موضع گیری فرمانده سپاه و لاریجانی درباره خاتمی و انتخابات مجلس نهم


موضع گیری فرمانده سپاه و لاریجانی درباره خاتمی و انتخابات مجلس نهم

محمد علی جعفری (راست)، فرمانده سپاه و علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه، می گوید اصلاح طلبانی می توانند در انتخابات مجلس نهم شرکت کنند که از خطوط قرمز عبور نکرده باشند و افزوده که خاتمی در جریان فتنه امتحان خوبی پس نداد. رییس مجلس نیز اعلام کرده که حضور اصلاح طلبان در انتخابات به نوع «موضعگیری و رفتار» آنها بستگی دارد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، که روز سه‌شنبه منتشر شد، درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس گفته است، هیچ دلیلی وجود ندارد که اصولگرایان وجود جریان اصلاح‌طلب را در انتخابات پیش‌رو نفی کنند.

وی افزوده است: «البته ممکن است برخی در جریان اصولگرا، بگویند ما اصلاح‌طلبان را قبول نداریم که آن بحث دیگری است، اما این جریان در واقعیت وجود دارد که البته نحوه حضورشان در صحنه انتخابات آینده بستگی به رفتارهایشان دارد.»

چندی پیش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، به نقل از یک «منبع آگاه» از دیدار یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم با علی لاریجانی خبر داده و اعلام کرده بود: «جلسه‌ای در دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور آقای زمانی مشاور دکتر لاریجانی تشکیل شده و آقای لاریجانی از این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم خواست افراد معتدل و سرشناس جناح اصلاح‌طلب برای انتخابات مجلس نهم کاندیدا شوند.»

دفتر علی لاریجانی چند روز بعد این گزارش را رد کرد.

آقای لاریجانی در گفت و گو با ایسنا، خواستار توجه اصلاح‌طلبان به «تجربه گذشته» شده و گفته است: «این‌که یک شخص یا جریانی در داخل نظام پیروز شود، اما بخواهد علیه نظام کار کند، اصلا پذیرفتنی نیست و حتما در این صورت یک حرکت ناشیانه انجام داده است، که البته در دوره‌های مختلف این موضوع را ما شاهد بودیم که این نشان از یک ناپختگی سیاسی دارد.»
در همین حال محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه نیز در گفت و گو با خبرگزاری مهر، که بخش دوم آن روز سه‌شنبه منتشر شد، با بیان اظهارات مشابهی درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس گفته است: «افرادی از جریانات اصلاح‌طلب که از خط قرمزها عبور نکرده‌اند طبیعی است که در رقابت‌های سیاسی می‌توانند شرکت کنند، اما این که آقای خاتمی تا چه حد می‌تواند موفق شود بستگی به موضع‌گیری‌های او دارد.»

فرمانده سپاه اظهار داشت: «آقای خاتمی در جریان فتنه امتحان خوبی پس نداد و به هر حال جز همراهان سران فتنه بود و حمایت و پشتیبانی زیادی از آنها کرد و در حال حاضر نیز موضعی مبنی بر برائت از آن حرکت‌ها اتخاذ نکرده است  و اگر ایشان بخواهد با سیاسی کاری جلو بیاید، فکر نمی‌کنم مردم او را ببخشند؛ ولی  افراد دیگری که در این صحنه از خط قرمزها عبور نکرده‌اند می‌توانند همچنان در رقابت‌های سیاسی به صورت فعال شرکت کنند.»

دی ماه سال گذشته، محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، از «آزادی زندانیان و ایجاد فضای آزاد برای همه و گروه‌ها، پایبندی مسئولان به قانون اساسی و فراهم آوردن سازوکاری برای برگزاری انتخابات سالم و آزاد» به عنوان شرایط حداقلی اصلاح‌طلبان برای شرکت در این انتحابات یاد کرده بود.

در آن زمان این اظهارات رئیس دولت اصلاحات با واکنش تند برخی از اصولگرایان و رسانه های نزدیک به آنها روبرو شد، که وی را به «شرط گذاشتن برای نظام» متهم کردند.

با این حال آقای خاتمی همزمان با سالگرد دوم خرداد یک بار دیگر نسبت به پیامدهای «ایستادن در برابر اصلاح‌طلبان و تلاش برای خارج کردن آنان از صحنه» هشدار داد.

وی در این باره گفته بود: «در غیاب اصلاحات و پرهیز از انتخابات آزاد و مطلوب و فراگیر و با محدود کردن اصلاح‌طلبان واقعی چه بسا که دروغ و ناکارآمدی و هدر رفتن سرمایه‌های ملی و نادیده انگاشتن حقوق اساسی مردم و بی اعتبار شدن قانون، به خصوص قانون اساسی و مهجور ماندن بخش‌هایی که به حقوق ملت مربوط است، رایج شود و موجب دلسردی و حتی بدبینی بخش‌های مهمی از جامعه به خصوص فرهیختگان نسبت به نظام و حاکمیت شود.»

«دستگیری عوامل جریان انحرافی برعهده سپاه است»

محمدعلی جعفری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازداشت شماری از اطرافیان محمود‌ احمدی‌نژاد که از آنها با عنوان «جریان انحرافی» یاد می‌شود، گفت: «با توجه به اینکه سپاه ضابط قوه قضائیه است و همچنین به دلیل اینکه پرونده برخورد با جریان انحرافی دارای پیچیدگی‌های خاصی است، براین اساس به صلاحدید قوه قضائیه سپاه اقدام به دستگیری و بازداشت این افراد نموده است.»

به دنبال علنی شدن اختلاف‌ها میان محمود احمدی‌نژاد و آیت‌الله خامنه‌ای بر سر وزارت اطلاعات، شماری از اطرافیان رئیس دولت و نیز نزدیکان اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر وی، بازداشت شده‌ بودند.

هر چند پیشتر نیز برخی گزارش‌های غیر رسمی حاکی از آن بود که این افراد توسط سپاه بازداشت شده‌اند، اما این نخستین بار است که فرمانده کل سپاه این خبرها را تایید می‌کند.

محمدعلی جعفری همچنین درباره اتهام بازداشت‌شدگان گفته است: «این افراد تخلف امنیتی ندارند، بلکه بیشتر تخلفات‌شان در حوزه‌های اقتصادی و اخلاقی است و افرادی که دستگیر شده‌اند ارتباط بسیار نزدیکی با چهره‌های اصلی این جریان داشته‌اند.»

وی همچنین اظهار داشت: «این افراد با بهره‌گیری از قدرت و یا نزدیک کردن خود به مراکز قدرت و ثروت در صدد رسیدن به مقاصد خود هستند.»

حامیان رهبر جمهوری اسلامی، اطرافیان محمود احمدی‌نژاد و به ویژه رئیس دفتر، اسفندیار رحیم مشایی، را متهم می‌کنند که قصد دارند اکثریت کرسی های مجلس را که انتخابات آن در اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود، تصاحب کنند.
ghalamfarsai - سوئد - مالمو
مگه وظیفه شورای نگهبا ن نیست که بگه کی صلا حیت داره و کی نداره?این اقا یون چیکارن که نظر میدن?
سه‌شنبه 14 تیر 1390

رضا عطار - اسنرالیا - ملبورن
همه دم در اوردن حالا.
سه‌شنبه 14 تیر 1390

sharafyabi - انگولا - بیمبه
این رژیم فرا قانونی لیاقت حکومت بر مردم عزیزایران را از دست داد. انتخابات را تحریم کنیم.
سه‌شنبه 14 تیر 1390

شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
وای به حال ما...باید برای ایران عزیز گریست.
سه‌شنبه 14 تیر 1390

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
بی شرف پس این همه پروزه های عظیم.ذخایر نفتی.زیرساختی.معدن.و خیلی امتیازهای دیگری که از رهبر خونخوارت گرفته ای اینها دزدی.چپاول.یا بهره‌گیری از قدرت و کشتار مردم و حق سکوت نیست.خر خودتی بی خانواده بی شرف.جوانان در جنگ تحمیلی جلوی تیر مستقیم سینه سپر کردند.تا شما جنایتکارها الان با نوامیسشان مثل حیوان رفتار کنید.شب کپه مرگتو میذاری صبح چلاغعلی یک درجه نامردی بابت خون جوانان اهداء میکند.
سه‌شنبه 14 تیر 1390

h.k - دانمارک - اودا
نتیجه همان است.که خمینی,خائن,کفت..نیروهای نظامی حق دخالت درسیاست راندارند.این گوساله میخواهدازگله عقب نماند.وحرفی زده باشد.کسی نیست.ازاین بپرسد.توچکاره ای??
سه‌شنبه 14 تیر 1390

madly - سوئد - گوتنبرگ
مملکتو ببینید و حال کنید! فرمانده سپاه که وظیفه اش دفاع از مرز و بوم کشوره به خودش حق دخالت در انتخابات مجلس رو میده!!!
سه‌شنبه 14 تیر 1390

hassan5 - ایران - تهران
این حرفها برای گرم کردن تنور انتخابات میباشد.اگر بتوانند مردم را بپای صندوقها بکشند خامنه ای با خوشحالی اعلام خواهد کرد که این مردم بنظام رای داده اند
سه‌شنبه 14 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
ببینیم اینبار با وجود اتفاقهایی که افتاد, توی خیابونها , زندانها , دانشگاه و..و..و با دستگیر کردنها و کتک زدنها و احانت کردنها, شکنجه کردنهای زنان و مردان بیگناه و حتی کشتار علنی و غیر علنی, اعدام مخالفین و همچنین با لو دادن همدیگه بسیاری از جنایات را اشکار کردند , هنوز هم در بین مردم عادی و شهروندان هستند کسانی که به پای صندوقهای رای دروغی برن و خودشون رو دستمال کاغذی دست این ریاکاران دروغگو بکنند? و راه رو برای تاراج کردن کشور و غارت کردن ملت پیش پای این اراذل هموار کنند? اینبار دیگه اون ساده لو ترین قشر جامعه باید پی به دروغگویی و ریاکاری این نظام برده باشد. ببینیم واقعا" به جز دار و دسته خودشان کسی دیگه هم میره رای بده? اگه خدای نکرده باز هم ملت بی تفاوت موندن و رفتن رای دادند, دیگه نمیشه امیدی واسه رهایی این ملت از دام این دیوان داشت.
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
این را به طرفداران موسوی و خاتمی میگم ادم از یک سوراخ دو دفعه گزیده نمیشه بعضی ها چقدر ساده لو هستند که فکر میکنند این دو ضد رژیم کار میکنند بابا کی میخواهید از خواب خرگوشی بیدار شوید
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

ساعت 12 - ایران - تهران
بمیرید میمونهای عرب.
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

Royan - آلمان - آلمان
یعنی واقعا این ملت دوباره میرن رای میدن!؟
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - بسیجی، چی شده رنگ عوض کردی! روزها سر گور خمینی سینه میزنی و شبها کامنت میگذاری.
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.