زنان جسوری که با معشوق فرار می‌کنند


زنان جسوری که با معشوق فرار می‌کنند

نوشین عباس

دره کالاش، پاکستان

در حین جشن سالانه در دره کالاش پاکستان، زنان تقریبا می توانند هر کاری که بخواهند انجام دهند.

در صورتی که طایفه در جریان یک طلاق در شرف وقوع باشد، این زنان می‌توانند علاقه خود به معشوق‌شان را فاش کرده و به ازدواج‌ خود بلافاصله خاتمه دهند. آنها حتی می‌توانند با معشوق‌شان بگریزند.

با این حال در دره کالاش تا اندازه‌ای به خاطر مذهب و فرهنگ منحصر به فردش، گرایش های آزادمنشانه‌تری حکمفرماست.

مردم کالاش مسلمان نیستند، ‌آنها مجموعه‌ای از خدایگان و الهه‌های متعدد را می‌پرستند و جشنواره‌های متعددی را برگزار می‌کنند که از تغییر فصول و سال زراعی الهام گرفته‌اند.

مه‌مود، ‌دختر ۱۷ ساله کالاشی که مرا در گذر از هزارتوی خانه‌های کوچک پازل‌وار رو به کوهستان همراهی می‌کند، می‌گوید‌: "در مذهب ما می‌توانید انتخاب کنید که با چه کسی ازدواج کنید، ‌والدین، چیزی را تحمیل نمی‌کنند."

در این جامعه بسته، سقف خانه هر کسی ایوان خانه دیگری ا‌ست. راه‌پله‌هایی کوچک خانه‌ها را به هم متصل می‌کند، به گونه‌ای که حس می‌کنید از یک خانه درختی به درون ابرها صعود می‌کنید.

 

در دره کالاش تا اندازه‌ای به خاطر مذهب و فرهنگ منحصر به فردش، گرایش های آزادمنشانه‌تری حکمفرما است

از ورای پنجره‌های چوبی و نردبان‌های خانه‌ها، منظره‌ای تمام‌نما از تخته‌سنگ‌های ناهموار و کوه‌های سرسبز و با شکوهی که این دهکده دورافتاده را احاطه کرده، به چشم می‌خورد.

فرار با معشوق

صاحبه، یک زن ۲۰ ساله که دو فرزند دارد و در یکی از این خانه‌ها زندگی می‌کند، به من می‌گوید که او در جریان یکی از همین جشن‌ها به همراه شوهرش گریخته ‌است.

صاحبه می‌گوید که او توانسته با مردی که دوست داشته فرار کند.

او می‌گوید: "من با شوهرم درست مثل همین حالا که با شما صحبت می‌کنم ، آشنا شدم. من او را سه سال قبل از ازدواجمان ملاقات کردم. در هنگام جشن، ‌دختر می‌تواند با هر که دوست دارد فرار کند ...درست همان‌طور که من با مردی گریختم که اکنون شوهر من است."

او توضیح می‌دهد که بعد از فرارشان آنها به خانه والدین شوهرش رفتند تا با آنها زندگی کنند.

او می‌گوید: "شما می‌توانید تا هر وقت که بخواهید بمانید، ‌زمان مشخصی وجود ندارد اما بالاخره بعد از دو ماه ما نزد خانواده من رفتیم و بعدش ازدواج کردیم."

این اظهار عشق نامتعارفی است اما این اتفاق در یک مکان نامتعارف هم اتفاق می‌افتد.

در بعضی کارها، همچنان تمایز جنسی وجود دارد. زنها معمولا در خانه کار می‌کنند در حالی که مردان به کار معامله و کارگری مشغولند. زن‌ها و مردها هر دو در مزرعه کار می‌کنند.

نگرش کالاشی‌ها به تمایز جنسی همچنین بر اساس درجاتی از پاکی و خلوص است. برخی از مناسک مذهبی باید تنها توسط مردان اجرا شود. معبد در نزدیکی جایی قرار دارد که جشنواره‌ بهاره در آن برگزار می‌شود، جایی که ورود زنان و مسلمانان به آن ممنوع است.

 

زنان کالاش زنانی جسور و صریح هستند

زن‌ها باید لباس‌های خود را جداگانه بشورند و جداگانه حمام کنند و در زمان عادت ماهانه و نیز هنگام حاملگی در خانه‌ای جدا و در بیرون دهکده زندگی می‌کنند. آنها می‌توانند برای کار به مزرعه بروند اما اجازه ندارند وارد دهکده شوند.

یاسر، ‌یکی از مردان کلاش می‌گوید: "زنها ناپاک تلقی می‌شوند اما با این وجود جامعه با احترام زیادی با آن‌ها رفتار می‌کند. تنها نباید کارهای معدودی را انجام دهند."

زنان جسور

ازدواج و طلاق برای زنان از مردان ساده‌تر است. جمرات که ۲۲ سال دارد، شوهرش را بعد از یک سال رها کرد و اکنون با مرد دیگری در خانه پدری آن مرد زندگی می‌کند. شوهر سابق او به اسلام گروید، ‌مجددا ازدواج کرد و اکنون در دهکده مجاور زندگی می‌کند.

با این وجود، ملاحظات اقتصادی نیز جای خود را دارند.

او می‌گوید: "شوهر دوم باید مبلغی دو برابر همسر اول پرداخت کند زیرا درست مانند این است که همسر اول هم پول و هم همسرش را از دست داده است."

اگر زن دوباره ازدواج نکند شوهر سابق حق دارد پولش را از پدر عروس پس بگیرد. اگر چه جمرات رسما با یار جدیدش ازدواج نکرده اما او باید ۶۰ هزار روپیه برابر با ۷۰۰ دلار به شوهر اول پرداخت کند.

زنان کالاش که با آنها در رومبار و بالانگورو ملاقات کردم زنانی جسور و صریح بودند. آنها وقتی حرف می‌زدند، در چشمان‌ طرف مقابل نگاه می‌کردند و از این که فکرشان را بیان کنند ابایی نداشتند.

پدرسالاری در این دهکده کوچک که بسیار دور از غلغله و ازدحام شهر‌های بزرگ و کوچک پاکستان است، جایی ندارد، ‌منشی که بیشتر ارکان زندگی در سایر مناطق این کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

bita tehrani - کانادا - ونکوور
از خنده ها و رنگ لباسها میشد فهمید مسلمان نیستند.حتی قبل از خواندن متن!
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
چه جالب!!!!!
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

gol andam - سویس - زوریخ
در زمانی که رژیم ایران با بوق و کرنا به دنیا مگه ایرانی ازاده وحق انتخاب داره بعد با چماق بالایه سرش ایستاده میگه صدات در نیاد ..دیدن چنین اقوامی در گوشه وکناره دنیا ...اه از نهاده ادم در میا...که دارن حتی حق نفس کشیدن رو از ملت ما سلب می کنن..
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
پس اون دره از گزند سوسمارها و خفاش ها در امان مونده. بی خود نیس مردمش شادترند
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

خواهر جون - استرالیا - سیدنی
کی سنگسار دعا را دیده ؟ دختر کرد 16 ساله ای که با معشوقش فرار کرد..و.... اگر ندیدینش توصیه می کنم اصلا نبینینش که داغون می شین
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

porharfi - هلند - آرنم
پاکستان !..به معنای واقعــــی!!!...
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
bita tehrani - کانادا - ونکوور .. و همچنین خیانت آزادانه به همسر!! چه افتخاری بهتر از این برای غیر مسلمونها؟! . .
پنج‌شنبه 16 تیر 1390

bita tehrani - کانادا - ونکوور
گوگول مگولی گودرز چه ربطی به شقایق داره اونوقت??
پنج‌شنبه 16 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
bita tehrani - کانادا - ونکوور .. خانوم خانوما! شما انگار اصل مطلب رو کمپلت رد دادی ها! ربطش اینه که به این ترتیب "شقایق" خانوم میتونه به سبک مورد علاقه شما از خونه فرار کنه و به آقا "گودرز" بپیونده!. .
پنج‌شنبه 16 تیر 1390

maninjam - ایران - تهران
gogoli - ایران - تهران و صیغه چه افتخاری بالاتر از این واسه زن مسلمان?
پنج‌شنبه 16 تیر 1390

maninjam - ایران - تهران
gogoli - ایران - تهران و صیغه چه افتخاری بالاتر از این واسه زن مسلمان?
پنج‌شنبه 16 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
maninjam - ایران - تهران .. و فحشا و داشتن چند فاسق و چند بچه رنگ و وارنگ برای خانومهای محترم غربی!. .
پنج‌شنبه 16 تیر 1390

bita tehrani - کانادا - ونکوور
گوگول مگولی باهوش مگه من تاییدشون کردم?? من از لباسشون خوشم امد و از شادی کردنشون....خداوند مردم شاد را دوست ندارد. قصص آیه 76
پنج‌شنبه 16 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
bita tehrani - کانادا - ونکوور .. خانوم خانوما! بالاغیرتا شما دیگه بحث مذهبی راه نندازین! لطفا کامنت اول خودتونو بخونین و بگین که آیا نسبت به اسلام منصفانه برخورد کردین؟ ما مسلمون خوب و با انصاف تو ایران کم نداریم. باعث رنجش اونها نشین. نکته ای که شما مطرح کردین نیاز به تسلط بالا به زبان عربی در تفسیر معانی مختلف واژه "فرحین" داره. همه ما میدونیم که بسیاری از واژه ها میتونن دارای مفاهیم چند گانه باشن. بعنوان مثال هیچکدوم از ما با شنیدن واژه فارسی "مرغ" در کتاب زیبای "منطق الطیر" عطار، یاد مرغ سوخاری نمی افتیم! مرغ در اینجا به معنای رهرو و سالک راه عرفان و حقیقت بکار برده شده. اما اونهایی که از دکان دین ستیزی نان میخورن، اینها رو به من و شما نمیگن! ضمنا به گفته بسیاری از مورخان اسلامی، حسن سلوک و مهربانی و لبخند دائمی، از ویژگیهای ذاتی پیامبر اسلام و یکی از دلایل محبوبیت و موفقیت دعوت ایشان بوده است.
جمعه 17 تیر 1390

maninjam - ایران - - تهران
gogoli - ایران - تهران تا جایی که ادم واسه دیگران مزاحمت ایجاد نکنه بگذار هرجور خوشه زندگی کنه
جمعه 17 تیر 1390

bita tehrani - کانادا - ونکوور
gogoli magolllli من سرم درد میکنه واسه بحث مذهبی.جدیدی تو سایت?!!
جمعه 17 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
maninjam - ایران - - تهران .. اخلاقیات برای قوام و دوام هر جامعه ای ضروریه و این در هر دین و مکتبی مورد تایید قرار گرفته. اگه بذاریم هرکس هرجور خوشه زندگی کنه، با دزدها و موادفروشها و قاتلها و متجاوزین به نوامیس مردم چکار کنیم؟.
جمعه 17 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
bita tehrani - کانادا - ونکوور .. نخیر بیتا خانوم! جدید نیستم. اما به اندازه شما هم قدیمی و سالخورده نیستم! نه ویلچر دارم نه عصا! هنوزم دندونهای خودم تو دهنمه! از بحث هم بدم نمیاد. اما خاصیت بحثهایی که شما مطرح میکنین اینه که بجای دوستی و اتحاد، باعث دشمنی و جدایی بین ایرانیها میشه. برادرانه ازتون خواهش میکنم اگه اگه واقعا حرف سیاسی دارین، از استدلالهای سیاسی استفاده کنین و دست از این کارهای شیطنت آمیز بردارین.
جمعه 17 تیر 1390

maninjam - ایران - تهران
gogoli - ایران - تهران اگه نظرم رو خوانده باشی میبینی نوشتم تا جایی که به زندگی دیگران ضربه وارد نکنه اون دزدمواد فروش به جامعه ضربه مزنه در ضمن کسی از این جور افراد دفاع نمی کنه
شنبه 18 تیر 1390

bita tehrani - کانادا - ونکوور
برادر عزیزم گوگولی.باور بفرمایید که این بحث ها از سر شیطنت نیست.اول اینکه این سایت ازاده.دوم گوگولی خان من بارها از هر دینی اعلام برائت کردم! تا جان در بدن دارم علیه حماقت و خرافاتی که به اسم دین بخورد مردم داده شده میگویم و مینویسم و هر چه گفتم هم با توجه به ایات و احادیث بوده.برو همه کامنتهای من را بخوان.اگر بی احترامی کرده بودم بیا شاکی شو.برادر بی عصا و عینک من (به جون خودم من هم بی عصا و عینکم!) بد نیست شما هم غبار از دیده و منطق بگیرید و بار دیگر مقدسات دین مبین را با دید دیگری مرور کنید و متعصب نباشید...بعد هم من حرف سیاسی نزدم.دقیقا انتقادی مذهبی بود.خودت انصافا چند تا کشور مسلمان سراغ داری که مردمش (خصوصا زنان) شادند و لباسهای رنگارنگ میپوشند? مردانش اسانگیر و خندان و حمایتگر و بی تعصبند و زنانش عاشق و خندان و ازاد?.. چشمهایت را بشور.خواهر شما.
شنبه 18 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
maninjam - ایران - تهران .. خیانت به همسر، به کسی ضربه نمیزنه؟ شما تو چه محیطی بزرگ شدین؟ تو چنین خانواده ای بقیه افراد به پای خودخواهی و هوسبازی یک نفر خواهند سوخت.
شنبه 18 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
bita tehrani - کانادا - ونکوور .. فرض کنیم که کوروش کبیر مثل شما فکر میکرد و مکاتب فکری دیگه رو "خرافات" میدونست! آیا میتونست در برخورد با یهودیان بابل با اون روش تحسین آمیز رفتار کنه؟ آیا میتونست بعنوان یکی از مفاخر ملی ایران مطرح بشه؟ ضمنا تو همین تهران خودمون خیلی از خانومها خیلی هم شاد و خوشحالن و دارن بر مردها حکومت میکنن و از زندگیشون لذت میبرن!.
یکشنبه 19 تیر 1390

maninjam - ایران - - تهران
gogoli - ایران - تهران مثل اینکه فارسی خوب بلد نیستی دوست عزیز من میگم هیچ کس از دزد و کسی که خیانت به همسر میکنه دفاع نمی کنه بعد می گویدخیانت به همسر، به کسی ضربه نمیزنه؟ و برای اطلاع بیشتر شما من توی خانواده ای بزرگ شدم که هیچ کس به طرف مقابل lt; توgt; نگفته...حالا شما توی چه محیطی بزرگ شدی?
یکشنبه 19 تیر 1390

bita tehrani - کانادا - ونکوور
بابا جان چرا نمیفهمی اخه??? اون خانومای خوشحال دایره خوشحالی شان از چهار دیواری خانه شان فراتر نیست.البته خیلی هاشان هم خیلی خوشحال نیستند...که در بحث ما نیست.برای من البته حکومت بر مردی جای خوشحالی ندارد.اگه دل اون خانوما به تیر و تخته و طلا و جواهر خوشه که بذار باشه(وقتی اجازه کار و فعالیت اجتماعی و در نتیجه هیچ حق و حقوقی ندارند).این همان برده داری شیک است....صحبت کوروش کبیر خیلی جالب بود.کوروش به ''انسانیت'' معتقد بود.اگر بت پرستان هم در بابل تحت ازار بودند,فرمانش همین بود.
یکشنبه 19 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
maninjam - ایران - - تهران .. منظور من از کامنت قبلی خطاب به شما، توهین نبود. اما کافیه به سیر بحث نگاه کنین تا بدونین که شما در پاسخ به حرف من درباره داشتن چند "فاسق" فرمودین: " بزار هرکی هرجور خوشه زندگی کنه". معنای این حرف چیه؟ شما معنی فاسق رو میدونین؟ حالا بفرمایین فارسی کی خوب نیست؟. .
یکشنبه 19 تیر 1390

gogoli - ایران - تهران
bita tehrani - کانادا - ونکوور .. لطفا از الفاظی مثل "نمیفهمین" استفاده نکنین. میشه بپرسم چند وقته ایران نیومدین؟ خیلی از زنها تو ایران فعالیت اجتماعی دارن و برای بدست آوردن حقوق بیشتر هم تلاش میکنن. در مورد کورش کبیر، فکر میکنم باید به پیروی از روش او، از توهین و متهم کردن ادیان دست برداریم و توان خودمون رو صرف "ساختن" کنیم. نه صزف "ویرانی"!. .
یکشنبه 19 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.