داستان تاسف بار باغداران بندر گز که هلوهای باغ را خوراک گاو کردند


داستان تاسف بار باغداران بندر گز که هلوهای باغ را خوراک گاو کردند

خبر آنلاین می نویسد :

"چندروز پیش آموزشی‌ام تمام شد. به مزرعه و باغ که آمدم همگی اهالی مزرعه مشغول چیدن محصول هلوی باغمان بودند. باغ‌های شهرستان بندرگز در استان گلستان امسال محصول خوبی داشت. هلوهای درشت و قرمز و شیرین.

با این حال برعکس همیشه آن روز کسی موقع چیدن محصول باغ لبخندی بر چهره نداشت. بی‌عشق محصول می‌چیدند. چیدن محصول عشق می خواهد که آن روز در چهره هیچ یک از اهالی مزرعه هویدا نبود. برعکس همیشه هلوها بدون توجه و دقت از شاخه‌هّا کنده می‌شدند.

دلیل این بی‌توجهی اهالی مزرعه چه بود؟

اندکی که گذشت و با تلفنی که به عمویم شد دلیلش را فهمیدم.

محصول باغ ارزان بود. خیلی خیلی ارزان. چیدن محصول هلو هیچ توجیه اقتصادی نداشت. هلوی شصت روزه را در بازار میوه و تره بار تهران حداکثر ۲۰۰ تومان می‌خریدند. محصولی که بهای تمام شده‌اش برای یک باغدار حداقل ۴۰۰ تومان بود.

چطور؟

به ازای هر کیلو هلو، ۱۰۰ تومان قیمت جعبه پلاستیکی‌ای بود که باغدار باید می‌خرید. قیمت یک جعبه پلاستیکی حدود ۴۰۰ تومان است.

۵۰ تومان به ازای هر کیلو، هزینه و دستمزد کارگری است که محصول را می‌چیند.

۱۰۰ تومان به ازای هر کیلو، هزینه کرایه وانت و انتقال محصول به میدان میوه و تره بار است.

حداقل ۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو، هزینه سمپاشی و آبیاری و شخم باغ است. (این برآورد هزینه آخری البته کم کمش و خیلی خوشبینانه بود.)

در کل قیمت تمام شده هر کیلو محصول هلو برای یک باغدار حداقل ۴۰۰ تومان است و این به غیر از تمام آن زحمات و خون دل خوردن‌ها و مشقاتی است که آن باغدار «بدبخت» در طول یک سال کار و زحمت و به امید چنین روزی، روز چیدن محصول باغش متحمل گردیده است.

بله؛ دلیل ناراحتی اهالی مزرعه موقع چیدن محصول هلوی شصت روزه باغمان همین بود. با این اوصاف دیگر برای یک باغدار امیدی و عشقی نمانده بود.

عشق باغدار مرده بود!

باز گلی به جمال گاوهای گاوداریمان که همیشه در این جور مواقع کمی به داد محصول تو سری خورده‌مان می‌رسند. چرا؟

چون باغدارانی که گاوداری ندارند چیدن محصول هلوی شصت روزه‌شان برای آنها هیچ توجیه اقتصادی ندارد. همان بهتر که سردرختی‌هایشان روی شاخه‌های درخت بماند و بپوسد و چیده نشود تا اینکه از جیب پولی بدهند که نصفش ضرر باشد.

ما ولی حداقل گاوی و گاوداری‌ای داریم که محصولی را که می‌چینیم به خوردشان بدهیم که این وسط و با وجود این آشفته بازار ارزانی محصول باغمان فقط این گاوها هستند که به نانی و نوایی رسیده‌اند!

هی داد از این بی داد!

حسین ترابی - یکی از جوانان روستای گزشرقی از توابع شهرستان بندرگز - استان گلستان"


محصول هلوی یک باغدار در استان گلستان

اهالی مزرعه مشغول چیدن محصول

گاوهایی که به نان و نوایی رسیدند

... و گاوهایی که تا مدت‌ها هلو می‌خورند

massoudoslo - نروژ - اسلو
حکومت و اقتصاد امام زمانی از این بهتر میخواستید بشه !!!؟ این حکومت باید عوض بشه و به دست مردم باشه .
دوشنبه 13 تیر 1390

shahrnoosh - سنگاپور - سنگاپور
آخیییییییییی , بمیرم.
دوشنبه 13 تیر 1390

avareh swed - سوئد - بوروس
اقا جان اشتباه کردید .بایکی ازاین برادران سپاه وارد معامله میشدید .تا اون اغا بعنوان جنس وارداتی کیلوئی 1500 تومان بفروشند .
دوشنبه 13 تیر 1390

wildpiony - مجارستان - بوداپست
وووووی وووویییی منم از این هلو خوشمزه ها میخواام
دوشنبه 13 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
اینجا کیلویی 79 سنت و به پول ایران 1220 تومن خریدم.
دوشنبه 13 تیر 1390

porharfi - هلند - آرنم
گاوها هـــلو خوردند؟"میگن هلو. خوشگل میکنه؟!"..پس محمود احمدی نژاد چندی دیگه قیافه اش تغییر میکنه؟؟؟!..
دوشنبه 13 تیر 1390

ezatdf - ایران - تهران
مطمئن باشید این گاوا دوره بعد به احمدی نژاد رای می دن
دوشنبه 13 تیر 1390

delmorde - سوئد - یوتوبوری
ببینید میدان تره بار چند می فروشد احتمالا پانصد تومان یا بیشتر. خب اگر چنین است خودتان بیارید کنار جاده یا هرجای دیگر بفروشید ازطرفی شما قیمت جعبه ها را به قیمت هر کیلو اضافه کردید مردم که با جعبه نمی خرند اگر هم خواستند می توانید انموقع پول ان را از خریدار دریافت کنید. شما باغداران باید متحد شوید و خود یک فروشگاه داشته باشید ایطور موقع ها مستقیما بدست مصرف کننده برسانید مردم هم حتما استقبال می کنند چون هلوی تازه می خرند بدون واسطه. این خود شما هستید که اتحاد ندارید نتیجتا متحمل ضرر و زیان همگی میشوید. دولت در ایجا مقصر نیست خود را سازماندهی کنید تا ببینیدچقدر بنفع شماست.
دوشنبه 13 تیر 1390

porharfi - هلند - آرنم
همش تقصیر سایت ِ"ایرانیان -انگلستان ست!!..اگه چندی پیش اونهمه از ".هلـــو". تعریف ننوشته بود!!!!!؟...خُب محمود احمدی نژاد مجبور به خوردن هلو. نبود !! دیگــــه!!!.....
دوشنبه 13 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
همه چیز ما را این بی ناموسهای بی شرف تازی نابود کردند موقعه اش میرسد چیزی نمانده بلایی به سر شما حرام لقمه ها بیاریم که تو تاریخ ماندگار شود.
دوشنبه 13 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
همانطوریکه میبینیم, تمام اقدامات اجتماعی, سیاسی و اقتصادی این بیخردان شپشی به گاو و خر ختم میشود ! خوش باور, معاون ارشد انجمن خر دوستان سایت !
دوشنبه 13 تیر 1390

عرق سگی - ایران - تهران
ایا میدانید حذف بخش هخامنش از کتاب تاریخ دانش اموزان به تصویب رسید؟ ایا میدانید فرزندان ما دیگر حتی نام کوروش بزرگ و داریوش را نخواهند شنید؟ ایا میدانید 17 ژوئن روز جهانی کوروش بزرگ است . و این روز تنها در سالنامه ایران نیست . اگر ایرانی هستی این پیام را به همه دوستای ایرانیتان بفرستید (خواهشن ) ایستاده بمیرید بهتر است تا روی زانوهایتان بمیرید." کوروش بزرگ.
دوشنبه 13 تیر 1390

Pinokio_Pinokio - انگلستان - منچستر
حیف قدر این همه نعمت رو نمیدونن،،، این میوه عشق منه،، هلو بپر تو گلو،،،،،
دوشنبه 13 تیر 1390

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
مقام معظم رهبری و رییس جمهور منتخبش چه حالی به خویشاوندانشان داده اند. اگر ما هم فامیل ایشان بودیم از این هلوها نصیب و بهره ای می بردیم :-)
دوشنبه 13 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
گاوها رو ببین چه حالی دارن میکنن . اون یکی چشماش رو چنان خمار کره انگار هلوها رو شخصا سفارش داده پولش رو هم پیش پرداخت کرده حالا هم داره لذتش رو میبره.
دوشنبه 13 تیر 1390

fred1540 - بلژیک - هرنه
جدا از بدبختی اقتصادی که به علت بی کفایتی اقایان فضلا دراداره کشور که کم کم تجار و سرمایه دارها از ترس اینکه فردا روزی از طرف فلان قوه مصادره نشه تمام سرمایشون رو تو خارج و کشورهای عربی بیشتر سرمایه گزاری میکنند کشورهایی که اندازه یک شهر ایران نیست برای مثال من کشوری زندگی میکنم که وسعت اندازه استان تهران هیچ معدن انچنانی ویا نفت طلا هم نداره و تقریبا 11 میلیون هم جمعیت داره ولی موندم چقدر با نظم کشورشون رو اداره میکنند
دوشنبه 13 تیر 1390

fred1540 - بلژیک - هرنه
و جالب اینجاست چیزی به نا دولت ندارن و هر سال قراره اعضا دولت انتخاب کنند پادشاه هم هیچ کاری به سیاست نداره و زندگی پادشاهی شو میکنه وباپنبه سر میبره و حتی اون کسی که تو خیابون میخوابه یک حقوقی داره کشور سوسیالی واقعی اصلا میدونید اروپاچرا جلوتر از ماست به نظر من از عقلش خوب و نهایت استفاده رو میکنند تو تلوزیون نشون داد دیوید کامرون رفته بود بیمارستان عیادت چون قانون بیمارستان رعایت نکرده بود رئیس بیمارستان انداختش بیرون این یعنی دمکراسیبه نظر شما اگر این اتفاق تو ایران نه رئیس جمهور بلکه یک بسیجی میفتاد اون رئیس بیمارستان 100/100اخراج میکردن تبلیغ علیه نظام خدا به داد مردم ایران برسه هرنه
دوشنبه 13 تیر 1390

ari jojeh - ایران - تهران
ببینید از صدقه سر اخوند در ایران اسلامی ناب محمدی گاوها هلو میخورند. لابد فردا هم به گوسفندان چلو کباب سلطانی میدهند.
دوشنبه 13 تیر 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
خاک بر سر وزیر کشاورزی .
دوشنبه 13 تیر 1390

قلندر - المان - کلن
اینجوری که گاوها رو بدعادت میکنید,فردا میگن توت فرنگی میخوایم.
دوشنبه 13 تیر 1390

Pezhman - اتریش - وین
خمینی پاچه ورمالیده: اقتصاد مال خر(ببخشید مال گاو) است.
سه‌شنبه 14 تیر 1390

lisa - امریکا - کالیفرنیا
به جای اینکه به گاوها بدهید به مردم فقیر و گرسنه و به بچه ها بدهید
سه‌شنبه 14 تیر 1390

بنده ی تنهای خدا - قطر - دوحه
قلندر - المان - کلن lol گل گفتی.. گاو از من بهتره هلوووو میخوره خوشمل بشه!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 14 تیر 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
مملکت امام زمانه دیگه.متاسفم
سه‌شنبه 14 تیر 1390

ziwax - ایران - شیراز
sourena.de - آلمان - اشتوتگارت. اینجا کیلویی 79 سنت و به پول ایران 1220 تومن خریدم. ,والله خوشبحالتون اینجا بسته به کیفیتش از 2000 تومان هست تا 3000 هزار تومان در هرکیلو من فکر میکنم یا این داستان صحت نداره یا مال سالهای قبل است
سه‌شنبه 14 تیر 1390

Royan - آلمان - آلمان
حد اقل به مردم میفروختید و از آنها میخواستید که بیایند بچینند و ببرند . مردم خوشحال میشوند که جنس ارزانتر و از تولید به مصرف بدون واسطه بخرند.
سه‌شنبه 14 تیر 1390

Alborzi - ایران - کرج
بنظر میاد تو اون جعبه های پلاستیکی خیلی بیشتر از 4 کیلو جا بشه !
سه‌شنبه 14 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
ziwax - ایران - شیراز هموطن عزیز. واقعا متاسفم که کشورمون به این روز افتاده. اصلا نمیتونم باور کنم که قیمتها توی ایران اینقدر بالاست!!! و توی کشوری که وارد کننده میوه و سبزیجات هست قیمتها کمتر از ایران باشه. مواد خوراکی در آلمان %7 مالیات بهش میخوره ولی باز هم از ایران ارزونتره. نابود باد رژیمی که توانایی هیچ کاری جز جنایت رو نداره.
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

amir_honda - ایران - شاهرود
تقصیر امام زمان نیست فقط تقصیر دولت بی کفایته که با عدم مدیریت مناسب کشاورزا روز به روز بدبخت تر میشن.
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

marya2011 - مالزی - کوالالامپور
به خدا ما اینجا تو مالزی هر یک دونه هلو رو تقریبا 4050 تومان (فقط یک عدد) حدود 10 رینگیت مالزی خریدیم اونم فقط یک دونه واسه اینکه بگیم هلو خوردیم انار اینجا یک دونه 22 رینگیت هست هر رینگیت هم الان 410 تومان ایران هست دیگه خودتون حساب کنید خاک بر سر این حکومت با این قانونهای مسخره که جز بدبخت کردن مردم چیز دیگه ای نمی خواهد فقر مردم واسه ادامه حکومت کافیه اخه
چهار‌شنبه 15 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.