تا هشت ماه دیگر نسخه ساده نرم افزار اینترنت چمدانی عرضه می شود


تا هشت ماه دیگر نسخه ساده نرم افزار اینترنت چمدانی عرضه می شود

 

ساشا مینراث مسئول « اینترنت چمدانی »

گلناز اسفندیاری
رادیو فردا : شبیه به یک چمدان معمولی است ولی با چمدان تفاوت فراوانی دارد. داخل آن یک لپ تاپ، یک آنتن کوچک بدون سیم، فلاش دیسک و چندین سی دی وجود دارد. با مجموعه این ابزارها می توان در هر نقطه ای یک شبکه اینترنت درسایه و مستقل برقرار کرد.به عنوان مثال درکشورهایی که با وقوع بحران یا اعتراضات، حکومت های سرکوبگرانه شاهراههای اینترنت را مسدود می کنند.

این طرح که « اینترنت در چمدان » نام گرفته با بودجه وزارت خارجه آمریکا و توسط گروهی از کارشناسان در بنیاد پژوهشی « نیو امریکن» عملی شده است.

 در همین زمینه، گزارشگر رادیو اروپای آزادی/ رادیو آزادی در مصاحبه ای با ساشا مینراث مسئول این طرح جزییات بیشتری را از وی جویا شده است.

 آیا این فناوری تاکنون در جایی مورد اسفاده قرار گرفته است؟

ساشا مینراث: ما دقیقا نمی دانیم که در کجاها مورد استفاده قرار می گیرد.

این یک طرح بدون محدودیت است به این معنا که هر کسی که بتواند اطلاعات و فن آوری های آن را پیاده کند از همان لحظه قادر خواهد بود از آن استفاده کند. ما به عنوان بنیاد پژوهشی «نیوامریکن» در انتقال و یا کار بست این فن آوری در هیچ نقطه ای از جهان دخالت نداشته ایم.

هزینه این طرح را وزارت خارجه آمریکا تامین می کند. آیا این وزارت خارجه است که تعیین می کند کدام افراد و یا گروهها در کدام کشورها این تکنولوژی را دریافت می کنند؟

 نه خیر، ما تصمیم می گیریم. البته ما با کمال میل در این مورد با وزارت خارجه همکاری می کنیم. اما برای ما این نکته بسیار مهم است که این طرح همانطوریکه از آغاز نیز تصمیم گرفته شده است، ابزاری باشد برای تقویت امکانات فن آوری شهروندان و نهادهای مدنی. به همین خاطر در هر مورد که این ابزارها را در اختیار دیگران قرار می دهیم ابتدا با نهادهای مدنی و گروههایی که در آن منطقه فعال هستند مشورت می کنیم. این ابزار می تواند کمک موثری باشد برای مناطقی که اصلا شبکه های ارتباطی اینترنت ندارند و یا در مسیر انتقال به دمکراسی قرار دارند.

 آیا شما کار آموزش افراد و یا گروهها برای استفاده از این فن آوری ها را شروع کرده اید؟

بله ما شروع کرده ایم. اینجا در خود آمریکا ما با گروههای مختلفی از شهرهای گوناگون برای بهره برداری از این فن آوری مشغول کار هستیم.

 در خارج از آمریکا چطور؟ قاعدتا فعالان سیاسی و مدنی در کشورهایی که شبکه اینترنت سانسور می شود بسیار علاقمند هستند که این نرم افزار را داشته باشند و از آن استفاده کنند.

 ما درخواست های بسیاری از نقاط مختلف جهان دریافت کرده ایم. بسیاری از افراد در نقاط بحرانی جهان از وجود چنین فن آوری با خبر شده و در مورد آن پرس و جو می کنند. ما هیچ رابطه مشخصی با آنها برقرار نکرده ایم. ولی طبیعی است که افراد مختلف از تمام کشورهایی که اکنون دستخوش تغییرات سیاسی عمیقی هستند با ما تماس گرفته اند.

 فرض کنیم شما می خواهید یکی ازاین چمدان ها را به فعالین سیاسی و مدنی در یکی از کشورهای دیکتاتوری برسانید؟ چطور این کار را انجام خواهید داد؟ انتقال یک چمدان پر از وسایل فنی و ارتباطی ممکن است به سادگی کشف شود؟

 البته حمل یک چمدان کار دشواری نیست ولی قاعدتا در کشورهایی که حمل این وسایل خطرناک و غیرقانونی است مسلما نمی توان به راحتی آن را حمل کرد و از مرز عبور کرد. در عین حال هر وسیله ای که دارای حافظه کافی باشد، مثلا سی دی، کارت های حافظه ( یو اس بی ) می توانند این نرم افزار را منتقل کنند. و یا این نرم افزار می تواند روی اینترنت قرار گرفته و افراد آن را پیاده کنند. بنابراین اگر بردن ابزارهایی نظیر این و یامثلا تلفن های موبایل با حافظه قوی به هر کشوری امکان پذیر باشد این فن آوری را به سادگی می توان به آنجا منتقل کرد. دقیقا به همین منظور طوی ساخته شده که حمل آن با اکثر وسایل ارتباطی امکان پذیر باشد. به این وسیله ما می خواهیم خطری را که ممکن است به خاطر حمل این تکنولوژی متوجه افراد شود ، کاهش دهیم.

آیا افرادی که از این فن آوری استفاده کرده و شبکه اینترنت مستقل ( در سایه ) را راه اندازی می کنند ممکن است ردیابی شده و بنابراین در خطر قرار بگیرند؟

 پاسخ کلی به سئوال شما این است که همواره راهها و یا امکانهایی برای ردیابی و یافتن افراد وجود دارد. این فن آوری نیز یک راه حل جادویی برای گریز از تعقیب و ردیابی افراد نیست ولی می توان گفت که ردیابی افرادی که از این فن آوری استفاده می کنند بسیار دشوارتر از ردیابی روشهایی ارتباطی معمول است.

دلیل آن این است که امروزه تقریبا تمامی روشهای سانسور و کنترل شبکه اینترنت براساس ساختار و شناسایی برنامه های کامپیوتری کار می کنند.

حال اگر شما یک سیستم یا شبکه کاملا مجزا و مستقل از شبکه معمول در آن کشور را راه اندازی کنید نکته مهم این است که هویت کاربران مشخص نشود. به همین خاطر ما با طراحان سیستم Tor  ، سیستمی که به کاربران امکان می دهد به طور ناشناس از شبکه استفاده کنند، همکاری می کنیم.

هدف ما این است که امکان پنهان کاری و ناشناس ماندن تک تک کامپیوترهایی را که به یک چنین شبکه مستقلی وصل می شوند را افزایش دهیم.

بنابراین اگر ترافیک تبادل اطلاعات متراکم شده و نقاط متعددی از این تراکم بوجود بیاید، نفود در آن و شناسایی افراد و یا کشف رمزهای ارتباطاتی بسیار دشوار خواهد شد . وقتی که اطلاعات از شبکه های مستقل و پراکنده جمع آوری شده و برای تجزیه و تحلیل به یک سیستم مرکزیتی از ارتباطات وارد می شود تشخیص اینکه ارسال کننده پیامها کدام حوزه از شبکه های مستقل بوده و یا ارسال کننده پیام کدام کاربر مشخص بوده بسیار دشوار می شود.

باری دیگر تاکید می کنم که این یک تضمین صد در صد نیست. هر کس که مدعی است که می تواند ناشناس ماندن کامل کاربران را تضمین کند دروغ می گوید. ولی در سیستم ما عامل اول این است که کارتفکیک ترافیک اینترنتی برای سانسورچی ها دشوار می شود. این همان نوع فن اوری است که هم اکنون در عرصه های نظامی و میدان های جنگ مورد استفاده قرار می گیرد.

اکنون در چهارچوب طرح ما به یک ابزار بدون محدودیت برای شهروندان و گروههای مدنی بدل شده است. ما می دانیم که امنیت و جان افراد در کشورهای بحرانی در خطر است ولی با این طرح تلاش کرده ایم که امکان بهره برداری از این فن آوری پیشرفته را برای غیرنظامیان نیز فراهم کنیم.

 از چه زمانی توزیع این تکنولوژی در میان افرادی را که به آن نیاز دارند آغاز خواهید کرد؟

 از همین امروز هم هر کسی که بخواهد می تواند به وب سایت این پروژه مراجعه کرده و این نرم افزار را پیاده کند. این نرم افزار به شکل نامحدود و رایگان قابل دسترسی است و از مدتها پیش بسیاری شروع کرده اند به پیاده کردن آن، احتمالا تاکنون چندین هزار نسخه از این نرم افزار پیاده شده است.
اما برای استفاده از این نرم افزار به دانش فنی نسبتا بالایی نیاز هست.

به احتمال زیاد طی شش تا هشت ماه آینده ما اولین نسخه ساده تر این نرم افزار را عرضه خواهیم کرد که می تواند توسط افرادی که دانش اینفورماتیک آنها در سطح معمول است مورد استفاده قرار بگیرد. البته توصیه من این است که فعلا مردم برای دستیابی به این نرم افزار خود را به خطر نیاندازند. ما قرار است این نرم افزارها را در نقاط مختلف آمریکا به کار بسته و درعمل نقاط ضعف آن را بررسی کنیم.

از دوستان هکر خود خواسته ایم که این نرم افزار را هدف قرار داده و نقطه ضعف های ایمنی آن را بسنجند. ظرف ۱۲ تا ۱۸ ماه دیگر این نرم افزار برای استفاده گسترده تر آماده خواهد بود.

love-iran - ایران - چابهار
ببخشید قیمت هم خدا دیگه اره بعد دولت هم جرم اش رو اعدام میزاره یک پارازیت هم میندازه حال اش ببرید
سه‌شنبه 7 تیر 1390

Pezhman - اتریش - وین
بنازم قدرت تکنولوژی را...این معجزه است.نه اونی که ملاها بلغور میکنند.
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

emadr - ایران - کرج
تا کور شود هر آنکه نتواند دید...؟!
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

mamadjoon128 - ایران - یزد
اگه واقعا جواب بده عالیه ، بشر باید به همچین دانشمندهایی افتخار کنه
پنج‌شنبه 9 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.