اعلام موضع شورای نگهبان در مورد شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات


اعلام موضع شورای نگهبان در مورد شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات

پنج ماه پیش، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان گفته بود که "اصلا نیازی به حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست"

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران در توضیح موضع این شورا در خصوص حضور اصلاح طلبان در انتخابات گفت که در هنگام بررسی صلاحیت ها "رفتار افراد ملاک عمل است و نه جریانات و گروه ها" و حتی اعضای دو حزب توقیف شده جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

آقای کدخدایی امروز ۴ تیر (۲۵ ژوئن) در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: "برای ما فرقی نمی کند که چه گروهی در انتخابات شرکت می کند یا نمی کند؛ ما امیدواریم همه اقشار در انتخابات شرکت کنند و شاهد مشارکت حداکثری در انتخابات باشیم."

محمد رضا خاتمی شرایط اصلاح طلبان را برای شرکت در انتخابات آینده مجلس ایران، برگزاری انتخابات آزاد، به رسمیت شناختن احزاب و مطبوعات مستقل، آزادی زندانیان سیاسی و "برگشتن نظامیان به پادگان ها" دانست.

نسبت اصلاح طلبان و 'جریان فتنه'

عباسعلی کدخدایی در بخش دیگری از سخنان امروز خود، در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه "شورای نگهبان با اصلاح طلبانی که هنوز مرزشان را با جریان فتنه مشخص نکرده اند چه برخوردی خواهد داشت" گفت: "معیار ما رفتار این افراد است و اگر رفتاری مغایر با قانون انتخابات داشته باشند، شورای نگهبان دقت بیشتری در خصوص بررسی صلاحیتشان خواهد کرد".

هواداران رهبر جمهوری اسلامی، رهبران اعتراضات ضددولتی ایران بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم را "سران فتنه" می نامند.

آقای کدخدایی در ادامه نشست خبری امروز، مخاطب سوال خبرنگاری قرار گرفته که از او پرسیده است: "در گذشته اصلاح طلبان دغدغه هایی را در مورد سلامت انتخابات مطرح می کردند که به فضاسازی نسبت به انتخابات متهم شدند؛ اما امروز برخی از فعالان جریان اصول گرا همین دغدغه ها را پیرامون سلامت انتخابات مطرح می کنند. آیا این گروه هم متهم به فضاسازی خواهند شد؟"

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای کدخدایی در پاسخ اظهار داشته است: "برای ما اینکه چه جریان و گروهی در انتخابات شرکت می کند تفاوتی ندارد؛ اگر این افراد هم رفتاری مغایر قانون انتخابات داشته باشند نسبت به بررسی صلاحیت آنها برای حضور در انتخابات دقت بیشتری خواهیم کرد و سعی می کنیم صلاحیت آنها را با توجه به معیارهای قانونی بسنجیم".

اظهارات امروز سخنگوی شورای نگهبان، پنج ماه بعد از سخنان احمد جنتی، دبیر قدرتمند این شورا بیان می شود، که در واکنش به سخنان محمد خاتمی در مورد شرایط شرکت اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم تاکید کرده بود: "اصلا نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست".

آقای جنتی با توصیف رهبران اصلاح طلبان به عنوان "سران فتنه" گفته بود: "سران فتنه با اقداماتی که انجام داده اند، بهتر است همچنان خارج از عرصه سیاست بمانند و منتظر آمریکاییان باشند".

محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، پیش از آن اظهار داشته بود که اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات آینده، خواستار "آزادی زندانیان سیاسی، پایبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سالم و آزاد" هستند.

sharafyabi - انگولا - بیمبه
انتخابات باید تحریم شود. بگذارید مشروعیتشان از بین برود. ملاها و دسته دزدان و خائنین لیاقت رای مردم را ندارند. رای ندهید.
شنبه 4 تیر 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
گور پدر خودتون و انتصابات تون که باعث مرگ و تجاوز به مردم و .. میشه. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
شنبه 4 تیر 1390

hassan5 - ایران - تهران
برای نظام تعداد شرکت کنندگان مهم است ..ننتیجه را خودش مهندسی خواهد نمود..برای گرم کردن تنور انتخابات چه کلکی میخوان بزنند؟؟؟مطمئنم باز هم مردم را گول خواهند زد
یکشنبه 5 تیر 1390

پریستوک - ایران - تهران
این بی پدرمادرا دارنتو خیابونا ترتیب مردم و خشک خشک می دن که فضا نهایت خفقان و پیدا کنه و مثل زمان خاتمی مردم ذوق زده بشن که یه کم آزادی بدست آوردن و از فکر تغییر رژیم بیرون بیان یعنی دارن مرگ و می گیرن که به تب راضی بشیم.
یکشنبه 5 تیر 1390

alexxx - اتریش - وین
اصلا معنی این انتخابات چی هست وقتی یک نفر واسه تمام مسئولان و مدیران و نمایندگان و همه و همه تعیین صلاحیت میکنه یا یکی بعداز دیگری رو از کار برکنار و یا بازداشت میکنه, دیگه انتخابات واسه چیه ملت رو خر کردن? بت بزرگ تموم نماینده ها رو انتخاب میکنه و کسی هم حق نداره یه چی یا چرا بگه. به این میگن حکومت عدل اسلامی! البته با زررررشک.
یکشنبه 5 تیر 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.