تخت سلیمان , کوهی که سلیمان جن ها را در آن زندانی می کرد


کوهی که سلیمان جن ها را در آن زندانی می کرد

مجموعه تخت سلیمان در سال 1382 به عنوان چهارمین اثر باستانی ایران در یونسکو ثبت شد.

به گزارش آخرین نیوز به نقل از برنا، تخت سلیمان یا شهر گنجک (شیز) در 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در دره سرسبز در بلندی 3000 متری، سرشار از جاذبه‌های کم نظیر طبیعی- تاریخی واقع شده و قله 3200 متری بلقیس هم در آنجا قرار دارد.

ویرانه‌های بجا مانده از آتشکده آذرگُشنَسب؛آتشکده پادشاهان و جنگاوران در اطراف دریاچه ای همیشه جوشان و زیبا با دریاچه‌ای به عمق حدود 120متر، روی صخره ای سنگی ناشی از رسوبات آهکی دریاچه، میان برج و باروی سنگی، آثار معماری خاص مانند چهار طاقی آتشکده و سازه های آیینی،نیایشگاه آناهیتا،کاخ‌های دوران ساسانی و ساختمان‌هایی مربوط به پادشاهان ایلخانی قرار دارد.

 


قدمت این منطقه از نظر حضور انسان‌ها در آن به 3 هزار سال قبل می رسد.این منطقه به عنوان چهارمین اثر ایرانی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. 

 


 در این مجموعه بی نظیر تاریخی آثاری از اوایل دوره ساسانی تا دوره ایلخانان مغول شناسایی شده است.

 

 


روند شکل گیری کوه‌های رسوبی در منطقه تخت سلیمان روندی طبیعی،مربوط به شکل خاص زمین و نوع املاح موجود در آب چشمه های منطقه است.

 


این منطقه شهری است که بنا به نوشته های کهن، زادگاه زرتشت است.گیتا نویسان عرب آن را «شیز» گفته اند.گذشته نگاران رومی و یونانی «گزکا» نوشته اند و حمدالله مستوفی آن را به زبان مغولان «ستوریق» نامیده است. امروزه تمام این اثر را تخت سلیمان می نامند.


 


آب دریاچه ی سحرآمیز و باشکوه تخت سلیمان در همه فصل‌های سال یکسان است و کسی نمی تواند به عمق آن دست پیدا کند.

 


مجموعه تخت سلیمان در سال 1382 به عنوان چهارمین اثر باستانی ایران در یونسکو ثبت شد و پس از ثبت پرسپولیس، نیایشگاه چغازنبیل و میدان نقش جهان اصفهان در سال 1358 سکوت ایران را شکست.

 

 


در فاصله 20 کیلومتری تخت سلیمان  دریاچه ای سحرآمیز  وجود دارد که جزیره‌ای روی آن شناور است. قطر دریاچه 80 متر و قطر جزیره شناور روی آن 60 متر است.وزش باد،هر روز دو بار این جزیره را از این سو به آن سو جابجا می کند؛نام این جزیره شناور «چملی» است.

 


در 3 کیلومتری غرب تخت سلیمان،کوه مخروطی میان تهی وجود دارد که هزاران سال پیش، بر اثر وقوع آتش فشان شکل گرفته است. محلی‌ها این کوه زیبا را زندان سلیمان یا زندان دیو می شناسند.این افراد معتقد هستند حضرت سلیمان دیوهایی که از فرمانش سرپیچی می کردند در این کوه زندانی می‌کرده است.


  

برای رفتن به این منطقه می توانید از مسیرهای زنجان و تکاب حرکت کنید. اگر فقط قصد دیدن تخت سلیمان را دارید از مسیر تکاب بروید. تخت سلیمان 24 کیلومتر بعد از تکاب قرار دارد.

khosh bavar - ایران - یزد
بسیار داستان مهییج و جذابی بود, مخصوصا جزیره‌ شناور که از طریق وزش باد " جابجا " میشود !? و یا نامعلوم بودن عمق اب ?! ایا درست فهمیدم ?! و شاید بخاطر تجهیزات علمی کافی که نداریم, نمیتوانیم عمق اب را بسنجنیم زیرا عمیقترین عمق اب بالای 11 کیلومتر است و انهم در ابهای اقیانوس اندونزی ! پس چطور ممکن است, عمق این اب را ندانیم و از ان موضوع Mystery معما میسازیم ?! و ایا واقعا این جزیره شنا میکند ?! و یا فقط خرافات و تبلیغی هست برای جذب توریست و جن گیران ?! و شاید جن های سلیمان هنوز اسیرند و باعث این پدیده میشونند ?! خدا ترا دور باشد !
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

پدرام-اهواز - ایران - اهواز
تو رو خدا از این جور چیزا نشون ندید حالا یه فرمانده سپاه یا یه احمق دیگه میگه توی حکومت اسلامی چه دلیلی داره که جایی برا شیطان مقبره نیایشگاه وجودداشته باشه و یه شبه نابودش میکنان
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

Arash_Barcelona - اسپانیا - بارسلونا
چهارتا دار بست زدن یعنی دارن اونجا رو بازسازی میکنن..امیدوارم همیشه پا بر جا بماند..این نهادهای ایرانی.این اثار ایران قبل از اسلام مثل خار در چشمان این بی وطنهای عرب پرست هست.امیدوام این اثار همیشه پا بر جا بماند تا چشم دشمن کور.
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

mastaneh.deldar - ایران - اهواز
وای خداجون چقدر زیبا هستند..........من دوست دارم برم اینجاهارو از نزدیک ببینم........
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

عرق سگی - ایران - تهران
خوراکه شب بری ماشینت خراب بشه .///
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
اینها چه ربطی به پیامبر (راستی یا دروغی) بنی اسراییل داشت؟ جن دیگر کجا بود؟ تا کی خرافه پراکنی و دروغ بافی؟ ایرانیان باستان هرگز به موجودی مانند جن باور نداشته اند.
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
بسیار زیبا است
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

ufo - دانمارک - وایله
قبل از جهان گردی بایدایران گردی کنیم.من همیشه گفتم ایران ماواقعا زیباست.
جمعه 10 تیر 1390

ghagha - ایران - تکاب
با سلام خدمت دوستان. من متولد یکی از روستاهای اطراف تکابم، همه انچه نوشته شده حقیقت دارد. دوستان می توانند بیانید و از نزدیک ببینند. در مورد دریاچه این حقیقت وجود دارد که یک ذره از آب ان در مواقع خشکسالی قطع نمی شود و در مورد عمق ان هم تخمین ها متعدد است شاید دلیلش این است که مطالعات و بررسیهای دقیقی انجام نشده است. اما در مورد عمق عجیب ان باید بگم که تا کنون چند نفر در این دریاچه غرق شده اند اما هیچگاه جنازه آنها پیدا نشده است و در مورد یکی از کشته شدگان غواصانی حرفه ای نیز وارد شدند اما به دلیل اینکه آب دریاچه غواصان را به عمق خود فر کشیده بود انها قادر نبودند به عمق دریاچه دست یابند. در حال حاضر سنگ قبر یکی از جانباختگان در کنار دریاچه دیده می شود. د رمورد چمن متحرک چملی نیز باید بگم که این قطعه چمن ریشه در خاک ندارد بلکه بر روی آب قرار گرفته و با جریان باد حرکت می کند
جمعه 10 تیر 1390

razmandeh - سوئد - استکهلم
من اونجا رفتم البته حدود ۲۰ سال پیش و این داربست ها انجا بود !!!. جزیره شناور حقیقت داره و زندان تخت سلیمان بر سر قله بلقیس قرار داره که زندانی بود که بلقیس انجا زندانی بوده و من در مورد جن چیزی نشنیدم . کار باستان شناسی اونجا را المانیها بر عهده داشتند و بیشتر چیزهای با ارزش که انجا کشف شد المانیها بردند ااز جمله صلیب شکسته اریایی که یکی از این صلیب ها کر بر سنګ سیاهی نقش داشت بر دیوار اتشکده نصب بود واین دار بست ها را هم از زمان المانیها نصب کردند ږ. در مورد عمق دریاچه هم چون دارای پیچ وطاب است امکان سنجش عمق با ابزار کاری مشکل است و اب ان هم ګرم است ږ. پایدار باشی ای ایران
جمعه 10 تیر 1390

Royan - آلمان - آلمان
دوباره سنگ یاد دزد انداختن فرداست که یه فتوا بدن که تخت سلیمان اسلامی نیست باید خراب بشه.
جمعه 10 تیر 1390

parniyan_215 - ایران - اصفهان
خداروشکر که فارسی تایپ میکنید و مردم کشورهای دیگه نمیتونن بخونن.این بیابون که بدترین رژیم رطوبتی و حرارتی داره و کجاش وایییی چقد زیباست؟!!! یونیسکو واسه اینکه 1 اثری تحت پوشش خودش ببره یسری نمره دهی انجام میده که بر اساس رژیم منطقه جاذبه توریست و..... است که متاسفانه اعلام آخرین نمره دهیش اینه:grand canyon 95 yelloe stone 92 hawaii 81 و بالاترین امتیاز توی لیستی که واسه ایران ارایه دادن 70 مربوط به استان گلستان که متاسفانه این آمار مربوط به قبل از آتش گرفتنشون بوده.رشته ی تحصیلیم خاک و منابع طبیعیه.اینو گفتم که بعد یسری نگن از خودم میگم و آخوندم و خلاصه حرفای زیر دیپلمی.
جمعه 10 تیر 1390

nader46 - انگلیس - لندن
اخ که دیدن داره.یاد مجلهدانستنیها افتادم::عجیب ولی واقعی.
جمعه 10 تیر 1390

فضول معرکه - کانادا - ونکور
جالب بید .
جمعه 10 تیر 1390

javid.ur - ایران - ارومیه
آذر آبادگان من جانه جانانه من است / قیمت خون ارس رگ ایران من است.از مسوولین تقاضا می کنم از نابود شدن دریاجه ارومیه هم گزارشی بگیرند. این دریاچه واقعا نیاز به کمک ملی داره.حداقل با فریاد هامون بتونیم مسوولین بی درایت رو از خواب بیدار کنیم.
شنبه 11 تیر 1390

h.k - دانمارک - اودا
oarnian 215 اصفهان.سلام.خوشحالم که شخص ,فهمیده,تحصیلکرده ,هستی.هموطن عزیزمن ایران وطن ماوعزیزماست.وازنظراثارباستانی زیادداریم.مثل,شهرشما,,امادربرابراثارباستانی کشورهای دیگرخیلی جدیدوساده هستند.وهیچ قابلمقایسه نیستند.امادوستدارشان هستیم.چون ازاخر.....اول نیستیم.باز رتبه,هفتاد,هستیم.ولی مثالی داریم,,چون اش ندیدیم به ابدوغ خیار فوت میکنیم,,ضمن اینکه درموردبعضیهاهم خیلی,, جعل,,شده.درهمین سایت,,مثل باغ شاهزاده کرمان,,نقش رستم,وتخت جمشید وغیره.اماایران ماعزیزه حتی بدون اثارباستانی.خوش باشید.
یکشنبه 12 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - تاریخ جعلی را هم رهبر یک دستت و ملاهای دروغگو و بیسواد و ننگین دور برش ساخته اند که شاهان ایرانزمین را از تاریخ درسی برداشته اند ! ترس و وحشت تان از تاریخ و گذشته راستین ایرانزمین نشاندهنده بدبختی و کوچکی و عقده های کمبود و چشم تنگی است. چون میدانید ایرانیان اگر بدنبال تاریخ و فرهنگ خویش باشند، فرهنگ دروغین و مسخره و پر از خرافه تان را به همان چاه جمکران میقرستند! دینتان و تاریختان سراسر از کشتار انسانهاست، و چز به مرگ انسانها چیز دیگری ندارید که افتخار کنید. روزهایتان شمرده است و بزودی می فرستندتان به جایی که ازش آمده اید: بیابانهای حجاز!
یکشنبه 12 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
تخت جمشید و آرامگاه بزرگ کوروش بزرگ، یادگار امپراتوری بزرگ هخامنشی، و نقش رستم و طاق بستان و کاخ شوش و ....پایدار و استوار مانده اند و خواهند ماند و خوار چشم تازی زادگان و مغول زادگان و دشمنان ایران و ملایان ننگین خواهد بود. امیدورام ایرانیان هرچه زودتر به خودباوری فرهنگی و تاریخی رسیده و این دشمان و نوچه گان و دستمال بدستان رژیم را از ایران بیرون کنند.
یکشنبه 12 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
در بالا، به جای خار نوشتم خوار.
یکشنبه 12 تیر 1390

parniyan_215 - ایران - اصفهان
اگر دم از دموکراسی و میزنی و به آخوندها چیز میگی شما هم که مستبد هستید!!!!!! اگر اینقدر به ایران افتخار میکنی چرا مهاجرت کردی؟!!! اگه اینقدر از آخوند و دین متنفری چرا مثل شهیدای عزیزمون جونت را واسه عقیدت نمیدی؟کجا بودی وقتی ندا و سهرابمون کشتن؟!عربهایی که بیابونهاشون به نظرت بدترین جای دنیاست شب تا صبح تو خیابونهاشون جلوی تانک مقاومت کردن ولی هم تیپ های شما از 1 چماق ترسیدن و اجازه دادن خون ندا و سهراب ها روی زمین خشک بشه.والا زندگی توی بیابون حجاز اگر کنار دلیر مردان و شیرزن هایی باشه که جلوی ظلم ایستادن بهتره از زندگی تو ایرانی که آزادی خواهانش بیرون از میدون میگنن لنگش کن
دوشنبه 13 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
parniyan_215 - اه نه بابا! این همه فریاد داری سر این حکومت بکش! در دوران همه راهپیمایی هایی که دو سال پیش در تهران و شیراز و مشهد شد، شما اسفهانی ها چه کردید؟ خودت کجا بودی؟ نگو از چماق بسیجی نترسیدی و در خیابان بودی! ضمنا اگر زندگی در بیابان حجاز بهتر و مردمش دلیرتر!!! هستند، پس مانده ای ایران چه کار؟ چرا نمیروی پیش همین ها؟
دوشنبه 13 تیر 1390

parniyan_215 - ایران - ایران
نرفتم چون ضد دین و آخوند نیستم ولی اگه بودم میرفتم.چون ترسوها از ایران فرار کردن پس ایران هنوز جای خوبیه.و به شهدا چه شهیدهای جنگ چه شهیدهای مخالف افتخار میکنم چون مرد بودن وسر حرف وعقیدشون ایستادن.در چشم کسی که معنای پرواز نمیفهمد هرچه اوج بگیرید کوچکتر میشوید.
دوشنبه 13 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
parniyan_215 - آبجی زینب بسیجی، آن مدرکت هم معلومه از کدام دانشگاه آزاد و چگونه گرفتی، درست مانند مدارک قلابی دیگر نوچه های رژِیمت. بزودی هرچه اخوند و ملا و بسیجی بهمراه همه خرافه هایشان و دین مسخره ای که باب کرده اند، به ته چاه جمکران خواهند رفت. ...
دوشنبه 13 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟