آریوبرزن که بود و چه کرد؟


آریوبرزن که بود و چه کرد؟

یکی از سرداران بزرگ تاریخ ایران در زمان هخمنشیان آریوبرزن بود که در زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران از سرزمین خود با شجاعت دفاع کرد و در این راه کشته شد .عده ای او را از اجداد کرد ها یا لر ها می دانند.

اسکندر مقدونی پس از پیروزی در سومین جنگ خود با ایرانیان که به جنگ آربل Arbel یا گوگامل Gqugamele مشهور است در سال ۳۳۱ پیش از میلاد مسیح ،بابل و شوش و استخر (در استان فارس کنونی) را از آن خود ساخت و تصمیم به دست یافتن به پارسه گرفت و به سوی پایتخت ایران حرکت کرد .

اسکندر سپاه خود را به دو بخش تقسیم کرد . یکی از بخش ها به فرماندهی شخصی به نام پارمن یونوس از راه جلگه رامهرمز و بهبهان  به سوی پارسه حرکت کرد و خود اسکندر نیز با سپاه سبک اسلحه از راه کوهستان (کو ه های کهگیلویه) روانه پایتخت ایران شد و در تنگه های در بند پارس (برخی آن را تک آب و گروهی آن را تنگ آری می دانند) با مقاومت ایرانیان روبرو شد.

درجنگ در بند پارس آخرین پاسداران ایران با شماری اندک به فرماندهی آریوبرزن در برابر سپاهیان پرشمار اسکندر مقدونی دلاورانه از میهن خویش دفاع کردند و بی پروا با سپاهیان اسکندر به مقابله پرداختند و بسیاری از آنان را به خاک نشاندند و سر انجام توانستند سپاه اسکندر را به عقب نشینی وادارند .

با وجود آریوبرزن و پاسدارانی که جانانه از میهن خویش دفاع می نمودند گذر سپاهیان اسکندر از این تنگه های کوهستانی غیر ممکن بود . پس اسکندر به نقشه ی جنگی ایرانیان در جنگ ترموپیل Thermopyle روی آورد و با کمک یک اسیر ایرانی آریوبرزن را دور زد و از بیراهه ها و تنگه های سخت کوهستانی خود را به پشت سربازان پارس رسانید و آنان را به محاصره گرفت. ( پس از اتمام جنگ نیز عمر آن اسیر چندان دوامی نیاورد و به دستور اسکندر به دلیل خیانت کشته شد.)

آریو برزن با ۴۰ سواره و ۵ هزار سرباز پیاده و وارد کردن تلفات سنگین به دشمن ، خط محاصره اسکندر را شکست و برای یاری به پایتخت به سوی پارسه شتافت ولی سپاهیانی که اسکندر دستور داده بود از راه جلگه به طرف پارسه بروند ،پیش از رسیدن او به شهر دست یافته بودند .

آریو برزن با وجود دست تصرف پایتخت به دست سربازان اسکندر و در حالی که سپاهیان دشمن سخت در حالی تعقیب او بودند حاضر به تسلیم نشد و آنقدر در پیکار با دشمن پافشاری کرد که همه ی یارانش از پای افتادند و جنگ وقتی به پایان رسید که آخرین سرباز پارسی زیر فرمان آریوبرزن به خاک افتاده بود.

در کتاب اتیلا نوشتهٔ لویزدول آمده که در آخرین نبرد اسکندر که از شجاعت آریوبرزن خوشش آمده بود به او پیشنهاد داده بودکه تسلیم شود تا مجبور به کشتن او نشود ولی آریوبرزن گفته بود:"شاهنشاه ایران مرا به اینجا فرستاده تا از این مکان دفاع کنم و من تا جان در بدن دارم از این مکان دفاع خواهم کرد."

 اسکندر نیز در جواب او گفته بود:"شاه تو فرار کرده .تو نیز تسلیم شو تا به پاس شجاعتت تو را فرمانروای ایران کنم."

 ولی آریو برزن در پاسخ گفته بود :"پس حالا که شاهنشاه رفته من نیز در این مکان می مانم و آنقدر مبارزه میکنم تا بمیرم" و اسکندر که پایداری او را دیده بود دستور داد تا او را از راه دور و با نیزه و تیر بزنند.

 آنها آنقدر با تیر و نیزه او را زدند که یک نقطهٔ سالم در بدن او باقی نماند.پس از مرگ او را درهمان محل به خاک سپردند و روی قبر او نوشتند "به یاد لئونیداس”*.

در این جنگ یوتاب (به معنی درخشنده و بی مانند) خواهر آریو برزن که  فرماندهی بخشی از سپاه را بر عهده گرفته بود ،در کوه ها راه را بر سپاه اسکندر بست .یوتاب و برادرش آنچنان جنگیدند تا هر دو کشته شدند و نامی درخشان از خود بر جای گذاشتند .

 

* لئونیداس کسی بود که در زمان حمله خشایارشا به یونان در جنگ ترموپیل مانند آریو برزن پایداری کرده بود و سرنوشتی همانند آریو برزن داشت اما بر خلاف آریو برزن که جز چند سطر ترجمه از منابع دیگران اثری در دست نیست ، یونانیان  در محل بر زمین افتادن لئونیداس، یک پارک و بنای یاد بود ساخته و مجسمه او را برپا داشته اند و واپسین سخنانش را بر سنگ حک کرده اند تا از او سپاسگزاری شده باشد.

*منبع:گزیده ای از فرهنگ و تاریخ جهان
نوشته شده توسط فریدون زنگنه در گروه اسکندر مقدونی ، هخامنشیان

zartusht67 - المان - فرانکفورت
در ضمن اسکندر گجستک در جنگی دیگر که در افغانستان امروزی در گرفت از پارسیان شکست خورد و به شدت زخمی شد که منجر به فرارش به بایل یا بابیلون شد که انجا ایرانی ها به او سم خوراندن و به درک واصل شد. ولی اروپاییها داستان سرایی برای تحقیر ایرانی ها میکنند مثل فیلم 300 که خشایار شاه و ایرانیان را سیاه پوست و بربر نشان میدهند که همه اینها نشان از حسادت به تاریخ و فرهنگ غنی ما میباشد دلیل دیگر برنامه ریزی برای شورش 57 و بدبخت کردن ایران و ایرانی
سه‌شنبه 7 تیر 1390

saitama - ژاپن - توکیو
انوقت ما ایرانیها یک مشت عرب ادمکش را الگو قرار داده ایم
سه‌شنبه 7 تیر 1390

karaji - سوئد - گوتنبرگ
کثافتها نه تنها یادبودی برایش برپا نکرده اند بلکه حتی یک فاتحه هم برایش نمی خوانند !!
سه‌شنبه 7 تیر 1390

Pezhman - اتریش - وین
از واژه پاسداران در این واقعه تاریخی نام برده شده...کجایی ای آریو برزن تا سپاه پاسداران امروزمان را ببینی که علیه ملت خود وبه نفع کشورهای عربی ازضحاک زمان (سدعلی گدا)پاسداری میکنند.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

porharfi - هلند - آرنم
امیــــد که:نام ها و دلاوران ایرانی در سرزمین باز هم بر پا خیزند !!...
سه‌شنبه 7 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
ما فقط بلدیم امامزاده گنید طلایی برای عربها درست کنیم !
سه‌شنبه 7 تیر 1390

rds128 - انگلستان - لندن
حال در این دیار پارسی یعنی ایران عده ای عرب برآن استیلا یافته اند البته در لباس میش و هویت چندین هزار ساله ایرانیان را ویران میکنند و فقط چسبیدند به ساختن تاریخ دوباره باب دل خودشان یعنی نه دی به بعد به خیالشان .....زهی خیال باطل؟؟؟
سه‌شنبه 7 تیر 1390

reza19357 - مالزی - کوالا لامپور
جهت اطلاع آریو برزن یک بختیاری بوده نه لر و کرد ...
سه‌شنبه 7 تیر 1390

feminism - انگلستان - لندن
saitama - درود دوست خوبم :) بسیار خوشحالم که باز آمدی و چشم مرا را با کامنتهای خودت روشن نمودی ! پایدار باشی عزیزم .
سه‌شنبه 7 تیر 1390

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
بایستی ترسید از آن روزی که اندوخته های غنی فرهنگی و دلاوران شجاع و مبارزمان را به سخره بگیریم . آریو برزن و کاوه آهنگر و آرش کمانگیر و پهلوانان رستم گونه مان میراث فرهنگی فراموش نشدنی این مرز و بوم هستند . راه دور نرویم در این چند صد سال اخیر پهلوانانی نظیر ستارخان و باقر خان امیر کبیر میرزا کوچک جنگلی همیشه سد راه دشمنان این کشور شده اند و جانشان را فدا کرده اند قهرمانان 8 سال جنگ تحمیلی را هرگز فراموش نکنید این وظیفه پدران و مادران حال حاضر است که نام این پر آوازه ها را به نسل بعدی خود با افتخار منتقل کنند. نگذارنند افسانه های عربی و کذب (که این روزها مثل خوره به جان فرهنگ ایرانی افتاده اند ) ریشه بدوانند.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

felora - ایران - تهران
باعث تاسفه که بین خودمون هم هیچ یادی ازاین بزرگوار نمیشه. ای کاش محمد رضا شاه بنای یادبودی برای این سردارشجاع ایرانی درتخت جمشید یا جایی دیگر.. قرار میدادن!حیف
سه‌شنبه 7 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
zartusht67 - المان - فرانکفورت . گرامی اشتباه نکن حمله ی اسکندر گرچه فاجعه ی سوزاندن تخت جمشید را به تحریک تائیس در بر داشت و سلسله ی سلوکیان ادامه یافت ولی سگش می ارزید به حمله و تاراج تازیان پست فطرت دزد قاتل چراکه نه حمله ی او نه !!!حتی حمله ی چنگیز و تیمور کوچکترین ضایعه ی فرهنگی ایجاد نکرد به عکس تازیان که خاک بر سر ایرانی ریختند و اثرش در عنقلاب شکوهمند تشدید شد!!!!!!!به دشمن اصلی بتازید که اگر 3 پان تورک چنگیزی در سایت است دهها مزدور اسلامی مشغول سم پاشی هستند/په جای اریو برزن ها سورناها و مازیار ها اکنون دو مزور اسلامی نماد ازادی این ملت عقب افتاه هستند/البته اکثریت ملت نه تعداد اندکی ایرانی اصیل/
سه‌شنبه 7 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
reza19357- مالزی - اقای رضا جهت اطلاع بختیاری لر هستند و لرها و کردها یکی هستند
سه‌شنبه 7 تیر 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
ARTEMIS-SW درست است عزیزم ولی خواستم تحریف تاریخ توسط اروپاییان را تشریح کنم سپاسگذارم.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

armin7 - هلند - روتردام
reza19357 - مالزی - کوالا لامپور,شما مثل اینکه تازه بیدار شدین ,ان زمان که لر و کرد و فارس نبود همشون رو میگفتن اریایی ,این دسته بندیها بعدها به وجود امده برای شکاف در بین اریاییها که موفق هم شدن.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

h.k - دانمارک - اودا
artemis sw فرانسه.تو ورفقایت خیلی خوشحال شدید?طبق متن سه سطر پیداشده.انهم یاکرد,بختیاری,لر,,بوده.ازتونبوده خوشبختانه.بگردید.شایدیک سطردیگرپیدابشه.سفرنامه,,مارکوپولو,,رابخوانید.تابدانید,,پارسه,,به کجاگفته میشده.عزیز.منقرض شدیدفکرمیکنم.یااگرهم تعدادی مانده بودند.بودن یا نبودنتان زیاد فرقی نداشته,,مثل حالا,,بعد ازان ببینیم دیگرکجابودید??مردم امروزی انقدرهم خوشباورنیستند.ته قضایا,,دروغ دلنگ,,راباعلم درمیاورند.یک اسم ناشناخته بیهوییت البته بوده .من سوالم این است به شماهاچه??بله بوده .اما,,کرد,لر,بختیاری بلوچ ,عرب,معلوم نیست.کاوه هم روستایش هست.وهم قبرش هست.که ترک بوده.ادرس,,استان اصفهان بخش چادگان روستای,,مشهد کاوه,,مجسمه اش هم درشهرهمجوارش اسمش رافراموش ,کردهام میتوانم بعدا پیداکنم وبرایتان بنویسم.زیادخوشحال نباشید.خلاصه. اما بهتر همه راایرانی بخوانیم.تاریخ,,پان مان جان,,هم گذشته.شماکه خیلی وقته......
سه‌شنبه 7 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
بسیاری از مردم ایران در شناختن و آگاهسازی خود و دیگران درباره مردمان دلاور ایرانزمین و تاریخ سراسر مبارزه ایرانیان برای دستیابی به آزادی بسیار کوتاهی نموده اند. بجای آن اندیشه شان آمادگی بسیاری برای پذیرفتن دروغها و داستانهای ملایان دشمن ایران و چرندیات نوحه خوانها و خرافه های دینی و مراسم توسرزنی و رژه های مسیحی محرم و ...کوتاه سخن فرهنگ بیگانه دارد. دلیل ماندگاری رژیم نادانی و دیوانگی هم همین ویژگی بیشتر مردم ایران، بویژه در شهرهای میانی ایران است. این حکومت چنان مردم را درگیر گرفتاریها و بدبختی های گوناگون نموده، که آنها برای رهایی از این وضع، به هرگونه خرافه و نیروی خرافی و دروغینی روی میاورند، بنگرید به شمار بسیار زیارت روندگان گورهای مردگان و خواهندگان دعا نویسی و فالگیری و ....
سه‌شنبه 7 تیر 1390

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
درود بر آریوبرزن و لئونیداس و جهان آرا و حتی امام حسین و همه کسانیکه با جان خود پای عقیده خود ایستاده اند.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

seda-iran - برزیل - ریودوژانیرو
داریوش سوم در جهت شمال شرقی ایران فرار کرده بود و آریو برزن در ارتفاعات جنوب ایران و در مسیر پرسپولیس به ایستادگی ادامه می‌داد. آریوبرزن با شمار اندکی سوار و پیاده خود را به سپاه عظیم دشمن زد. گروهی بسیار از آنان را کشت و با اینکه بسیاری از سربازان خود را از دست داد، توانست حلقهٔ سپاه دشمن را بشکافد. او می‌خواست زودتر از یونانیان خود را به تخت جمشید برساند تا بتواند از آن دفاع کند. در این هنگام آن قسمت از سپاه اسکندر که در جلگه مانده بود، راه را بر او گرفت. لازم به یادآوری است که یوتاب (به معنی درخشنده و بیمانند) خواهر آریوبرزن نیز فرماندهی بخشی از سپاهیان برادر را برعهده داشت و در کوه‌ها راه را بر اسکندر بست. یوتاب همراه برادر به مقابله با سپاه اسکندر رفتند و به خاطر نبود نیروی کافی همگی به دست سپاه اسکندر کشته شدند.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
h.k - دانمارک - اودا . تاکنون رژیمیهای منفور و سبز تر گل ورگل شیراز فدائی بنی سگ وموسوی و کروبی پاچه می گرفتند همین مانده بود توی بی وطن/ اصلا فرض کنیم نوکر ملایان و ...سگان///رهبرت پورپیرار درست می گوید کورشی نبود داریوشی نبود دانشگاه گندی شاپور تخت جمشید ایوان مدائن نبود// مرد..خائن می خواهی مثل رهبر بی پدر مادرت تخم چنگیزت بگویی اسلام و عرب به ایرانی هویت داد??????ایا این دروغهای کثیف تو در این برهه به نفع بقای ملا نیست????خاک بر ... یکی خودش را برای دو رهبر فریبکار سبز تکه پاره می کن تو برای مخدوش کردن تاریخ///مرگ بر جدائی طلب و مزدوران ارتش سایبری از تو گرفته تا سبزهای شیعه ی علوی در همان دانمارک بتمرگ که ایران در صورت ازادی نیازی به تو پور پیرار که ننه اش هم مورد تجاوز تازیان و مغولان قرار گرفته دیگر هم نام مرا نیاور بی وطن/...این عنقلاب اسلامی کمونیستی چه بر سر ایران و ایرانی اورد که کفتاری چون پور پیرار بتواند ...... چون تو را تحت تاثیر قرار دهد////
سه‌شنبه 7 تیر 1390

sarpoolzahab-uk - انگلستان - دربی شیر
zartusht 67. المان-فرانکفورت.ممنون از کامنت میخواستم همون بگم.درسته کرد یا لر هیج فرقی ندارد فراموش نکنیم همه ایرانی هستیم و ایران را میپرستیم.عربها دشمن ایرانیان هستند.پیروز و سربلند باشیم
سه‌شنبه 7 تیر 1390

saitama - ژاپن - توکیو
feminism گرامی سپاسگزارم دوست خوبم پاینده باشی.
سه‌شنبه 7 تیر 1390

مشتعل - سوئد - استکهلم
بعضی از دوستان مثل اینکه با خودشون هم در گیر هستند بابا حسین و حسن فرزندان علی در لشکر کشی به طبرستان پدر هر چی ایرانی رو در آوردن ما هر سال خودمونو برای اونا جر میدیم اونوقت شما دارین روی لر یا کرد بودن آریوبرزن بحث میکنین!!!!!
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

سیروس کمال - امارات - دبی
karaji - سوئد - گوتنبرگ. فاتحه را براى تازیها میخوانند نه براى ایرانیها . تازه مگه اون زمان اسلام تازیها اختراع شده بود ؟
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

reza19357 - مالزی - کوالا لامپور
دوست عزیز" zartusht67 - المان - فرانکفورت" بنده یه بختیاری هستم و فکر میکنم از اصالت خودم بهتر خبر داشته باشم. بختیاری ها لر نیستیند.مثل این میمونه که ترک های ارومیه رو با ترک های استانبول یکی بدونی!!فرهنگ و گویش لر ها و بختیاری ها شاید به هم شبیه باشه ولی در اصل خیلی تفاوت داره. کرد ها و لر ها رو دیگه من خبر ندارم. آریو برزت هم یه سردار بختیاری بوده این رو من بار ها و بارها هم خوندم و هم از بزرکان بختیاری شنیدم.
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

perspolisi - استرالیا - سیدنی
و آن سرباز ایرانی‌ خیانتکار کسی‌ نبود جز جدّ بزرگ مموتی که به خاطر آب انگور به سربازی رفته بود.
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

perspolisi - استرالیا - سیدنی
و آن سرباز ایرانی‌ خیانتکار کسی‌ نبود جز جدّ بزرگ مموتی که به خاطر آب انگور به سربازی رفته بود.
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
استوره استوره می سازد . وقتی کشوری به خطر می افتد مردان و زنان آن کشور با تاسی از قهرمانان ملی خویش مبارزه می کنند . اما وقتی الگویی نداشته باشند نخواهند توانست جلوی زورگوی و قدرت طلبی بایستند . هرگز اجازه ندهید استوره های تان را بی ارزش و نابود کنند . چه از داخل کشور و چه خارج . قهرمانانمان با شجاعت و دلیری جانشان را فدای مردم و مرز و بومشان کردند تا درسی باشد برای نسلهای بعد و بعد و بعد
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

persian gulf 4 ever - ایران - تهران
دوستان به یاد داشته باشید که با گذاشتم نام این قهرمانان بر روی فرزندانمام علاوه بر زنده نگه داشتن یاد آنها فرزندان خود را نیز با این بزرگان آشنا کرده و هویت ملی خود را از این هویت جعلی اسلامی جدا میکنیم
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

khosh bavar - ایران - یزد
h.k - : با درود به دوست گرامی, نمیدانم چطوری خدمتتان عرض کنم که باز دچار سوتفاهم نشوم, پس دوست باصفایم اینطوری شروع به نوشتن میکنم : دل شکستن هنر نیست و سیاست رفتنی و ظالم است ! پس اگر من شما را با انتقادم رنجاندم, از صمیم قلب از شما عذرخواهی میکنم که من با انتقادم هدفی جز خواهان رفع سوتفاهمی که از نوشته شما برداشت کرده بودم, برطرف کنم ! بهرحال به امید روزها و لحظه های شادتر در سایت, پس همواره شاد و باهم باشیم .
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
h.k - بسیجی لبنانی نوحه خوان، اگر کوروش و داریوش نبودند پس چرا اینقدر حرص میزنی و اعصابت بهم میریزد وقتی نام شان میاید؟ شما ملازادگان تازی زاده دشمن ایران و فرهنگ و تاریخ ایران هستید،تا نام یک ایرانی میاید مانند مور و ملخ میریزید و گند نوشته های عبدالفاطر پورپیرار را رونویسی میکنید! کامنتهایت بیهوده و سطح پایین است و اینجا خریدار ندارد! نمیدانم چفدر به شما ساندیس میدهند تا این چرندیات را اینجا بنویسید. ننگ بر ان آن رهبر شیره کش ات و نوحه خوانها و پاچه خوارهای خوار و زبون شیره کش خانه اش.
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ARTEMIS-SW - هم میهن گرامی اینها پایشان را از پایگاه بسیج ورامین هم آنورتر نگذاشته اند. تنها کشورهایی که بازدید کرده اند یا مال همانجا هستند هم لبنان و فلستین و یمن و سوریه و ...
چهار‌شنبه 8 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.