بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ سه‌شنبه ۱۴ تیر


بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ سه‌شنبه ۱۴ تیرروزنامه های صبح امروز تهران در عنوان های اصلی خود از قول رهبر جمهوری اسلامی اصولگرایان گرفتار اختلاف را دعوت به خویشتنداری کرده و در همین زمان از حملات تازه ای به اطرافیان رییس جمهور خبر داده اند. گزارش هائی از گرانی ارز و طلا و احتمال گران شدن بنزین از جمله دیگر گزارش های این روزنامه هاست که در مقالات خود آخرین وعده محمود احمدی نژاد برای دادن هزار متر زمین به هر خانوار را عملی غیرکارشناسی و غیرعملی دیده اند.

دو روز بعد از آن که رییس جمهور اظهار داشت که کابینه خط قرمز اوست و اگر برای اعضای دولتش پرونده سازی شود مسائل را با مردم در میان می گذارد، شرق و آرمان سخن رییس عدالت اداری را در صدر اخبار خود آورده اند که "خط قرمز برای قوه قضاییه وجود ندارد".

در گزارش اصلی روزگار آمده مهدی طائب رئیس قرارگاه عمار در یک دوره آموزشی تربیتی درباره رحیم مشائی رییس دفتر رییس جمهور و جریان به اصطلاح انحرافی سخن رانده، از جمله اشاره کرده به غیبت یازده روزه رییس جمهور از دولت و اظهار داشته در مستند ظهور نزدیک است گفته می شود احمدی نژاد، شعیب بن صالح است؛ کسی که خود را یازده روز خانه نشین می کند و به هیچ کس نمی گوید چرا از خانه خارج نمی شود، شعیب بن صالح است؟ امروز احمدی نژاد برای اینکه به عدالت برگردد باید استغفار کند.

به نوشته این روزنامه آقای طائب گفته است اگر مشایی را بشناسیم اعتراض ما به احمدی نژاد فروکش خواهد کرد، مشایی فردی بسیار پیچیده، امنیتی، کاربلد و جاسوس است. مشایی از سال ۵۹ که سپاه تشکیل شد در اطلاعات رامسر از نیروهای آقای سردار نقدی بود بنابراین کارهای اطلاعاتی را آموخت و در ایجاد وزارت اطلاعات او نیروی وزارتی و بازجو شد. مشایی آدم امنیتی کاربلدی بود که از وزارت اطلاعات خارج شد و دیگر او را تحت نظر نگرفتند و خطرناکترین عنصر، عنصری اطلاعاتی است که اخراج شود ولی تحت نظر نباشد.

به گزارش روزگار از جمله مشخصات رییس دفتر رییس جمهور از دید رییس قرارگاه عملیاتی عمار این است که او فراماسونر است و ماسونهای بزرگ مرتاض اهل ریاضت هستند و قدرتهای شخصی دارند . مشایی هم مرتاضی بسیار قوی است؛ ریاضتهای شدیدی، نمازهای سه ساعته .کشیده است که هیچ کس تاب و توان آن را ندارد.

حجت االاسلام طائب گفته : مشایی مرتاضی با ظاهر دینی است؛ اخبار غیبی میگوید و تحقق هم پیدا میکند؛ در این مدت زمانی که مشایی با احمدینژاد بوده است القائات بسیار وحشتناکی به احمدی نژاد داشته است.

سرگیجه اصولگرایان

مردم سالاری به نقل از حسن روحانی در عنوان اصلی خود نوشته "هیچ حزب قانونی، ضد نظام نیست" ، آرمان از همین مقام نقل کرده " پیدا کرده راه احتیاج به جن گیری ندارد". از سوی دیگر گفته های رهبر جمهوری اسلامی عنوان اصلی بسیاری از روزنامه های صبح است. "روشنگری باید بدون جنجال باشد" در جام جم، خراسان، اعتماد و سیاست روز آمده، کیهان همین خبر را با عنوان "سپاه از آغاز تا به حال راه امام حسین را ادامه داده است" منعکس کرده، تهران امروز نقل کرده "باید اختلاف نظرها و سلیقه ها را کم کرد" و روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "با حرکت روشنگرانه، تبیین منطقی و مستدل در برابر تفکر غلط مخالفتی ندارم".

یک روز بعد از آن که روزنامه ها خبر دادند دکتر علی اکبر ولایتی از عضویت در شورای حل اختلاف اصولگرایان که قرار بود راه حلی برای وحدت با گروه احمدی نژاد پیدا کند استعفا داده است، کیهان از منبع نامعلومی این خبر را تکذیب کرده و در سرمقاله خود به اصولگرایان توجه داده که موقع خطرناکی است برای اختلافات و بهترست با هم وحدت کنند.

علیرضا کریمی در سرمقاله ابتکار نوشته اصولگرایان این روزها از «سرگردانی سیاسی» عبور کرده و به «سرگیجه سیاسی» رسیده اند. اگر تا دیروز نمی دانستند طرف رقابتشان برای انتخابات کیست و اینکه چگونه به وحدت برسند امروز و با توجه به ظهور جریان نوظهور که آن را «انحرافی» می نامند به هذیان گویی و آسمان و ریسمان بافتن افتاده اند. روزگاری وضعیتشان تا حدودی روشن بود اما امروز گویی در سیاهی و ظلمات سیاسی به سر می برند و بر همین اساس ناچارند به هر ریسمانی چنگ بیندازند.

به نوشته این مقاله جریان دولتی اصولگرا مثل دفعات گذشته روی خوش به سنتی ها نشان نداد. این دغدغه اصولگرایان شد که چرا باید دولتی ها ساز مخالف بزنند. ابتدا بر اختلا فات سرپوش گذاشتند اما فهمیدند ساز پاستور نشینان برای آنها حسابی ناکوک است. در همین حین با توجه به برخی دیگر مسائل «جریان انحرافی» علم شد. اصولگرایان معتقد بودند حالا که آنها وحدت انتخاباتی را قبول نمی کنند و سهم خواهی می کنند باید طرد شوند. قصد اصولگرایان تا همین چندی پیش به این سادگی بود. اما اکنون موضوع جناح راست پیچیده شده است. پیش از این سردرگمی برسر جریان انحرافی بود اما امروز این ماجرا یک سر دیگر هم پیدا کرده است.

به نظر سرمقاله ابتکار از اینجا به بعد سرگیجه برادران اصولگرا آغاز می شود.این سوال ملکه ذهن سران جناح راست و لیدر رسانه ای شان است که بهتر است با جریان نوظهور اصولگرا رقابت کنیم یا با اصلا ح طلبان؟ مثلا لیدر رسانه ای اصولگرایان می نویسد: "اصلا ح طلبان هزار بار «زشت تر» و «پلشت تر» از جریان انحرافی هستند."اما به فاصله یک روز یکی از سرشناسان این جناح که اتفاقا قرابت فکری نزدیک و عجیبی با شخص قبلی دارد می گوید: "جریان انحرافی از تمامی جریان ها یعنی اصلا ح طلبان، ملی مذهبی ها، سلطنت طلب ها و مارکسیست ها خطرناک تر است." آیا این سرگیجه سیاسی آقایان نیست؟ آیا این در عالم سیاست هذیان گویی تعریف نمی شود؟ فرار رو به جلو این آقایان پیروی از یک روش کهنه و تکراری است.آن روش دست یازیدن به تاریخ، مقدسات و بداخلا قی است.

گرانی ارز و طلا و بنزین

ابتکار خبر داده که "قیمت بنزین آماج شایعات" است، دنیای اقتصاد از "بازگشت به نقطه صفر ارزی" خبر داده و جهان صنعت در تیتر اصلی خود گزارش کرده که "افزایش قیمت انرژی ارز و طلا را اشفته کرد".

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته تیرماه آمد و باوجود وعده‌های مکرر مبنی بر تثبیت نرخ کرایه‌ها و اختصاص یارانه کافی برای تثبیت قیمت‌ها، کرایه تاکسی و اتوبوس و مترو گران شد و باوجود تکذیب‌های مکرر از سوی برخی مسئولان، شایعه گران‌شدن بنزین معمولی ۱۰۰تومانی و سوپر ۱۵۰تومانی به پایان عمر خود رسیده و به‌زودی از گردونه فروش بنزین خارج خواهند شد. از طرفی مطابق با قانون بودجه سال ۹۰ که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، دولت اختیار دارد که در سال جاری قیمت بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی را تا سقف ۲۰درصد افزایش دهد.

گزارشگر این روزنامه با اشاره به گفته های رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور مبنی بر این که فعلا قیمت بنزین افزایش نمی‌یابد نوشته وی هرگونه گران‌شدن نرخ بنزین به‌عنوان دماسنج اقتصاد ایران را حداقل برای آینده‌ای نزدیک رد کرده است.

در انتهای گزارش ابتکار آمده اگرچه دولت می‌گوید که تاکنون هیچ‌گونه تصمیم نهایی برای افزایش قیمت بنزین نگرفته است، با توجه به قانون بودجه، این افزایش در سال جاری دور از انتظار نخواهد بود. ازاین‌رو برخی بر این عقیده‌اند که با درنظرگرفتن تجربه‌های مشابه پیشین، این شایعات درحقیقت نوعی مقدمه‌چینی و آماده‌ساختن مردم است.

هزارمتر زمین، تصمیم خواب آلودگان

محمد صادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته کدام فردی مثلا در ایران پیدا می شود که از وعده گرفتن ۱۰۰۰ متر زمین رایگان خوشحال نشود. رییس جمهور نیز به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور حق دارد که برای امیدوار کردن مردم وعده‌های بزرگ دهد. آقای احمدی‌نژاد در ۶ سال گذشته از این نوع دولت بخشی‌ها فراوان حرف زده و اتفاقا در گذشته مخالفت چندانی نیز با دولت‌بخشی‌های وی دیده نمی‌شد. منتقدان دولت از هر جناح و طیف سیاسی و از هر صنف و شغلی نیز نمی‌توانند رییس نهاد ریاست جمهوری را درباره دادن وعده نکوهش کنند، اما می‌توانند از وی یا کسانی که طرح دادن هزار متر زمین رایگان را به او داده‌اند، بپرسند که چنین حرفی آیا پایه و اساس کارشناسی- اقتصادی دارد یا نه؟

به نوشته این مقاله در دو روز گذشته و پس از آنکه رییس جمهور تاکید کرد، برنامه دولت ساخت باغ- خانه برای اکثریت شهروندان در کانون توجه و برنامه‌ریزی قرار گرفته است، بحث‌های کارشناسی قابل توجهی از طرف کارشناسان انجام شد. به نظر می‌رسد در سپهر سیاسی خاصی که دولت و منتقدان اصولگرای آن در آن گرفتار شده‌اند، منتقدان می‌توانند از دولت بخواهند که مستندات کارشناسی این برنامه را با سرعت و بدون معطلی در اختیار افکار عمومی و کارشناسان قرار دهد تا این موضوع به مساله‌ای کشدار تبدیل نشود و به دنیای سیاست نرسد.

عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد نوشته وقتی که حدود پنج سال پیش سازمان برنامه و بودجه به محاق رفت و دیگر نامی هم از آن باقی نماند، بسیاری از صاحب‌نظران پیش‌بینی می‌کردند که وضع آینده نظام برنامه‌ریزی و کارشناسی و آماری کشور چه خواهد شد و کنار رفتن اخیر بانک مرکزی از تولید برخیوقتی که حدود پنج سال پیش سازمان برنامه و بودجه به محاق رفت و دیگر نامی هم از آن باقی نماند، بسیاری از صاحب‌نظران پیش‌بینی می‌کردند که وضع آینده نظام برنامه‌ریزی و کارشناسی و آماری کشور چه خواهد شد و کنار رفتن اخیر بانک مرکزی از تولید برخی از آمارهای اقتصادی نیز یکی از آخرین حلقه‌های فرآیندی بود که با کنار گذاشتن سازمان برنامه آغاز شد؛ فرآیندی که تبعات بسیار ناخوشایندی در اداره کشور داشته است و همچنان هم خواهد داشت.

نویسنده محاسبه کرده: هر ۲۰ میلیون واحد مسکونی مورد نظر با زیربنای ۳۰۰ متر مربع ساخته شوند. در این صورت بدون احتساب سایر اماکن ضروری دیگر برای این ویلاشهر‌ها، باید شش هزار میلیون متر مربع ساختمان احداث کرد که با احتساب هزینه فعلی ساخت مسکن مهر برای هر صد متر مربع حدود ۳۰۰ هزار تومان باید هزینه شود که هزینه احداث واحدهای مسکونی مورد نظر ۱۸۰۰ میلیارد تومان خواهد بود که اگر حداقل همین مقدار را هم هزینه لازم برای تامین تاسیسات و راه و آب و برق و گاز و... بدانیم، در این صورت کل اجرای این طرح (در صورت وجود آب) ۳۶۰۰ میلیارد دلار خواهد بود که حدود ۸ برابر کل تولید ناخالص ملی کشور است.

مقاله اعتماد با نقل قول از یکی از نزدیکان رییس جمهور پایان می گیرد که گفته اطرافیان او همه خسته و خواب آلوده هستند مقاله نتیجه می گیرد خب وقتی که کارها در میان عده‌یی معدود باشد و سایرین در آن مشارکت نکنند و فرد هم همیشه از خستگی کار خوابش بیاید، نتیجه بهتر از این نخواهد شد. مدیریت کشور بسیار بسیار سخت‌تر و حساس‌تر از خلبانی هواپیمای مسافربری است. اگر برای خلبان لازم است که به مقدار لازم بخوابد و در حال خستگی و خماری هواپیما را هدایت نکند، به طریق اولی بر سیاستمداران لازم‌تر است که به اندازه کافی بخوابند.

طنز خانه در کویر

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته می گویند «وصف العیش، نصف العیش»! پس همین حالا دراز بکشید و چشمهایتان را روی هم بگذارید وزیر باد ملا یم کولر ( البته اگر برقتان نرفته است) در عالم رویا، خودتان را در یک زمین هزار متری مجانی تصور کنید که درصد متر آن خانه ساخته اید و در نهصد متر بقیه، یک باغ دو سه هزارمتری با انواع درختان میوه از گردو و گیلا س و پسته گرفته تا پرتقال و هندوانه و خربزه، احداث کرده اید و دارید به خوشی و خرمی روزگار می گذرانید... الحق و الا نصاف رویای قشنگی است و لذت بخش است. وعده های گذشته را فراموش کنید و نیمه پر لیوان را ببینید!

نویسنده این مقاله با اشاره به کمبود زمین های حاصلخیز نوشته فقط می ماند کویر لوت. در این مناطق قرار است خانواده های ایرانی خانه و باغ بسازند ولی آنجا که آب ندارد؟! اما اصلا خودتان را ناراحت نکنید، برای این مشکل هم راه حل وجود دارد. خوشبختانه کشور ما از جنوب و شمال به دو تا دریای پرآب وصل است. به این ترتیب می شود به هر خانواده ایرانی هزار متر زمین در کویر لوت داد و روزانه صدمتر مکعب هم از آب دریای خزر یا خلیج فارس برای آنها اختصاص داد.

به نوشته ستون طنز مردم سالاری با روشی که برای حل آب پیدا شد می توان مشکل انتقال برق وگاز و تلفن و خدمات عمومی را هم حل کرد. فقط می ماند جاده و خیابان کشی و شهرسازی که آن هم با ادغام وزارتخانه های راه، مسکن و کار تمام شده است و از الا ن می توان کلا نشهر لوت را با خانه های ویلا یی ساخته شده ببینید.

فقط مانده یک نکته پایانی: چه کسی شهردار این شهر باشد؟ ما پیشنهاد می دهیم همین امروز یکی از برادران عزیز جریان انحرافی را با حفظ سمت به این پست منصوب کنید تا هیچ جای کار لنگ نزند!
reza19357 - مالزی - کوالا لامپور
یکی به این طائب بگه فراماسون نه و فری میسون. بعدشم این رو بگید که فریمیسون ها با مرتاض ها فرق میکنن در اصل یکی هستن ولی در رفتار ها و قدرتهایی که دارن زمین تا آسمون فرق دارن.مرتاض ها قدرت هایی که دارن مثل راه رفتن روی آتیش رد کردن سیخ و اینجور چیزاست.ولی فری میسون ها کل دنیا رو گرفتم. هر مارک یا خواننده یا رسانه ها یا هر چیزی که به نحوی خیلی معروفه یا قدرت نفوذ توی جامعه رو داره در دست دارن.
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.