گزارش امنیتی آلمان از فعالیت‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی در آلمان


گزارش امنیتی آلمان از فعالیت‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی در آلمان

در گزارش جدید امنیتی آلمان درباره افزایش فعالیت‌های خشونت‌آمیز گروه‌های افراطی در این کشور ابراز نگرانی شده است. این گزارش همچنین به نقش نهادهای اطلاعاتی ایران در شناسایی نیروهای اپوزیسیون در آلمان اشاره می‌کند.

معرفی گزارش امنیتی سال ۲۰۱۰ در برلین

هانس پتر فریدریش، وزیر کشور و هاینتس فروم، سرپرست سازمان امنیت داخلی آلمان (Verfassungsschutz) در روز جمعه (۱۰ تیر/۱ ژوئیه) گزارش امنیتی سال ۲۰۱۰ را در برلین ارائه کردند.

گزارش امنیتی سال ۲۰۱۰ در ۳۳۵ صحفه به بررسی گروه‌ها و جریانات سیاسی داخلی و خارجی می‌پردازد که به نوعی تهدیدی برای آلمان بوده و یا در تقابل با قوانین این کشور مشغول فعالیت هستند. این گروه‌ها معمولاَ دارای نظرات افراطی بوده که به طیف‌های مختلف سیاسی تعلق دارند. سازمان امنیت داخلی آلمان خود را "حافظ قانون اساسی" کشور دانسته و در کنار سازمان اطلاعات آلمان (BND) یکی از دو نهاد امنیتی این کشور به شمار می‌آید.

بخش گسترده‌ای از گزارش امنیتی سال ۲۰۱۰ به گروه‌های افراطی راستگرا و "نئونازی" در آلمان اختصاص دارد. در گزارش آمده است: «گرچه تعداد تخلفات گروه‌های افراطی راست‌گرا از ۱۸۷۵۰ مورد در سال ۲۰۰۹ به ۱۵۹۰۵ مورد در سال ۲۰۱۰ کاهش یافته، اما آمادگی برای بکارگیری خشونت در این گروه‌ها بیشتر شده است.»

ابراز نگرانی از فعالیت‌های گروه‌های نئونازی در آلمان

بنا به مشاهدات نیروهای امنیتی، اعضا و طرفدران گروه‌های راست‌گرا از کلیشه‌های قدیمی همچون "سرهای تراشیده و کاپشن‌های نظامی و پوتین" فاصله گرفته و هرچه بیشتر ظاهر خود را با هنجارهای رایج جامعه همسان کرده‌‌اند. گزارش سازمان امنیت آلمان تاکید می‌کند که "ناسیونالیست‌های افراطی" بخوبی دریافته‌اند که ظاهر و آرایش افراطی برای جوانان کشش چندانی ندارد.

تعداد طرفداران "نئونازی" در آلمان از ۵ هزار نفر به ۵۶۰۰ نفر افزایش یافته است. سازمان امنیت آلمان تخمین می‌زند که در حال حاضر حدود ۲۵ هزار افراطی راستگرا در آلمان وجود دارند. تمرکز اعمال خشونت‌آمیز از سوی گروه‌های راست افراطی در ایالت‌های شرقی آلمان بیشتر از مناطق غربی کشور ثبت شده است.

گروه‌های افراطی چپگرا

در گروه‌های افراطی چپ‌گرا نیز آمادگی برای بکارگیری خشونت افزایش داشته، گرچه تعداد جرایم منسوب به اعضا و طرفداران این گروه‌ها نیز کاهش محسوسی را نشان می‌دهند. در مجموع تعداد تخلفات گروه‌های افراطی چپ‌گرا در سال ۲۰۰۹ بالغ بر ۴۷۳۴ مورد بوده که در سال ۲۰۱۰ به ۳۷۴۷ مورد کاهش داشته است.

اووه شونه‌مان، وزیر داخلی ایالت نیدرزاکسن به‌رغم کاهش جرایم گروه‌‌های افراطی چپ‌گرا درباره امکان بروز تروریسم از سوی این طیف‌های سیاسی هشدار داد. وی تصریح کرد که «اقدامات خشونت‌آمیز این گروه‌ها ابعاد نگران‌کننده‌ای به خود گرفته است.»

گزارش به برخی گروه‌‌های ایرانی چپ‌گرا نیز نظیر «حزب کمونیست کارگری و انشعابات آن» نیز اشاره کرده است.

گروه‌های افراطی اسلام‌گرا

بنا به گزارش امنیتی ۲۰۱۰، کشور آلمان همچنان در کانون توجهات گروه‌های اسلام‌گرا و تروریستی قرار دارد. سازمان امنیت داخلی آلمان تخمین می‌زند که هم‌اکنون حدود ۲۷ گروه و جریان افراطی اسلام‌گرا در آلمان مشغول فعالیت هستند. تعداد اعضای این گروه‌ها در مجموع حدود ۴۶۲۷۰ نفر تخمین زده می‌شود.

برخی اعضای گروه اسلام‌گرای "اتحاد جهاد" که اعلام کرده بودند دست به عملیات تروریستی در آلمان خواهد زند

به گفته ناظران امنیتی فعالیت "گروه‌های سلفی"(بخشی از اسلام‌گرایان افراطی) در آلمان رشد داشته و بر تعداد طرفداران آنها افزوده شده است.

بازتاب فعالیت اطلاعاتی ایران در گزارش امنیتی آلمان

گزارش به فعالیت سازمان جاسوسی جمهوری اسلامی توجه ویژه‌ای داشته است. در گزارش امنیتی آمده است: «سازمان‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران یکی از تکیه‌گاههای مهم رژیم ایران به شمار می‌آیند.»

در این گزارش وظیفه اصلی وزارت اطلاعات و بخش امنیتی سپاه پاسداران «نظارت شدید بر گروه‌های اپوزیسیون در داخل و خارج ایران و مبارزه با آنان» ذکر شده است. بر اساس این گزارش «وزارت اطلاعات ایران همچنین سرگرم جمع‌آوری اطلاعات سیاسی، اقتصادی و علمی در آلمان» بوده و «بیشترین فعالیت‌های جاسوسی علیه آلمان نیز از طریق این وزارت‌خانه پیش برده می‌شود.»

جاسوسی در گروه‌های اپوزیسیون ایرانی

بر اساس ارزیابی سازمان امنیت داخلی آلمان، یکی از «وظایف مهم وزارت اطلاعات ایران شناسایی و جاسوسی گروه‌های اپوزیسیون ایرانی در تبعید است. "سازمان مجاهدین خلق" و"شورای ملی مقاومت" در مرکز فعالیت‌های جاسوسی وزارت اطلاعات ایران» قرار دارند.

بر اساس گزارش امنیتی سال ۲۰۱۰، وزارت اطلاعات ایران خواهان جلب شهروندان آلمانی برای همکاری با این وزارت‌خانه است. این کار از طریق مراجعه به «شهروندانی صورت می‌گیرد که برای دیدار بستگان خود و یا انجام امور شغلی به ایران سفر می‌کنند.»

تظاهرات مخالفان در برابر سفارت جمهوری اسلامی در برلین

در گزارش امنیتی آلمان آمده است: «واحدهای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در پوشش فعالیت‌های اداری در سفارت ایران در برلین نقش مهمی را برعهده دارند.» بنا به ارزیابی سازمان امنیت داخلی آلمان حتا «کنسول‌گری‌های ایران موظف به پشتیبانی از واحدهای وزارت اطلاعات» در آلمان هستند.

در کنار فعالیت‌های جاسوسی و شناسایی وزارت اطلاعات، گزارش امنیتی آلمان به برخی مراکز دینی اشاره می‌کند که در ارتباط نزدیک با دولت ایران بوده و تبلیغ «مذهب شیعه» در خارج را برعهده دارند. بزرگترین این مراکز در هامبورگ قرار دارد که هدایت آن با نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در اروپای مرکزی است. این مراکز دینی موظفند که «الگوی نظام حکومت اسلامی در ایران را در سراسر جهان ترویج کنند.»

Afshin London - انگلستان - لندن
آلمان به جمهوری اسـ... کمک کرد و میکند تا وزارت اطلاعات اش را بسازد. امیدوارم بیشتر از اینا سرشون بیاد
جمعه 10 تیر 1390

bita tehrani - کانادا - ونکوور
صبح بخیر ژرمن های چشم قشنگ!!....قسمت اخر جالب بود.حکومتی که اجازه تبلیغ هیچ دینی را در داخل نمیدهد و هزاران نفر را بدلایل اعتقادی کشته حق تبلیغ ندارد.اینمه بهایی و مسیحی و یهودی و حتی سنی را کشتند غلط میکنند تبلیغ میکنند.بزنید پشتشان بیرونشان کنید.
جمعه 10 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
اگر با تروریستهای کمونیست ونئو نازیست المانی نمی توانید کاری کنید مسئله ی شماست ولی کورو کچلهای قاتل و تروریست اسلامی که المانی نیستند همه را برگردانید به طویله ای که از ان امده اند و تابعیت المانی انها را لغو کنید------/مثل عنقلاب ایران //خود کرده را تدبیر نیست/
جمعه 10 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
پس چرا تظاهرات مسالمت امیز ایرانیان را سرکوب میکنید چقدر این المان سیاست کثیفی دارد بخاطر پول اکثریت به مادر خود رحم نمیکنند.
جمعه 10 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
اکثر این آدمفروشان و وطنفروشان وابسته به وزارت اطلاعات در آلمان یا تاکسی رونی میکنن یا مغازه دار و به اصطلاح تاجر هستند. از طرز حرف زدشون هم میشه فهمید(بیسوادهای احمقی که جز آدمفروشی کاری بلد نیستند) که توسط وزارت اطلاعات به پناهندگی فرستاده شدند تا جاسوسی ایرانی های مخالف رو بکنند. سالی دو سه بار هم به ایران سفر میکنن تا پولهای دریافتی از وزارت اطلاعات رو خرج بواسیر کنن. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش.
جمعه 10 تیر 1390

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
این گزارش امنیتی سبب می شه که ایرانی های عزیز مقیم اونجا حواسشونو بیشتر جمع کنند بویژه در برقراری ارتباط با دیگران محتاط باشند تا خدای نکرده در دام سربازان گمنام امام زمان گیر نیافتند. کاش " ام.آی.فایو" هم از این گزارش امنیتی داخل انگلستان اعلام کنه.
جمعه 10 تیر 1390

homa-ir - المان - هامبورگ
تمام گزارش صحیح است - ومن اشاره کنم که بعدازسفارت برلین وکنسولات. هامبورگ - مهمترارهمه " مسجد هامبورگ" هست که بودجه ان مستقیم . زیر نظر خامنه ای است . و کنسولات و مسجدهامبورگ توسط عواملشا ن. . نقش عمده دررخنه کردن دراپوزیسیونها وتفرقه و بی ثمر رساندن . اپوزیسیونها توسط افراد نفوذی خودشان است.
شنبه 11 تیر 1390

delmorde - سوئد - یوتوبوری
متاسفانه اینها تنها در المان فعالیت ندارند در سوئد هم هستند اما دولت سوئد خفه قون گرفته بخاطر روابط اقتصادی گسترده ای که با جمهوری اسلامی دارد.دولت سوئد پول را به شرف ترجیح می دهد و از این نظر با جمهوری اسلامی وجه اشتراک دارد. هردو دولت از نظر اخلاقی هم بهم می خورند هموسکسوال و بی سکسوالند. تنها فرق این دو عرق میهنی ست که مسئولین ما بدبختها فاقد انند.
شنبه 11 تیر 1390

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
چرا سفارت خانه های این نظام تروریست پرور را تخته نمیکنند که شده مرکز تروریست های اسـ... و مرکز قاچاق مواد مخدر. تا این حکومت اسـ... بر پا هست دنیا خواب راحت به چشم خود نبیند.
شنبه 11 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.