محمدعلی دادخواه به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت شغلی محکوم شد


محمدعلی دادخواه به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت شغلی محکوم شد

محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر می‌گوید، «قانون و خدا» در دادگاه وی حضور نداشتند. معاون دادستان به او گفته است، فعالیت‌های وی زمینه ملی داشته و «ملی‌گرایی بدتر از ارتداد» است.

محمدعلی دادخواه، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر در ایران

محمدعلی دادخواه، وکیل پرونده‌هایی چون دانشجویان امیرکبیر در قضیه کاریکاتورهای موهن، فعالان ملی مذهبی، دراویش گنابادی و یوسف ندرخانی کشیش محکوم به اعدام است. وی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۹ سال زندان، ۱۰ سال محرومیت از وکالت و تدریس، ۵ ضربه شلاق و جزای نقدی محکوم شده است.

هشت سال از محکومیت حبس او تنها به خاطر عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و سخنگویی این کانون بوده است. وی تاکید می‌کند که کانون مدافعان حقوق بشر در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب مورد تأیید واقع شده و اساسنامه‌اش نیز تصویب شده اما دادگاه این کانون را مصداق "تبانی و اجتماع جهت براندازی نظام" دانسته است.

آقای دادخواه پس از اعلام حکم دادگاه به دویچه‌وله می‌گوید: «من فکر می‌کنم دفاع از حقوق بشر و راهنمایی خردمندانه مدیرانی که قدرت را در دست دارند نسبت به رعایت حقوق بشر، براندازی تلقی نمی‌شود».

قاضی صلواتی به هنگام دادگاه معترضان به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸

آقای دادخواه تاکید می‌کند که به استناد ماده ۲۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی، مسئولیت ارائه سند در دادگاه بر عهده کسی است که ادعا کرده است. بنابراین دادستان موظف بوده پرونده‌ی وزارت کشور را بیاورد تا بررسی شود و روشن شود چه کسی دروغ می‌گوید. اما رئیس دادگاه از خواست قانونی وی برای عمل به این ماده قانونی سر باز زده است.

محمدعلی دادخواه البته این حکم را مجازات سنگینی برای خود نمی‌داند چرا که معتقد است ممکن بود برایش حکم اعدام صادر کنند و می‌گوید: «هنگامی که قانون ملاک ضابطه و قاعده نباشد، امکان هر تصمیمی وجود دارد، از این که اعدام صادر نشده است، خیلی خوشحالم».

«اتهاماتی ساختگی»

دو سال پیش درست در چنین روزهایی، ماموران امنیتی با هجوم به دفتر وکالت آقای دادخواه، وی را دستگیر کردند. در جریان حضور ماموران، ادعا شده است که در دفتر آقای دادخواه، یک قبضه اسلحه کمری به همراه مقداری تریاک در داخل یکی از اتاق‌ها پیدا شده است.

با این‌که هیچگاه ثابت نشد که آن اسلحه و مواد مخدر متعلق به آقای دادخواه بوده، ولی قاضی صلواتی وی را به پنج ضربه شلاق و ۳۰۰ هزار تومان جزای نقدی به دلیل داشتن مواد مخدر و ماهواره محکوم کرده است. آقای دادخواه تاکید می‌کند که تجهیزات ماهواره‌ای نیز نداشته است.

«ملی‌گرایی بدتر از ارتداد»

محمدعلی دادخواه می‌گوید، عمده اتهامات او پس از عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر متوجه فعالیت‌های او در دفاع از میراث فرهنگی بوده است.

این وکیل دادگستری وکالت پرونده عبور قطار شهری از میدان نقش جهان اصفهان و نیز تخریب آرامگاه کوروش را نیز بر عهده داشته است. وی همچنین تالیفاتی در زمینه مراسم سنتی ایرانی دارد.

وی می‌گوید یک سال از حکم زندانش به اتهام تبلیغ علیه نظام به دلیل فعالیت‌های فرهنگی‌اش بوده است. آقای دادخواه ادامه می‌دهد: «این هدایت نظام بوده که من گفتم منافع ملی ما ایجاب می‌کند که میراث فرهنگی را پاسداری کنیم و آن را به جهانیان ارائه نماییم».

محمدعلی دادخواه اتهام واقعی‌اش را تمایلات ملی‌گرایانه خود می‌داند و می‌گوید: «معاون آقای دادستان گفت فعالیت‌های شما همه زمینه‌ی ملی داشته است یا نه؟ کتاب "نوروز و فلسفه‌ی هفت سین" من را آورده بودند، "نگرش و گزارش" را آورده بودند. گفت این‌ها همه صبغه‌ی ملی دارد. گفتم بله، افتخار من است. گفت نه، ملی‌گرایی بدتر از ارتداد است. خب من دیگر پاسخی برای این مسائل به نظرم نرسید که اعلام کنم».

در پرونده عبور قطار شهری از میدان نقش جهن اصفهان، ۱۵۰۰ نفر و در پرونده تخریب آرامگاه کوروش صدها نفر به آقای دادخواه وکالت داده‌اند. وی می‌گوید: «من فکر می‌کنم با توجه به این که هزاران نفر در این موارد به من وکالت داده‌اند، محرومیت من از وکالت به مدت ۱۰ سال نوعی نادیده انگاشتن حقوق آن‌هاست. مضافاً به این که اگر قانون واقعاً باید اجراشود، مگر نباید کانون وکلای دادگستری نسبت به محرومیت من از وکالت تصمیم بگیرد؟ مگر ماده‌ی ۵۱۷ قانون استقلال کانون وکلا نقض شده است؟ من فکر می‌کنم قانون و خدا در هنگام رسیدگی این پرونده در دادگاه وجود نداشتند».

hovakhshatare - ایران - تهران
مسخره است! وکیل رو به جرم وکالت زندانی کنند و شلاق بزنند! ای خاک بر سرتون با این دین سیاه‌تون که ملی‌گرایی رو جرم می‌دونید. شماها فقط یه مشت اراذل غیرایرانی هستید و حیف از هوای ایران که شماها اونو با نفس‌تون به لجن می‌کشید. امیدوارم یه روز همه‌تون رو بدون کوچک‌ترین رحمی به درک واصل کنیم.
سه‌شنبه 14 تیر 1390

haghighatgo - آلمان - برلین
جناب محمدعلی دادخواه هزازان بار متاسفم براتون سرشما هم گلاه رفت مانند کهروبی و موسوی و صدها زندانی در بند که خواستند حق مردم را از دربار تازی ها بگیرند ...!!عده ای شما را بعنوان وکیل جلوشان راه انداختند که سپر بلا شوید اگر شما برنده می شدید آنها برنده بودند و حالا که شما در زندان افتادید می فهمید و خواهید فهمید که جمعیت تولید شده "زاده شده" از سال 1357 تا بحال در ایران چه مرغوبیتی دارد ؟؟ این جمعیت چندین میلیونی وقتی برای دفاع کردن حقیقی از شما راندارد و دنبال گرفتن یارانه ها و گرفتن و دادن رشوه و بسازبفروش و جیب زدن و جیب بری ازهمدیگر و منتظر 1000 متر زمین مفتی برای هر خانواده احمدی نژاد نشستن!! دیدی بیچاره زندونیش کردن ؟ نگو بلند این مطلب رو ..یخورده یواشتر بگو تو دکان نونوائی ...تازی ها و عثمانی و قمی ها و اصفونی ها می فهمند میریزن تو خونومون و ما رو هم زندونی میکنن!! "خدا" ریشه این رژیم رو بکنه چونکه "مر دم" بیل و کلنک ندارن !!
سه‌شنبه 14 تیر 1390

mashady - انگلیس - منچستر
الملک یبقی مع الکفر ولایبقی مع الظلم.
سه‌شنبه 14 تیر 1390

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
وکیل شجاع درود بر شما این اشغالگران در پایان راهند .
سه‌شنبه 14 تیر 1390

ghalamfarsai - سوئد - مالمو
اینهم حقوق بشر در ایران. اقایون سردمدارا ن حکومت ننگ برشما....ودرود. بر همه زنان و مردان شجاع و ازاده ایران
سه‌شنبه 14 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
وای بر ما ! «ملی‌گرایی بدتر از ارتداد» است ! یعنی از " ایرانی بودنم " خجالت بکشم !? فرهنگ نوروز و چهارشنبه سوری را ندیده بگیرم !? شب یلدا را فراموش کنم و جشن نگیرم ?! شاهنامه و .. ! وای بر ما . پس ما باید به ایرانی بودنمان افتخار کنیم و با اگاهی بیشتر به جنگ این دژخیمان ضد ایرانی برویم و همواره شاد و ایرانی باشیم .
سه‌شنبه 14 تیر 1390

kasra persia - انگلیس - لندن
تا زمانی که ایران از سیطره این خونخواران آزاد نشده با کمال تاسف باید آنرا ایران اشغالی نامید .
سه‌شنبه 14 تیر 1390

Pezhman - اتریش - وین
ننگ ونفرین بر این بی عدالتی
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

dara20 - ایران - تهران
بیدادگاه تفتیش عقاید و جنایت در حق بشریت. این است مفهوم حقیقی اسلام
شنبه 18 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.