اندوسکوپی با کپسولی خود- حرکت کننده


اندوسکوپی با کپسولی خود- حرکت کننده

گروهی از دانشمندان ژاپنی نوعی اندسکوپی را ساختند که "خود- حرکت دهنده" و شبیه به یک کپسول روباتیک است.
در سالهای اخیر فناوریهای جدیدی در عرصه تصویربرداری از داخل بدن به ویژه درون معده و روده ارائه شده اند. این فناوریها دستگاههای بزرگ اندوسکوپی را به یک کپسول کوچک با قابلیت بلع آسان تبدیل کرده اند.

 
در این راستا گروهی از دانشمندان کالج پزشکی اوزاکا کپسول روباتیکی به نام "پری دریایی" (Mermaid) را ساختند که یک اندوسکوپی میکرویی مجهز به یک منبع انرژی درونی بوده و قادر است در داخل دستگاه گوارش بدن بیمار به صورت آزادنه حرکت کند و با دقتی بالاتر از اندوسکوپیهای رایج بیماریهای پنهان را تشخیص دهد.

 
این میکرو- اندوسکوپی 1.8 اینچ طول و 0.4 اینچ قطر دارد و براساس مقصد تصویربرداری از راه دهانی و یا مخرجی وارد می شود. "پری دریایی" دارای یک "دسته فرمان" کنترل از راه دور است که پزشکان با کمک آن می توانند دستگاه را به مناطق مختلف روده و معده هدایت کنند.

 
این دستگاه، اولین اندوسکوپی کپسولی است که می تواند با یک منبع انرژی مغناطیسی و غیربیولوژیکی عمل کند و همچنین اولین دستگاه میکرو- اندوسکوپی است که می تواند با موفقیت از یک قسمت دستگاه گوارش به قسمت دیگر حرکت کند و برای مثال از معده به دوازدهه (اثنی عشر) برسد.

 
این محققان در این خصوص توضیح دادند: "با کنترل از راه دور این کپسول می توانیم با دقت بالایی از فضایی که نیاز به بررسی دارد تصویربرداری کنیم. این، دستگاهی است که می تواند سراسر کانال گوارشی از مری تا روده را در کمتر از چند ساعت مورد آزمایش قرار دهد، مشکلاتی را که بیماران در زمان آزمایشات اندوسکوپی با آن مواجهند کاهش دهد و کشف یک سرطان احتمالی را سرعت بخشد."

 
براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این دانشمندان اولین آزمایش بالینی این دستگاه را با وارد کردن آن به داخل روده و معده یک بیمار با موفقیت انجام دادند. کپسولهای اندوسکوپی از سال 1980 توسعه داده شده اند و از دهه نخست قرن 21 وارد استفاده عمومی قرار گرفتند. اما این کپسولها تاکنون قادر نبودند خود را به صورت مستقل به جلو حرکت دهند و حرکات آنها برپایه انقباض ماهیچه های دستگاه گوارشی بود.

 
نخستین آزمایش این کپسول خود- حرکت دهنده در سال 2009 و در معده یک سگ انجام شد. از آن زمان تاکنون اندازه این دستگاه کوچکتر و استفاده از آن آسانتر شده است.

Davidoff - اوکراین - خارکوف
من در همین اوکراین یکبار با استفاده از همین کپسولهای کوچک که به جای اندوسکپی قدیمی بکار میره اندوسکوپی شدم! فقط تفاوتش در این بود که قابل کنترل نبود و فقط حرکت می کرد و اسکن می کرد و بعد از انتها خارج می شد. البته هزینه اش هم نسبت به نوع قدیمی ده برابر گرون تر بود!
سه‌شنبه 7 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.