رابرت گیتس: ایران خیلی جسور شده است

 
رابرت گیتس: ایران خیلی جسور شده است

رابرت گیتس جمهوریخواه، در دولت دموکرات باراک اوباما در سمت وزیر دفاع ابقا شده بود

وزیر دفاع آمریکا حکومت ایران را متهم کرده که قصد دارد تا آستانه ساخت بمب هسته ای پیش برود و تهران را مسوول افزایش تلفات نیروهای کشورش در عراق دانسته است.

آقای گیتس که در حال انتقال مسوولیت های خود در پنتاگون به لئون پانه تا، وزیر دفاع جدید است، روز پنجشنبه در مصاحبه هایی با خبرگزاری رویترز و شبکه خبری بلومبرگ درباره برنامه اتمی ایران و نقش تهران در عراق و منطقه خاورمیانه، ابراز نگرانی کرد.

ایران با رد این اتهام، بر صلح آمیز بودن تمام جوانب برنامه اتمی خود تاکید دارد.

رابرت گیتس گفت: "اگر آنها تا این اندازه (به بمب اتمی) نزدیک شوند باید فرض را بر آن گذاشت که به سلاح هسته ای هم دست یافته اند."

آقای گیتس همچنین ایران را به تلاش برای بهره برداری از بی ثباتی منطقه خاورمیانه در پی آغاز اعتراضات ضد دولتی در کشورهای عرب متهم کرد.

او گفت: "به نظر من ایرانی ها خیلی جسور شده اند. آنها سعی می کنند که از بهار عرب بهره برداری کنند اما خوشبختانه موفق نشده اند."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، "بیداری اسلامی" مردم کشورهای عرب را علت آغاز اعتراضات در کشورهایی نظیر مصر و تونس دانسته است.

افزایش تلفات

رابرت گیتس همچنین حکومت ایران را متهم کرد که طی سه تا چهار ماه گذشته با افزایش کمک های نظامی به برخی گروه های شیعه عراقی می خواهد که از ادامه حضور نیروهای آمریکا در عراق جلوگیری کند.

تلفات نیروهای آمریکایی مستقر در عراق افزایش یافته است

او به خبرگزاری رویترز گفت حکومت ایران مسوول افزایش تلفات نیروهای کشورش در عراق است.

رابرت گیتس گفت: "آنها سلاح، فن آوری و آموزش ارائه می کنند که به وضوح به نظر می رسد قصد آن افزایش تلفات ما تا بیشترین میزان ممکن باشد، تا اولا از ادامه حضور نظامی ما (درعراق) پس از پایان سال میلای جاری جلوگیری شود، و ثانیا، زمانی که ما عراق را ترک کردیم، به نظر برسد که آنها ما را از عراق بیرون کردند."

مقام های ایرانی بارها حضور نظامی آمریکا را مسوول بی ثباتی عراق دانسته اند.

آنها اتهام دخالت در امور داخلی عراق را بی اساس می دانند و بر خروج کامل و هرچه سریع تر نیروهای آمریکا از عراق تاکید دارند.

آمریکا حدود ۴۶ هزار نیرو در عراق دارد که نقش "پشتیبانی" از نیروهای دولتی را برعهده دارند و بر اساس توافق قبلی باید تا پایان سال میلادی جاری همگی عراق را ترک کنند.

با این وجود، گزارش ها حاکی از تمایل برخی چهره های سیاسی در واشنگتن و بغداد به ادامه حضور شماری از نظامیان آمریکا در عراق است.

این در حالیست که تلفات نیروهای آمریکایی در ماه ژوئن به بیشترین میزان طی سه سال گذشته رسیده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که فقط در روز ششم ژوئن، شش سرباز آمریکایی در یک پایگاه نظامی در بغداد در اثر حمله خمپاره ای کشته شدند.

رابرت گیتس به شبکه بلومبرگ گفت که طی سه تا چهار ماه گذشته خطر ایران علیه نیروهای آمریکایی مستقر در عراق افزایش یافته است.

او گفت که ایران مواد منفجره و بمب های کنار جاده ای بزرگ تر و پیشرفته تر در اختیار گروه های شیعه عراقی قرار داده که علیه خودروهای زرهی نیروهای آمریکایی موثر است.

وی گفت این سلاح های ساخت ایران است و افزود "آنها وضع را تا اندازه که می توانند دشوار کرده اند".

ماه گذشته، ده ها هزار نفر از طرفداران مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعه که گفته می شود با ایران روابط نزدیکی دارد، با برگزاری یک راهپیمایی در بغداد، با ادامه حضور سربازان آمریکایی در این کشور بعد از پایان سال جاری میلادی، مخالفت کردند.

شبه نظامیان هوادار مقتدی صدر موسوم به "سپاه مهدی" در حالی که اونیفورم هایی به رنگ پرچم عراق (سیاه ،سرخ و سفید ) به تن داشتند در صفوف منظم از روی پرچم های اسرائیل، بریتانیا و آمریکا رژه رفتند.

مقتدی صدر در گفتگو با بی بی سی عربی تهدید کرده است که اگر سربازان آمریکایی به طور کامل از عراق خارج نشوند، طرفداران او بار دیگر اسلحه به دست خواهند گرفت.

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
امریکا در این مورد چیز زیادی می خورد. اگه حتا یه سرباز امریکایی بوسیله ایران کشته شده بود امریکایی ها بی معطلی دست به حمله به ایران میزدن. تازه رژیمی که تا حدی ترسو باشه جسد مخالف رو بدزده و کارش صبح تا شب گیر دادن به مو و دست و پای ناموس مردم باشه تو خواب هم نمیبینه که سرباز امریکایی بزنه
جمعه 10 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
" آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، "بیداری اسلامی" مردم کشورهای عرب را علت آغاز اعتراضات در کشورهایی نظیر مصر و تونس دانسته است." ای دزد بی شعور و بیسواد, همه مردم جهان و کارشناسان سیاسی و حتی مردم اعراب اینرا بوضوح اقرار کردند که بهار ازادی دنیای عرب = رنسانس عرب را " مدیون " مردم ایران هستند که از این ازادمنشی الهام گرفته و مانند مردم ایران از ابزارهای مدرن مانند internet و facebook استفاده کردند و برای مردم ایران ارزوی ازادی را دارند و " صراحتا " بیان کردند که خواهان داشتن نظامی مانند نظام پوسیده شپسی از نوع ضحاکی نیستند ! ای ضحاک مفلوک و ای ساندیسخور بیوجدان, یک نگاه به مردم ازاداندیش سوریه بکنید که زارفه فشاراسد چه جنایتی در حق مردم کرده است و شما کوردلان همانطور ساکت نشسته اید و مشغول نوشیدن ساندیس و کشیدن تریاکتان هستید ! ننگتان باد
جمعه 10 تیر 1390

shahab46 - المان - هانوفر
خوش به حال شما مثلا دموکراتها.به اوباما بگو حالا خوردی?.شکر زیادی که اوایل دوره ریاست جمهوری میخوردی چی شد?.کاشکی بجای شما جمهوریخواهان و سناتور مک کین سر کار بودند انوقت می دیدید چه بلایی سر رژیم اخوندی اورده بودند
جمعه 10 تیر 1390

eivani_mohsen - اوکراین - کرمانشاه
khosh bavar - ایران - یزد سیاست کثیف ترین چیزه.شاید اگه ما هم یهو قدرت پیدا میکردیم همین جور ضحاک صفت مئ شدیم کی میدونه.ایراد گرفتن از این دجال ها دور از منطق سیاسیه.باید فکر چاره بود همین.با مهر از تو دوست اگاه
جمعه 10 تیر 1390

ابرقدرت ایران(مرکز جهان) - ایران - تهران
shahab46 - المان - هانوفر. دوست عزیز مو را میبینید ولی پیچش مو را نمی بینید , سیاست "چماق و هویجِ" آمریکا میگوید که در دوره اول جمهوریخواه ها با روی کار آمدن به تارومار جهان مشغول میشوند بعد در دوره بعد دموکراتها روی کار میایند تا عمل ماله کشی روی جنایاتی که جمهوری خواه ها در دوره قبل مرتکب شدند انجام دهند! , به قول آخونده ماستمالی زِیشن انجام میدهند.
جمعه 10 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
eivani_mohsen - : برارگم حالکه خاصه ?! کاملا با شما همشهری موافقم , پس همواره شاد و مصمم باشیم .
جمعه 10 تیر 1390

eivani_mohsen - اوکراین - کرمانشاه
حالی نمانده از دیدن این همه پلشتی برای قدرتی که خواهی نخواهی دست روزگار میگیردش دوست عزیز.با مهر
جمعه 10 تیر 1390

shahdeg - ایران - تهران
این ساندیس خوراتنشون میخاره واسه فحش شنیدن بابابرین یه جای دیگه افاضات کنین تو یکی ازسایتایی که رجاله هایی مثل خودتون راه انداختن وتوش از صبح تا شب مجیزاین اشغالارومیگن.اخه اینجاچه غلطی میکنین?
شنبه 11 تیر 1390

ابرقدرت ایران(مرکز جهان) - ایران - تهران
البته بدی فضای مجازی این است که دوغ و دوشاب یکی میشود و هر انسان نمایی به خود اجازه عرض اندام
شنبه 11 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.