همزمان با دستور حذف مجسمه آریوبرزن در ایران ، مجسمه اسکندر در مقدونیه نصب شد


همزمان با دستور حذف مجسمه آریوبرزن در ایران ،
مجسمه اسکندر در مقدونیه نصب شد

چند روز قبل سرانجام مجسمه برنزی اسکندر مقدونی، پس از کش و قوس‌های فراوان میان یونان و مقدونیه، در شهر «اسکوپیه» مقدونیه نصب شد.به گزارش  عصرایران به نقل از پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا)  این مجسمه که نام آن «جنگجوی اسب سوار» است و در حدود 13 متر ارتفاع دارد، روز سه شنبه (31 خرداد) در میدان مرکزی شهر اسکوپیه و در سکویی به ارتفاع 10 متر نصب شد.

به گفته مقامات مقدونیه، این مجسمه که در ایتالیا ساخته شده برای این کشور بیش از 13 میلیون دلار هزینه داشته تا به عنوان بخشی از برنامه تبلیغاتی «اسکوپیه 2014» نقشی موثر در پیشبرد بخش گردشگری آن ایفا کند.این اقدام دولتمردان مقدونی، به شدت با مخالفت و خشم همسایه جنوبی آن‌ها، یونان،‌همراه بود زیرا به عقیده آن‌ها، «اسکندر مقدونی»‌ اصالتی یونانی داشته و این مجسمه می‌باید در این کشور نصب می‌شده است.

«گرگوری دلاوکوروس» سخنگوی وزارت خارجه یونان در این باره گفت: این اقدام مقامات مقدونی، تاثیر منفی در روابط دوستانه دو کشور داشته ‌و آن را کاهش خواهد داد.گفتنی است از 20 سال گذشته تا کنون، دولت‌های مقدونیه و یونان بر سر اسم کشور مقدونیه اختلافات گسترده‌ای دارند. زیرا به ادعای مقامات آتنی، این مقدونیه، نام شهری در شمال یونان است و این کشور باید نام خود را تغییر دهد.

 نکته قابل توجه که بیشتر به طنز تلخ تاریخ شبیه است، همزمانی جنجال بر سر حذف مجسمه آریوبرزن، سردار تاریخی ایران در یکی از میادین شهر یاسوج ایران با نصب مجسمه اسکندر مقدونی در یکی از شهرهای مقدونیه است!آریو برزن یکی از سرداران بزرگ تاریخ ایران است که در سال 331 پیش از میلاد مسیح در یکی از نقاط کهگیلویه و بویراحمد در برابر یورش اسکندر مقدونی به ایران زمین، دلیرانه از سرزمین خود پاسداری کرد و در این راه جان باخت و نموداری از شجاعت و از جان گذشتگی در راه میهن را برای آیندگان به یادگار گذاشت.

khosh bavar - ایران - یزد
فقط احمقی نژاد را دعوت به مقدونیه نکنند که او در کنار این مجسمه یک دسته گل بگذارد !?
شنبه 11 تیر 1390

barzani - نروژ - کریستیانساند
این آخوندا حاضرند پشکل هم بخورند تا بتونن امتیاز از کشورهای اروپایی بگیرند و دو روز بیشتر حکومت بکنند
شنبه 11 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
خوب میهن ما تحت اشغال یک مشت تازی بی وجدان وحشی ضد ایرانی است به امید ازادی ایرانزمین که دور نیست.انها مجسمه اسکندر گجستک و خرابکار را با افتخار بالا میبرند ان وقت رژیم کثیف تازی به دنبال خراب کردن ارامگاه ابر مرد کوروش کبیر که اولین حقوق بشر را نوشت هستند.
شنبه 11 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
حکومت ولی وقیح ایرانی نیست که بخواد برای مفاخر ایران ارزش قائل بشه.
شنبه 11 تیر 1390

klopatra7 - آلمان - دوسلدورف
یونانی ها اول بروند وضع کشورشون رو درست کنند بعد بیان سر اسم مقدونیه و مجسمه اسکندر چانه بزنند. میخواستید اول خودتون درست کنید
شنبه 11 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.