صدها هزار نفر در سوریه تظاهرات کردند


صدها هزار نفر در سوریه تظاهرات کردند

بنا بر گزارش‌ها چندین نفر در تظاهرات روز جمعه در سوریه کشته شده اند

بنا بر گزارش‌ها امروز، جمعه، دهم تیر (اول ژوئیه) صدها هزار نفر در سرتاسر سوریه در تظاهرات علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور شرکت کرده‌اند.

به گفته فعالان حقوق بشر چندین نفر بر اثر شلیک گلوله توسط نیروهای نظامی کشته شده‌اند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، به دولت سوریه هشدار داده که در حال از دست دادن زمان برای انجام اصلاحات در این کشور است.

خانم کلینتون گفت که اگر سوریه شاهد "حرکت واقعی به سوی دموکراسی" نباشد، بشار اسد با مقاومت سازمان‌یافته و گسترده‌تری روبرو خواهد شد.

گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر تخمین می‌زنند که طی سه ماه اعتراضات ضد دولتی در سوریه، حدود ۱۷۰۰ نفر کشته شده‌اند.

قول اصلاحات

آقای اسد قول برقراری گفت‌وگو برای انجام اصلاحات سیاسی را داده است، اما معترضین از او می‌خواهند که از سمت خود کناره‌گیری کند.

بنا بر گزارش‌ها امروز بعد از برگزاری نماز جمعه و در پی درخواست‌های مطرح‌شده در شبکه‌های اجتماعی برای برگزاری تظاهرات تازه، ده‌ها هزار نفر در نقاط مختلف سوریه به خیابان‌ها آمدند.

بر اثر تیراندازی نیروهای دولتی به سوی معترضین در شهر حمص، دو نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شدند.

 

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید دولت سوریه در حال از دست دادن زمان برای انجام اصلاحات است

عبدالکریم ریحاوی، رئیس یکی از گروه های فعال در زمینه حقوق بشر در سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت که ده‌ها هزار نفر بعد از ترک مساجد در شهر دیرالزور به خیابان‌ها آمده‌اند.

به گفته فعالان در شهر حما، در ۲۰۰ کیلومتری شمال دمشق، در این شهر نیز ۲۰۰ هزار نفر در اعتراضات امروز، جمعه شرکت کرده‌اند.

هم‌زمان طرفداران دولت سوریه هم با شعار حمایت از اصلاحات آقای اسد، در دمشق و چند شهر دیگر تظاهرات کرده‌اند.

"مقاومت سازمان‌یافته"

وزیر خارجه آمریکا، صبح روز جمعه در سخنان خود درباره سوریه گفت که مقام‌های این کشور "می‌دانند که لازم است چه کاری انجام دهند."

هیلاری کلینتون گفت: "آنها باید حرکت واقعی به سوی دموکراسی را آغاز کنند. اجازه برگزاری یک نشست به مخالفان در دمشق برای رسیدن به این هدف کافی نیست."

اوایل این هفته دولت سوریه اجازه داد که مخالفان، جلسه ای را در پایتخت این کشور برگزار کنند.

خانم کلینتون درباره رهبران سوریه گفت: "آنها یا باید اجازه اصلاحات جدی سیاسی، شامل اعتراضات مسالمت‌آمیز در سرتاسر سوریه و برقراری گفت‌وگوی سازنده با نمایندگان مخالفان و نهادهای مدنی را صادر کنند، یا این که شاهد ادامه مقاومت سازمان‌یافته و روزافزون باشند."

darkoob - ایران - تهران
حالا تو این همه کشور دیکتاتوری چرا امریکا گیر داده به سوریه؟ عربستان بحرین قطر ..
شنبه 11 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
تداوم...تداوم..سرانجام پیروزی/ میلیونی به خیابان بیایند و بعد سکوت بقای دیکتاتورها//مرگ بر بشار و کلیه ی رهبران اسلامی که با استثمار فکری و اختناق سعی در ادامه ی ننگ دارند..هر روز.هر ساعت از بقای ملایان...اعدام شکنجه ی فزونتر/
شنبه 11 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
و اما ملت ایران هنوز در خواب غفلت است, که همان خواب مذهب و خرافات ریاکاریست , متاسفانه خواب بسیار عمیقی هم هست !!!
شنبه 11 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
darkoob - : به این میگویند " سیاست " ! نقطه مشترک امریکا, اسرائیل و ضحاک ساندیسی, با ثباتی بودن سوریه میباشد و انهم تحت رئیس جمهوری فشار اسد ولی با یک کمی ازادی و دمکراسی بیشتر ! وگرنه همانطوریکه متوجه شدید, usa خواهان و کاتالیزاتور هر گونه " CHANGE " نیست که دودش به چشمش برود ! ایا منطقی نیست اینطور فکر و عمل کردن در سیاست = اول وجود, بعد سجود ! متاسفانه مردم ازادیخواه عرب و ایران زیادی خوش باورند و دست دعا و التماس به usa و جهان دراز کردند ولی همانطوریکه میبینید با داشتن رئیس ج. احمقی بنام احمقی نژاد که دم از محو شدن اسرائیل و بمب اتمی اسلامی میزند که باعث داغ کردن بازار فروش اسلحه میشود که کشورهای خلیج نشین با پولهای نفتی که از جهانیان گرفتند با خرید اسلحه, پول را به شرکتهای اسلحه سازی وارد کرده که باعث چرخش اقتصادی ان کشور میشود,
شنبه 11 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 2): چرا باید مخالف 100% سیستم ضحاک ساندیسی شود که با پیدایش دمکراسی و صلح در منطقه, پولی که بابت نفت داده بودند بکشورشان باز " نخواهد گشت " و اسرائیل " بهانه ای " ندارد که دشمن سرسختی بنام ایران و حزب الله ندارد و باید با " تاسیس " کشور فلسطین موافقت داشته باشد !! شب بخیر دارکوب
شنبه 11 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.