تفاوت های جالب چپ دست ها و راست دست ها


تفاوت های جالب چپ دست ها و راست دست ها

به طور کلی، افراد چپ‌ دست انعطاف ‌پذیرتر، باهوش‌ تر و سازگارتر از افراد راست ‌دست هستند. شاید به این فکر کنید که ای ‌کاش شما هم چپ‌ دست‌ بودید و یا در مورد سایر مزایای چپ دست‌ بودن بیندیشید.

واقعیت این است که حدود 90 درصد از مردم راست دست بوده و فقط 10 درصد چپ دست هستند. یک نکته خیلی مهم که لا‌زم است به آن توجه داشته باشید این است که، غالب بودن طرف چپ یا راست،‌ در مورد کل بدن صادق است. اگر کمی دقت کنید،‌حتما متوجه خواهید شد که با یک گوش بهتر از دیگری می ‌شنوید و یا با یک چشم بهتر از چشم مقابل می‌ بینید. پس باید توجه داشته باشید که غالب بودن یک قسمت از بدن یک مورد عمومی است که در مورد تمامی قسمت‌ های جفت بدن صدق می‌ کند.

این که دقیقا چرا یک نفر راست دست ‌و یا چپ دست می ‌شود، هنوز به ‌صورت یک راز باقی مانده است ولی برخی نظریه‌ ها در این مورد وجود دارند. یک نظریه، ترشح زیاد هورمون ‌های جنسی قبل از تولد را عامل چپ دست شدن افراد می ‌داند. از سوی دیگر، محققان دانشگاه دانشگاه کالیفرنیا آمریکا معتقدند که چپ دست و یا راست دست شدن افراد تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می ‌شود

طبق نظر این محققان، یک ژن اختصاصی جهت راست دست شدن وجود دارد که چنانچه فردی آن را به ارث ببرد، ‌راست دست می ‌شود. نکته جالب این است که حتی در صورت عدم وجود این ژن باز هم معلوم نیست که آن شخص حتما چپ دست شود. یعنی امکان راست دست شدن وی هنوز وجود دارد.

افراد راست دست به‌ طور مشخص نیمکره مغزی سمت چپ شان بزرگ تر است. در 95 درصد از افراد راست دست قابلیت ‌های تکلمی در نیمکره چپ مغزی وجود دارد. در حالی که بر اساس پژوهش‌ های دانشگاه کالیفرنیا، دو نیمکره مغزی‌ در افراد چپ دست اندازه مشابهی داشته و موجب ایجاد ساختار مغزی منعطف ‌تری می ‌شوند.

این در حالی است که تنها در 70 درصد از چپ دست‌ ها قابلیت‌ های تکلمی در نیمکره مخالف (راست) قرار دارد. این طور به نظر می ‌رسد که احتمالا عدم وجود ژن راست دستی، به مغز این افراد اجازه می‌ دهد تا به ‌طور مساوی و متناوب با مغز راست دست‌ ها رشد کند. نیمی از افراد باقی مانده از هر دو گروه چپ ‌دست‌ ها و راست دست ‌ها از هر دو نیمکره مغزی‌ شان استفاده می ‌کنند و بر طبق بررسی ‌ها، این ‌گونه افراد از هوش بالاتری برخوردارند.

علاوه بر این، دیده شده است که رابط مغزی‌ بین دو نیمکره در افراد چپ دست 11 درصد بزرگ ‌تر از راست دست ‌ها است که نشانگر ارتباطات قوی‌ تر و عمیق‌ تر دو نیمکره در پردازش اطلاعات است. پروفسور گلین ‌هامفریز معتقد است که در افراد راست دست‌، ‌نیمکره راست تصویر کلی را می ‌بیند و نیمکره چپ بر روی جزئیات آن تصویر تمرکز می ‌کند در حالی که این موضوع در مورد چپ‌ دست‌ ها وجود ندارد. وی همچنین معتقد است که آسیب و تخریب مغزی می‌ تواند احساس درک انسان ‌ها از جزئیات را در افراد راست دست‌ و چپ ‌دست به ‌طرق مختلفی تحت تاثیر قرار دهد.

یک موضوع بسیار جالب دیگر در مورد چپ دست‌ ها این است که بر اساس تحقیقات دانشگاه دوبلین، درآمد کارگرهای چپ ‌دست حدود 4 درصد بیشتر از راست‌ دست‌ هاست. پژوهشگران این دانشگاه بر این باورند که چپ دست ‌ها به ‌ویژه مردان در مواجهه با یک موقعیت جدید خود را راحت‌ تر تطبیق می‌ دهند زیرا در استفاده از سمت‌ راست مغزشان واردترند. این ها جزء مواردی هستند که باعث می ‌شوند تا چپ ‌دست‌ ها بیشتر در نزد رئیس شان محبوب باشند.

چپ دست ها بیشتر می ترسند

نتایج تحقیقات پیش از این نشان داده بود که افراد چپ ‌دست، نسبت به راست ‌دست ‌ها سازگاری بیشتری دارند. یک فرد چپ ‌دست بسیار راحت تر از یک فرد راست ‌دست می‌ تواند از دست راست خود برای انجام کارها استفاده کند. به نظر می‌ رسد افرد چپ ‌دست به سرعت قادر به تعویض و دگرگزینی هستند.

اکنون روانشناسان در یک مطالعه جدید می گویند افراد چپ دست در مواجهه با شرایط و موضوعات ترسناک، بیشتر دچار وحشت می شوند.
این روانشناسان پس از نشان دادن یک کلیپ ترسناک به دو گروه از افراد چپ دست و راست دست در نهایت شگفتی متوجه شدند که پس از تماشای این کلیپ افراد چپ دست بیشتر از راست دست ها می ترسند.

حدود 10 درصد جمعیت جهان چپ ‌دست هستند. ترکیب ژنتیکی که باعث غلبه چپ ‌دستی بر راست دستی می ‌شود، ژن ?LRRTM نام دارد. افرادی با مقدار بیشتر این ژن، چپ ‌دست هستند. مراکز گفتاری افراد چپ‌ دست و راست‌ دست در قسمت چپ مغز قرار دارد. قسمت چپ مغز روی هماهنگی قسمت‌ های مختلف و فرامین و دستورات متمرکز است، در حالی که قسمت راست مغز روی مفاهیم و احساسات کنترل دارد. تعدادی از افراد نیز با هر دو دست کار می ‌کنند.

این روانشناسان خاطرنشان کردند که هرچند راست دست ها هم پس از تماشای این کلیپ ترسیده بودند اما شدت واکنش ترس و وحشت در آن ها خیلی کمتر از افراد چپ دست بود. دکتر کارولین چووهاری از متخصصان دانشگاه کوئین مارگارت در ادینبورگ در این باره متذکر شد: ما در واقع برای این شرکت کنندگان بخشی از فیلم سکوت بره ها را به نمایش گذاشتیم که مطمئن بودیم، حالت ترس را در بیننده ایجاد می کند.

پس از پایان نمایش، فیلم را روی هر دو گروه شرکت کننده بررسی کرده و متوجه شدیم چپ دست ها در خاطرات و حافظه شان بیشتر دچار آشفتگی شده بودند و رفتارهایی شبیه به کسانی که دچار اختلال استرس پس از ضربه عاطفی شده اند از خود بروز می دادند.

‌علاوه بر این تحقیقات نشان داده ‌اند که افراد چپ دست نسبت به مشکلات و آسیب‌ هایی نظیر‌ ابتلا‌ به آلرژی ‌ها،‌‌ بیماری های خودایمنی، افسردگی، سوء مصرف مواد، الکل، سیگار، صرع، اسکیزوفرنی و اختلالات خواب مستعدترند و بیشتر از افراد راست دست‌ درگیر حوادث جدی نظیر سوانح رانندگی می ‌شوند.

بررسی آمار می ‌تواند به طور بالقوه نشان دهنده درگیری بیشتر افراد چپ دست‌ با حوادث زندگی باشد که موجب می ‌شود درصد کمتری از این افراد، طول عمر بیشتری داشته باشند. همچنین بعضی از کارشناسان معتقدند، افراد چپ ‌دست کمتر وابسته ‌اند، چون مجبورند با دنیایی که برای آن‌ ها ساخته نشده سازگاری پیدا کنند. دکتر پیترز می ‌گوید: چپ ‌دست ‌ها به علت داشتن تمایلات استقلال‌ طلبانه در برابر فشارهای اجتماعی مقاومت بیشتری دارند.

مشکلات چپ دست ها


اما در جامعه امروزی مشکلات زیادی برای چپ ‌دست ‌ها وجود دارد. اصول کلی جامعه و زندگی، غالبا برای راست دست‌ ها طراحی شده ‌اند.
علاوه بر این،‌ متاسفانه برخی خانواده ‌ها به دلایل خرافی، دید خوبی نسبت به چپ دست شدن فرزندشان ندارند و سعی می ‌کنند تا با انجام اعمالی نظیر بستن دست‌ چپ فرزندشان او را تحریک و وادار به راست ‌دست شدن کنند. این افراد باید توجه داشته باشند که انجام اعمال فوق موجب خواهد شد تا فرزندشان در آینده قادر به انجام کارهای ظریف با دست خود نبوده و در کارهای روزمره ‌شان دچار کندی محسوس شوند.

امروزه در دنیا چپ ‌دست‌ ها تقریبا یک جامعه برای خود درست کرده ‌اند به ‌طوری که روز 22 مرداد 13( آگوست) روز جهانی چپ ‌دست ‌ها نامیده می ‌شود. علاوه بر این، ‌در برخی نقاط دنیا فروشگاه‌ هایی وجود دارند که اجناسی را می ‌فروشند که صرفا برای افراد چپ دست‌ طراحی شده‌ اند.

khosh bavar - ایران - یزد
به عبارت دیگر : من همیشه از این اصطلاحم برای توجیه کردن مشکلات بشری استفاده میکردم و میکنم که مثلا " مقصر " من نیستم که خوش باورم, زیرا من اسیر و گروگان " ژن " خودم هستم که اینطور هستم ! پس یک شخص, نقش زیادی در تعیین کردن سرنوشت خودش را ندارد, بلکه سازنده ( الله ) او را اینطور افریده, یعنی یکی مدل خوش باوری, دیگری مدل بدباوری, یکی عاقل و دیگری نادان ! اگر به این اسانی باشد پس نیازی به اینهمه تحقیق و پیشرفت دستگاههای مدرن پزشکی نبود که به این امر پی ببریم, زیرا " این کشفیات " را اجداد گذشته ما بدون تحقیق و ازمایش میدانستند ! عجب حکایتی شد !? پس مقصر من نیستم که چرا, کسی مثل من اخر کامنتش شادباش میفرست که این امر برای دیگران باعث افسردگی میشود ! بهرحال, شاد و کنجکاو باشیم .
سه‌شنبه 14 تیر 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
من خیلی دوست داشتم یک چپ دست باشم
سه‌شنبه 14 تیر 1390

lord.araz - سوئد - استکهلم
من چپ دستم و به نظر من خیلی از نوشته ها در مورد چپ دستا کاملا درست هستش. فقط یه نکته این که بااین وجود دست راست من از دست چپم قوی تر هستش ولی دست چپم خیلی سریعتر و ورزیده تر هستش فکر میکنم خیلی از چپ دستها این حالت رو داشته باشن.
سه‌شنبه 14 تیر 1390

punisher - ایران - شیراز
من نیمی از کارهایم را با دست راست و نیم دیگر را با دست چپ انجام میدهم...
سه‌شنبه 14 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
همچون راز هم نیست, مدتهاست که محققان دانشگاهی در انگلیس دریافته اند, دلیل چپ دست بودن یا راست دست بودن به نیمه راستی یا نیمه چپی مغز شخص مربوط است . اگر نیم قسمت چپ مغز فعالتر باشد شخص چپ دست میشود و بالعکس.
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

joje naghola - ایران - تهران
من هم راست دستم هم چپ....
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

ekman - ایران - شیراز
‫زمانیکه دبستان را شروع کردم،یکسره از معلم کلاس اوّلم کتک میخوردم،چون او اصرار داشت که من با دست راست مشقهایم را بنویسم ولی من نا خودآگاه مداد را در دست چپم قرار میدادم که شروع به نوشتن کنم،در همین مواقع بود که معلمم چنان پشت گردنی به من بدبخت میزد که پیشانی ام گاهی اوقات به میز درسم میخورد،خلاصه عادتم داد که با دست راست بنویسم.حالا با هر دو دست میتوانم بنویسم ولی زحمت انجام بیشتر کارهایم روی دست چپ بیچاره ام است،مسئله ایکه الان برایم خنده دار است،اینه که در سن نوباوگی بودم که چندین بار یکی از آشنایان مرا سرزنش میکرد که چرا من صورتم را با دست چپم میشستم و او معتقد بود که ما مسلمان و شیعه هستیم و دست چپ مخصوص طهارت است،هر موقع که او بخانه ما میآمد ،من ازش خوشم نمی آمد و سعی میکردم کمتر او را ببینم.امروزه با پیشرفت علوم ،دیگر نه معلم به چپ دستی گیر میده و نه بزرگتری هنگام وضو گرفتن. ‫
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

nader46 - انگلیس - لندن
من چپ دست نیستم اماچپ دست ها رادوست دارم.لیمپو(ص)
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

dbsh3000 - سوئد - یوتبوری
چرت بود . من دوستی دارم که چپ دسته نه تنها سازگارتر و انعطاف پذیرتر نیست بلکه یک دنده و غرغری هم هست
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

masoodsi - ایران - تهران
من از اینکه چپ دست ومتمایز از دیگران هستم ،(از دست جامعه بشری کنونی)خیلی ناراحتم.همه چیز در سمت راست قرار دارد از کوچکترین چیزها گرفته مثل دستگیره در تا ...و به ما جماعت چپ دست در اکثر موارد ظلم واجحاف شده است.اصلاً تاکنون یک کی برد چپ دست دیده اید؟
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

sobhanjan - امارات - ابوظبی
من چپ دستم اما همزمان با دو دستم مینویسم در جهت موافق و مخالف و هم نقاشی قرینه میکشم ( ً_ً )
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

naslesookhteh - ایران - تهران
nader46 - انگلیس - لندن خیلی باحال گفتی. مرسی
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

تی تی - اکراین - کیف
بابا بی خیال. اینقدر تبلیغ مفت نکنید چپ دست ال بل،ما که ندیدیم فقط شنیدیم کجاست این هوشی که شما میگین.. ما عادت کردیم به بزرگ کردن .. شعار ما کمیت بهتر از کیفیت. حال اگه موضوع بر عکس بود اینوری می شدیم،من این موضوع رو کاملا رد می کنم و به عنوان یه راست دست که میتونه با دست چپش بنویسه و .. خودم خواستم که تونستم و این حرفهام مفت ،تلاش کنید میشه هیچکی هم از اون یکی بهتر نیست...برتری ادما به پشتکارشون:).
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
کلی خجالتمان دادید. روز اول سربازی، جناب سروانمان گفت که 10 درصد مردم چپ دست هستند حالا چپ دست ها دست بالا!! 90 درصدمان دست بالا بردیم و شدیم گروهان چپ دست ها. یادش کلی بخیر!
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

masoodsi - ایران - تهران
جناب آقا یا خانم تی تی اکراین کیف:اینکه می گویند چپ دست ها افرادی با استعداد هستند واقعیت محض است.ما را در دوران دبستان آنقدر کتک زدند یا دستمان را به میز بستند تا چپ دستیمان را ترک کنیم نشد که نشد.آن افرادی که چپ دست هستند وبزور می خواهند با دست راست بنویسند وقیافه بگیرند بدانند که بعد از چند سال دچار کندی ذهن می شوند.اصلاً چپ یا راست دستی به فرد بستگی ندارد وبه آفرینش انسان برمی گردد.این حقیر در مورد با استعدادی چپ دستان خدمتتان عرض کنم که دیپلم ریاضی زمان شاه هستم و120 عدد نمره 20 درکارنامه های 12 ساله ام دارم.(خدامی داند که راست می گویم)بالاتر از آن کامپیوتر را خودم یاد گرفتم والان 15 سال است که کار کامپیوتر می نمایم.آیا اینها برای اثبات ادعا ی با استعداد بودن کافی نیست؟
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.