بادگیر های ایرانی هم به اعراب رسید؟


بادگیر های ایرانی هم به اعراب رسید؟

اختصاصی معماری نیوز: اعراب حوزه خلیج فارس، به منظور هویت سازی برای کشورهای خود و همچنین تحریف تاریخ و هویت ایرانی، تلاش های بسیار گسترده ای را انجام داده اند.

یکی از اقدامات بسیار گستاخانه این کشورها، تحریف هویت بادگیر ایرانی است. بادگیر، یکی از نمادهای دیرینه ی معماری ایرانی است و امروزه در جای جای سرزمین پهناور ایران، انواع مختلف و بسیار متنوعی از این بنای شگرف و زیبا، قابل مشاهده است.

اما با این وجود و علیرغم بدیهی بودن این موضوع، هرساله در بین کشورهای عربی(به مرکزیت کشور امارت متحده عربی) جایزه سالانه معماری با عنوان "تندیس بادگیر طلایی" برگزار می شود و این تندیس به برگزیدگان در شاخه های مختلف معماری اهداء می شود.

این اقدام گستاخانه هرساله تکرار می شود، اما دریغ از کوچکترین واکنشی از طرف مسئولین غیر متخصص مان در ایران!!!!!

خوب است بدانید که قدیمی ترین بادگیر جهان در تپه چخماق، در هشت کیلومتری شهر شاهرود واقع شده است. قدمت این بادگیر حدود 6000 سال می باشد(4000 سال قبل از میلاد مسیح)، و این موضوع گواه دیگری است بر استفاده از بادگیر در ایران، قبل از اعراب.

تا زمانیکه هیچ اقدام و واکنش اصولی و قاطعانه از سوی کشور ایران صورت نگیرد، این اعراب بی هویت و کم توقع، به زیاده خواهی هایشان ادامه خواهند داد و برای دزدیدن هویت ایرانی جسورتر خواهند شد.

تا موقعی که یک کارشناس IT رئیس سازمان میراث کشور و وزیر تعاون بعنوان سرپرست وزارت ورزش و ....!!! باشند ، دیگر انتظار اتخاذ تصمیمات کاملا تخصصی و کارشناسی شده ‌ای را از مسئولین نمی‌توان داشت.

خلیج فارس،جزایر سه گانه،بادگیر و........معماری‌نیوز در چند روز آینده در مورد خیانت مسئولین و متولیان فرهنگی کشورمان!!! در تخریب بادگیر های یزد و سایر موارد مشابه افشاگری خواهد کرد.
مانش رومشکانی - ایران - کرماشان
حالا باز هم غصه بخوریم؟یا به اخوندهای دزد ضد فرهنگ فحش بدهیم؟یا حسرت زمان شاه را بخوریم؟به جای نفرین به تاریکی برخیز و شمعی بیافروز.متاسفانه ما شاهد روز به روز بدتر شدن اوضاع کشورمان و پیشرفت دیگر کشورها هستیم و فقط بلدیم حرف بی مخاطب و بدون خریدار بزنیم
سه‌شنبه 7 تیر 1390

ari jojeh - ایران - تهران
چرا ناراحتید. شما هر چه دارید از اعراب است. حتی دینتان و خدایتان و رهبرتان. چند صد سال است که سر و جان فدای عرب میکنید. دسته امام حسین راه می اندازید. برای پیغمبرانشان تعطیلی رسمی دارید. با قمه برایشان همه جایتان را خط خطی میکنید.اول صبحتان را با نام خدای آنان شروع میکنید. حالا اعراب عزیز دل و جان اخ شدند. حالا فقط باد گیر ناموسی شد؟؟؟ یک کم عرق نعنا بخورید مشکل باد گیر شدنتان هم حل میشود. حالا رگ غیرتتان بیرون میزند و به کامنت من مثل شیر مردان غیور ایران زمین حمله میکنید. زهی حیرت و حسرت از شما قوم تازی پرست.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

porharfi - هلند - آرنم
از اعراب ایراد نگیریم!!..وقتی که مُــــلا با نعلـــــین بر فــــرق ِ ســـَر ِفرهنگ و هنــر و. دانــــش ایـــرانی میکوبــــد!!....
سه‌شنبه 7 تیر 1390

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
مسوولین ایرانی خودشون عرب هستن و دارن روی پروژه 1400 ساله شون که تخریب کامل ایران و سرقت هست و نیست ثروت ایران کار می کنن. این کار مسوولین نه تنها خیانت نیست که از دید خودشون ثواب هم داره. نویسنده این مقاله هم بهتره بجای بادگیرها ، به فکر پرچم ایرانی باشه که روش عربی نوشته
سه‌شنبه 7 تیر 1390

nimamkh - امارات - دبی
بادگیر از ابتدا طراحی اماراتی ها بوده و متعلق به تاریخ و تمدن امارات است و خواهد بود
سه‌شنبه 7 تیر 1390

مهرداد2538 - ایران - تهران
بابا ول کنید این باد گیر را. بجایی که به فکر نوآوری در تکنولوژی امروزی باشید چسبیدید به اینکه عربها بادگیر ما را دزدیدند؟! نمی دانم اگر این عربها نبودند ایرانیها می خواستند مشکلاتشان را گردن چه کسانی بیندازند؟ البته به اندازهء کافی استعداد دشمن سازی داریم. توی این یکی دیگه خیلی پیشرفته ایم.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

tiger.man - بریطانیا - گیلفورد
6000 سال قبل تمدنهایی در منطقه وجود داشت که کوچکترین ارتباطی با اقوام مهاجر اریایی نداشتند چرا که اقوام مهاجر اریائیها حداکثر 3800 سال قبل وارد منطقه شده و در نتیجه اشنایی با اینگونه تمدنها وتمدن ملل سامی نژادی چون بابلیان واشوریان وفقنقیان و.. وغیر سامی چون هیتی ها ومیتانی ها و مصر وهند و.. متمدن شدند اما خیلیها افتخارات ودستاوردهای انها را به اسم اریائیها حساب میکنند مثل هیتی ها که اولین بار اهن را کشف کردند ویا تمدن شهر سوخته و تمدن ماننا که اجداد ارمنی ها هستند ویا اورارتو وگوتی ها ولولوبی ها و .. ویا فینقیها که الفبا و شیشه وکشتی بادبانی ورنگ ارغوانی را کشف کردند، برای نمونه خط درباری ورسمی دوران هخامنشی خط میخی ایلامی وبابلی بود.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
مانش رومشکانی - ایران - کرماشان . شمعی بیفروزیم در توفان??????اگر اکثریت ملت عقلی برایش باقی بود پس از 32 سال قتل عام فرهنگی و جانی دو رهبر اسلامی را در هیچ شرایطی بعنوان مخالف انتخاب نمی کرد پس از تجربه ی تلخ 8 سال دوران خاتمی کثافت!!!!! ای سبزاللهی ها حزب اللهی ها اکثریتی و توده ایهای خائن نسوزید حقیقت است و تلخ///
سه‌شنبه 7 تیر 1390

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
چینیها هم دارنند کپی برابر اصل می سازند از شهر گرفته ( شهری جدید بنام کاشان ساخته اند ) تا برج ایفل تا کلیسای های قرون وسطی اروپا . ای کاش ماهم می توانستیم برای جذب توریست ( نه گدای پاکستانی و بنگلادشی ). کپی برداری می کردیم .
سه‌شنبه 7 تیر 1390

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
nimamkh - امارات - دبی) منظورت از ابتدا، چهل سال پیشه دیگه درسته؟ اگه یادت باشه چهل سال پیش تو دوبی توالت هم نبود و بادیه نشین ها، ایرانی ها رو بخاطر داشتن توالت مسخره می کردن و می گفتن که ایرانی ها تو خونه شون نجاست خانه دارست می کنن. حالا واسه ما دم از معماری میزنی؟ اونهم از ابتدا!؟ تو که چهل سال بیشتر عمرت نیست و ما هفت هزار سال ناقابل قدمت داریم
سه‌شنبه 7 تیر 1390

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
خودتان می گویید بادگیرهای ایرانی . پس چرا غصه می خوریید بگذاریید اعراب بادگیرایرانی بسازنند . مشکل ما ایرانیها همیشه همین بوده که همه چیزمان منحصر خودمان باید باشد . اگر کسی از ما تقلید کرد جزو منفورترین ها خواهد شد . اما اشکال ندارد که از دیگران تقلید کنیم . 90 درصد تکنولژی تولید غرب است و ما یا مستقیما آنرا تهیه می کنیم و یا الگو برداری . خوب است آنان بگویند آی داد آی هوار ایرانیها علم و تخصص ما ربودند . این عرب اماراتی چون فرهنگی و پیشینه ایی نداشته می خواهد الگو برداری کند . لطفا سخت نگیرید. ... در ثانی این بادگیرهای ایرانی را کسانی تهیه کرده اند که اجدادشان ایرانی هستند . خوب بنده های خدا دارنند شبیه سرزمین آبا و اجدادی خود می سازنند اینکه اشکال ندارد . لذتش را ببرید.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

felora - ایران - تهران
دبی" واقعا دیدنیه و هر روز قشنگتر ودیدنیتر میشه. هرکس اگه 1 بار بره پشیمون نمیشه/ گرچه از طرفی باعث تاسف میشه که این دبی میتونست همون کیش" ما باشه...( برام حرف در نیارین که دارم برای عربها تبلیغ میکنم ها) اصلا اگه نمیخواهی نرو!!
سه‌شنبه 7 تیر 1390

asiai - ایران - تهران
ehsan-2and-time, ما 7000 سال قدمت داریم الان کجاییم و در چه شرایطی زندگی میکنیم! این عرب ها در چه شرایطی هستند? ایکاش قدمت تاریخی کمتری داشتیم و اکنون کشور ازاد و پیشرفته ای داشتیم !!
سه‌شنبه 7 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
nimamkh - امارات -..... روی سایت ایرانیها میای و با اراجیف ....وقت ما را میگیری راستی برای خیانت به میهن چقدر به تو میدهند مزدور ..
سه‌شنبه 7 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
tiger.man - در ایرانزمین پیش از آریاییها هم تمدنهای بزرگی مانند عیلامیان وجود داشته که هیچ ربطی هم به سامیان ندارد و سراسر خوزستان و بخشهای جنوبی لرستان و باختری استان پارس و پر است از آثار ساخته شده بدست انها. دیگر اینکه مردم هندو اروپایی در دسته های گوناگون و با فاصله زمانی دراز در مناطق شمالی ایران، قفقاز و اناتولی و کردستان امروزی ساکن شدند. به انها میگویند Proto-Indo-Europeans که در عصر مس زندگی میکرده و از چهارهزار سال پیش از میلاد که همان شش هزار سال پیش میباشد، از سرزمینی در خاور دریای سیاه آغاز به مهاجرت نموده اند. دیگر اینکه زبان هیتی ها هم زبانی هندواروپایی است.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

Royan - المان - المان
خوب چه اشکال داره اینهاکه بادگیر را از ایران برنداشتن ببرند دیدن این طرح در خنک کردن هوا مفیده ازش استفاده کردن اینطوری باعث رشد و توسعه کشور میشوند. بهتر از یک جا میخکوب کردن است و یا مثل ایران عقبگرد است. که بعضی هوا مثل دکتر روانزاده ناراحت اختراع دوش حمام است. یا اون یکی ناراحت از شلوار جین و کفش پاشنه بلند.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

Royan - المان - المان
درضمن بجای اینکه بزنید تو سر عرب ها آخوندها را زیر سوال ببرید آخوندا هستند که دارند یکی یکی میراث های فرهنگی و آثار ملی و تاریخی را از بین میبرند بجای اینکه مگس ها را در هوا کیش بدهید کثافت را از رو زمین پاک کنید مگسها خودشون میرن.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
nimamkh - اشاره ات به بادگیرهای چادر های بیابان نشین هاست دیگه، نه؟ دیگر اینکه سرزمینهای جنوبی ایرانزمین که امروزه امارات نامیده میشود، بیش از دوهزار سال جز خاک ایرانزمین و زیر پادشاهی ایران بوده است و هرچه یاد گرفته اند از ایرانیان بوده است. تازیان بیابانگرد پس از اسلام به این سرزمینها دسته دسته آمدند و ماندگار شدند!
سه‌شنبه 7 تیر 1390

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
felora - ایران - تهران-ببخشیدعزیز ناراحت نشی ولی اه اه کجارو هم گفتی ..اماقراره ماه دیگه برم..دوباره اه اه :))
سه‌شنبه 7 تیر 1390

h.k - دانمارک - اودا
متاسفم.چندنفرهستند.درسایت iranian uk,,اگرخجالت نکشند.تمدن جهانرابه خودواجدادشان نسبت میدهند.چرا??چون تازه به فکر,هویت,,افتاده اند.که دیرشده.اگربتوانند.اقلیدس,ارسطو, نیوتن,وارشمیدس ,,,,,,,,,,همه رامیگویند ازماهستند.حالا درقرن,اتم,چیزی نیستند.اجدادشان چه بوده?من حیرانم.ایا دردنیای به این بزرگی کسان دیگری نبودند?بعد به دیگران لقب مرده پرستی میدهند.حال رارهاکرده چسبیدن به چندهزارسال پیش.همه,,جعلی,,ahsan 2nd انفلسفه داستان مفصلی دارد.ومجبوربودند که برای انسجام ملت ایران دربرابر ,,عثمانیها وروسها,,که,سنی ومسیحی بودند.وهمیشه خطربزرگی می افریدن این روش را ابداع کنند.ایامیدانی چرا به ارمنیها,نجس,میگفتند???ایامیدانی چرا,,شاه عباس,,دعامیکرد ومیگفت.کاش,,مساجد عثمانیهابه,کلیسا تبدیل میشد.اینهافلسفه خاصی دارند.خوشباشید.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
فعلا باید بحال جامعه ای که تجاوز دسته جمعی براش سرگرمی و لذت شده گریه کنیم تا اینکه بفکر سرقت مفاخر سرزمین مون باشیم!!! حکومتی که سرگرم جن و جن گیری باشه و هر روز استادهای دانشگاهی!!! مثل مموتی و روانی زاده و .. بیرون میده که شعور این حرفها رو نداره. فاجعه بزرگتر از این حرفهاست که بشه تصورش رو کرد. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
سه‌شنبه 7 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
felora - ایران - تهران برای انها که جایی را ندیدند بله دبی چند بار امدم چند تا ساختمان و خیابان ولی حتما ان بدبخت کارگرهای هندی بنگلادشی و پاکستانی را هم ببین که از برده با انها بدتر رفتار میشود و همینطور سیستم خدمات اجتماعی انجا را سطحی و احساسی برخورد نکن عزیزم به اکثر زنها که به عنوان خدمتکار در خانه تازیان کار میکنند تجاوز جنسی و شکنجه میشوند
سه‌شنبه 7 تیر 1390

shana - ایران - خوزستان
nimamkh - امارات - دبی -مثل اینکه ... امارات بهت خیلی ساخته
سه‌شنبه 7 تیر 1390

مانش رومشکانی - ایران - کرماشان
ARTEMIS.sw عزیز منظورم این است که ما فقط راه و زبان انتقاد کردن بلدیم و نه راه پیشنهاد و اتحاد بر سر مصالح مشترک مثلا خود شما دارید از جریاناتی با زبان تند انتقاد میکنید که هیچ سودی به حال و روز مردم ما ندارد.اصلا چرا شما هایی که در اروپای آزاد و دمکراتیک زندگی میکنید و اپوزسیون خارج از کشور تا حالا حتی یکنفر راه حلی برای اتحاد و سیستم آیندۀ بعد از کپکهای اسلامی ارائه نکرده است آنوقت شما توقع دارید مردم داخل دنبال مصلحت طلبان نیافتند؟اگر حتی یک چراغ کوچک امید وجود داشت مردم اینگونه در تاریکی ولو نمیخوردند
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

پریستوک - ایران - تهران
حالا چند وقت دیگه می بینیم خامنه ای و جنتی به فکر خراب کردن (قدیمی ترین بادگیر جهان در تپه چخماق، در هشت کیلومتری شهر شاهرود ) می افتن که هیچ سندی در برابر این غارتگرا واسه ما باقی نمونه.
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - باز تو بسیجی امدی نوشته های پورپیرار را تکرار کردی؟ هنوز نفهمیدی کاربران اینجا حالشان از این کامنتها بهم میخورد؟ فیلسوفان یونانی به شما اعراب چه ربطی دارد که سنگشان را به سینه میزنید؟ شما بسیجی ها بروید دنبال همان نصراله و مغینه و حکیم و ....که از سرتان هم زیادی هستند. ایرانیان تاریخ وهنر برجسته ای داشته اند و حسادت تا ته مغزتان را خورده است.
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
بهتر است بجای اینکه از پیشرفت دیگران خشمگین بشیم نگاهی به سر و وضع مملکت خودمان بیاندازیم و تاسفبخوریم که 75 ملیون نشستند و از مشتی اخود و اوباش تو سری میخورند و با دو تا ترقه سوراخ موش میخرند. ما نه تنهابادگیر بلکه غیرت راباید از همین عربها که تحقیرشون میکنیم یاد بگیریم. یک نگاه به سوریه بیان دازیم و تفاوت ها را ببینیم. عده ای هم ایراد رابه اصلاح طلبا میگیرن و این و عذر و بهانه قرار دادن. مگه موسوی و کروبی جلوی دیگران را گرفتند که با روش خودشون مبارزه کنند. اقلا انها در وسع خودشون حرفی برای گفتن داشتد بقیه کجا هستند؟
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

felora - ایران - تهران
katrina _اسکاتلند / عزیزم هم دوباره..... هم اه اه .. ارزوی بهترینها رو برات دارم
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

felora - ایران - تهران
zartusht67 - / دیدنیه" نسبت به کشورهای عربی اطراف_ غرب وجنوب ایران وهمسایه های افتضاح شرقی! جزیره های کره زمین و پالم دبی در جای خودش منحصر به فرده// من عرض کردم ایکاش زیباییهاوجذابیت دبی در کیش" خودمون اجرا میشد چرا که به غیر از صحرا/ کیش ایران هم برای ساختارهای جذب توریست بینظیره! درمورد مهاجرین بیچاره هم حق باشماست/ اما اینها اگر در کشورخودشون میتونستن وضعیت بهتری داشته باشن چرا تن به این خفت دادن؟!(حتمافقر مضاعف در وطن) سطح نظر هرکس در یک تعریف وانتقاد کوچیک معلوم نمشه دوست عزیز
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
felora- ایران - تهران عزیزم همه اینها قرار در کیش ساخته بشود ولی ناشکری مردم ما باعث عقب افتادن صد ساله ایران شد و اگثر پروژهایی که در دبی ساخته میشود با سرمایه مردم ایران است که رژیم کثیف اخوندی مسئول دزدی ها است
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
felora - ایران - تهران-مرسی عزیزم من هم بهترینهاروبراتون ارزومیکنم .شادباشی.
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
من از تازی نفرت دارم ولی از کسانی که فقط نام پارسی را به یدک میکشند و برای تکه استخوان دستمال تازیان میشوند تنفر دارم و شرم و ننگ بر این ناپاک زاده ها.
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.