۱۴ معترض بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه در شهر حماة کشته شدند


۱۴ معترض بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه
در شهر حماة کشته شدند

تظاهرات ضد حکومتی روز جمعه در شهر حماة

 فعالان سوری می گویند در جریان اعتراضات روز سه شنبه در شهر حماة دست کم چهارده نفر کشته شده اند و در همین روز آمریکا از حکومت سوریه خواست تا به سرکوب مخالفان پایان داده و نیروهای امنیتی خود را از شهر  حماة خارج کند.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه در بیانیه ای بار دیگر نگرانی ایالات متحده را از تداوم نا آرامی ها و سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز مخالفان در سوریه ابراز کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید:«حکومت سوریه ادعا می کند که به گفت وگو با مخالفان علاقه مند است . این در حالی است که اقدامات این حکومت در شهرهایی مانند حماة و در مرز ترکیه چنین حرفی را  بی اعتبار می کند.»

ویکتوریا نولند در این بیانیه تاکید کرده است که نیروهای امنیتی سوریه سرکوب مخالفان و تظاهرات مسالمت آمیز معترضان را تشدید کرده اند.

وی همچنین اضافه کرده است:هیچ عذر و بهانه ای نمی تواند توجیهی باشد که براساس آن نیروهای امنیتی سوریه به دور تازه ای از سرکوب مخالفان، کشتار تظاهر کنندگان و بازداشت مردم به ظن مخالفت سیاسی دست بزنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفته است:«ما از حکومت سوریه می خواهیم فورا به بازداشت و ارعاب پایان دهد، نیروهای امنیتی از حماة و دیگر شهرها عقب نشینی کنند و به مردم سوریه اجازه داده شود تا خواسته ها و عقاید خود را آزادانه بیان کرده و گذار واقعی به دمکراسی محقق شود.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، فعالان سوری می گویند روز سه شنبه در جریان حمله نیروهای امنیتی به مخالفان در  شهر حماة دست کم چهارده نفر کشته  و ۳۵ نفر زخمی شده اند.

طبق این گزارش، دیده بان حقوق بشر سوریه  اعلام کرده است روز سه شنبه صدا تیراندازی شدید در بخش های مختلف شهر حماة شنیده می شد

رامی عبدالرحمان، فعال حقوق بشر، گفته است:تانک های ارتش سوریه به جز در قسمت شمالی، در بقیه  ورودی های اصلی شهر حماة مستقر شده اند.

وی همچنین گفته است: ساکنان شهر خود را برای مقابله با نیروهای ارتش اماده می کنند تا نگذارند نیروهای ارتش وارد این شهر ۸۰۰ هزار نفری بشوند.  

در همین حال خبرگزاری رویترز می گوید استقرار تانک های ارتش سوریه در اطراف شهر حماة پس از برگزاری بزرگترین تظاهرات در اعتراضات اخیر در روز جمعه در این شهر روی می دهد.

یک روز پس از  این تظاهرات که صدها هزار نفر در آن دست به تظاهرات ضد حکومتی زدند، بشار‌ اسد، رئیس جمهور سوریه، طی حکمی استاندار حماة را از سمت خود برکنار کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه شهر حماة در سال ۱۹۸۲ شاهد اعتراضات  مردم در این شهر در دوران حافظ اسد، پدر بشار اسد، بود و گفته می شود در آن اعتراضات نیروهای امنیتی سوریه دست کم ۲۰ هزار نفر را به قتل رساندند.

با این حال به گفته فعالان حقوق بشر در جریان اعتراضات ۱۴ هفته ای در سوریه تاکنون بیش از  یک هزار و ۳۰۰ نفر کشته و بیش از ده هزار نفر نیز بازداشت شده اند.
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.