حقوق ۳۰ساله یک پرفسور معادل یکسال دستمزد مربی فوتبال


حقوق 30ساله یک پرفسور معادل یکسال دستمزد مربی فوتبال

آینده : تنور فصل نقل و انتقالات با آتش شایعات در خصوص رقم قرارداد بازیکنان در حالی بالا می گیرد که شنیده ها از رقم های وحشتناک و رشد قیمت بازیکنان همزمان با آزادسازی قیمت ها خبر می دهد؛ قیمت هایی که اگرچه در قراردادهای رسمی عمدتاً همان سقف 420 میلیون تومان (با احتساب پاداش) است، اما در پس پرده تا بالاتر از سقف یک میلیاردتومان هم از دهان بازیکنان و دلالهایشان شنیده می شود؛ رقمی که اگر چندصد میلیون تومان کمتر از آن هم واقعیت داشته باشد، برای مملکتی که قرار است تا سال 1404، سرآمد منطقه در حوزه های مختلف از جمله علم باشد و بزرگترین متخصص دانشگاهی اش، سالیانه 10 درصد درآمد یک بازیکن متوسط را هم ندارند، یک فاجعه است.

 به گزارش آینده هیات های فوتبال استانی، پرترافیک ترین ایام خود را سپری می کنند و در این بین هیات فوتبال تهران بیش از سایرین مورد توجه رسانه هاست. لیگ برتر یازدهم فوتبال مقدمات برگزاری اش در فصل نقل و انتقالات رقم می خورد و تیم های لیگ برتری برای ربودن ستاره ها از یکدیگر، تلاش می کنند تا در فصل آتی در لیگ برتر، جام حذفی و برخی در جام باشگاه های فوتبال آسیا خودش بدرخشند و قرار گرفتن در صد جدول رده بندی این رقابت ها، کادر فنی و مدیریتشان را برای سال بعد نیز حفظ کنند و در این رقابت سنگین طبیعی است که بر اساس قانون کاپیتالیسم، بازیکن به عنوان کالا هر رقمی که اراده کند، پیشنهاد می دهد و برنده مدیری است که چراغ سبز را به واسطه نامحترم که بسیاری اوقات خود مربیان هستند، می دهد و با پذیرش پرداخت رقمی کلان، بازیکن را جذب می کند.

قیمت ها فصل به فصل بالاتر می رود تا آنجا که فصل پیش، از مربی یک میلیاردی و بازیکنی با رقم قراردادی در حدود 800 میلیون تومان که اتفاقاً هر دو از یک باشگاه بودند، به عنوان رکوردداران لیگ برتر فوتبال یاد شد و اگرچه این دو تلاش کردند منکر چنین رقم هایی شوند، اما وقتی همین مربی و بازیکن با تیم های مطرح تهرانی بر سر رقم های نزدیک به این اعداد به توافق نرسیده اند، طبیعتاً رقم قرارداد بالاتر بوده و بنابر اجماع کارشناسان، این رقم ها با واقعیت تطابق دارد. عقد چنین قراردادهایی در شرایطی که فوتبال حرفه ای ایران از منابع دولتی اداره می شود، باعث واکنش های شدیدی در افکار عمومی شد و به زعم بسیاری از اهالی فوتبال و فعالین در سایر بخش ها، این نوع پرداخت از محل اعتبارات دولتی و یا اعتبارات به ظاهر خصوصی که در نهایت به درآمدهای دستگاه های دولتی مربوط می شود، ظلم به عموم مردم است.

 

البته برخی فوتبالی ها که این رقم ها زیر دندانشان مزه کرده، با طرح این موضوع که فوتبال یک حرفه 24 ساعته است و ممکن است فوتبالیست مصدوم شود و یک دوره زمانی دارد و در همه جای دنیا حقوق فوتبالیست ها این گونه است، تلاش کردند به توجیه دریافت های کلانی بزنند که برخی از آنها حتی بلد نیستند تعداد صفرهایش را بر روی کاغذ بنویسند. این منطق بازیکنان زمانی می تواند درست باشد که قیمت بازیکن لیگ برتری که مثلاً 800 میلیون تومان است را حاضر باشد یک باشگاه خارج از ایران هم بدهد و در واقع یک کالای کم ارزش صرفا در فضای داخلی از قانون کاپیتالسیم تبعیت نکند و دلال بر روی بازیکنش هر قیمتی که دوست داشت نگذارد و قیمتی باشد که باشگاه های خارجی نیز حاضر به پرداختش باشند، چرا که رقم بازیکنان فوتبال جنبه بین المللی دارد و مثلا کریستین رونالدو با 96 میلیون یورو از منچستریونایتد توسط رئال مادرید خریداری شد و الان با رقم های بالاتری مشتری دارد.

علت این امر هم این است که در مراسم معارفه کریسیتن رونالدو در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو مادرید، 80 هزار نفر طرفدار رئال مادرید شرکت کردند و کسر قابل توجهی از هزینه پرداختی برای رونالدو در همان روز از طریق درآمد بلیت فروشی تامین شد. در ادامه نیز به جز صدها میلیون دلار تبلیغاتی که رئال با نام رونالدو جذب کرد، تنها یک میلیون و دویست هزار پیراهن کریس در شهر مادرید به فروش رفته و در صورتی که قیمت هریک از این پیراهنها که 85 یورو است را دراین تعداد ضرب کنیم، درآمد تیم مادریدی از فروش پیراهن رونالدو در پایتخت اسپانیا از 100 میلیون یورو بالاتر می رود. حال آیا غیر منطقی است که بابت این بازیکن بیش از اینها پرداخت کرد؟ اما در مقابل چند بازیکن ایرانی پیدا می شوند که رقم های نیم تا یک میلیون دلاری که در ایران دریافت می کنند و یا بیش از آن را حتی تیم های عربی به آنها پرداخت کنند و با این تفاسیر بازیکنی که جز در لیگ ایران و چند تیم مشتری ندارد، آیا منطقی است رقم هایی که در حد و اندازه اش نیست دریافت کند و بازیکن و مربی 50 تا دویست میلیون تومانی، 500 تا یک میلیارد تومان دریافت کند؟

 

به همین دلیل بود که مجلس شورای اسلامی درصدد برآمد با تصویب قانونی، پرداخت هرگونه هزینه به فوتبال حرفه ای ایران از محل بودجه کل دولت و سایر منابع دولت را ممنوع کند و با تصویب این قانون برای جلوگیری از هدررفت پول مردم در فوتبال باشگاهی که افتخار قاره ای یا جهانی یا نشاط اجتماعی چندانی هم برای فوتبال ایران نداشته، فضا را برای تغییر این جو رقابتی که مدیران باشگاه های دولتی با پول دولتی برای خرید بازیکنان کم ارزش کورس می گذاشتند را شکست. سازمان لیگ برتر فوتبال هم هشدار داد باید قراردادها رسمی و زیر سقف قراداد و دارای مبلغ باشد و الا ثبت نمی شود و رقم ها نیز باید اعلام عمومی شود اما وقتی قرار است بالاتر از سقف قرارداد پرداخت شود، طبیعتاً یا مثل بسیاری از بازیکنان از اجرای قانونی که در تمام دنیا رعایت می شود، طفره می روند و رقم قراردادشان را ذکر نمی کنند و یا همان عدد سمبلیک درج شده در قراردادشان مطابق سقف قرارداد را ذکر می کنند که یک عدد فرمالیته است.

با این حال باشگاه ها با وجود بسته شدن راه های هزینه کرد سنگین از محل اعتبارات دولتی و دریافت گردش مالی باشگاه ها از سوی سازمان لیگ، راه های دررو جدیدی کشف کرده اند که بر اساس آن، بدون آنکه دست به بودجه رسمی بزنند، بازیکن میلیاردی می خرند و این بیشتر شامل حال باشگاه هایی می شود که هیچ نهادی توان نظارت بر آنها را ندارد. در روش جدید همزمان با عقد قرارداد، آنچه بیش از 420 میلیون تومان سقف قرارداد (با احتساب پاداش) در نظر گرفته شده و نمی توان به صورت رسمی پرداخت کرد، خارج از قرارداد و در قالب ملک اعم از آپارتمان یا ویلا و خودروهای مدل بالا پرداخت می شود و این ایام برخی بازیکنان و مربیان با این قاعده دارای خودروهای جدید و یا املاکی شده اند که مابقی رقم قراردادشان برای فصل بعد خواهد بود!

 

پروفسور علی اکبر فرهنگی ملقب به پدر مدیریت رسانه در ایران دارای سه مدرک دکترا از امریکا به گرایش های مدیریت، ارتباط و ارتباط سازمانی و چهره ماندگار ایران در سال 1384 که بازدهی اش به تنهایی از کل لیگ برتر ایران بیشتر بوده و وجودش ارزشمندتر بوده است.

بر همین اساس، خبرها از پرداخت هایی به مراتب سنگین تر از فصل های پیشین و تا سه برابر سقف قرارداد بازیکنان حکایت دارد و در واقع در شرایطی که بسیاری از بازیکنان حتی 200 میلیون هم ارزش اقتصادی و فنی ندارند، با آنها 600 الی 800 میلیون تومان قرارداد بسته می شود و مثلا گویا یکی از فوتبالیست های مطرح که سال گذشته نیز رقم های کلانی در خصوصش مطرح بود با همین فرمول آپارتمان+سقف قرارداد، 870 میلیون تومان با یک باشگاه قرارداد بسته و دیگری که فصل پیش 680 میلیون دریافت کرده بود، این فصل 700 میلیون قرارداد بسته و یک مربی نسبتاً موفق نیز با افزایش 200 میلیون نسبت به قرارداد یک میلیارد تومانی سال گذشته، 1200 میلیون تومان مطالبه کرده که یک باشگاه به این درخواست پاسخ مثبت داده و نظایر اینها نیز شنیده می شود که حتی اگر کسری از این قراردادها منعقد شده باشد، با تفاسیر فوق، اتفاق خوشایندی نیست و البته اگر باشگاهی همچون سپاهان بخواهد سقف را رعایت کند به حال و روز وحشتناکی خواهد افتاد، که فصل بدی را پیش رو خواهد داشت.

در مملکتی که یک پروفسور به عنوان عالی ترین درجه علمی کشور در دانشگاه تهران به طور متوسط ماهیانه سه میلیون تومان و سالیانه حدود 36 میلیون تومان حقوق دریافت می کند و با حدود 30 سال سابقه تحصیل و تدریس و راهنمایی تز صدها فوق لیسانس و دکترا، درآمدش از درآمد سالیانه یک بازیکن لیگ یک (و نه حتی لیگ برتر) کمتر است، چه فضیلتی برای سال های مدید ممارست برای رسیدن به عالی ترین مدارج علمی کشور که نسبت انگشت شماری می شود، باقی می ماند و چه آه جانسوزی در سینه بزرگان علم و فرهنگ ایران باقی خواهد ماند؟ حقیقتاً چرا باید یک مربی لمپن که همگان می دانند برخی از دستاوردهایش محصول چه فرآیندهایی بوده، در یک فصل که کمتر از یک سال هجری شمسی است، چند برابر درآمد یک عمر برجسته ترین دانشمندان داخلی، حقوق از باشگاه های دولتی دریافت کند و آیا با این نوع توزیع ثروت، امیدی به رسیدن به دورنمای علمی و فرهنگی درنظرگرفتن شده برای سال 1404 وجود خواهد داشت؟!

khosh bavar - ایران - یزد
نمیدانم, شاید از ترس کهریزک رفتن, بجای مقایسه کردن حقوق بچه طللبه تا بزرگ شپشداران, از مربی فوتبال استفاده کردند که امیدوارم اینطور باشه که به در گفته که دیوار بشنود ! زیرا اگر اینطور نباشد, این مقایسه بسیار غیرمنطقی میباشد و مربی فوتبال هم میتواند نق بزند که چرا پول مربی بوکس و بوکسور که فقط 20 دقیقه همدیگر را میزنند بیش از فوتبالیستها میباشد که 90 دقیقه سگ دو میزنند !? جان کلام اینکه, در بازار ورزش, معیارهای دیگری در ان نقش دارند از قبیل Sponsor و بازار جهانی و و و !
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

ezatdf - ایران - تهران
این پرفسوری که با لیگ برتر مقایسه کردید می تونه با کمک عادل فردوسی پور چهل میلیون جوان ایرانی رو جوری بذاره سرکار تا آخوندا سی سال دیگه هم به خوبی و خوشی حکومت کنند؟ حالا فهمیدید لیگ برتر چقدر می ارزه؟
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

porharfi - هلند - آرنم
این پولها را بابت بی لیاقتی و هرگز فوتبالیست مطرح جهانی نبودنشان . میگیرند!.خُب!
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

pelle - سوئد - استکهلم
کجای دنیا روی عدالت چرخیده !!!؟
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

mastaneh.deldar - ایران - اهواز
چی بگم والله مشکلات کشور ما یکی دو تا نیست.....هرروز یه مشکل هرروز یه دردسر تازه...واین داستان هنوز ادامه دارد...........
جمعه 10 تیر 1390

kara - هلند - روتردام
از اینکه در ایران هیچ چیزی در جای خود قرار ندارد که شاکی‌ نیست. ولی‌ من با این مقایسه مخالفم. یک استاد با ارزشی مانند دکتر سحابی را نمیتوان با پول سنجید. فرهیختگان و اساتید با ارزش ایرانی‌ جایگاه خاصی‌ دارند که جولانگاه هیچ لمپنی نمیشود حتا اگر این لمپن با ارتباطات آنچنانی‌ مقام استادی را غصب کرده باشد. در مورد فوتبال هم کلّ سیستم اشکال دارد. ۱- فوتبال باید مستقل از دولت باشد. ۲- هزینه فوتبال حرفه‌ای باید از فوتبال، تبلیغات، پخش، اسپونسوری، .. تامین نشود نه بودجه دولتی. ۳- قراردادهای بازیکنان هم باید رقابتی و بسته به ارزش بازیکن باشد. عدالت هم معنا ندارد. سقف قرارداد مسخر‌ترین چیزیست که در دنیای فوتبال حرفه‌ای میتوان تصور کرد. ۴- دولت نباید حق دخالت یا تعیین مدیر عامل در باشگاه را داشته باشد.
جمعه 10 تیر 1390

kara - هلند - روتردام
۵- دولت حق دارد مالیات بر درامد هر بازیکن را مطالبه کند و باشگاه باید در موقع پرداخت مالیات را کسر و به حساب دولت پرداخت کند. ۶- هیچ کس حق ندارد به بازیکنی که درامد نجومی دارد و مالیات خود را هم پرداخته ایرادی در مورد درامد نجومی بگیرد. ۷- اگر عدالتی در جامعه نیست مقصر دولت است نه بازیکن فوتبال. عدالت این نیست که از پولدار گرفت و به فقیر داد. عدالت این است که دولت با مالیات بر پولدار هزینه حد آقل زندگی و اشتغال قشر پایین جامعه را تامین کند.
جمعه 10 تیر 1390

poriyaye_vali - قطر - دوحه
حرومشون بشه این پولهایی رو که مربیان وبازیکنان ایران میگیرند..اگه غلطی هم کرده بودند باز یه چیزی....اون از ناکامی در راهیابی به جام جهانی،،حذف از گردونه رقابتهای جام ملت های اسیا،،،واین اواخر هم گندی که به تیم امید زدند... ezatdf - ایران - تهران...گل گفتی
جمعه 10 تیر 1390

89562389 - ایران - نجف آباد
من همیشه به ریاضیات و دفیزیک علاقه داشتم و همیشه اخبار ریاضی فیزیک را دنبال می کنم.
جمعه 10 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.