده است که به فعالیت‌های فعلی یا پیشین فاش‌ نشده هسته‌ای ایران مربوط می‌شود و به نظر می‌رسد که نشانگر وجود ابعاد نظامی احتمالی در فعالیت‌های هسته‌ای این کشور است."

اما محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه گفت: "لازم نیست بمب اتم بسازیم، بمب مال عقب‌افتاده‌ها است."

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه روز چهارشنبه خود به خبرگزاری رویترز گفت که اگر دعوت شود، حاضر است به ایران برود، اما تاکید کرد چنین سفری نتیجه ای نخواهد داشت.

وی گفت: "متاسفانه، در حال حاضر پیشرفتی نمی بینم."

morid - ایران - بوشهر
ژاپن چندین بار اعلام کرده ا ست میزان الودگی تیروگاهای اتمی اش دوبرابر حد مجاز است ومردم این کشور با فاجعه الودگی روبرو هستند.انوقت این عروسک امریکایی مرتب به ایران گیر میدهدچون ایشان یعنی امانو به طرف ایرا ن کوک شده.
جمعه 17 تیر 1390

gharibe UAE - امارات - ابوظبی
غلط کرده
شنبه 18 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.