معبد چند میلیارد یورویی هند در محاصره پلیس


معبد چند میلیارد یورویی هند در محاصره پلیس

در پی یافته شدن گنجی با ارزش در زیرزمین یکی از معابد هند صدها پلیس در اطراف معبد به مراقبت از این گنجینه گماشته شده‌اند. تخمین زده می‌شود که ارزش این گنجینه بالغ بر ۸ میلیارد یورو است.

هندی‌ها می‌گویند گنجینه یافت‌شده در نوع خود بی‌نظیر است

نیروهای پلیس در سه ردیف اطراف این معبد که به هندوها تعلق دارد، حلقه زده‌اند و به گفته‌ی مقامات مسئول محلی محافظت از گنجینه ۲۴ ساعت ادامه خواهد داشت. افزون بر آن، دوربین‌های مداربسته و همچنین یک مرکز نگهبانی در اطراف معبد وظیفه کنترل این محدوده را بر عهده دارند.

این گنجینه با ارزش که از سکه‌ها و سنگ‌های قیمتی طلا، نقره و فلز تشکیل شده هفته‌‌ی گذشته در پنج انبار در زیرزمین این معبد یافت شد‌. گفته ‌می‌شود انبار ششم به زودی گشوده خواهد شد و انبار هفتم فعلا بسته خواهد ماند. به نظر می‌رسد اشیا قیمتی یافت‌شده حاصل چند قرن هدایای مذهبی زائران معبد بوده باشد. بر اساس گزارشی از روزنامه‌ی "Times of India" شمار قابل توجهی سکه‌ی طلا متعلق به دوران ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه در میان اشیا باارزش یافت‌شده به چشم می‌خورد.

به گفته‌‌ی رییس سازمان میراث فرهنگی هند گنجینه یافت‌شده در نوع خود بی‌نظیر است. گوآتام سنگوپتا اظهار داشت: «تا کنون هیچ باستان‌شناسی این را تجربه نکرده بود که انبارهای مخفی یکی پس از دیگری گشوده شوند و چنین گنج با ارزشی از آنها سر در بیاورد.»

از زمان ساخت این معبد که به ویشنو خدای هند تقدیم شده، صدها سال می‌گذرد. پس از استقلال هند از بریتانیا در سال ۱۹۴۷ بنیادی متعلق به یکی از خاندان‌های حاکم پیشین در این منطقه سرپرستی از این معبد را بر عهده گرفت. در پی حکم دادگاه عالی هند این مسئولیت بر عهده‌ی سازمان‌های دولتی قرار گرفت و بازرسی از این معبد به دستور مسئولان جدید صورت گرفت.

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
هندی ها که میگن بجای پول نفت روپیه بدیم، بهتره کمی از این طلا ها رو بدن. البته همش به جیب خامنه ای میره که روی بشار اسد و حرب الله و اخیرا قذافی سرمایه گذاری کنه این بی بته بی پدر
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.