الکتریسیته ساکن، دانشمندان را حیرت زده کرد!

 
الکتریسیته ساکن، دانشمندان را شوکه کرد!
 
الکتریسیته ساکن موجود در موها که باعث بلند شدن انتهای موها می‌شود، بسیاری از پیش‌فرض‌های سابق در مورد آن را با تردید مواجه کرده است. محققان دانشگاه نورث‌وسترن آمریکا در مقاله‌ای که در مجله ساینس اکسپرس منتشر شده، به بررسی دقیقتر آنچه در زمان ارتباط برق‌رسانی که موسوم به الکتریسیته ساکن اتفاق می‌افتد، پرداخته‌اند.

 
به گفته این محققان،  الکتریسیته ساکن در فناوری‌هایی مانند فتوکپی، جداسازی مواد و پرینت لیزری با موفقیت عمل کرده، همچنین نقشی حیاتی در شکل‌گیری صاعقه دارد.

 
تا پیش از این تصور می‌شد که هنگامی که دو ماده غیرفلزی با هم مالش پیدا کنند، یکی از آنها به طور یکنواخت بار مثبت و دیگری بار منفی یکنواخت خواهد گرفت که به تولید الکتریسیته ساکن منجر می‌شود؛ اما تحقیقات جدید نشان داده که الکتریسیته ساکن یک فرآیند پیچیده شامل ترکیب حداقل برش پیوند، تغییرات شیمیایی و انتقال مواد موجود در تکه های متفاوت ابعاد مقیاس نانومتری است.
 

این تیم تحقیقاتی دریافت که هر ماده در حقیقت از یک پیوند تکه‌های مثبت و منفی در سطح برخوردار بوده و تعداد این تکه‌های مثبت و منفی، تعیین کننده قطبش ماده است. دانشمندان با استفاده از میکروسکوپ نیروی کلوین که قادر به ارائه جزئیات کوچکترین تپه‌ها و حفره‌ها بر روی یک سطح است، توانستند هرگونه بار بر روی سطح ماده را شناسایی کنند.

 
آنها دریافتند که باری به میزان 100 برابر بیشتر از تصور قبلی بین مواد منتقل می‌شود. با این حال، بار کلی الکتریسیته ساکن پایین می‌ماند چرا که بارهای مثبت و منفی یکدیگر را خنثی می‌کنند. دانشمندان درحال حاضر می‌دانند که سطح ماده در جریان الکتریسیته ساکن باردار می‌شود، اما هنوز به این درک نرسیده‌اند که چه جسمی باردار شده است. این پژوهش از آن جهت اهمیت دارد که بلاخره دانشمندان توانسته‌اند جسم باردار در جریان الکتریسیته ساکن را توضیح بدهند.

 
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.